FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
23-04-04 14:15  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Lotki i stery w tym modelu zaprojektowane są jako odrębne elementy! Wyżutników bombowych nie robie bo to wersja rozpoznawcza i w tej chyba nie były montowane. Co do olinowania jeszcze nad tym nie myslałem ale możemy spróbowac ze spiralą:) Co do żebrowania skrzydeł metoda ślino-nagniataniu-cyjanoakrylowania powinna wystarczyć ale zobaczymy jak dojdziemy do tego etapu prac.
Co do zdjeć nic nie szkodzi też niemam aparatu cyfrowego, a 5 lat technikum i 3 lata PP wykształciły niewielką wyobraźnie przestrzenną:)

 
02-05-04 17:32  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Niewielki postęp w pracy więc sobie je opisze.

Żaluzje na przedniej wrędze zrobiłem przestrzenne. Powycinałem paski papieru o szerokości 1mm. Następnie po ustaleniu pionu i poziomu zacząłem je przyklejać na zakłdkę, gdy już wszystkie poziome ,i dwa pionów, były na swoich miejscach. Krawędzie przeszlifowałem papierem ściernym i wszystko zapaćkałem dobranym kolorem. Niestety kolor nie dobrał się najlepiej( Już nigdy nie będę mieszał farb przy świetle żarówki) i widać różnice. Tłumacze to sobie tym że to był najbardziej narażony na pęd powietrza element i dlatego ma inną barwę :D

Wykonałem także owiewkę przykleiłem ją cyjanoakrylem i niestety lekko się zmatowiła ( ach tak to jest jak jajo chce być mądrzejsze od kury), jeszcze spróbuje ją poprawić ale nie wróżę sobie sukcesów.

Wykonałem także mechanizm przeładowywania km Vickers E całość pomalowałem mieszanką srebrzanki (mającej z 19 lat) i tuszu kreślarskiego i powiem wam że wszystkie gunmetale mogą się schować.

Zacząłem już skrzydła ich szkielet wzmocniłem kilkunastoma trójkątami prostokątnymi wyciętymi z 2mm tektury, żebra teraz prostopadłe do dźwigara a całość jakby sztywniejsza się zrobiła.

Dalsze prace będą opisywane wraz z ich postępem.
Pozdrawiam Krzyś

Fanatyk Kartonu

 
02-05-04 18:28  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Śliczniutki Ci wychodzi :)

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
10-06-04 22:42  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Górny płat sklejony! Został jeszcze retusz i będzie gotowy. Dzięki pancernemu, impregnowanemu klejem, kartonowi nigdzie nic się nie pozapadało, a najważniejsze nie popękał na krawędzi natarcia! Pewien problem, w tym wypadku, stanowi krawędź spływu ponieważ trzeba ją troszeczkę odchudzić bo jeśli tego nie zrobimy będziemy mieli potężny uskok. Dużo trudności sprawiają końcówki płata. Są ciutke za duże(tak o 1mm) ale to żaden problem, gorsze je to że na wysokości dźwigara się paskudnie załamują. Powstałe zgrubienia potraktowałem papierem ściernym ale przyszłym budowniczym polecał bym znalezienie, dokładnie, miejsca powstawania załamania i wycięcia niewielkiego klina.
P.S.
Biały nalot na wiatrochronie został zdrapany skalpelem i zmyty acetonem(zmywacz do paznokci- najtańszy bo w droższych już się tego paskudztwa nie stosuje).

 
23-08-04 12:44  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Górny płat zrobiony i sobie leżakuje. Zapaćkałem tylko końcówki klejem zmieszanym z pastelom.
Dolne płaty wykonane! Sobie spokojnie czekają na słupki i naciągi. Jedyne niedopatrzenie autora to, ze zaplanował połączenie dźwigarów płatów(dolnych) za pomocą dwóch pasków tektury tyle, że zapomniał, że w kadłubie w tym miejscu jest podłużnica nadająca kształt poszycia :) Wywaliłem paski a przestrzeń między wręgą płata a krawędzią poszycia zapchałem chusteczką higieniczną(kawałkami) zalałem klejem poczekałem aż wyschnie, wyrównałem i przykleiłem na styk do kadłuba.

Następnie wykonałem dwadzieścia uszek do mocowania linek naciągów. Wykonałem je z kawałka miedzianego drutu, tak na oko 0.1-0.2mm, zgiętego w pół i skręconego. Wykonałem dziurki w płatach i wkręciłem mocowania, wzmacniając połączenie klejem. W kadłubie jeszcze ich nie zamocowałem bo niestety nie jestem pewien gdzie dokładnie mają być :D

Teraz rzeźbie statecznik poziomy i ster wysokości. Są już prawie wykonane i jeszcze chwilka i będą gotowe. Musze zmusić się jeszcze do spaceru na ul.Łukasiewicza po stalowy i mosiężny drucik rozmiarów 0.5 i 0.8 mm, które wzmocnią słupki komory płatów.

No a potem zostanie najtrudniejsze!! Zrobienie komory płatów.

cdn.
.

Fanatyk Kartonu

 
02-09-04 14:12  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Panowie!

