FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
19-04-24 17:52  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari, to jest zdjęcie zrzutni BG umieszczonej na ORP Błyskawica z 1947 roku. Zamieściłem je po to, aby pokazać ja wyglądała w oryginale świeca dymna z II wś. Taka sama świeca, była zamontowana na spardeku rufowym ORP Burza, zdjęcie obok.

 
19-04-24 21:10  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Świecę, czy raczej pławę dymną, należało po "odpaleniu" (chyba przez uderzenie w wystający u góry czop) wyrzucić do wody. Przez otwory do dolnej części korpusu wlewala się woda, dzięki czemu pława ustawiała się pionowo. Dodatkowo w górnej części korpusu był mały otworek, który powodował, że po godzinie zużyta pława sama tonęła.
Taka ciekawostka 😉

W przypadku Burzy to dość dziwne usytuowanie tych pław, bo trzeba się było zamachnąć, aby ją z tego miejsca wyrzucić za burtę. Widać mieli krzepę...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
21-04-24 13:14  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mimo że z oknem pada śnieg. Prace przy modelu trwają. Może trochę wolno, ale wole tak niż później miałby być niezadowolonym że pośpieszyłem się, a mogłem to zrobić trochę inaczej.
Częściowo wracam do kadłuba. Dziś zabrałem się za pokład i wyciąłem poszycie dna. Nic mnie nie zaskoczyło, praca przyjemna. Następnie zabrałem się za pomost główny (nawigacyjny) nadbudówki dziobowej. I tutaj muszę się trochę wstrzymać z relacją. Aby mój model był chociaż trochę bliższy prawdy, to muszę kilka elementów przerobić i dorobić. Do tego będę się posiłkował rysunkami z wycinki, ale przerobionymi do moich potrzeb. Chciałbym aby ten element wyglądał tak jak na zamieszczonym zdjęciu. Ale czy mi to wyjdzie, zobaczymy.

 
24-04-24 19:56  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wracam do pracy nad pomostem nawigacyjnym. Dość długo przyglądałem się zdjęciom ORP Burza z czasów wojny. I stwierdziłem że armaty plot. 20 mm Oerlikon umieszczone na pomoście nawigacyjnym, powinny mieć wzmocnione podpory, aby podczas wystrzałów cały pomost nie drżał. Może nie wyszło to najlepiej, ale zrobiłem to tak jak umiałem. I dla mnie jest to prototyp tego wykonania. Co dziwniejsze po wojnie nic w tej kwestii nie zrobiono, oprócz dodania jeszcze pary kątowników, dla usztywnienia konstrukcji. Szkoda tylko że w oryginale pierwsza para podpór nie została przesunięta o milimetr w stronę rufy. Aby współgrać z podporami zamocowanymi przy nadbudówce. Ale już tego nie będę zmieniał. Ja widzę to przesunięcie. Ale ten który będzie oglądał skończony model, nawet tego nie zauważy. Gdyż dojdą tam jeszcze tratwy i kilka słupków wzmacniających konstrukcję. Tak samo zmieniłem tylną zabudowę o otwarte miejsce na skrzynię z amunicją (czy cokolwiek w tej skrzyni tam było). Czyli powoli zmieniam w swoim modelu niektóre elementy, aby zbliżyć się do oryginału. Dalsze prace nad pomostem, w najbliższych dniach. Dla tych którzy oglądają tą relację, dodałem rysunek Pana Grzegorza Nowaka, i rysunek z Answera Pana Piotra Turalskiego które przerobiłem na potrzeby tego modelu. Za co autorów tych rysunków z góry przepraszam.

 
24-04-24 20:22  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Takie podejście do modelu lubię najbardziej 👍

Pytanko: skoro tak pięknie wykonujesz bulaje w ścianach nadbudówki, to dlaczego nie poprawisz tak samo bulajów we włazach (drzwiach)?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-04-24 20:51  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Waldek, dobre pytanie. Brak doświadczenia, obawa że coś popsuję. Nie wiem. Trzeba będzie się do tego przymierzyć.

 
25-04-24 14:14  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
kari   

... na tym rysunku na głównej nadbudówce widać okno z szybą wirującą;
na wykonanym elemencie nie widać tego szczegółu, a powinien tam być.
... zatem, czy zrezygnowałeś z poprawienia tego detalu? czy po prostu zapomniałeś go wykonać?



--

 
25-04-24 22:36  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari, ja po prostu pominąłem ten element. I tak dużo pracy wkładam w ten model, abym był z niego zadowolony. Ale wszystkiego i tak nie ogarnę.

--


Post zmieniony (26-04-24 08:34)

 
26-04-24 13:09  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejne dwa dni prac nad modelem. Wczoraj zabrałem się za pomost namiarowy. Mimo że wcześniej go już zrobiłem, to jednak musiałem coś w nim zmienić (troszkę go wydłużyłem), aby trochę wystawał znad nadbudówki dowodzenia tak jak jest to na zdjęciach. Po skończeniu pomostu zabrałem się za windy amunicyjne. Trochę je uplastyczniłem. Jednak materiał z drukarki nie bardzo nadje się do prac nad tym elementem. Farba nie za bardzo trzyma się kartonu. Ale już nie będę tego zmieniał, musi tak być.
Dzisiaj dzień na wariata. Doklejenie wind i przerobienie osłon chroniących w/w windy. I zrobienie dachu w okolicach osłon. Przymierzam się do położenia mat pod działa 130 mm. I tu mam pytanie które dokleić. Tę z litera „A” czy tą z literą „B”. Zdjęcie osłon z 1940 roku, ale myślę że do końca wojny nic się nie zmieniło.
Po za tym muszę przerwać na jakiś czas tą relacją, sprawy rodzinne nie pozwalają mi na dalsze prace. Ale spokojnie, wrócę do niej.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024