FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-03-24 05:11  [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Albowiem, powiadam Wam, relacja ze sklejania Mig-a-21R, dobiega do końca, warto więc może zacząć kolejny model i pochwalić się tym na forum.

Na początek ilość informacji co to będzie dość skromna, ale myślę, że komuś będzie się chciało trochę pozgadywać... Zgadując koniecznie proszę wskazać malowanie w jakim został wydany.

;-)

Na początek podklejone wręgi.
Podklejone na tekturę z opakowania filtra kabinowego z węglem aktywnym do mojej Lancii. Grubość tej tektury plus dodatkowa warstwa kartonu daje po podklejeniu wręg zakładaną w projekcie grubość 1mm.

Ciach, ciach i wycięte. :-)

Szast-prast i gotowe dwa kawałki szkieletu kadłuba i to może być podpowiedź. ;-)


ps. a że pora wczesna, uprzejmie proszę posłuchać ładnej melodii. https://youtu.be/meruqhUu56k?si=O00KHNQSH5ulPr0f ;-)

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (26-03-24 12:57)

 
25-03-24 06:43  Odp: [R] Mig-21
Berni 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 23


 - 1

Wiem, ale nie powiem. Albo napiszę. To będzie, niech zgadnę: MiG-21UM "Tygrysek"

--
Modele kleję bo lubię, nie dlatego że, potrafię...

 
25-03-24 08:32  Odp: [R] Mig-21
Aero 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mig-21UM, jeśli nie Tygrysek, to klasyczny srebrny

 
25-03-24 14:01  Odp: [R] Mig-21
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Ceva lubi szare, ja obstawiam Mig-21UM. MS-Model No 029 :-)

 
25-03-24 19:39  Odp: [R] Mig-21
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ja odpowiem slangowo - dwumiejscowy dwudziesty pierwszy to "szparka"

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
25-03-24 20:29  Odp: [R] Mig-21
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Obstawiam Tygrysa.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
25-03-24 21:17  Odp: [R] Mig-21
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Silver UM

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
26-03-24 12:56  Odp: [R] Mig-21
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Pozdrowieni Ci to tu zajrzeli i zaglądać być może dalej będą. ;-)

Tematem relacji, dziwnym trafem został Mig-21UM w okolicznościowym malowaniu "tygrysim". Dziwny traf, a to dlatego że chyba jeszcze mi się nie zdarzyło sklejać jeden po drugim modeli tak bardzo z sobą spokrewnionych. Dziwnym trafem stałem się jego posiadaczem wbrew temu że nie przepadam za okolicznościową pstrokacizną na użytkowanych samolotach. Dziwnym trafem to kolejny model z Answera, autorstwa M. Straszewskiego który wymaga erraty.

Temat opracowania najlepiej wygląda na okładce (oczywiście po pominięciu faktu że przedstawia inny egzemplarz tygrysiego UM-a inną sprawą jest że autor obrazka na okładkę specjalnie się nie napracował, bo przerobił oryginalne zdjęcie tak żeby wyglądało jak namalowane własnoręcznie), i jak zwykle jest skaszaniony, co jest normą wśród wydawanych tematów które wpadną mi w oko.
Jest przede wszystkim kaszaniasta kolorystyka. Zamiast koloru żółtego wpadającego delikatnie w pomarańczowy, coś koło yellow bahama, mamy orzech jasny kojarzący się nierozerwanie z kolorem podłogi i lamperii rodem z PRL, czyli sraczka jasna...
Kolejna kaszana to zwalona kolorystyka powierzchni sterowych na skrzydłach. W częściach z których wykonuje się lotki i klapy mamy tylko kolor górnych powierzchni, ale nie mamy za to koloru spodu. Błąd ten jest doskonale widoczny na arkuszu pokazanym w sklepie wydawnictwa i co ciekawe nie został wychwycony podczas sklejania testowego, którym to szeroko chwalono się na ryjbuku... Można to oczywiście "teoretycznie " naprawić erratą, ale wiadomo co z tego wyjdzie...O ile z tym drugim problemem można sobie poradzić, ze sraczką zamiast żółtego nie bardzo da się cokolwiek zrobić...

