FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-01-05 23:40  [relacja/galeria] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Chciałbym zaprezentować budowe modelu samochodu pancernego Peugeot 1918, używanego w dwudziestoleciu międzywojennym przez Wojsko Polskie.
Model został wydany przez wydawnictwo Answer, w skali 1:35.
Model należy zaliczyć do łatwych, poza jednym wyjątkiem - koła szprychowe, o czym później.
Podczas budowy nadwozia i podwozia nie napotkałem większych problemów. Troche zabawy zajęło wykonanie osłony chłodnicy.
Autor modelu poleca podklejenie elementów pancernych kadłuba na karton o grub. 0,2-0,3 mm. Nie zrobiłem tego, bo automatycznie otrzymałbym zbyt grube ściany jak na tą skale - w oryginale pancerz dochodził do 8-10 mm, po podzieleniu tego przez 35 wyjdzie śmiesznie mało.
Wnętrze modelu jest dość ubogie - siedzisko kierowcy i kierownica - brak materiałów nie pozwala na waloryzacje.
Natomiast korzystając z rysunków Pana A.Jońcy, wykonałem z chusteczki zwinięty brezent nad kabiną kierowcy.
Teraz kilka zdjęć, pokazujących gotowe nadwozie :



http://messer.cba.pl

Post zmieniony (16-02-09 11:58)

 
20-01-05 23:40  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dwa zdjęcia zawieszenia plus zbliżenie na brezent - brakuje przy nim jeszcze sprzączek

 
20-01-05 23:41  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Teraz coś w temacie kół :
Oryginalny "Peżocik" posiadał koła szprychowe - pojedyncza sprycha mogła mieć maksymalnie 20-25 mm średnicy, może przesadziłem nawet. W tym momencie dla skali 1:35, szprycha o średnicy 0,5 mm jest już naprawde duża. Autor modelu proponuje wykonanie szprych jako jednego elementu, który naprawde jest trudno poprawnie wyciąć i koło tak wykonane nie wygląda najlepiej. Poniżej niewycięty "oryginalny" element i oraz moje eksperymenty z wycinaniem ( mniej lub więcej udane)



Kominując na różne sposoby, próbowałem wykonać szprychy z drutu, jednak nie wychodziło to najlepiej. W końcu zdecydowałem się na następujący krok: przy pomocy "komputra" rozdzieliłem szprychy z modelu na dwa elementy, które znacznie łatwiej się wycina, potem trzeba sie troche tylko namęczyć przy sklejaniu dwóch połówek, ale w zamian mamy szprychy ładniej i łatwiej wycięte i troche "przestrzenne"
Tak wygląda element wykonany przeze mnie, po wycięciu:



A tak wygląda gotowe, prototypowe koło ( świeci sie jak.... nie powiem co, seryjne będą matowe):

 
21-01-05 00:10  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Króciusio - profesjonalna robota....

..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
21-01-05 00:19  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

No bardzo ładnie. Kiedyś ten sam samochód prezentował Aviator. Z tego co pamiętam jego koła nie były takie dobre. Jeśli zas chodzi o uzyskanie odpowiedniej grubości szprych do skali pojazdu myslę że możesz spojżeć jak to robił Rajkub przy pracach nad jego BMW.

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
21-01-05 06:28  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Bardzo fajny - "brzydalek" :):)

PozdrawiamKojak

 
21-01-05 10:54  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Zielony   

Potwierdzam opinię Messera co do kół - ja próbowałem wyciąć je poprawnie z oryginału - lepiej nie mówić jak to wyszło a ile sie przy tym nabluzgałem to moje.......
Maciek

 
21-01-05 23:14  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejny etap budowy to km z opancerzoną, ruchomą podstawą - brak większych problemów podczas budowy, km został troche zwaloryzowany w stosunku do tego, jaki jest w modelu. Lufa i przewód odprowadzający gazy wylotowe zostały wykonane z igieł lekarskich.



http://messer.cba.pl

 
22-01-05 09:15  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

brezent wyglada swietnie
nie wspominajac o reszcie
powodzenia w dalszej budowie

*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
22-01-05 18:33  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Znakomita robota.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
22-01-05 19:23  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dziś dorobiłem ostatnie z "gadżetów" - lusterka i reflektory - oba elementy zostały podrasowane, lusterka otrzymały "lusterka" , zaś reflektory odblaski. Niestety, aparat muszę pożyczać, więc na razie prezentuje okropny skan moich ostatnich dokonań ( skaner potrafi nieźle zdeformować "fotografowany" model, ale z drugiej strony moje wykonanie też do perfekcyjnych nie należy :) )



Na "deser" zostawiam sobie wykonanie sześciu sympatycznych kółek szprychowych.

ps. dzięki za komplementy, ale dopiero na zdjęciach przekonałem się jak bardzo niektóre źle wyglądają, różne szpary, krzywo wycięte otwory, itp.

http://messer.cba.pl

Post zmieniony (22-01-05 19:24)

 
22-01-05 22:52  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

messer rzekł: skaner potrafi nieźle zdeformować "fotografowany" model, ale z drugiej strony moje wykonanie też do perfekcyjnych nie należy

Też bym chciał tak "mało perfekcyjnie" kleić.

