FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 23Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 
27-06-07 20:34  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Co do tej pianki (bo tak nazywa się prawidłowo), tak jak pisałem używa się jej do wyklejania wykrojników w drukarniach, występuje w trzech odmianach twardości i kolorze czarnym. Do zwijania części z kartonu najlepiej sprawdziła mi się ta o średniej twardości. Technika zwijania jest prosta (zresztą zwijanie opisywane było już w wielu wątkach). Kładziesz część na gumce (część można zwilżyć delikatnie wodą, śliną itp.) i kulasz po części walcem (od drutu stalowego do szklanek wazonów i co tylko jeszcze można wymyśleć) o odpowiedniej średnicy, aż uzyska się właściwe wyoblenie czy zwinięcie części. Co do możliwości dostania takiej pianki to służę pomocą. Napisz na priv; dostępny jestem tylko do soboty, później mam wyjazd wakacyjny.

--

 
29-06-07 20:00  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

A ja mam coś takiego...
wyciskaki, chyba mogę je tak nazwać... Zrobione w trzech średnicach z kulek łożyskowych. Rączka stalowa dla lepszego trzymania. Wczoraj wieczorkiem testowałem - rewelacja...

--

 
02-07-07 15:37  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Lazarus a czy mógłbyś powiedzieć jak tym formować tulejki z papieru??

--
Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 
02-07-07 16:38  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

@nioł stróż to jest dział (temat) dla wielu wynalazków do różnych zastosowań (to nie musi być odpowiedź na twoje pytanie)...

--
Kings of Chaos

 
07-07-07 12:13  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

PanzerMaus przeczytałem cały temat od góry do dołu i było kilka pytań odnośnie sposobu działania niektórych wynalazków, na które chętnie udzielano odpowiedzi. Jestem nowy w tym fachu i staram sie wyciągnac jak najwięcej informacji o sposobach formowania kartonu. Opcja szukaj jest za mało dokładna i próbujac znaleźć coś na ten temat straciłem kilka godzin czytajac kilkadziesiąt tematów, z mizernym skutkiem. Mam starą sprawdzoną zasade jak jest mozliwość spytać o coś to, to robię. Chce uniknać błędów "młodości". Zresztą sądzę, że tą relację czytają inni młodzi modelarze którzy, z miłą chęcią dowiedzą się czegoś od bardziej doświadczonych Kolegów modelarzy, jeśli wiedza o którą pytam jest tajemnicą to najlepiej nie zaczynac takiego tematu.
Pozdrawiam

--
Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 
10-07-07 11:12  Re: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
VETERAN   

Super pomysł;
Jakiego papieru z warstwą kleju użyto,
wygląd super

 
16-12-07 13:54  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Gdzieś tam w górze strony jest opisany aerograf własnej roboty, którego używam dość często do różnych prób. Stosuję głównie farbki akrylowe w tubkach, które rozcieńczam wodą.
Jednak czasami igły zatykają mi się jakimiś paprochami, które chyba są w farbie. Ponieważ częstość przetykania igieł przekroczyła granicę mojego lenistwa, postanowiłem jakoś filtrować farbkę przed malowaniem.
Próby filtrowania grawitacyjnego przy użyciu lejka i chusteczek, materiału itp. nie bardzo przynosiły skutek, farbka kapała sobie kwadrans, godzinę... A tu czasem trzeba iść do pracy albo coś poszpachlować w piwnicy, jednym słowem znudziło mi się to czekanie.
I tak narodził się

FUJ - Filtr Usuwający Jakieśtampaprochy





Po wyjęciu materiału ze środka, z zaciekawieniem go rozpostarłem na desce i zobaczyłem niezbyt apetyczny obrazek, którego komentować nie trzeba:



Z równie dużym zaciekawieniem przefiltrowałem farbkę po raz drugi:



Jak widać trochę paprochów jeszcze udało się wychwycić.
Myślę, że lepiej jest farbkę filtrować 2 razy, bo za pierwszym - pod koniec - trzeba użyć nieco siły i być może trochę śmiecia przelatuje na drugą stronę. Za drugim razem idzie to dość gładko.
Próba ta była przeprowadzona na farbce ze świeżo otwartej tubki: otworzyłem ją, trochę rozcieńczyłem i na filtr z nią.
Nie wiem, czy jest potrzeba filtrowania farbek typowo modelarskich, wówczas trzeba by zastosować mniejsze strzykawki aby ograniczyć straty.
Dodam, że malowanie przebiegało bez żadnych zakłóceń i mój "aero" nie zatkał się ani razu. Czyli działa :)