Kolejne wrażenie jakie towarzyszy mi przy współpracy z projektami M. Straszewskiego, to takie że każda następna mutacja tego samego projektu jest robiona coraz bardziej na odwal i "na kolanie". W przypadku UM-a, zarówno srebrnego jak i tygrysa, widać że autor nie panuje nad grubościami linii, którymi są kreślone części na arkuszach. Jedne są grubsze, drugie cieńsze, inne jeszcze przyjemnie cienkie, na innych nie ma wcale, kilka części jest nawet dodatkowo obramowane kreskami w innych kolorach niż czarny (UM srebrny). Tak więc np. elementy poszycia kadłuba mają linie w kilku grubościach, a niektóre nawet grubsze linie na lewej i prawej połówce (statecznik pionowy). Jakoś(ć) rzondzi...

W modelu oczywiście wykorzystam kilka dodatków przeznaczonych do modeli plastikowych w zastępstwie do firmowych (koła) i uzupełnienia braków projektu (anteny radiowysokościomierza), no i pitot.

Kolejnym krokiem po szkielecie jest wklejenie weń wanny kabiny i wnęk podwozia.


Na ostatnim zdjęciu widać modyfikację szkieletu, podparcie miejsca klejenia segmentu poszycia. Wykonanie tej operacji (klejenie) w powietrzu praktycznie jest niewykonalne w akceptowalnej jakości.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
26-03-24 18:51  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Oj, tylko patrzeć i patrzeć... Rura za rurą.

I czasu zazdrościć

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
26-03-24 19:03  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

czasu... tempa!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
28-03-24 09:05  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

No to ogień, czyli oklejanie kadłuba.

Pierwsze segmenty w kolorze sraczkowatym przygotowane.

Miałem teraz wstawić zdjęcie, na którym chciałem te elementy pokazać przyklejone do szkieletu i opisać, że już na tym etapie udało mi się zgubić symetrię. ale...

...w wirze walki zapomniałem je zrobić. To zdarzenie (utrata symetrii) niestety będzie miało wpływ na późniejsze efekty estetyczne
Skoro zaliczyłem już start, przygotowywałem kolejne elementy poszycia kadłuba do montażu w kierunku dziobu. Indywidualne przymiarki kolejnych segmentów budziły nieco wątpliwości co do oczekiwanego efektu końcowego. Żeby zwiększyć szanse na sukces, postanowiłem więc zastosować metodę skarpety. I tak na zdjęciu widać kolejny sraczkowaty kawałek modelu.

Wspomniane w poprzednim wpisie za grube linie obrysowe, nie ułatwiły mi wycinania elementów poszycia i uzyskania jak najcieńszych kresek na połączeniach...
Skarpeta w tym przypadku się sprawdziła, aczkolwiek z jakości (widoczności) połączeń segmentów nie jestem zadowolony.

Na dziobie w miejscu przyklejenia bąbli, wyciąłem otwory w które zamierzam "wpuścić" bąble wykonane nieco inaczej niż to zaproponował projektant, ale o tym nieco później.

ps. czy autor naumiał się już projektować pasujące do siebie oklejki (wewnętrzna i zewnętrzna) na wlocie powietrza?
Nie bardzo.

Podziwiam Go za konsekwentne podejście do tematu.
Na zdjęciu widać sklejone w pierścień oklejki wlotu powietrza i nasunięte na siebie, tak jak docelowo (styk powierzchni oklejek) powinny się stykać. Jakby krawędzie wlotu powietrza zrównać, tak jak to teoretycznie zostało zaprojektowane, to między oklejkami będzie szczelina w którą zmieści się kolejna warstwa kartonu.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
29-03-24 09:26  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Przygotowana do montażu kolejna porcja części poszycia tylnej części kadłuba. Nie wspominam o wzajemnym niedopasowaniu oklejek wylotu spalin (z kadłuba i silnika), bo to tak oczywiste jak słońce na niebie...

