FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
17-06-04 17:00  Re: [relacja] FITTER fittera
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Panczo - bardzo trudno dobrać odcienie mieszając czarny z zielonym - w modelu dwa odcienie zieleni niewiele się różnią. Ale masz rację nie wszędzie go dobrałem odpowiednio - na mokro wyglądało idealnie a jak wyszło widać. Poza tym dałem w gimpie wzmocnienie kolorów to jeszcze bardziej uwypukliło retusze.
Kemot - śmigło będzie na stożku wlotowym a naciągi będą regulowały kąt natarcia płatów i nachylenie stateczników poziomych :-)

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
17-06-04 17:07  Re: [relacja] FITTER fittera
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Heh! A jednak MM wydał bardzo dobry model samolotu......!
Na pewno do tej opinii przyczyniło się dobre wykonanie przesz Fittera!
Dobra robota!

Pozdrawiam!
Michał

 
17-06-04 22:31  Re: [relacja] FITTER fittera
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

A teraz na spokojnie - Chorwacja akurat wygrywa z francją 2:1 więc mogę trochę poklikać:-)
Uwagi co do budowy:
- zabierając się do niej należy zaopatrzyć się w dobrą dokumentację fotograficzną np. "Aeroplan" nr 6(39) z 2002 gdzie jest krążek z masą zdjęć. Dlaczego? Gdyż projektant nie ujął masy części na rysunkach ani szczegółowych ani złożeniowych całości a po rozrysowaniu niektórych nie bardzo wiadomo jak mają wyglądać;
- wręgi ze względu na kwadraturą koła należy szlifować i to konkretnie - najlepiej więc skleić segmenty sąsiednie i dwie styczne wręgi obrabiać razem. Skutkuje to miejscami lekkim luzem, ale co to dla nas wytrawnych wyjadaczy...
- wbrew rysunkowi silnik nie dochodzi do wręgi (zdaje się że to część 12) nie śpieszmy się więc z jego zbyt wczesnym wklejaniem bo może nam zabraknąć;
- zanim zaczniesz kleić - wybież czy robisz z elementami waloryzującymi czy bez i ze dwa razy przeczytaj instrukcję z przejżeniem gdzie jakie są części i jak wyglądają - jest to KONIECZNE gdzyż chwilami pod koniec instrukcji okazuje się, że coś trzeba wkleić wcześniej;
- nastaw się na cierpliwość w szukaniu części - nie dość, że ich numeracja nie odpowiada kolejności sklejania, to jeszcze musisz mieć masę czasu aby ich szukać po arkuszach - taki bałagan;

64 minuta meczu, mnie rozłączyło (zalety modemu:-) a wynik 2:2

- głęboko odetchnij przed klejeniem wnęki podwozia przedniego, kabiny i segmentu gdzie się mieszczą. W przypadku niezbyt dokładnego wykonania (jak u mnie) może się dół kadłuba trochę "rozjechać, co nie wygląda najlepiej:-( Nie przejmuj się fotelem - sklej go odwrotnie tzn. białym na poduszki do tyłu i do podłogi a poduszki skróć delikatnie - będzie grało ;-)
- dopasuj wręgi garbu inaczej wybrzuszy na łączeniu!!! Szczególnie w miejscu gdzie doklejamy od spodu na łączeniu belki KDS
- zwróć uwagę przy kształtowani płatów - muszą mieć odpowiednią obłość aby nakleić na nie belki podwieszenia uzbrojenia. Jak będą za grube - będzie problem.
- przy naklejaniu belek uzbrojenia i wyrzytni ASP zwróć uwagę żeby poszły na odpowiednią stronę - mimo zlewania się kolorów i tak widać pomyłki:-)
- uważaj na wzmocnienia części nieruchomej skrzydła - one wcale nie przebiegają tak samo na górze i dołu płata - najpierw naklej na zielone i niebieskie - spojżyj od tyłu na skrzydło i dopiero klej na czarnym (brak lini gdzie nakleić!!!)
- dokładnie dopasuj przed sklejeniem ruchomą część skrzydła - w innym przypadku część stała przy maksymalnym złożeniu zacznie się rozłazić na "szwie". Trzeba tu zeszlifować trochę te szare wręgi usztywniające brzeg - ok. 1 mm na wysokości - ja za późno to zauważyłem, bo dopiero gdy skleiłem lewy płat.
- dobierz sobie trochę dobrej szpachli i farbek na retusz - zawsze to ładniej wygląda:-) a szparki i białe pola powstają, oj powstają...

