FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-09-04 13:30  [R/G] MR-165 ''Wilga'' (budowa wg własnego projektu)
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Ostatnio, przeglądając stare papiery, znalazłem rozrysowane ołówkiem i długopisem (sic!) części motorówki MR-165. Jest to jeden z modeli, które od zawsze chciałem zrobić. Skoro już na te części wpadłem, to może skończę ten model, bo jest bardzo ładny. Model będzie robiony tylko dla siebie, w jednym egzemplarzu, z czym wiąże się dobór niektórych technik. Kreślenie i dopasowywanie będzie robione całkowicie ręcznie.
Prezentowane dalej techniki nie są oczywiście jedynymi możliwymi, często nawet nie są zapewne najlepszymi. Model robię w przerwach od pracy, więc robię go tak, aby było mi wygodnie i aby budowa była przyjemnością.
Motorówka robocza typu MR-165 "Wilga" opracowana została przez Navicentrum Wrocław. Model jest prosty, ma niewiele elementów wyposażenia, a jego atrakcyjność podnosi kolorowe malowanie. Poza tym jest to model cywilny - a takich modeli nie wydano dotąd zbyt wiele.
Podstawą opracowania są plany z Modelarza 5 i 6 z roku 1985. Dodatkową pomoc uzyskałem od konstruktorów, z Navicentrum Wrocław, za co wyrażam także tutaj wdzięczność.



Post zmieniony (05-12-09 01:13)

 
08-09-04 13:43  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Teraz pora na konkrety. Model będzie w skali 1:50 (a dokładniej to 1:50,6, bo w takiej skali są plany), co da długość około 30cm. Tak kiedyś to zacząłem i tak skończę. Najważniejsze, za co nie wiem jeszcze, jak się zabrać, to sposób wykonania pokładu (jest kroplowany); ostatecznie będzie gładki i już.
Wszystkie okna będą podklejone szybami, ale wnętrze zrobię tylko w sterówce, gdyż ta ma duże okna i tam to faktycznie będzie widać. Będę wdzięczne za jakiekolwiek zdjęcia tej motorówki; o ile wiem, pływa we Wrocławiu.

Zaczynam oczywiście od szkieletu. Na zdjęciach widać, że niektóre części mają namalowane linie teoretyczne - po prostu te części zrobiłem z odbitek ksero. Pozostałe części są rysowane ołówkiem na papierze w kratkę :) Całość jest klejona na tekturce 1mm. Zrobiłem gęste wręgi z tyłu, gdzie jest dość trudny kształt dna koło śruby. W pozostałych częściach kadłuba wręgi są bardzo rzadkie, bo poszycie jest prawie płaskie. Jedynie na dziobie dno jest nieco wypukłe, a burty wklęsłe, ale myślę, że tyle uda się uzyskać bez dodatkowych zabiegów. Przy okazji chcę sprawdzić, czy dno da się zrobić z jednego kawałka poszycia na całej długości - bardzo dziwi mnie sposób podzielenia dość podobnego kadłuba motorówki Szkwał na wiele części (Modele Kartonowego Fana 12/2003). Burty już mam i wiem, że dają się zrobić z jednego kawałka, także z uwzględnieniem wklęsłości na dziobie.
Jeszcze kilka słów objaśnienia do zdjęć: "poziomica" w szkielecie to nie jest prawdziwa wodnica, ale przekrój biegnący po załamaniu linii burt. Uważam, że tak będzie łatwiej sklejać kadłub; na widoku z boku jest to linia krzywa. Dziób nie ma czubka, bo tam będzie układ do popychania barek, więc końcowa wręga będzie widoczna także w gotowym modelu. Szkielet nie ma pawęży, bo ta jest wygięta i będzie robiona razem z poszyciem burt.
I to na razie tyle.
Pozdrawiam,
Tomek



Post zmieniony (31-12-08 00:14)

 
08-09-04 13:49  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Niepokoi nagły uskok pomiędzy końcową a przedostatnią wręgą.
Pokład kroplowany można ponagniatać końcówką chudego pędzelka - o ile chciałoby Ci się.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-09-04 14:00  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Mnie też niepokoił ten uskok, ale tak ma być. Tam jest załamanie: lustro, potem ukośny fragment poszycia i dopiero poszycie pasujące przebiegiem do reszty dna.
Co do pokładu, to może skuszę się na metodę "nitową", z kropelek wikolu.

 
09-09-04 08:45  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

A spróbuj poprzyklejać ziarenka maku.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
09-09-04 10:50  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Po co sięmęczyć z wygniataniem, ziarenkami czy wikolem. Naklej papierowe łebki nitów i po sprawie.



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
10-09-04 11:38  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Tak się przyjrzałem dokładniej i wychodzi mi, że te krople powinny być gęściej niż co 1mm! Poza tym może ktoś wie, jak się zwykle kropluje blachy: diagonalnie? równolegle do krawędzi? Jeszcze inaczej?
A zrobiłem już burty (jeszcze nienaklejone) i pokład z brystolu, na któym wyrysowałem miejsca osadzenia wyposażenia oraz których chcę właśnie kroplować.

 
10-09-04 12:03  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo lubię oglądać relacje z "własnych projektów"! Czuwam dalej! =)

Pozdrawiam!
Michał

 
16-09-04 12:07  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
No i "olałem" sobie skalę kroplowania. Po prostu zrobiłem, jak umiałem i wyszło, jak wyszło. Niewiele widać na skanie, ale chyba można się zorientować. Te małe kółeczka to są krople wikolu, obecnie przezroczystego - dlatego tak słabo je widać. Ten pokład jest zrobiony z cienkiego bloku technicznego (obecnie zresztą wszystkie bloki techniczne są dość cienkie; cieńsze niż bywały kiedyś). Obecnie pokład już nakleiłem na podpokład pokazywanego wcześniej szkieletu i nieźle jest. Narysowane ołówkiem linie to miejsca detali; niektóre robione odręcznie, bo chodziło mi tylko o to, aby tam nie kroplować pokładu.
Teraz najważniejsze, jak pokład będzie wyglądał po pomalowaniu, ale najpierw burty.

 
16-09-04 13:54  Re: [budowa wg własnego projektu] MR-165 "Wilga"
Bastürk 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Czekam na dalsze relacje :)))

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024