FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
03-06-04 15:06  Dlaczego zawsze czarne linie ?
Teed   

Wielokrotnie zastanawiałem się dlaczego zawsze linie podziału blach samolotów są czarne ?
Było to do przyjęcia w latach minionych, gdy królował na rynku MM. Ale od tego czasu minęła cala epoka, drukarnie uczyniły ogromny krok naprzód. Projektanci operuja systemami komputerwymi, które bez problemów kreśla linie dowolnego koloru. Nie sposób porównać możliwości technicznych ani jednych, ani drugich.
Jeżeli wiec samolot jest zielony, czy linie podziału blach nie mogą być ciemnozielone ? Gdy mamy samolot w malowania zimowym, wydaje się, że linie podziału mógł by być szare, ciemno-szare. O odcień, dwa ciemniejsze od tła. Tymczasem nadal każdy jeden samolot wygląda jak gdyby mechanicy pracowicie pociągnęli wszystkie zagłębienia i krawędzie czarnym mazakiem. To samo odnosi się do do okretów. Dziwnie wygladaja szare wieże pancernika podzielone czarną linią na poszczególne fragmenty. Tak naprawde nie powinn ich być - są to jedynie technologiczne liie podziału, wydrukowane tylko dla modelarza. Wskazują linię gięcia n a c z a s m o n t a ż u.
Nie wiem, może przemawiają za tym pewne względy technologiczne. Gdyby jednak okazało się, że jest to tylko przyzwyczajenie, może czas z nim się rozstać...

 
03-06-04 16:40  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

O właśnie. Też tak uważam. Na jakim samolocie widać wyraźnie siatkę linii podziału blach? Np. Ju-88 (i nie tylko) od Hala ma te linie takie szarawe... Wyglądają dużo lepiej niż czarne.

 
03-06-04 21:29  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Zgadzam sie -- ja mojego Ar-196 z MM bede malowal, glownie z powodu nie takiego jak trzeba kamuflarzu, ale tez dlatego, ze wszystkie znakowania sa obwiedzione czarna kreska, co moim zdaniem wyglada fatalnie. Dlaczego czerwona litera na zielonym tle musi miec czarna kreche miedzy tymi kolorami, to ja naprawde nie wiem.

Pozdrawiam,
Szymon

 
03-06-04 21:36  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

W zasadzie części mogłyby w ogóle nie mieć obrysów... A co na to wydawcy i projektanci?

 
03-06-04 22:04  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A co na to modelarze??
Obrys części musi być. Można zawsze wyretuszować linie obrysu. Ale jak nie będzie obrysów, to w przypadku nawet minimalnie przesuniętego koloru bedzie kaplica (szczególnie dla młodszych modelarzy, choć sam bym pewnie miał problem nawet z dobrze wydrukowanym)
Jakoś tego nie widzę...

 
03-06-04 22:41  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ja tego nie widziałem, ale mowa była o samolotach a przy wielokolorowych częściach to jest duże ryzyko (ja chce linie)

 
04-06-04 09:47  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Teed   

Raz jeszcze chciałbym zabrać głos w tej sprawie. Nie mam nic przeciwko obrysom, ale uważam, że tak jak w autentycznych samolotach taka linia powinna naśladować załamanie świata na miejscu podziału blach kadluba/skrzydła. Ona jest widoczna ale jako ciemniejsza, ale na pewni nie c z a r n a linia.
Jak zrozumieć czarne linie na obrzeżach skrzydła/usterzenia ? Obecnie nie ma w zasadzie problemów z rozgraniczeniem kolorów. Techniki druku, jakość papieru poszły tak mocno do przodu, że nikt kto ma jako taki wzrok na pewno nie będzie miał problemów z rozgraniczeniem pomiedzy kolorem skrzydła/kadluba, a bielą niezadrukowanej strony.
Od lat dążymy do zachowania jak największej wiarygodości modeli. Kogo dziś zadowoli tablica przyrzadów z dawnego MM, czyli kawałek zaokrąglonego kartoniku z czarnymi plamami ? To mamy za soba...Teraz czas na kolejny krok.
Teed

 
04-06-04 12:51  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Navarin 

 

Czarne linie - to tradycja... Tak w ogole moim zdaniem nalezy podzielic pytanie na 2 czasci. Pierwsza - linie waloryzacyjne (np podzialu blach). Druga - linie techniczne (obrys czasci). Pierwszych winno byc jak najmniej. Jesli np. poszycie dna okretu sklada sie z kilkaset pojedynicznych blach, nic nie szkodzi projektantowi zrobic te blachy wlasnie jak elementy pojedyniczne - ale kto bedzie to wyciac? Nie chodzimy juz o pokladach drewnianych. Para tysiac desek do wycinania nigdy nie przeszkodzi :). Wychodzi, co takie rzeczy nalezy uproszczac i nie wyciac, tylko rysowac. W jakich kolorach musi byc te linie to pytanie ktore nie bardzo zalezy od autorowi-wydawcy, bo drukarnia zawsze wnosi swoja korekta - na ekranie i probnych wydrukach wszystko moze byc OK, a w nakladzie wyjdzie zupelnie inaczej. Nalezy pamietac tez o metodach drukowania (CMYK czy barwy dobrane), w pierwszym wypadku linie waloryzacyjne beda wygladac jak rastr, nie zawsze udany.
Co do obrysu czasci chyba kazdy opis budowy poleca ich sciac przy wycinaniu czasci. Niemozliwe sciac linie o wewnatrz czasci (np. linie zalamania, zlozenia itp). A jakim kolorzem nalezy takie linie oznaczac, jesli liczyc co zalamania-zlozenia czasci wiekszosc modelarze retuszuje?

Lubię to, co pływało 100 lat temu 3306724

 
04-06-04 14:52  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Navarin. Zgadzam się z tobą, ale tylko częściowo. Raster w rozdzielczości 600 dpi będzie widoczny tylko pod lupą. Jednak gdy model drukowany jest z mniejszą rozdzielczością, np. 300 dpi (oszczędności na filmach), to niestety można go dojrzeć gołym okiem.
Jednak jestem za likwidacją linii technicznych części. Może nie wszystkich, jednak dziwnie wygląda czarna, ochydna krecha na linii zgięcia części. Tą mozna zlikwidować, a miejsce gięcia zaznaczyć znacznikami poza częścią. Każdy, nawet średnio doświadczony modelarz i tak nagniata linie gięcia przed wycięciem.

 
04-06-04 15:00  Re: Dlaczego zawsze czarne linie ?
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Raster jest, gdy czarną linię zastąpi się np. jasnoszarą. W druku jasnoszary robi się poprzez luźne napaćkanie czarnych kropek na jasnym tle (nie ma farby jasnoszarej, jest tylko czarna). Na wąskiej linii może dać to efekt jakiś wizualnych uskoków i innych cudów.

To tyle co wiem i zdążyłem przekonać się o tym na właśnej skórze:-(

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024