FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-06-04 14:27  [Technika] Kanty na modelach
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Temat kantów był już omawiany na forum. Nie wiem, czy braliście już pod uwagę pomysł z OLFA - top sheet cuuter.
Chciałem pokazać, bo efekty są bardzo dobre. Pomysł podsunął mi Puczini.
Nożyk służy (jak nazwa wskazuje) do wycinania z górnej kartki na pliku - bez naruszenia tych kartek poniżej. Cała sztuka polega na tym aby nożyk przyłożyć pod odpowiednim kątem. To wpływa na głębokość cięcia.
Możemy też bardzo precyzyjnie nacinać kartki nie przecinając ich do końca. Takie nacięcie pozwala na ładne formowanie "kantów" na drobnych częściach modeli. "Kant" zrobiony przez zwykłe zgięcie zawsze ma lekko zaokrągloną krawędź. Tu uzyskujemy doskonały efekt.
Uwagi:
Zawsze należy wykonać cięcia próbne na roboczym kawałku - aby właściwie dobrać kąt nacisku i nie przeciąć.
Przy kartonie zagiętym pod kątem 90 lub więcej może zaistnieć konieczność retuszu.
Na zdjęciach:
przyrząd,
kant zrobiony po nacięciu na cienkiej kartce papieru
kant zrobiony na kartonie (z retuszem nacięcia za pomocą końca szpilki maczanej w farbie)

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
23-06-04 14:59  Re: Kanty na modelach
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Hehe - pomysł ciekawy, ale czy trzeba do tego specjalnego narzędzia za x-dziesiąt złotych? Podobny efekt osiagniemy delikatnie nacinając krawędź zwykłym nożykiem - z tzw. wyczuciem. Ja tak robie od zawsze i jest OK. Wiele zreszta zależy od rodzaju kartonu, jego grubości, tego czy tniemy wzdłuż czy w poprzek włókien itp.
PZDR. Mała Mi

 
23-06-04 15:04  Re: Kanty na modelach
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Różnica polega na precyzji głębokości nacięcia, wygodzie i pewności co do efektu końcowego - powtarzalnego za każdym razem w 100% tak samo.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
23-06-04 15:56  Re: Kanty na modelach
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Ciekawe!

Ale wydaje mi się, że nawet takie pomysłowe ustrojstwo nie rozwiąże problemu rozdwajania się niektórych rodzajów kartonu podczas zginania wzdłuż zrobionego nacięcia.
Ja jednak pozostanę przy całkowitym rocinaniu linii zagięcia i klejeniu "na styk" - efekt zawsze gwarantowany, papier się nie rozdwaja, a i sztwność takiej konstrukcji znacznie większa :-))


Pozdr.

Yaris

 
24-06-04 19:34  Re: Kanty na modelach
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

A ja mam taki pilniczek do paznokci z tempą końcówkom i uzywam go do nagniatania krawendzi. Kant jest rowny, nie rowarstwia sie i jest estetyczny, nie trzeba potem retuszowac krawendzi. Metoda prosta tania i niezawodna. Czego chcieć więcej?

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024