FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
26-01-05 10:57  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Rzezby wyszly Ci naprawde super! Z uwaga sledze Twoja relacje (zreszta tak samo jak wszystkie inne) Powodzenia w budowie!!!

 
26-01-05 11:03  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Toś mi teraz klina wbił z tymi płaskorzeżbami :-D piękna robota !!!


Teoretyk ostatnio...

 
27-01-05 10:21  HMS GRANADO - Lustro rufy cz.3
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,
Ostatnie elementy zdobiące rufę to znajdujące się "w tle" płaskorzeźb namalowane dwie flagi.
Ze względu na ich wielkość ciężko było mi się za nie zabrać. Cóż, jednak rację ma przysłowie "Dużo może ten co musi". A taki był wynik mojej pracy:

Na drugim zdjęciu wstępna przymiarka całości.

Równolegle z lustrem rufy pracowałem nad bocznymi galeryjkami.

Wykonałem je również metodą warstwową.
A. Najpierw właściwy kształt galeryjki z brystolu (pomalowane tylko tło okien).
B. Kolejna warstwa (tym razem z cienkiego papieru) z wyciętymi szybami okien.
Pomalowane ramy okien oraz dodatkowo górna i dolna część galeryjki na kolor kadłuba.
Pod ten element wkleiłem szyby z cienkiej folii. tym razem nie stosowałem dodatkowej maski wyrównującej wysokość.
C. Najmniejsze (najwęższe) elementy - futryny okien, łatwo je rozpoznać na zdjęciu bo mają w całości kolor żółty.
Dało je się tylko wyciąć dzięki cyjanoakrylowi.
D. Dodatkowe ozdoby - kolumienki (żółte), orły(?), korony i jeszcze parę elementów.
Płaskorzeźby uwypuklone podobnie jak w przypadki lustra rufy.

Dwie galeryjki w komplecie gotowe do przyklejenia.


pozdrawiam

Piotr

---------------------------------------------------------
W budowie HMS Granado 1:96 (Shipyard)

Post zmieniony (27-01-05 10:22)

 
28-01-05 09:37  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
mak 

 

Toć normalnie to szock!!!!!!!!!Patrząc na to wymiękam:)

 
28-01-05 09:42  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ładne.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
28-01-05 10:59  HMS GRANADO Lustro rufy cz.4
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam,
Pora kończyć opis lustra rufy (bo tak naprawdę nie ma co już opisywać tylko kleić...)
Widok rufy mojego Granado jeszcze bez wszystkich listw maskujących.


A na koniec mało słów wiecej zdjęć...

Przyklejone wreszcie lustro rufy oraz dwie boczne galeryjki.
Poniżej parę fotek aktualnego wyglądu rufy.


Na pokładzie pojawiły się klapa i drzwi (dziwnie małe... ) prowadzące pod pokład w części rufowej.
Tak to wygląda w naturze (tzn. na modelu)


Wciąż jednak nie mogę zabrać się za przyklejenie słupków pod falkonety.
Jeszcze parę fotek kadłuba bez tych słupków...


A wszystko przez to, że zabrałem się za figurę galionową...

pozdrawiam

Piotr

---------------------------------------------------------
W budowie HMS Granado 1:96 (Shipyard)

 
28-01-05 14:10  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Powiem krótko <wow> albo Łał :):)

PozdrawiamKojak

 
04-02-05 19:17  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

To nie moja epoka (wolę XIX w), ale wykonanie pierwsza klasa. Piotr nie wiem czy wiesz, ale w czerwcu ma wyjść coś takiego:

http://www.usni.org/webstore/shopexd.asp?id=45779

Zapewne Cię zainteresuje.

Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
09-02-05 12:54  Re: HMS Granado by Piotr [relacja z budowy]
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć!
Dzięki Ziga za informację. Gdzieś juz czytałem, że ma byc wydane wznowienie tej książki tylko nie wiedziałem kiedy (a teraz już wiem).

Dla nie zorientowanych napisze że chodzi o książkę Petera Goodwin'a z serii Anatomy of Ship opisującą właśnie HMS Granado.
Fotkę okładki możecie zobaczyć TUTAJ.

pozdrawiam

Piotr

---------------------------------------------------------
W budowie HMS Granado 1:96 (Shipyard)

 
09-02-05 12:56  HMS GRANADO - Galion
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć!