W tym zestawie też jest dowód na pracę autora "na kolanie", a przypominam że był sklejany model testowy, jest to poszycie cz.36, a w zasadzie jego obrys który na krawędziach styku z sąsiadującymi poszyciami zamiast łuków posiada krzywą łamaną. Udało mi się w dużej mierze odtworzyć krzywiznę tych krawędzi, a wykorzystałem do tego krzywiznę pasków łączących.

Poniższe zdjęcia miały pokazywać następstwa estetyczne utraty symetrii podczas oklejania szkieletu, ale niestety na złość na zdjęciach nie widać tego co jest widoczne na żywo.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (29-03-24 09:51)

 
30-03-24 08:24  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Sobota, czas na kolejny odcinek, po wczorajszym dniu pewnie niektórzy są przybici, ale nie martwcie się przejdzie... ;-)

Statecznik pionowy, Zastanawiałem się, czy jest sens pokazywać znowu takie same (po poprzednim Mig-u) etapy budowy i praktycznie takie same części, ale skoro to prawie taki sam model samolotu, no cóż...

Statecznik przyklejony, to i garb na kadłubie dokończony.

Elementy z listków na szczycie i u podstawy statecznika, wykonane znowu niezgodnie z projektem, fragmenty części z wycinanki zostały wypełnione papierowymi prętami i obrobione, chociaż nie do końca. Element na szczycie statecznika ma rdzeń z wykałaczki wypełniający większą część górnej części statecznika. Jest to owoc doświadczeń z budowy poprzedniego modelu, w którym zanim go skończyłem zdążyłem parę razy uszkodzić górną część statecznika...

Teraz tylko dobrać farbę do pomalowania dorobionych elementów, ale to dopiero jak będą gotowe elementy statecznika poziomego wykonane w podobny sposób.

Oczywiście z kadłubem nie wszystko poszło ok. co w dużej części jest następstwem wspomnianego wcześniej błędu przy oklejaniu szkieletu i próbą jego zniwelowania (zielona strzałka) i błędami w projekcie w rozmieszczeniu linii podziału blach na elementach poszycia (czerwona strzałka). Mimo pokrywania się osi symetrii na segmentach poszycia, niektórych linii nie dało się zgrać.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
31-03-24 18:39  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kadłub w miarę w całości, więc można poprzyklejać drobiazgi na jego powierzchni, a przynajmniej te które nie będą przeszkadzać w następnych etapach lub nie ulegną w nich uszkodzeniu.

Wypukłe bąble na dziobie, zamiast wykorzystać te części poszatkowane przez projektanta, wyciąłem z jednego kawałka, bez nzcięć i wytłoczyłem z zamiarem wklejenia ich w w wycięte w poszyciu otwory. Może nie wyszło idealnie, ale zdecydowanie lepiej to wygląda, niż to co miałbym skleić z tego co wymyślił autor.

I rzut okiem na całość.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
31-03-24 20:44  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
raven  

Na Forum:
Galerie - 1
 

Elegancko to wygląda, choć fakt jak wspomniałeś ten pomarańczowy kolor nie do końca taki jak powinien, szkoda,
Niemniej jednak czekamy na więcej,

swoja drogą idziesz jak burza,
Pozdro

--
"Things should be made as simple as possible, but not simpler" - Albert Einstein

 
01-04-24 19:23  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Skrzydła i drugi najpoważniejszy mankament opracowania czyli brak na powierzchniach sterowych koloru spodu płatowca.
Przypomnę i tym razem, że model był sklejany testowo.


Poza tym reszta standardowo, no może poza tym że na spodzie skrzydeł są zaznaczone po dwa miejsca przyklejenia pylonów, a powinien być jeden. Czyli kopiuj-wklej na kolanie z wersji jednomiejscowej...

