FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-03-24 20:20  [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dzień dobry.

Rozpoczynam moją drugą relację na forum - wspominałem w relacji budowy Tygrysa 131, że następnym modelem będzie Sherman "Fury". Ponieważ model jest już fizycznie ukończony i "obfotografowany", relacja będzie dosyć skromna i mam nadzieje, że uda mi się w miarę szybko umieścić zdjęcia z niewielkim komentarzem.

Model, podobnie jak poprzedni, został zaprojektowany przez Juliusa Perdanę i umieszczony na stronie https://paper-replika.com/. Jedyna niedogodność, to skala 1:30 - musiałem zmniejszyć wydruk (a w zasadzie zrobiła to za mnie drukarka) tak, aby zachować skalę 1:35 Tygrysa. Pozostałe technikalia podobne jak w przypadku Tygrysa: plany zostały wydrukowane (HP DJ 5000) na kartach A4 bloku technicznego Herlitz 170g/m kw., a następnie dwukrotnie (w odstępie 30 min) pokryte kaponem (Drewnochron Capon Extra) za pomocą wałka od strony zadrukowanej. Klej to bezbarwny klej kontaktowy Stanger. Retusz to tempery z Astry. Niestety ustawienie kolorów drukarki i kaponowanie znacznie przyciemniły wydruk w taki sposób, że czasami nie widać było linii i grafik na ciemnozielonym tle. Ale nie było to jakąś przeszkodą przy tak uproszczonym modelu. Podobnie jak w przypadku Tygrysa, model jest bezwręgowy, z mocno uproszczonym podwoziem i gąsienicami w postaci pasków. Jedyne moje odstępstwo od planów, to brak figurek załogi "Furii" - mam nadzieję że Brad Pitt nie pogniewa się z tego powodu.

W Muzeum w Bovington można zobaczyć czołg który grał w filmie i dokładnie zapoznać się z zamieszaniem z wersją produkcyjną modelu. Faktycznie znajdujący się w muzeum - to model M4A2E8 HVSS, ale w filmie odgrywał rolę znacznie bardziej powszechnego M4A3E8.

Jak docelowo ma wyglądać model? Tak jak na załączonym zdjęciu, przedstawiającym Shermana w filmie "Furia".


--


Post zmieniony (27-03-24 20:47)

 
27-03-24 20:25  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zaczynam od drobiazgów, które docelowo znajdą się w końcowej części kadłuba - kanistry, paczki, skrzynie itp.

 
27-03-24 20:28  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na kadłub - wanna jest bezwręgowa, jedyne usztywnienie to tektura, którą dodatkowo wkleiłem pomiędzy górną i dolną część wycinanki. Dopiero po sklejeniu wieży okazało się, że górna płaszczyzna kadłuba jest bardzo elastyczna ze względu na brak wręg - nie ma to jakiegoś wielkiego znaczenia, ale wieża byłaby bardziej stabilna i obracałaby się bardziej efektownie, gdyby umieścić poprzeczną wręgę tuż za otworem w kadłubie.


--


Post zmieniony (28-03-24 08:27)

 
27-03-24 20:31  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zawieszenie, jak w przypadku Tygrysa, mocno uproszczone - ale oddaje w jakimś stopniu konstrukcję.

 
27-03-24 20:35  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Gąsienice w postaci pasków zostały przygotowane w sposób standardowy - dwustronne paski zostały sklejone na zakładkę i ponacinane celem zwiększenia elastyczności. Dodatkowe imitacje ogniw uplastyczniły konstrukcję.

 
27-03-24 20:37  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Wieża z armatą i wyposażeniem.

 
27-03-24 20:41  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Pozostałe wyposażenie kadłuba w przedniej i tylnej części - w końcu znalazło się miejsce na pudełka pokazane w drugim poście.

 
27-03-24 20:44  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

I na koniec galeria przedstawiająca gotowy model, w towarzystwie Tygrysa 131.

 
28-03-24 17:23  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

rekord świata w szybkości budowy = 24 minuty od zera do galerii 😂😂😂

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
28-03-24 18:05  Odp: [R/G] Sherman "Fury" M4A3E8 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

żółtodziób napisał:
> rekord świata w szybkości budowy = 24 minuty od zera do galerii 😂😂😂

Dzięki nowoczesnej "elektronicznej technice obliczeniowej" nie takie rzeczy są możliwe!
A na poważnie - zastanawiałem się czy nie zrobić samej galerii końcowej i ewentualnie później dodać linki do zdjęć z prac nad modelem, ale byłby to trochę dziwny układ - a tak zachowałem chronologię powstawania Shermana.
Pozdr.
M.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024