FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
01-12-04 11:35  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tą uwagę potraktowałbym raczej z przymrużeniem oka.
To "rażące niedbalstwo ;))) " raczej o tym świadczy.
Ale podziwiam kunszt zarówno projektanta, wydawnictwa jak i wykonawcy. Naprawdę najwyższy poziom.
Jak skończę listę poniżej to wreszcie wezmę się za coś z samolotów z AH, bo kolekcja zrobiła się pokaźna, a moce przerobowe i zdrowy rozsądek na razie nie pozwalają mi zaczynać następnego modelu. Sporo relacji (Mustang, P-40, Hurricane, Ki-61, Ju-88) wręcz zachęcają do walki z tymi modelami, przetestowania swoich zdolności i umiejętności precyzyjnego sklejania. Z tego co widać opracowania nie pozwalają na pośpiech i niedokładność, ale efekty wynagradzają wkład pracy.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
01-12-04 19:43  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Wujku Andrzeju, to nie było na poważnie. :) Nie ma tu żadnych negatywnych emocji. Projekt jest fantastyczny, zdecydowanie najlepszy z tych, które miałem okazje realizować.

Szczelinka wyszła stąd, że pasowanie na sucho tego modułu było dla mnie ekstremalnie trudne - wiotka konstrukcja wręg, dwie oklejki segmentu, dziura na wnękę w oklejkach... Tak naprawdę to aż do oklejenia wręg wewnętrzną oklejką nie wiedziałem, czy zewnętrzna będzie pasować. Poza tym nawet gdybym przewidział, że zabraknie mi tych 0,2-0,3 mm, to i tak nie zdecydowałbym się na zmniejszanie wręg, zwłaszcza że to by było bardzo trudne po ich przyklejeniu choćby dolną (a raczej górną) częścią (a bez przyklejonych wręg trudno by się sprawdzało, czy wszystko pasuje)... Tak niewielkie wartości mogą wchodzić w zakres marginesu błędu mojego pasowania na sucho. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - spodobało mi się to mikroszpachlowanie szczelinek, o czym niżej. :)

I dzięki za opinię. :)

A teraz aktualności.

Obecnie kadłub wygląda tak:


Linkę anteny (cieniutka żyłka) zaczepiłem na sprężynce ze struny (w celu trzymania naciągu oraz utrudnienia zerwania):





Mikroszpachlowanie... Nawet najmniejsze szczelinki wyglądają lepiej, gdy się wpuści do nich troszkę szpachlówki akrylowej (wystarczy oblepić szczelinkę, a nadmiar zetrzeć palcem). Kiedy szczelina jest szersza niż, hmmm, powiedzmy 0,1 mm, szpachlówkę warto pomalować kilkuwłosowym pędzelkiem. Spójrzcie:





Takich szczelinek trochę w tym modelu jest, gdyż coś mi nie wychodziło wycinanie segmentów skalpelem... :( Teraz duże łuki tnę po staremu - nożyczkami.

 
02-12-04 19:06  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Swinger ( MIstrzu! ) powiedz , jakiego oświetlenia używasz przy wykonywaniu tych fantastycznych zdjęć?
Ewentualnie jeszcze - jakim aparatem je robisz?
Są to najlepsze zdjęcia jakie można oglądać na tym forum , treściwe i OSTRE!

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-12-04 19:58  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Thunder909 

 

troche wyzej juz o to pytalem.
---------------------------------------------
"Thunder -> jest to Nikon Coolpix 2200 - makro od 4cm, więc świetnie się nadaje dla modelarzy."
---------------------------------------------
Sprawe oswietlenia --------> Swinger ;-)

 
03-12-04 00:12  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Aha, po pierwsze zapomniałem odpowiedzieć Jawce. Karton nie jest niczym impregnowany ani przed, ani po sklejeniu, i prawdę mówiąc, odczuwam pewne niedogodności - wiadomo, przy dłuższym formowaniu karton zaczyna się mechacić. Następny model chyba będzie lakierowany, tylko nie wiem jeszcze, jaki lakier wybrać. A krawędzie, które są narażone na strzępienie przecieram rzadkim ponalem lub BCG dla zabezpieczenia. Na "podwójne" krawędzie nakładam natomiast dwie lub trzy warstwy rzadkiego ponalu, by wyglądały one jednorodnie (krawędzie wnęki podwozia, krawędzie foteli itd.).

