FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-05-04 22:09  [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Siedzę sobie aktulanie nad Meserschmittem Bf-109 i robie gop metodoą jednej wręgi. Nie wiem tylko czy mam krawędzie poszycia retuszowac pod kolor czy czarnym. A jak wy robicie.
P.S. Retuszuje pastelami olejnymi.

 
13-05-04 22:20  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Pewnie, że pod kolor. O wiele lepszy efekt.

 
13-05-04 22:53  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


A którą 109 robisz ????

 
14-05-04 00:12  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Tylko kolor!!!!!!! Ja retuszuje humbrolami, Troche to upierdliwe, ale efekt dobry. Podmalowac mozna zawsze, wszedzie i wszystko. Im mniej podmalowywania, to znaczy, ze lepszy modelarz, bo nie ma szpar:)

___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
14-05-04 10:02  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Zielony   

Przychylam się do opinii kolegów tylko pod kolor - jest to czasem trochę kłopotliwe, żeby dobrać kolor zbliżony do oryginału, ale warto. Dla mnie retusz krawędzi na czarno powoduje, że model wygląda jakoś tak nienaturalnie zwłaszcza wyłazi to przy jasnym malowaniu modelu np maskowanie pustynne. Może to się komuś podoba, mnie raczej nie. Najlepiej przy najbliższej bytności, na jakieś wystawie-konkursie konkursie pooglądaj sobie modele pod tym kątem, ja przekonałem się na jednej z wystaw w Lublinie oglądając obie techniki retuszowania "na żywca".
Maciek

 
14-05-04 10:06  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Teed   

Uważaj z tym retuszowaniem. Pamiętaj -jeżeli retuszujesz obie krawędzie to po ich zetknieciu możesz miec dośc grubą krechę widoczną na kadlubie. Tak naprawde należy dopasowac oba segmenty i zetknąc aby pomiedzy nimi nie było szpary. Krawędzie muszą do siebie ściśle przylegać.
Dlatego rozważ / choc to zapewne za późno / czy na pewno powinieneś robić model metoda jednej wregi. Przy budowie segmentowej / 2 wręgi w segmencie / możesz zawsze wyrównać krawędzie na drobnym papierze ściernym - nr. 600 do wyrównania, a nr 1000 do ostatecznego wygładzenia.
Podmalowywanie jest konieczne w przypadku, gdy krawędzie są widoczne np. krawędzie skrzydeł czy usterzenia.

 
14-05-04 10:11  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

A ja z kolei mam doswiadczenia całkowicie przeciwne.
Metoda "wręgów bliźniaczych" zawsze skutkowała powstaniem miejszej lub większej szpary, tudzież jeżeli zbyt mocno walczyłem ze szparami znikała symetria kadłuba, natomiast "na jedną wręgę" niemal zawsze pozwalała mi na uzyskanie precyzjnej linii styku, z zachowaniem symetryczności całej reszty.

Myślę że co do metody to zależy co kto lubi i co kto potrafi ;-))

A jeżeli chodzi o retusz to tylko pod kolor :-))

Pozdrawiam

Yaris

 
14-05-04 10:25  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

No włąśnie ja też miałem zawsze problemy z wręgą bliźniaczą i jestem za jedną wręgą
Co do retuszowania to tylko pod kolor, czarne wygląda "dupiato" - sorry za określenie ale taka jest prawda.

 
14-05-04 10:42  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ciekawe jak zrobic retusz w foce od AH, trudne tam odcienie kolorow ...

-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
14-05-04 10:58  Re: [technika]retusz krawędzi poszycia samolotów
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jedna wręga, pod kolor.

Jak masz pastele olejne i dobrze dobierzesz odcień to możesz się pokusić o szpachlówkę - z talkiem np i drobne szpary tym uzupełnić.


__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024