 
27-12-07 16:29  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Ostatnio znalazłem nowe źródło sprężonego powietrza do aerografu. Jest to spryskiwacz do nawozów (73 PLN w Castoramie), który zasadniczo używam jako przenośną myjnię samochodową :) . Ma pojemność na 5 litrów płynu a rzeczywistą ok 7 l objętości. Oczywiście przy wykorzystaniu jako kompresor nie nalewam do środka wody, tylko pompuję samo powietrze. Ten model ma to udogodnienie, że posiada wbudowany manometr i można go napompować do ciśnienia 3 barów (aero działa w zakresie 1-3 barów).



Pompuje się to wbudowaną pompką (na zdjęciu widać wyciągnięty uchwyt w górnej części). Aby napompować cudo do 2 barów trzeba machnąć 70 razy, co trwa niecałą minutę. Do ciśnienia 3 barów trzeba machnąć jeszcze dodatkowo 40 razy. Wbrew pozorom nie jest to całkiem ciche źródlo powietrza. Przy napełnianiu trochę hałasuje a przy zbliżaniu się do 3 barów dołącza się do tego sapanie :))). Plusem jest zerowy koszt powietrza oraz zwiększanie kondycji fizycznej użytkownika ;-)
W zależności od ustawień żarłoczności aero na powietrze, można malować 1-2 minut przy 2 barach i 2-5 przy trzech. Przy aero z igieł lekarskich czasy te są podobne.
Używałem go na razie do testów, stosując prymitywną przejściówkę ze strzykawki i kawałka izolacji z komputerowego kabla sieciowego. Nie trzeba żadnych zacisków. Nie jest to ciśnienie aż tak wielkie.



Spust spryskiwacza ma możliwość zablokowania w pozycji "otwarte" więc aero uruchamia się normalnie, wciskając przycisk włączający powietrze.

--

 
27-12-07 22:57  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Krzysiek D. 

 

Ja też korzystam ze opryskiwacza. Machania jest dużo, ale jak się ma młodszego brata to mozna malować ile wlezie ;P



Post zmieniony (27-12-07 22:58)

 
19-01-08 23:29  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Ostatnimi czasy budując różne swoje modele napotkałem na pewien problem z gatunku drobnych, acz upierdliwych. Mając do wykonania większą ilość śrubek czy nitów wszelkiej maści lub nawet wielu maleńkich części, które mają to do siebie, że znikają szybciej niż je się produkuje. I tak przemierzając różnego rodzaju zakątki poszukiwałem malutkiego pojemniczka, dobrze zamykanego, najlepiej z przezroczystego szkła. Kroki swe skierowałem do pobliskiej przychodni, gdzie w Gabinecie Zabiegowym, bardzo miła p. pielęgniarka dała mi 4 takie fajne buteleczki od zastrzyków. Dostałem również zapewnienie, że Pani mi pozbiera tego trochę więcej, żebym sobie wziął. Buteleczki mają 39 mm wysokości, otwór śr. 7 mm, gumowy koreczek, jedna ma 23 mm śr a druga 17 mm. I to właśnie to o co mi chodziło.



I tu pojawiło się pytanie jak to diabelstwo przechowywać, żeby teraz buteleczek wiecznie nie szukać. Z tego powodu powstało „Nosidełko uniwersalne do dupereli” czyli NUD. NUD składa sie z następujących części. Jego budowy chyba nie ma sensu opisywać, więc tylko wrzucę fotkę z numeracją części.



Po wykonaniu NUD’a będę mógł spokojnie opisać sobie buteleczki i posegregować wszystkie śrubeczki i nity. Dzięki NUD’owi będę mógł w każdej wolnej chwili porobić te maleństwa „na zaśkę”. A tak się NUD prezentuje po wykonaniu i powiem Wam, że sprawuje się dość fajnie :)



Poniżej link do zaparkowanego na Zshare NUD’a
http://www.zshare.net/download/6685225515e01f/

--------------------------------------------------------------------------------
Oczywiście wszystkie elementy NUD'a należy podkleić tak, aby miały grubość 1 mm !!!

Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Post zmieniony (20-01-08 11:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 23Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024