FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
28-03-24 09:05  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

No to ogień, czyli oklejanie kadłuba.

Pierwsze segmenty w kolorze sraczkowatym przygotowane.

Miałem teraz wstawić zdjęcie, na którym chciałem te elementy pokazać przyklejone do szkieletu i opisać, że już na tym etapie udało mi się zgubić symetrię. ale...

...w wirze walki zapomniałem je zrobić. To zdarzenie (utrata symetrii) niestety będzie miało wpływ na późniejsze efekty estetyczne
Skoro zaliczyłem już start, przygotowywałem kolejne elementy poszycia kadłuba do montażu w kierunku dziobu. Indywidualne przymiarki kolejnych segmentów budziły nieco wątpliwości co do oczekiwanego efektu końcowego. Żeby zwiększyć szanse na sukces, postanowiłem więc zastosować metodę skarpety. I tak na zdjęciu widać kolejny sraczkowaty kawałek modelu.

Wspomniane w poprzednim wpisie za grube linie obrysowe, nie ułatwiły mi wycinania elementów poszycia i uzyskania jak najcieńszych kresek na połączeniach...
Skarpeta w tym przypadku się sprawdziła, aczkolwiek z jakości (widoczności) połączeń segmentów nie jestem zadowolony.

Na dziobie w miejscu przyklejenia bąbli, wyciąłem otwory w które zamierzam "wpuścić" bąble wykonane nieco inaczej niż to zaproponował projektant, ale o tym nieco później.

ps. czy autor naumiał się już projektować pasujące do siebie oklejki (wewnętrzna i zewnętrzna) na wlocie powietrza?
Nie bardzo.

Podziwiam Go za konsekwentne podejście do tematu.
Na zdjęciu widać sklejone w pierścień oklejki wlotu powietrza i nasunięte na siebie, tak jak docelowo (styk powierzchni oklejek) powinny się stykać. Jakby krawędzie wlotu powietrza zrównać, tak jak to teoretycznie zostało zaprojektowane, to między oklejkami będzie szczelina w którą zmieści się kolejna warstwa kartonu.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
29-03-24 09:26  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Przygotowana do montażu kolejna porcja części poszycia tylnej części kadłuba. Nie wspominam o wzajemnym niedopasowaniu oklejek wylotu spalin (z kadłuba i silnika), bo to tak oczywiste jak słońce na niebie...

W tym zestawie też jest dowód na pracę autora "na kolanie", a przypominam że był sklejany model testowy, jest to poszycie cz.36, a w zasadzie jego obrys który na krawędziach styku z sąsiadującymi poszyciami zamiast łuków posiada krzywą łamaną. Udało mi się w dużej mierze odtworzyć krzywiznę tych krawędzi, a wykorzystałem do tego krzywiznę pasków łączących.

Poniższe zdjęcia miały pokazywać następstwa estetyczne utraty symetrii podczas oklejania szkieletu, ale niestety na złość na zdjęciach nie widać tego co jest widoczne na żywo.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (29-03-24 09:51)

 
30-03-24 08:24  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Sobota, czas na kolejny odcinek, po wczorajszym dniu pewnie niektórzy są przybici, ale nie martwcie się przejdzie... ;-)

Statecznik pionowy, Zastanawiałem się, czy jest sens pokazywać znowu takie same (po poprzednim Mig-u) etapy budowy i praktycznie takie same części, ale skoro to prawie taki sam model samolotu, no cóż...

Statecznik przyklejony, to i garb na kadłubie dokończony.

Elementy z listków na szczycie i u podstawy statecznika, wykonane znowu niezgodnie z projektem, fragmenty części z wycinanki zostały wypełnione papierowymi prętami i obrobione, chociaż nie do końca. Element na szczycie statecznika ma rdzeń z wykałaczki wypełniający większą część górnej części statecznika. Jest to owoc doświadczeń z budowy poprzedniego modelu, w którym zanim go skończyłem zdążyłem parę razy uszkodzić górną część statecznika...

Teraz tylko dobrać farbę do pomalowania dorobionych elementów, ale to dopiero jak będą gotowe elementy statecznika poziomego wykonane w podobny sposób.

