FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
23-07-04 00:55  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Nie lubie tej skali, ale samolocik fajowy!!

___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
23-07-04 09:03  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Mariusz - pudeko plakatówek z 12 kolorami. Więcej nie trzeba.
Prawa optyki w zakresie mieszlanictwa barw mówią, że WSZYSTKIE kolory spotykane na Ziemi powstają z czterech podstawowych: żółty, niebieski, czerwony, biały.
Ja bym dodał jeszcze czarny. Zależnie jak się na to patrzy, barwy powstają przez dodanie czegoś albo brak czegoś. I tak - czarny jest brakiem jakiegokolwiek koloru, kiedy mówimy o powstawaniu barw wskutek odbicia światła. Biały jest wtedy mieszanką wszystkich kolorów podstawowych.
Niestety nie można stosować tego w przypadku mieszania plakatówek :-)
Więcej niech napiszą graficy (są tu pewnie na sali). Jest coś takiego, jak CMYK -
- Cyan - specyficzna zieleń
- Magenta - specyficzna czerwień
- Yellow - żółty
- blacK - czerń
I z tych właśnie kolorów powstają barwy w drukarce kolorowej, wszystkie, jakie chcecie wydrukować. Biały jest wtedy brakiem koloru, a czarny bierze się czarnego tonera.
Oprócz CMYKU jest jeszcze "kubeł" - kolory powstają inaczej, ale nie wiem jak, niech ktoś mnie uzupełni.
Gdyby się więc uprzeć, wystarczy pięć podstawowych plakatówek.
Czasem nie chce mi się samemu w to wierzyć, bo np. ściemnienie jakiegoś koloru niby uzyskuje się pzez dodanie czerni, ale powoduje jednocześnie "zszarzenie" barwy, traci ona na intensywności. Tak samo biel - żeby rozjaśnić czerwień, trzeba dodać żółtego, a nie białego, bo się zrobi różowy zamiast jasnoczerwonego.
Co do niektórych kolorów jeszcze nie wiem, jak zachowując ich intensywność spowodować ściemnienie lub rozjaśnienie.
Khaki powstaje przez zmieszanie żółci z czernią. Ale jak się doda więcej czerni, to się robi bure a nie ciemne khaki.
Czasem też dla uzyskania pożądanego efektu trzeba dodać koloru, kórego się w ogóle nie podejrzewało - np. ledwo zauważalna odrobina czerwieni może ożywić jakiś odcień szarości, nadać jej "inny nastrój". Ale żeby to wyczuć, trzeba sporo poćwiczyć.
Mnie kiedyś diabli brali, jak próbowałem retuszować okręty ze starych numerów MM - zmieszanie białego z czarnym nijak nie dawało odcienia szarości jak na arkuszach.
Dopiero dodanie odrobiny żółci albo nawet zieleni zbliżało trochę barwę do pożądanej.

Przepraszam za nudnawy wywód.

 
23-07-04 12:37  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

I jeszcze pytanko - te pół-kropelki na osłonie silnika wyglądają mi na malowane w całości - mylę się?

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-07-04 15:50  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

oo, porąbałem... wychodzi niewiedza ;-)
a tak się starałem

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-07-04 15:51  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Pfalz jest czarny???
A ja byłem pewien, że to ciemny granat...

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-07-04 21:15  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Baronus - dzięki.
Trochę sobie przypomniałem szczenięce lata , kiedy budowałem jeszcze modele plastikowe i malowałem je Humbrolami stosując właśnie metodę 6 kolorów podstawowych ( w tym czarnego i białego) oraz srebrnego...).
Jeszcze raz dzięki za info - chyba skorzystam ;-)))

P.S. Wyjeżdżam na jakieś 10 dni na Kaszuby - do zobaczenia!
Jak wrócę , będzie kolejny meldunek - model już gotowy!

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-07-04 21:28  Re: (meldunek) Macchi 200 Saetta gotowy.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ijeszcze raz - Batonus - pół-kropelki na osłonie silnika nie dość , że malowane , to przed malowaniem szlifowane...;-).
Chyba o tym pisałem w relacji z budowy...Ale to w odsyłaczach wcześniej podanych.

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024