Aparat mam nadal ten sam, a co do oświetlenia - większość zdjęć (zwłaszcza te istotniejsze) wykonuję przy świetle dziennym rozproszonym. Mniej istotne fotki - przy dwóch lampkach, a takie, które nie muszą być szczególnie ładne - przy jednej lampie. Więcej tutaj. :> Po zmniejszeniu fotki w programie graficznym używam też często funkcji "sharpen" ("wyostrz").

Skleiłem dziś ostatni segmencik kadłuba. Ostatnia wręga wyszła mi za mała, więc okleiłem ją paskiem kartonu ze ścinek - pasowało idealnie.





Fotkę gotowego fragmentu pokażę po doklejeniu wylotów rury awaryjnego zrzutu paliwa.

Co do ilości wpisów, to chyba po skończeniu kadłuba otworzę nowy wątek. Brakuje tego stronicowania. :(

 
05-12-04 12:07  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Teraz zawaliłem sprawę.

Nie dość, że nie bardzo wyszło mi toto pod względem wykonawczym (przy takich zaokrąglonych częściach odczuwam brak polakierowania powierzchni), to jeszcze zrobiłem błąd merytoryczny. Te dwie kwadratowe "rury" wkleiłem do góry nogami. :( Siateczka (z tasiemki z pasmanterii) jest nierówna, ale to nie szkodzi, bo w prawdziwym samolocie była jeszcze bardziej pogięta.







 
09-12-04 10:36  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witaj Swinger!! Wczoraj dopiero zabrałem się do czytania całego postu (a jest tego mnóstwo i co ciekawe wszystko interesujące) i muszę powiedzieć że wywarłeś na mnie ogromne wrażenie. Nie chcę tu ochować czy też achować, ale powiem krótko. Swinger, SZACUNEK od okrętowca. Wspaniała robota. I mogę powiedzieć tylko, że nie mogę się doczekać ciągu dalszego. Wyśmienita robota. Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
09-12-04 18:38  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dzięki, Hanys. Postępy nie będą oszałamiające, ale powoli będę się posuwał do przodu.

Tymczasem zamontowałem napinacz linki antenowej. Wpadłem na pomysł, żeby zainstalować talię (z przelotkami zamiast bloczków) - pozwala ona na znacznie większe wysunięcie linki. Oczywiście zwiększa ona też siłę, więc tym razem sprężyna jest zrobiona ze znacznie grubszej struny. Szkoda, że nie wymyśliłem tego na etapie montażu napinacza w kadłubie... No nic, mam nadzieję, że to nie będzie rzutować na ogólne własności napinania anteny (przypominam, że będzie ono konieczne, jeżeli uda mi się zrobić zdejmowane oszklenie kabiny).





 
09-12-04 18:45  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Czy to jest struna Stagga? Niezle kombinujesz z tym modelem, wiele dobrych patentow nam juz pokazales, oby tak dalej.
Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
11-12-04 23:45  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Struna Stamar. Bardzo to tanie, ale też o bardzo niskiej żywotności - brzmią ładnie, ale przez krótki czas.

Wykonałem statecznik pionowy i ster kierunku. Będzie on nieruchomy, gdyż bez ruchomej klapki wyważającej wyglądałoby to głupio. Zresztą patrz wyżej. ;-)


Pierwsze zdjęcie pokazuje dolne wyoblenie steru kierunku przed sklejeniem - po części jest fazowane drobnym papierem ściernym (metoda podpatrzona u Gutesa w relacji o Zero na niebieskim forum), a po części wycinane pod kątem (do takiego czegoś skalpel musi być bardzo ostry).


Tak to wygląda przed montażem klapki wyważającej - w standardzie jest ona nieoddzielona. Ja ją odciąłem, a to, co wystaje ze steru, to jego szkielet, który okazał się bardzo pomocny (ułatwił przeróbkę).


Cała krawędź spływu została potraktowana metodą Gutesa. Jestem bardzo zadowolony z jej wyglądu. :D


Oto ster po zamontowaniu wszystkich części. Zaokrąglanie ułatwiła metoda wyoblania czymś okrągłym (koniec pędzla) na gumce do ścierania, zaprezentowana ostatnio przez kilka osób w różnych relacjach (np. Dyzia w relacji o Hurricane, o ile dobtrze pamiętam).