Pikna robota - czekam na więcej

Pozdrawiam

CinekZ

..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
25-01-05 14:08  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Daniel_1994 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

witam
Wspaniale messer model wyglonda super.

Modelarstwo to świetna sprawa.

Post zmieniony (25-01-05 14:09)

 
25-01-05 20:15  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nieźle Messerku nadziobałeś się.:))
Ja raczej odszedłbym od kartonowej ortodoksji i zrobił te szprychy z drutu.
Prywatnie więcej uwagi zwracam na efekt niż na materiały (ale staram się robić wszystko samemu a nie z gotowców), ale modelik masz zrobiony zajefajnie.

Przy okazji, nie wiesz kiedy następne spotkanie na Chocimskiej?
Obejrzałbym na żywo:-)

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
25-01-05 20:27  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kombinowałem na początku z drutem, ale nie wychodziło to najlepiej, może moje podejście nie było właściwe. Pomyśle jeszcze o tym. Na razie kombinuje jakby tu poprawić wygląd samych opon, żeby nabrały więcej krągłości, zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Jak coś zmajstruje, to nieomieszkam pokazać.

W kwestii spotkania na Chocimskiej, to nie wiem nic, trzeba chyba rzucić propozycje w kalendarzu i tyle :)
Peżocika chętnie na spotkanie zabiore, Horcha też moge wziąść :)

 
28-01-05 00:38  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Wziąłem na warsztat koła. Po namyśle stwierdziłem, że jeszcze raz spróbuje wykonać szprychy z drutu, i o dziwo wyszło!! Co prawda to, co jest widoczne na skanie, to kolejne "prototypowe" koło w mojej relacji i jego wygląd, powiedziałbym jest odrażający. Jednak na jego przykładzie widać, że sie da. Obecnie jestem jeszcze na etapie ułatwiania sobie składania do kupy szprych z drutu, pewnie skończy się na jakimś wymyślnym szablonie. Obok widać 6 gotowych kół, po pierwszym malowaniu, czekających już na oszprychowanie.
Dodatkowo, dla porównania - poprzednia wersja koła ze szprychami kartonowymi



http://messer.cba.pl

 
28-01-05 00:47  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Chciałbym pokazać jeszcze zakres modyfikacji, jakie wprowadziłem podczas budowy kół.:



Rysunek przedstawia przekrój koła ( fragment instrukcji z modelu). Element zaznaczony na czerwono, to pasek, jaki wkleiłem wewnątrz koła, aby ułatwić sobie pozycjonowanie szprych ( zaznaczone na żółto).Elementy zaznaczone na niebiesko, tworzące bok koła, zostały przeze mnie usunięte i zastąpione jednym elementem, zaznaczonym na zielono. Według mnie, dzięki temu zabiegowi koła wyglądają bardziej naturalnie ;-)

 
28-01-05 09:55  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tak się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby zrobić tych oponek jako pełne z tektury. Obrobić z grubsza nożem, papierem ściernym, cyjanopan i kolejny szlif. Tłoczenie jednak daje załamania. Więcej zabawy, ale i efekty może byłyby ciekawsze (a dalej byłby to karton).

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-01-05 12:19  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

No i uległem sugestii, zrobiłem kolejne prototypowe koło (niedługo liczba prototypów przekroczy produkcje seryjną) i nawet coś z tego wyszło. Z tym, że dorabiam z krążków tektury jedynie te elementy, które poprzednio tłoczyłem z jednego kawałka kartonu. Środek koła zostaje ten sam. Teraz przede mną do wycięcia w sumie 48 kółek z tektury, bez cyrkla Olfy sie chyba ostro namęcze. Ale odwrotu nie ma...

 
28-01-05 13:55  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
wloczyk 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Jeśli ośmielisz się dorobić biżnik na tych kółkach, to zastrzelę sie własnym modelem Tygrysa i będziesz miał na sumieniu brata_w_modelarstwie :p

Krótko mówiąc - podziwiam. Zwłaszcza cierpliwość. Po skończeniu relacji bedziesz mógł zrobić dioramę "Peugeot 1918 w składzie ogumienia..."

Hmm, a może zrobisz wersję jak dla T-34 w warunkach bojowych: każde koło inne?

na tapecie: BA-64, Golden Hind, Land Ironclad (na podst. H.G.Wells'a), Caterpillar P-5000

 
28-01-05 14:16  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Bieżnik już sobie daruje, przynajmniej w tej skali. Mam zamiar w przyszłości, myśle że niedalekiej, przeskalować sobie bydlaka na 1:25, wtedy będzie można o bieżniku pomyśleć.