Oczywiście z kadłubem nie wszystko poszło ok. co w dużej części jest następstwem wspomnianego wcześniej błędu przy oklejaniu szkieletu i próbą jego zniwelowania (zielona strzałka) i błędami w projekcie w rozmieszczeniu linii podziału blach na elementach poszycia (czerwona strzałka). Mimo pokrywania się osi symetrii na segmentach poszycia, niektórych linii nie dało się zgrać.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
31-03-24 18:39  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kadłub w miarę w całości, więc można poprzyklejać drobiazgi na jego powierzchni, a przynajmniej te które nie będą przeszkadzać w następnych etapach lub nie ulegną w nich uszkodzeniu.

Wypukłe bąble na dziobie, zamiast wykorzystać te części poszatkowane przez projektanta, wyciąłem z jednego kawałka, bez nzcięć i wytłoczyłem z zamiarem wklejenia ich w w wycięte w poszyciu otwory. Może nie wyszło idealnie, ale zdecydowanie lepiej to wygląda, niż to co miałbym skleić z tego co wymyślił autor.

I rzut okiem na całość.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
31-03-24 20:44  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
raven    

Elegancko to wygląda, choć fakt jak wspomniałeś ten pomarańczowy kolor nie do końca taki jak powinien, szkoda,
Niemniej jednak czekamy na więcej,

swoja drogą idziesz jak burza,
Pozdro

--
"Things should be made as simple as possible, but not simpler" - Albert Einstein

 
01-04-24 19:23  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Skrzydła i drugi najpoważniejszy mankament opracowania czyli brak na powierzchniach sterowych koloru spodu płatowca.
Przypomnę i tym razem, że model był sklejany testowo.


Poza tym reszta standardowo, no może poza tym że na spodzie skrzydeł są zaznaczone po dwa miejsca przyklejenia pylonów, a powinien być jeden. Czyli kopiuj-wklej na kolanie z wersji jednomiejscowej...

Całe szczęście, że było z czego pozyskać kolor spodu, bo tak duda blada.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
01-04-24 21:14  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Jestem pod wrażeniem samozaparcia i tempa prac (o jakości nie wspominam, bo ta jest niermiennie wysoka). Ja miałem juz 3 podejścia do modeli z tego wydawnictwa i za każdym razem sie poddawalem. Po długim czasie postanowiłem spróbować jeszcze raz - i od 1,5 roku czekam na errate, zeby móc zacząć model 😄

Powodzenia i czekam na dalsze aktualizacje.

 
02-04-24 10:13  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ja też podziwiam cierpliwość i zapał bo przy takiej sytuacji jak brak odpowiedniego koloru w powierzchniach sterowych ja się blokuję i odstawiam model. Szkoda, że to kolejna taka sytuacja... :-/

 
02-04-24 20:34  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dzisiaj do zaprezentowania jest wyposażenie kokpitu, prawie całe, a pozostałe drobiazgi wykonam tuż przed montażem. Drążki sterowe, a zasadzie drągi, wyszły jakie wyszły (masywność), ale to zasługa projektu. Na zdjęciu na niektórych elementach dziwnie wyszedł retusz, dziwne...


Mam już komplet dodatków jakie zamierzam zastosować, więc je pokażę. ;-)


Kedzier, a zechciałbyś uchylić rąbka tajemnicy, cóż to za model oczekuje na erratę? Możliwe że jest na mojej liście zakupowej, lub co najgorsze w szufladzie, a ja nie wiem do tej pory że jest wadliwy.

MPawel, w moim przypadku, gdyby nie obecność zapasu koloru (z wyciętych fragmentów poszycia), najprawdopodobniej nie podjął bym się budowy tego modelu...

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
02-04-24 21:07  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

To F/A-18E Super Hornet w malowaniu Top Gun. Problem jest z fragmentem poszycia między skrzydłami a kadłubem który został wydrukowany w innym kolorze co widać na zdjęciu (pożyczonym z https://modelezkartonu.pl) poniżej:


Nie jest to jakoś trudne do naprawienia, wystarczy mieć drugi arkusz ze skrzydłami, aby samemu wyciąć ten element w odpowiednim kolorze, ale niestety mimo prośby takiego arkusza nie dostałem, a sam drugiego egzemplarza kupować nie będę - trochę za duża inwestycja, żeby móc skleić jeden POPRAWNY model :D

--


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024