Oto ster luźno zawieszony na stateczniku. Uwaga dla budujących Ju - dwa zielone zaczepy, które przypadają w miejsce szczelin w sterze, powinny być przyklejane dopiero po zmontowaniu steru - u mnie białe miejsca przeznaczone dla nich wypadają troszkę nie tam, gdzie powinny.



Post zmieniony (11-12-04 23:47)

 
20-12-04 15:38  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam Swinger!!
Czyżby prace stanęły?? Nie mogę się doczekać ciągu dalszego.... . Mam nadzieję, że szykuje się zdrowa porcja modelarstwa przez duże "M". Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
20-12-04 15:55  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Cześć Hanys. Prace niestety stanęły, bo muszę teraz kończyć pracę magisterską, też przez duże "M". ;) Właśnie sobie piszę i co jakiś czas zerkam na forum... :)

Ale nie ma obawy, model na pewno będzie dokończony. Nie wiem tylko kiedy... Z wolnym czasem w najbliższych miesiącach będzie prawdopodobnie coraz gorzej. :(

 
31-12-04 12:48  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
kazuar13   

Czytam Twoją relację od dechy do dechy. Suuuuuuper!!!
Jest tylko jedno "ale"... - "trochę zawyżasz poziom" - ja nie dam rady tak dokładnie dłubać. Szybko pisz tę magisterkę i dawaj nowe zdjęcia!!!
Pozdrawiam.

 
21-01-05 14:31  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

No dobra. Stateczniki. Spójrzcie, z ilu części to draństwo się składa - ale za to też wygląda jak prawdziwe. ;-) Poza tym porządny szkielet właściwie wyklucza możliwość zwichrowania (skręcenia) stateczników i sterów.



Końcówki wyobliłem na gumce za pomocą zaokrąglonych przedmiotów:



Tak wyciąłem i wzmocniłem trymery:



A tak wygląda prawie gotowy statecznik z luźno założonym sterem (trzeba jeszcze dodać zaczepy steru i to coś, co rusza trymerem - ale to już przy okazji montażu):





 
22-01-05 16:07  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Piotr S. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Chyle czoła przed kolegą.....ja go tez robie ale nie tak cudownie jak ty;-( musze sie jeszcze duzo uczyc....
pozdrawiam

 
22-01-05 22:02  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Swinger, nity wygniatałeś opiłowaną igiełką lekarską? Nie wiem czy juz nie było o tym mowy wcześniej, relacja jest dość długa, ale byłoby totalnym grzechem nie wspomnieć choćby, że bardzo interesująca. Zdjęcia wykonane w mistrzowski sposób. Dopiero zacząłem próby z cyfrówką, ale musze doszkolić sie w oświetleniu.

Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
23-01-05 00:10  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

no ładniutko
super sprawa
Swinger
mgr Ci sie zachciało
tylko po co, satysfakcja w zaciszu domowym? oby nie


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
23-01-05 11:02  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jawka -> tak, obciętą i oszlifowaną igłą.

Puny -> hm, trochę dziwne pytanie. :) Jak już się za coś biorę, to staram się robić to porządnie, więc myślę, że i ten mgr na coś mi się przyda. ;)

PM -> no dobra, następne zdjęcia wrzucę już do nowego tematu. Liczyłem, że pojawi się stronicowanie, bo miało to nastapić w ramach ostatnich reform forum... :(

 
23-01-05 11:42  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

A może wprowadzenie miniaturek pomoże? W pierwszych postach są a potem juz nie.

Fanatyk Kartonu

 
02-06-05 02:29  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Model na warsztacie - grzebię przy silnikach. A praca już dawno obroniona. :) Temat: "Transformacje spółek a opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz od osób fizycznych". Obecnie czas zajmuje mi m.in. praca-praca i inne ważne (niestety ;) ) zajęcia... Zobaczymy, jak się to wszystko ułoży. W każdym razie prace przy modelu trwają, tylko że postępy są nieduże (teraz robię rury wydechowe, trochę ich dużo ;) - żmudna robota). Jak zamknę silniki, oczywiście pokażę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DRUGA CZĘŚĆ RELACJI JEST TUTAJ.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------



Post zmieniony (31-01-06 14:55)

 
02-06-05 20:56  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Gratulacje odnośnie obronionej pracy!!!
A teraz grzecznie prosimy o fotki!
Normalnie, już nie mogę się doczekać...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-06-05 22:22  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003)
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

rzeźnia istna...

gratulacje, gratulacje !!!

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024