Całe szczęście, że było z czego pozyskać kolor spodu, bo tak duda blada.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
01-04-24 21:14  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Jestem pod wrażeniem samozaparcia i tempa prac (o jakości nie wspominam, bo ta jest niermiennie wysoka). Ja miałem juz 3 podejścia do modeli z tego wydawnictwa i za każdym razem sie poddawalem. Po długim czasie postanowiłem spróbować jeszcze raz - i od 1,5 roku czekam na errate, zeby móc zacząć model 😄

Powodzenia i czekam na dalsze aktualizacje.

 
02-04-24 10:13  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ja też podziwiam cierpliwość i zapał bo przy takiej sytuacji jak brak odpowiedniego koloru w powierzchniach sterowych ja się blokuję i odstawiam model. Szkoda, że to kolejna taka sytuacja... :-/

 
02-04-24 20:34  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dzisiaj do zaprezentowania jest wyposażenie kokpitu, prawie całe, a pozostałe drobiazgi wykonam tuż przed montażem. Drążki sterowe, a zasadzie drągi, wyszły jakie wyszły (masywność), ale to zasługa projektu. Na zdjęciu na niektórych elementach dziwnie wyszedł retusz, dziwne...


Mam już komplet dodatków jakie zamierzam zastosować, więc je pokażę. ;-)


Kedzier, a zechciałbyś uchylić rąbka tajemnicy, cóż to za model oczekuje na erratę? Możliwe że jest na mojej liście zakupowej, lub co najgorsze w szufladzie, a ja nie wiem do tej pory że jest wadliwy.

MPawel, w moim przypadku, gdyby nie obecność zapasu koloru (z wyciętych fragmentów poszycia), najprawdopodobniej nie podjął bym się budowy tego modelu...

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
02-04-24 21:07  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

To F/A-18E Super Hornet w malowaniu Top Gun. Problem jest z fragmentem poszycia między skrzydłami a kadłubem który został wydrukowany w innym kolorze co widać na zdjęciu (pożyczonym z https://modelezkartonu.pl) poniżej:


Nie jest to jakoś trudne do naprawienia, wystarczy mieć drugi arkusz ze skrzydłami, aby samemu wyciąć ten element w odpowiednim kolorze, ale niestety mimo prośby takiego arkusza nie dostałem, a sam drugiego egzemplarza kupować nie będę - trochę za duża inwestycja, żeby móc skleić jeden POPRAWNY model :D

--


 
03-04-24 19:12  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Montaż skrzydeł do kadłuba pokazał kolejnego kfiatka.

Kfiatek ten, to pręga na kadłubie która nie ma kontynuacji na skrzydle.

Czy to jest błąd czy nie, nie wiem, bo nie kopałem w internetach w poszukiwaniu zdjęcia oryginału, na którym było by to widoczne.
Na pewno jest to widoczne na modelu testowym, którego zdjęcie za zgoda Cukierberga wstawiam na forum. :-)

Jak widać model testowy pełną gębą i nawet lekko rzułty...

Kedzier, szczęście w nieszczęściu, ten model nie jest w kręgu moich zainteresowań, ale łączę się w bólu z tymi, którzy chcą go mieć w swoich zbiorach...

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
03-04-24 20:29  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Agand 

 

taki podgląd znalazlem











--
Pozdrówka
Agand

 
04-04-24 20:27  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dzięki Agand, zdjęcie okładki D&C rozwiewa wątpliwości co do tej zniknietej pręgi. Przy okazji ukazuje, jak powinien wyglądać rozkład pręg na górnej powierzchni skrzydeł, które w wycinance są wzięte z sufitu...



Wyposażenie kabin już pokazywałem, teraz pora na jego montaż.

Widać oskrobany pasek który był przyklejonego na zewnątrz pałąka między kabinami, wymuszone to jest pasowaniem osłony kabiny pilotów, a w zasadzie niepasowaniem. Po pierwsze, sam pałąk nie chciał mi siąść na krawędzi burt kabiny, po drugie minimalnie kolidował z tymi dodatkowymi panelami nad tablicą przyrządów i szybami miedzykabinowymi. Wewnętrzna wyklejka osłony kabiny w miejscu styku z pałąkiem, też jest odchudzona i pozbawiona jednej z dwóch warstw kartonu.
Poniższe zdjęcie przedstawia wyjściowe pasowanie pałąka.

