FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-01-05 00:06  [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
Przemas_Gdynia   

pytanie może wydać się dziwne ale ... no właśnie ale ... ponieważ nie mam o tym pojęcia pytam, jakie są klasy modeli, chodzi mi o zmiany jakie MOŻNA zastosować odbiegając od oryginału i jakie są ZABRONIONE biorąc pod uwagę ocenę na konkursie?

klasa OPEN o ile dobrze myślę/napisałem .. o to mi głównie chodzi ..... konkrety ----->>

za dawnych czasów 1995 w Gdyni można było dostać "żółte GPMy i FLY-Modele" nawet w księgarniach na mojej zadupiastej dzielnicy <lol> WITOMINO. Dorwałem ANAKONDę [GPM 082] teraz sklejam ją ponownie, oczywiście dodruk (słodkie wspomnienia) ----->>

chce w modelu zastosować dużo zmian:
- zmiana skali na 1:25 - na razie robię próby na oryginalnej 1:33
- malowanie policyjne
- dodatkowy kulisty radar na dziobie
- dziób i silnik z "chemii" - po ludzku .. szpachel samochodywy - pełna opływowość <lol> doda to oczywiście obciążenie

czy taki model może gdziekolwiek zostać wystawiony i jakie zmiany mogę z wyżej wymienionych zastosować żeby móc z nim pojechać na konkurs, chociaż nawet żeby go pozwolili wystawi jako ciekawostkę??

Proszę potraktować pytanie powaznie (szczegóły i długie wywody)
Pozdrawiam Przemas_Gdynia

we've got a reason to communicate

 
18-01-05 00:44  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

odpowiedź będzie krótka:)
-" zmiana skali na 1:25"...ta zmiana odrazu przenosi Twój model do klasy OPEN;)
-" malowanie policyjne"...ta również;)
- "dodatkowy kulisty radar na dziobie"...dopuszczalne w klasie Otwartej;)
- "dziób i silnik z "chemii" - po ludzku .. szpachel samochodywy - pełna opływowość <lol> doda to oczywiście obciążenie"...i tu kolego zaczynają się schody:/...chcesz wykonać przód i silnik ze szpachli?...czy tylko je poszpachlować?...pamiętaj,że dopuszczalne jest szpachlowanie powierzchni,nie zaś wykonywanie elementów ze szpachli:)

"żeby go pozwolili wystawi jako ciekawostkę"...zawsze możesz na konkursach wystawić model jako ciekawostke lub poza konkursem;)

...nie ma chyba co tu więcej pisać;)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

Post zmieniony (18-01-05 01:05)

 
18-01-05 01:09  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
Przemas_Gdynia   

części mają być pokryte szpachlem .. nie robię jakichś dzikich odlewów ze szpachlówki ale napchałem "w dziób" szpachlu zeby go obciążyć jeśli to przejdzie to czy da radę napchać czymś dziób zeby go obciążyć następnie pokryć obkleić normalnie papierem a później zaszpachlować .. i jeszcze jedno .........

próby są na modelu skserowanym, "wycinanki" nie psułem i nie wycinałem z niej nic, czy to dopuszczalne, wolałem próby robić na kserze niż zmarnować model .. i czy takie coś można też wystawić ?

Jeśli model będzie za ciężki ( ciekawi mnie to ) obciążę go za dużo to czy ktoś może się przyczepić że za ciężki a czy to na pewno nie jest sam szpachel, a czy tak aby papier gdzies jest ?
oczywiście nie mam zamiaru nigdzie oszukiwać, ale czy istnieje jakaś waga powyżej nie da rady już nic wystawić ?

we've got a reason to communicate

 
18-01-05 13:32  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zasada jest prosta: standard to czysta wycinanka, nic nie dodajesz i nic nie zostawiasz (jak się uda, hihi, mi zawsze trochę wręg zostaje). Kleisz "prosto z pudełka", nie malujesz poza retuszem krawędzi, nie dorabiasz, nie przerabiasz. Wszystko pozostałe to waloryzacja.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
18-01-05 14:37  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Tylko jakie mogą być a raczej z czego mogą byc dodatki. Bo jeśli dobrze rozumiem to waloryzowany model jest KARTONOWY choćby nie wiem jak zniekształcony (pododawane coś albo poodejmowane, retuszowane, przemalowane itd.), o ile jego konstrukcja jest kartonowa (dodatków chyba też?).

Dla przykładu jeżeli zamotałem:
mamy rzeczoną Anakondę w zmienionej skali zrobioną z kartonu podszpachlowaną na kartonowym dziobie żeby lepiej wyglądał, przemalowaną na policyjną, z kulistym radarem na dziobie zrobionym z kartonu. I to się mieści jako OPEN. Jeżeli jednak dziób byłby zupełnie nowy (żywiczny dajmu na to) a radar odlany z gipsu to to się nie mieści tak?

Kurcze zawsze te rozważania co do klasy schodzą na straszne szczegóły i zawiłości regulaminowe:)

Post zmieniony bo machnałem się pisząc standard/open co słusznie zauważył panAdas.



Post zmieniony (19-01-05 00:01)

 
18-01-05 14:59  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
Student 

 

A co w przypadku gdy model jest tak zrobiony, że nie można rozpoznać z jakiego jest materiału?

Taki przypadek był na Pucharze Prezesa. Uznano, że pojazd ma gumowe koła a miał kartonowe i zostało mu za to obcięte 10 punktów.
Czy to jest w porządku?
Z resztą czy ktoś to sprawdzi?
Jak jest model waloryzowany to powinno być wszystko dozwolone z tym tylko wyjątkiem, że podstawą budowy powinna być kupiona wycinanka lub zaprojektowana przez siebie służąca jako dokument

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
18-01-05 19:05  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wojtek...spokojnie;)...Przemas_Gdynia chciał tylko wiedzieć czy jego model "zmieści" się w OPEN;)...a tak zaraz zaczniemy snuć liste pobożnych rzyczeń,a nie którzy na forum tylko na to czekają by się z Tobą nie zgodzić;)

...Przemas_Gdynia...najlepiej mieć dokumentacje zdjęciową z postępów w pracy nad modelem;)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
18-01-05 19:38  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
Student 

 

Nie chce wszynać żadnych dyskusji o tym co by było gdyby
właśnie ja też chciałbym wiedzieć co jest dozwolone w OPEN. Czy moge zrobić model po swojemu (własne pomysły nie koniecznie z kartonu) i komisja go uzna. Elementy z różnych materiałów (gips, plastik, balsa, metal, płótno,......).
-Czy są gdzieś jakieś uniwersalne wytyczne do tej klasy?

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
18-01-05 19:41  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

No , ja się muszę z tym nie zgodzić bo... :-)))


Teoretyk ostatnio...

 
18-01-05 19:41  Re: [Klasy] zmiany modeli .. czyli ?
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Kuba, jak masz tę Anakondę w zmienionej skali, to dalej już nie muszę odpowiadać, bo to już nie standard. :)

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024