Ważnym elementem zdobiącym stare żaglowce, nadającym im niepowtarzalny wygląd były figury galionowe.
Ich obecność niewątpliwie podnosi atrakcyjność modeli. Jednocześnie często odstrasza młodych (praktyką, a nie wiekiem) modelarzy od tej grupy okrętów. Ja również długo nie mogłem się zdecydować na wykonanie galionu... W końcu to mój pierwszy galion...

Zanim pokażę jak budowałem galion parę informacji o tym jak on wyglądał (a może jak mógł wyglądać).

HMS Granado na dziobie miał figurę greckiego boga Hermesa. W lewej ręce dzierżył on swoje uskrzydlone berło, a w prawej pocisk moździerzowy.

Tak przedstawia galion Peter Goodwin w książce z serii "Anatomy of the ship"


W modelu drewnianym firmy Caldercraft (opracowanym w oparciu o powyższe plany) wykonano go tak:


W wersji wydawnictwa Shipyard prezentuję się on tak (skan z nowego wydania):

Jak to się często zdarza, obie strony figury są jednakowe. Cóż, łatwiej jest zrobić odbicie lustrzane elementu niż narysować go od nowa... Do tego jeszcze ten okropny raster... Taka wersja zdecydowanie mi nie odpowiadała.

Marny ze mnie rzeźbiarz, ale nie było wyboru...

[color=blue]Wykonanie galionu[/color]
Krok 1
W wycinance galion wykonany jest z trzech elementów: dwu boków oraz wstawionego w środek elementu o grubości stewy dziobowej.
Na zdjęciu powyższe elementy wycięte, środkowy podklejony.

Skleiłem je ze sobą. Dodatkowo wykonałem element, który w trakcie prac będzie zastępował stewę dziobową. Dzięki niemu łatwiej będzie można chwycić galion w trakcie obróbki. W oryginale obejmuje on stewę nogami.

Ściąłem też wszystkie wystające zbędne elementy.

Krok 2
Pierwszym obrabianym elementem była głowa. Metoda taka jak zawsze: cyjanoakryl - szlifowanie. Całość powtarzana do uzyskania zadowalającego efektu.


Krok 3
Uzupełnienie boków. Jako materiału użyłem Poxiliny. Łatwo ją formować, a po stwardnieniu doskonale można obrabiać nożem, pilnikami itp.
Tak wygląda galion po dodaniu boków (wraz z nogami) przed obróbką.


Tak wciągnęła mnie ta zabawa, że zapomniałem zrobić zdjęcia po szlifowaniu i nie tylko...

Krok 4
Teraz można dokleić inne elementy zewnętrze takie jak ręce, sukienka(?), hełm. Trochę też zmodyfikowałem tors. W tym przypadku użyłem zwykłej szpachlówki akrylowej (łatwo ją rozpoznać po kolorze).


Krok 5
Na koniec drobnica... Kula moździerzowa, uskrzydlone berło i ... skrzydełka na hełm. Troszkę poprawiłem też szpachlówką twarz (choć i tak wygląda jak u Frankensteina...)


Krok 6
Małe uzupełnienie kroku 5-tego.
Już mi się wydawało, że skończyłem drobnicę...
Jednak po paru dniach zdecydowałem się dorobić jeszcze nos oraz brodę.

Nos jest bardzo mały. Nie łatwo by było go przykleić gdyby od razu go wyciąć. Dlatego zrobiłem go doklejając najpierw dłuższy pasek papieru, który nastepnie przyciąłem do pożądanych wymiarów.

Sugerując się panami Petera Goodwin'a dorobiłem jeszcze brodę. Tym razem użyłem gęstego kleju wikolopodobnego.

Przed właściwym malowaniem pokryłem cały galion szarą farbą podkładową (Tamiya - Surface Primer). Dzięki tej operacji łatwo zobaczyć, które miejsca należy jeszcze wyszlifować (co widać na poniższych zdjęciach).


Krok 7
Malowanie. Podobnie jak resztę modelu użyłem farb akrylowych (głównie Pactry):
A61 - ciało
A25 - broda i włosy
802 (Talens) - złote elementy
A5 - niebieskie pasy
702 (Talens) - kula
A26 - zapalnik kuli
A22 - sandały


Na koniec jeszcze przymiarka do stewy dziobowej...


pozdrawiam

Piotr

---------------------------------------------------------
W budowie HMS Granado 1:96 (Shipyard)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024