FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
20-11-04 11:01  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Eeeee, spoko Wojtas.r, dzieki.

"Trening czyni mistrza, a wiara... cuda" :P

 
20-11-04 11:28  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

:) Dzięki, Piter!!! No, to trzeba wybrać się po lakier. Tylko najpierw trudna decyzja o rodzaju... Nie może być nitro, bo rozpuści mi budacha. Chciałbym akrylowy, ale boję się, że zdeformuje karton... Może ten wychwalany gdzieniegdzie FAUST? Czy ktoś wie, ile czasu on schnie?

Hm, trza pogrzebać w starych wątkach o lakierach...

 
05-12-04 14:47  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Roman 



 - 1

Swinger - jakie wyniki lakierowania? Jakies nowe odkrycia?

 
05-12-04 19:46  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

kurcze - nie pierwszy i nie ostatni temat o lakierze... a ja ciągle za mało wiem...

w sumie ciekawa jest perspektywa lepszych właściwości kartonu, zabezpieczenia przed warunkami zewnętrznymi - ale z drugiej strony boje się reakcji z klejem (budaś, szewski, czy wogóle będzie działał BCG...) oraz połysku - ew. białych smug.

Czy ktoś kto ma za sobą doświadczenia z lakierami może stworzyć jakiś skondensowany poradnik?? bo przejżałem kilka wątków i dalej nic nie wiem... zależy mi na lakierach nakładanych pędzelkiem lub w sprayu (nie mam aerografu)
Co to za lakier poliuretanowy??

Jaka jest różnica w malowaniu przed i po klejeniu??

Co z retuszem lakierowanych elementów?? (zbieram się na wypróbowanie temper)

sami rozumiecie że szkoda by było zmarnować czas i kasę .. więc nie denerwujcie się że pewnie te pytania padają po raz n-ty ;-)

 
05-12-04 23:47  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
JarekW   

Swinger. Nie obawiałbym się tak do końca nitro w zetknięciu z butaprenem. Trzeba tylko w początkowej fazie lakierowania uważać i nie przesadzać ze zbyt dużą ilością nakładanego lakieru. Wbrew pozorom nitro + butapren tworzą całkiem zgrany duet. Po wyschnięciu, lakierowane powierzchnie i łączenia stają się sztywniejsze. Jak do tej pory żaden model, który tak traktowałem jeszcze się nie rozpadł. Połączenie nitro i butaprenu jest zwłaszcza pomocne przy klejeniu wręg. Po kilkakrotnym lakierowaniu wręgi stają się bardzo twarde, niemalże jak sklejka.

 
06-12-04 11:48  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Swinger - przykro mi że cierpisz na pierwsze objawy sklerozy :o) Może kleisz niewlaściwym klejem? :o) Juz pytałeś o Fausta i juz dostałeś odpowiedź
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=60266&t=60253#reply_60266
PZDR. Mała Mi

It'll End In Tears

 
06-12-04 11:49  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

O przepraszam Cie Swingerku najdroższy... Porównanie dat pytań wyszło na Twoja korzyść. Wybacz.
Zawstydzona wielce Mała Mi.....

It'll End In Tears

 
06-12-04 12:08  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Luzik, Mi. :)

Jeszcze nie zdecydowałem się na zakup żadnego lakieru. W Praktikerze znalazłem Fausta akrylowego i Fausta alkidowego.

W zasadzie podobnie jak Łosiu, mimo bardzo bogatego materiału okołolakierniczego na forum, nadal mam niezły mętlik w głowie...

Jeżeli do zabezpieczenia modelu w czasie klejenia i po sklejeniu wymagam lakieru który:
1 - nie jest żółty i nie żółknie
2 - nie deformuje kartonu
3 - nie rozpuszcza budasia
4 - schnie w najwyżej kilka godzin
5 - nie błyszczy się po dwukrotnym malowaniu (ma być półmatowy)
6 - nie rozmywa wydruków z plujki
7 - nie śmierdzi
...to chyba zostaje mi akryl oraz ten Faust-alkid? Nie mam możliwości malowania aerografem, więc trochę się boję akrylu i jego wodnych właściwości... Gdyby jednak kupić jakiś w spreju... Albo raczej wcierać pędzlem niż malować... Kusi on też nieżółknięciem (o ile wiem) i szybkim wysychaniem. Wydruk z plujki chyba też może rozmyć, ale ten warunek to akurat nie jest szczególnie ważny...

Zeppelinie, Ty chyba używasz lakieru akrylowego?

Hm, chyba kupię akryl w spreju, i zobaczymy, jak się zachowają modele testowe.

 
06-12-04 12:51  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeżeli by wyłącyć punkt 7 - nie śmierdzi, to pasowałaby mój specyfik: Hermol+rozcienczalnik nitro. Z uwagą do punktu 3: Buduś musi przynajmniej dzień odstać, nie można dać zbyt dużo lakieru.

 
02-02-05 23:50  Re: [technika] Wykorzystanie lakieru w budowie modelu
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Przetestowałem lakier Dupli Color w sprayu. Jest to lakier akrylowy, błyszczący. ZDJĘCIE w poście Bedrzicha

Prysnąłem cztery warstwy lakieru (ale szybkimi "pociągnięciami") - jak widać na poniższym zdjęciu wykonanym pod światło (okładka modelu nielakierowana, wycięte części - owszem), nic się nie błyszczy - jest tylko taki minimalny półmat, który po uformowaniu jest jeszcze mniej widoczny. Po prostu lakier natychmiast wsiąka w karton. Powierzchnia kartonu jest gładsza i nie mechaci się mimo miętoszenia części w łapskach.





Ogólnie polecam. Zastanawiam się, czy prysnąć tym Ju 88... Następne modele na pewno już będę tak zabezpieczał, ale ten, to jeszcze muszę się zastanowić... Jeżeli już, to raczej po zakończeniu budowy.

Druga rzecz, nad którą się zastanawiam, to w jakim stopniu odejść od standardu przy tym eksperymentalnym Spicie, który będzie mi służył jako odpoczynek w chwilach zmęczenia Ju 88 (po prostu czasem trzeba ujrzeć jakiś efekt wielogodzinnych posiedzeń ;-)).



Post zmieniony (02-02-05 23:51)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024