Owiewkę kabiny tym razem tłoczyłem sam, nie jest rewelacyjna, ale też nie gorsza niż firmowa, no i nie kosztuje ponad trzy dychy...


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
04-04-24 20:49  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Owiewkę kabiny tym razem tłoczyłem sam, nie jest rewelacyjna, ale też nie gorsza niż firmowa, no i nie kosztuje ponad trzy dychy...

Panie przecież to jest "precise paper model", a za jakość się płaci ;-)

Podziwiam tempo i jakość pracy. Dla mnie wzór niedościgniony.

--
pozdrawiam
Piotr


 
05-04-24 09:20  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

podzielam opinię poprzednika - ledwo człowiek zasiadł do seansu a tu już finisz :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
10-04-24 16:02  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Ponieważ tempo wstawiania kolejnych aktualizacji za nadto odstawało od przyjętych norm, co widać po Waszych reakcjach, postanowiłem nieco spowolnić, oczywiście nie budowę, bo ta już jest.... ;-)

Gotową osłonę kabiny nie bez obaw, udało się przykleić, wyjść mogło lepiej, ale mogło też i gorzej.


Następne były czubek i zbiornik.
Zbiornik z mojego wydruku, srebrny, bo taki, a nie szary jak w wycinance, wypatrzyłem na zdjęciach oryginału. Druga sprawa, taki wygląda nieco ciekawiej.

Żeby skończyć temat podwieszeń, to jeszcze się rakiety załapały.

Tym razem czubek rakiety, wyszedł mi nieco lepiej niż w R-ce.

CDN...

ps. w poprzednim poście minąłem się z prawdą podając cenę firmowej owiewki, powinno być ponad 20zł. a dokładnie 25zl. za tą pomyłkę przepraszam.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
10-04-24 20:01  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

że co, proszę? nic nigdzie nie odstaje!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
11-04-24 10:39  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Zegarmistrzowska robota! Ceva może skusisz się zaprezentować kilka swoich technik pracy ewentualnie formy relacji poprzez filmy na Youtube? Kilka lat temu powstały takie filmy od Kolegi "Technick". Poziom macie bardzo zbliżony więc byłaby to uczta dla oczu..:-)

 
11-04-24 20:00  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Jak nic nie odstaje, to ogień na tłoki i do przodu. :-)

Podwozie.
Jak było widać w relacji R-a golenie podwozia i elementy zwijane wchodzące w jego skład przy wykorzystaniu siatek z wycinanki wychodzą za grube. Klejąc Mig-a za Migiem, pamiętając o tym mogę to spróbować skorygować. I tak główne elementy zwijane zostały skrócone o jakieś 30%, a pogrubienia na goleniach głównych zostały nawinięte do dwóch pełnych obwodów. Wyszło to moim zdaniem o wiele lepiej i bardziej przypomina to co autor miał na myśli i pokazał na "rysunkach" montażowych, których zresztą w tym egzemplarzu wycinanki nie było... Koła już tradycyjnie nie pochodzą z oferty wydawcy, a tak jak wspominałem z oferty dodatków do modeli plastikowych. Zysk to dwie dobre strony, jakość i poprawność, czyli to czego brakuje towarowi Answera.



No i przylepione.


Z przednią golenią jest związana pewna ciekawostka, świadcząca o jakości pracy projektowej, mianowicie wymiary zewnętrzne widelca koła (szerokość) sa większe niż szerokość otworu wnęki podwozia. Das ist Qualität!

Sebastian W., już kiedyś mi proponowano zrobić to samo co Ty teraz proponujesz, pomijając zamieszanie jakie by to stwarzało w czasie budowy modelu, to najważniejszą przeszkodą jest to, że ten rodzaj przekazu audiowizualnego, raz że nie ma u mnie poważania, dwa jest to technologia którą bym musiał opanować, a wgląd na punkt pierwszy niestety zamyka krąg... Sory.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
13-04-24 21:00  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

W końcu pomalowałem dorabiane elementy cygaropodobne na statecznikach, dobór odcienia to nie mistrzostwo świata, ale ujdzie.


