FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
08-05-04 20:56  Re: [budowa "surówki"] - działko
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Legionista - zgadza się - jest to najmniejszy z PAK'ów kal. 3,7 cm - czyli PAK 35/36

Wakamij
kleję "biały" model z co najmniej dwóch przyczyn; pierwszej stricte technicznej - mam tylko czarno-białą drukarkę, a wydruk "w odcieniach szarości" powoduje zamazanie większości szczegółów, tak że zweryfikowanie spasowania poszczególnych elementów jest niemal niewykonalne; drugiej - praktycznej: na "biały" model naniesione są wszystkie detale, zarysy pól itp. więc brak kolorów nie przeszkadza - można wszystko sprawdzić (większość problemów w sIG'u nie dotyczyła wcale rozłożenia kolorów).

Surówke buduję w ten sposób, że w pierwszej kolejności skladam dany element "w standardzie", co więcej zgodnie z opisem budowy. Jeżeli coś nie pasuje to zapewniam, widać to odrazu, nawet pomimo braku kolorów. Do tego model ma jednolitą kolorystykę, więc problem przejść kolorów też odpada. Po zbudowaniu wszystkich podzespołów składam je ze sobą, żeby sprawdzić ich spasowanie.
Jeżeli natrafiam na problem spisuję o co chodzi i staram się poprawić dany element na własną rękę.

Dopiero po wykonaniu w ten sposób wszystkich części z wycinanki, zaczynam dodawanie części od siebie, przeróbki itp. maluję zaś dopiero na samym końcu.
Powyższe fotki dokumentują właśnie ten ostatni etap - gdy surówka przeistacza się w docelowy model :-))

Masz rację Wakamij, że gdybym malował wcześniej, to faktycznie niektóre potencjalne błędy mogłyby zostać ukryte, ale zapewniam nie popelniłem tego błędu ;-))

Pozdrawiam

Yaris

 
08-05-04 21:06  Re: [budowa
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Obserwuję powstawanie dzieła (FAMO) Kierownika na kartonworku, faktycznie przyjął on chyba nieco inną koncepcję budowy i waloryzuje model od razu, zmieniając i przerabiając składane elementy - ja tak nie robię, mam fotki PAK'a złożonego w całości z wycinanki, bez jakiegolowiek malowania czy uzupełnień, ale te może trochę później.
Reszta jest wyżej :-))

Pozdrawiam

Yaris

 
08-05-04 21:10  Re: [budowa "surówki"] - działko
Junior II   

Yaris , jakiego kleju ( klejów) uzywasz przy tej surowce ?

 
08-05-04 21:15  Re: [budowa "surówki"] - działko
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Używam dwóch klejów:
1. Brand Clear Glue - do wszelkich elementów papierowych, również do podklejania ;-)
Jako że klej ten nie łączy trwale powierzchni pokrytych farbą (Humbrol), jest to kolejny dowód, że surówka jako taka powstała "w standardzie"
2. "UHU" Super - Glue do połączeń metal-papier i metal-metal.

Pozdrawiam

Yaris

 
08-05-04 23:05  Re: [budowa "surówki"] - działko
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A czy ktoś twierdzi, że tego modelu nie skleił również jego autor??

Nie słyszałem.

A czy ktoś twierdzi, że w opracowaniu były jakieś błędy, tudzież ich nie było, a więc jest on sklejalny lub nie sklejalny???

Również nie słyszałem.

Rola "sklejacza testowego" nie polega w moim pojęciu na "wydawaniu opinii", ale wyłącznie na sklejeniu modelu i zaraportowaniu o ewentualnych napotkanych trudnościach, problemach etc.

Niestety w naszych warunkach sklejenie surówki na podstawie wydruków z maszyny drukarskiej, na której drukowany będzie model, nie zaś z domowej drukarki, to na razie marzenie, więc chyba lepiej że kilka osób sklei dany model i podzieli się swoimi uwagami, niż ma to zrobić tylko autor i nikt poza nim.
Wszystkich potencjalnych błędów to nie wyeliminuje, bo każdy klei inaczej (np. niektórzy klejąc "pudełka" gną krawędzie, a inni je rozcinają i kleją na styk - co może skutkować w efekcie pewnymi różnicami w wymiarach), ale przynajmniej nie pozwoli na prześlizgnięcie się do finalnej wersji tych najpoważniejszych. Skoro komuś to nie odpowiada - trudno - jego problem.

Przepraszam za nieco emocjonalny ton, ale "z nerw wyszłem".
Ten wątek stanowić ma jedynie relację z budowy modelu, taką jak każda inna, połączoną jedynie ze swoistą zapowiedzią przyszłego modelu. Nie mam więc zamiaru tłumaczyć siebie z przyjętych technik budowy, autora i wydawcy ze sposobu przygotowania i wydania opracowania.

Na dobranoc jeszcze jedna fotka :-))

Pozdrawiam

Yaris

 
08-05-04 23:16  Re: [budowa "surówki"] - działko
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Chyba jednak nie.
W klejeniu tego chodzi o sprawdzenie czy z danym modelem poradzi sobie przeciętny modelarz.

 
08-05-04 23:26  Re: [budowa "surówki"] - działko
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Może dlatego że piszesz waść głupoty??

 
08-05-04 23:34  Re: [budowa "surówki"] - działko
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Bez komentarza.

Jeżeli tu się jeszcze odezwę to tylko żeby wyrazić swoje ochy i achy po zakończonej budowie.

 
09-05-04 01:20  Re: [budowa "surówki"] - działko
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Yaris fantastycznie Ci wyszła lufa :D

 
09-05-04 02:06  Re: [budowa "surówki"] - działko
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Zgadzam sie z PM 59...... Tylko projektant moze poprawic bledy, a po co komu jakas opinia?? Opinie moze sobie wydac kazdy, kto skleja dany model i opinia kazdego bedzie inna. Takie jest moje zdanie. Poprawe ewentualnych bledow mozna zrealizowac na drodze porozumienia tester-projektant, czy tez wydawca. Oczywiscie, ale jest to wg mnie robota glupiego..... Moglbym przytoczyc argumenty, ale... mi sie nie chce:)

Dodam tylko, ze opieram sie na wlasnym doswiadczeniu. Projektuje odrobinke cos innego, ale mozna to sobie przelozyc.

I jeszce cos... Niechcialbym, by ktos poprawial moje bledy. A nawet jesli, to wiedzialbym, ze nie zrobi tego tak dobrze jak ja. W tym przypadku projektant sie na to zgadza... OK:)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024