Potez zaczyna wyglądać jak samolot!! Wczoraj w późnych godzinach wieczornych zamontowany został płat górny. Poszło nad podziw dobrze, już samo wklejenie słupków podtrzymujących baldachim nadało komorze płatów odpowiedni dużą sztywność(szablony drutów C i D MUSZA być takie jak podaje autor mimo że wydają się sporo za długie) dzięki czemu wklejenie rozpórek między skrzydłami to pikuś (rozpórki wkleiłem najpierw w górny płat a słupki baldachimu w kadłub).
Trochę należy pomęczyć się z kształtem końcówek wszystkich słupków bo trochę nie pasują do profilu skrzydeł. Ja osobiście zalałem szpary klejem który jeszcze potraktuje "moją szpachla".
Zrobiłem też naciągi wyszły całkiem dobrze. Te uszka to rewelacyjny patent!!

Niestety mam mały problem w Potezach naciągi biegnące od kadłuba do słupków podtrzymujących skrzydła są podwójne ale... tylko czasem!! Na wielu fotografiach te naciągi są pojedyncze na innych podwójny jest tylko przedni naciąg. Nic z tego nie rozumiem. Czy to zależało od okresu użytkowania, serii, miejsca remontów czy może od widzimisie mechanika??

Fanatyk Kartonu

 
03-09-04 14:23  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Przeszperałem masę zdjęć i ze wzsystkich wynika, ze naciągi od kadłuba dosłupka międzyskrzydłowego mocowanego przy górnym płacie były podwójne zarówno z przodu skrzydla jak też z tyłu skrzydła.
Tak samo jest przy ,,Potezie XXVII,,
Natomiast naciągi od słupka baldachimu do słupka przy dolnym skrzydle są pojedyńcze.

Pozdrawiam !

 
03-09-04 15:30  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dzieki wielki!
Sugerowałem się kilkoma zdjęciami z miniRepliki i tam były pojedyncze naciągi. Naszczęscie to żaden problem dorobić po jeszcze jednym naciągu.

Fanatyk Kartonu

 
21-09-04 01:15  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Właśnie na forum wybucha kolejna dyskusja o ... nieważne czym więc sobie pokrótce opisze postępy. Są one, te postępy oczywiście, niewielkie powód tak niemrawych prac jest bardzo prozaiczny. Czerwcowe lenistwo skutkuje wrześniową wytężona praca nad rachunkiem macierzowy i jego zastosowaniem w symulacji i modelowaniu.

Naciągi zostały poprawione tam gdzie trzeba na podwójne, co prawda nadal nie jestem w 100% zadowolony i chyba wybiorę się na spacer w poszukiwaniu strechowej nitki(taka lekko rozciągliwa) ale wyglądają przyzwoicie. Doszlifowałem końcówki górnych płatów i dobrałem lepiej kolor także prawie, przy przymrużonych oczach, nie widać ingerencji.

Usterzenie wykonane i wygląda dobrze. Trzeba było troszkę przyciąć ster kierunku bo był ciutke niesymetryczny ale to pestka
Po dołączeniu usterzenia do kadłuba ukazała się sylwetka pięknego, dużego samolotu.

Obecnie prace trwają nad podwoziem. Nie jest zbyt skomplikowane i wszystko do siebie pasuje prawie idealnie. Trzeba było tylko dopasować rozpórkę w kształcie litery V między kadłub a oś. Jedyna trudność to zwijanie 19-sto letniego grubego kartonu. Poradzić sobie można na wiele sposobów. Wybrałem taki:
1. za pomocą żyletki oddzielamy warstwę zadrukowano-panolowaną od reszty papieru
2.if za gruba goto3 elseif ok goto4
3.uzywamy papieru ściernego
4.zwilżamy wodą lub inną substancją
5.zwijamy
Teraz sobie robię kółka. Nie użyłem do tego izolacji z przewodów elektrycznych ponieważ szerokość opon praktycznie uniemożliwia poprawne wykonanie ogumienia tą metodą.
Zastosowałem cyrklonożykopapieroscierne dłubanie zamalowywane wieloma warstwami farby. Efekt zadawalający choć jeszcze kilka warstwościerań nastąpi :D

Do miłego zobaczenia modelu.

Fanatyk Kartonu

 
12-12-04 23:33  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Modelik już stoi na własnych kołach!
Właśnie ślęczę nad jego uzbrojeniem obronnym a dokładniej obrotnicą T07 i karabinami obserwatora Vickers wz.F.

Obrotnica już prawie gotowa zamiast sugerowanych przez autora 6 elementów składa sie z 40:D. Jak dobrze czasem kupić książkę za 3 zł o uzbrojeniu lotnictwa 1918-1939 są w niej 3 śliczniutkie zdjęcia tejże obrotnicy i kilkanaście fotek tychże km-ów.
Prace nad karabinami ruszą pełną parą w najbliższym czasie a jak je skończę to ... zostanie już tylko lusterko wsteczne imitacja siateczki przy silniku i odkurzenie skrzydeł!!

P.S.
Reflektory do lądowania skleja się bez problemów gorzej z prądnicami z którymi trzeba się trochę namęczyć!
P.S.2
Nigdy nie będę już używał plakatówek a może nigdy nie będę używał tanich plakatówek !:D

Fanatyk Kartonu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024