I tyle uwag jak na dziś - co nowego przyniesie dalsze klejenie - zobaczymy, to jeszcze nie koniec. A co do mojego krytycyzmu - to moja pierwsza "rura", więc i tak jestem zadowolony. Jak na MM to model bardzo sklejalny, ale dla ludzi mających cierpliwość i dojście do dokumentacji przynajmniej fotograficznej. Co do malowania to brąz na kadłubie mógłby być brązem (jak na ruchomych częściach skrzydeł) a nie prawie zlewać się z dwoma odcieniami zieleni w jedno. No i wszelkie linie na czarnym chyba projektant na niektórych elementach zostawił... czrne - żeby było łatwiej;-)

88 minuta meczu - wynik bez zmian

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
18-06-04 08:27  Re: [relacja] FITTER fittera
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A gdzie górny płat? Gdzie naciągi międzyskrzydowe?
Dlaczego z przodu nie ma silnika rotacyjnego?
Gdzie ckm-y?
Nie lepiej by wyglądał pomalowany w lozenge?
:-)

rozumiem, że Fitter - latająca rura w wykonaniu Fittera jest usprawiedliwieniem. To po prostu musiało się stać.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-06-04 08:57  Re: [relacja] FITTER fittera
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Bardzo cenne uwagi, tym bardziej, że jestem zainteresowany sklejeniem tego modelu.
W bliżej nieokreślonej rzeczywistości, oczywiście ;-)))))

Mam nadzieję, że któregoś pięknego dnia przytargasz tego fittera np. do modelarni Jurka, żeby go na żywo pooglądać.

 
18-06-04 09:57  Re: [relacja] FITTER fittera
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zaraz bo nie kumam.

Znaczy to jest kopia Fittera poprawiona przez Fittera w Gimpie. Czt tak ??

To napisz dlaczego to robiłeś i co zmianiałeś oprócz nasycenia barw.

I czy lakierowałeś czymś czy to dopiero później.


__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
19-06-04 14:33  Re: [relacja] FITTER fittera
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Qba - źle zrozumiałeś - model klejony jest bezpośrednio z MM, to zdjęcia zostały obrobione w Gimpie i tam wzmocniłem kolory warstwy więc uwypukliło to retusz. Model jest z MM, co doprowadza do przycierania farby a lakieru jeszcze na nim nie ma. Następny egzemplarz trzeba będzie czymś zaimpregnować aby przytarcia nie następowały.
i jeszcze jedna uwaga - tekturka lubi się lekko rozwarstwiać, co chwilami doprowadza do szału jak warstwa nadruku chce uciec.

W związku z tym iż w chwili obecnej model przeleciał już do Świdwina (czyli miejsce bazowania;-) a ja wciąż kręcę się w okolicy stolicy klejenie zostało zawieszone przynajmniej na trzy tygodnie. Jak ruszę dalej z robotą to się odezwę jak to idzie.

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
11-08-04 21:03  Re: [relacja] FITTER fittera
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Robota ruszyła więc kolej na dalszą relację, czyli wytykanie błędów zarówno Autora opracowania jak i moich.
Trzy fotki to:
- zła kolorystyka części 35a - po prostu zamienione są kolory części prawej i lewej. (Ciekawe, czy w standarcie naprawa tego błędu będzie dyskwalifikowała lub co najmniej odejmowała punkty?:)
- część 41g jest niestety tylko jednostronnie wydrukowana, można to nadrobić naklejając ją na zapas koloru (który może po to jest?)
- i tu już niuansik - albo rysunek nie tak albo rakietka za krótka - do wyboru.
To tyle jeśli chodzi o błędy w opracowaniu - w następnym poście będzie o moich:)

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
11-08-04 21:08  Re: [relacja] FITTER fittera
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Jak przykleić czenści 32(a,b,c,d)?Rysunki są do bani......:-(

Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
11-08-04 21:09  Re: [relacja] FITTER fittera
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Golenie podwozia - trzeba trochę się namęczyć, ale... po sklejeniu stwierdziłem, że je pomalują. Nie wyszły tak jak chciałem, ale to najprawdopodobniej z mojej winy - widać zbyt mało dokładnie dogiąłem drut. W każdym bądź razie chyba są lekko za długie gdyż pokrywy musiałem mocno "wysunąć" aby kończyły się na wysokości "wachacza". Kółka są efektem mojej pierwszej zabawy z dremelkiem (też dorobkiem wakacyjnych wojaży) więc nie są doskonałe. W każdym bądź razie sunia stoi już na swoich łapach:)

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024