 
28-01-05 22:03  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

fiu-fiu! Kółeczka prezentują się niezwykle pociągająco.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
08-03-05 19:59  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Żeby wątek nie zaginął w otchłani forum dorzucam 4 fotki pokazujące, to co wcześniej próbowałem zaprezentować skanerem.
Peżocikowi ciągle kółek brakuje, może w końcu uda mi się je dokończyć :)



http://messer.cba.pl

 
11-03-05 21:22  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Bardzo mi sie podoba ten "brzydal", tylko żałuję że nie pojawił się w skali 1:25 bo z chęcią zrobiłbym go dla towarzystwa Putiłow-Garforda i Austin-Putiłowa. A koła to naprawdę dobra, że nie powiem świetna robota.

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
11-03-05 23:24  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Naprawdę świetnie to wygląda Messer , mam do Ciebie jedną prośbe , jestem okrętowcem i tak ciężko mi znależć jakiś punkt odniesienia co do wielkości detali więc prosił bym o jakiś grosz do fotek :-) Jeśli to nie problem :-)


Teoretyk ostatnio...

 
11-03-05 23:41  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dzięki :)
Niestety w tej chwili nie mam możliwości wykonania fotki z groszówką - brak wlasnego aparatu. Jako skala porównawcza może najwyżej posłuzyć zdjęcie wykonane miesiąc temu na spotkaniu QWKAK-u, na którym widać Pegłota w moich łapach :)

 
12-03-05 09:01  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Ooooooo - olbrzym to on nie jest (mówię o Peugeo-cie) Podziwiam wykonanie

PozdrawiamKojak

 
12-03-05 11:17  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Oooo, maleństwo , tym bardziej słowa uznania.


Teoretyk ostatnio...

 
06-04-05 22:15  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

W końcu drania skończyłem. Wróciłem jednak z powrotem do kartonowych szprych, montaż tych z drutu sprawiał zbyt dużo problemów a i efekt nie był zadowalający. Skala troche dla mnie za mała na taką walorkę, może zrobie jeszcze kiedyś tego Peżocika w 1:25 albo 1:16, to wtedy napewno szprychy będą "druciane".
Na razie tylko dwa skany, na szczęście nie widać dobrze na nich brzydoty kół, które wyszły koszmarnie. Z odległości pół metra model ogladać można, bliżej nie pozwalam ;)



Jak dorwę jakiś aparacik, to pokaże więcej :)

http://messer.cba.pl

 
12-04-05 21:57  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dzięki uprzejmości Laszlika, na spotkaniu QWKAK-u powstało kilka fotek Peżocika.
Oto one, tym samym relacje uważam za skończoną :)


 
13-04-05 09:37  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Sokół 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

messer mam takie pytanko model był malowany czy już jest pomalowany to jest ten Peugeot
numer: ANS-1508
model niewaloryzowany
skala: 1:50
stopien trudnosci:
podstawowy

 
13-04-05 09:54  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


(...), pewnie skończy się na jakimś wymyślnym szablonie. (...)
Ja robię koła do "druciaków" wg pomysłu chyba z jakiegoś starego modelarza: na sklejce rysuję duży okrąg (np. o promieniu 10 cm). Na obwodzie w odpowiednich miejscach wbijam gwoździe; piastę i felgę (kawałek felgi i piasty) układam centralnie i przeplatam szprychy "od gwoździa do gwoździa" z cienkiego drutu. Później doklejam następny kawałek felgi i piasty i powtarzam plecionkę otrzymując szprychy "z drugiej strony"; przyklejam ostatnią warstwę felgi (opony) i piasty. Teraz wystarczy odciąć niepotrzebne kawałki drutu i koło gotowe.
Są tacy, którzy szprychy wykonują z papieru (dokładniej: z bibułki do papierosów); wspaniały efekt można zobaczyć w relacji z WAK.
Lech

 
13-04-05 09:57  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Tak, to jest ten model.
Jeśli chodzi o malowanie, to malowane są praktycznie tylko koła, karabin i kilka innych elementów, w pozostałym przypadku wystarczał retusz krawędzi.

 
13-04-05 10:27  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Sokół 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

dzięki messer tak jak mówią małe jest piękne i ten model jest mały i piękny :]

 
13-04-05 10:36  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Ale skala 1:35 ;o)
Poza kółkami wygląda super.



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
13-04-05 10:38  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Lechu, mam już patent na zrobienie ładnych kół drucianych, ale chcę to zrobić w trochę większej skali.(pisałem już o tym).
Co do wykonania szprych z papieru to technologie mam już opanowaną, udało mi się zmajstrować koła do pojazdów z rodziny Forda T, poniżej kółko prototypowe, średnica ok 30 mm:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024