Oglądanie zdjęć oryginału w przypadku modeli wybranych projektantów, czasami pozwala nabrać do nich szacunku za dobrze zrobioną robotę, czasami wręcz przeciwnie...
Im więcej porównuję te Migi spod ręki M. Straszewskiego z oryginałami, tym więcej tracą w moich oczach. Tu czegoś brakuje, tam coś ma kształt tak uproszczony, że aż zahacza o prymitywizm innym razem kolory od czapy. A takie się fajne wydawały, do czasu...
Jednym z takich dość istotnych i widocznych braków jest brak wytłoczonych owalnych fragmentów poszycia stateczników poziomych (strzałka), żebym o tym wiedział wcześniej, być może bym dorobił, ale z drugiej strony ileż można poprawiać i uzupełniać to co się innym nie chciało.

Kolejny brak to taka mała płetwa na czymś co mniej więcej przypomina wywróconą łódkę;-) Na renderach jest, a wśród części brak.

Tak samo brak tego cusia pod dziobem i obok kabiny.

Że nie wspomnę o tych tentegesach pod końcówkami skrzydeł.

Rakiety som, bo już je pokazywałem.

A pitot oczywiście z Mastera.


And that would be it...

Tytułem zapowiedzi galerii, powód braku onej ten sam co w przypadku Miga -21R, jedno kulawe zdjęcie skończonego UM-a.


--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-04-24 07:07  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Przepiękna precyzyjna robota! Cała kolekcja musi robić ogromne wrażenie. Masz jakiś specjalny pokój/gabinet do budowy i prezentacji modeli, czy raczej tam gdzie wolne miejsce? ;-) I najważniejsze pytanie - co następne?

 
20-04-24 10:31  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Sebastian W, powiedzmy ze do przechowywania modeli mam pokój, w którym ostatnio postawiłem regał, bo już dawno wyczerpałem miejsca gdzie można postawić modele. Regał już się zapełnia ;-)


Co następne? Trwają już czynności przygotowawcze do nowej relacji. :-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-04-24 13:56  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Śliczności!

 
02-05-24 22:43  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Wracając do goleni podwozia - nie masz wrażenia, że autor zaprojektował je na papier 80g/m2, a wydawca zrobił to po swojemu i wydrukował na kartonie ? Tym bardziej, że są umieszczony na arkuszu, który mógł być wydrukowany na papierze.

--
http://messer.cba.pl

 
04-05-24 08:57  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

messer, nie podejrzewam projektanta o tak wyrafinowane przedsięwzięcie projektowe, jak zaprojektowanie części do zwijania z papieru, przecież to było by zbytnie ułatwienie dla sklejających a przecież w teorii rurkę o długości np. 80 mm i średnicy 1mm można bezproblemowo zwinąć z kartonu...
Bardziej bym obstawiał na nieuwzględnienie w rozwinięciu siatki goleni średnicy rdzenia z drutu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
04-05-24 19:53  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Nie jestem pewien co do tych kół. Wydaje mi się że wersje UM miały koła podwozia głównego w rozmiarze 800x200 a nie 660x200 jak w wersji F-13. Z przodu rozmiar się zgadza ale felgi też były inne i z przodu i z tyłu. Dołączam fotkę na której widać wersję późną felg stosowaną z ogumieniem właśnie w rozmiarze 800x200.



Na FB poszukaj Rufio 3D. Ma świetne kółka żywiczne do Miga 21 i w dobrej cenie.

--
Pozdrawiam
Piotrek



Post zmieniony (04-05-24 19:59)

 
05-05-24 09:44  Odp: [R] Mig-21UM Answer/MSModel scale 1/33 No.036
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Piotr P., masz rację popełniłem błąd z doborem kół, tak chciałem poprawić że jeszcze bardziej popsułem...
Teraz już niestety nie ma szans na poprawę, SG zbyt dobrze trzyma.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024