FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
03-06-12 21:53  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
grzesiek.r 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jeżeli jest to taśma do uszczelniania kanałów wentylacyjnych i kominów, to w Castoramie jest droga . Ja w slepie specjalizującym się w piecach kupiłem rolkę 50m za 16 PLN. Wydaje mi się tylko że ona ma za duży połysk jak na kadłub samolotu, może się mylę.
Warto spróbować!

 
04-06-12 09:09  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Co do stosowania folii, to tez przeszlo mi to przez mysl, chociaz troche kloci sie to z moja pierwotna koncepcja - mam rowniez model w wersji elektronicznej od Marka, usunalem kolory i wydrukowalem same kontury z naniesionym polozeniem nitow, bo na tle w kolorze khaki to nic nie widac. Pozostaje nalozenie wtornego poszycia i naniesienie nitow.. Chyba, ze zrobic wydruk na folii samoprzylepnej...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-12 11:10  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

A ja Ci Rafał radzę, byś skleił "biały" model z odwzorowaniem nitów,linii podziału blach i innych uplastycznień, a potem lakier bezbarwny przynajmniej 2 warstwy i malowanie jak u plastikowców, nawet z użyciem farby,którą po wyschnięciu można polerować.
Polerowaniem przecież można osiągnąć różne stopnie połysku blach - wystarczy taśmą zamaskować blachy przyległe...
Tak sobie wymyśliłem...;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-06-12 11:31  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Mariusz, taka wersja jest najbardziej prawdopodobna ;) Zestaw metalizerow juz czeka...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-12 13:29  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
mario1970   

Schłodzę trochę ten optymizm.

Bez należytego przygotowania powierzchni to malowanie lakierami metalicznymi jak u platikowców to czarno widzę . Pomysł z folią metaliczną zdecydowanie do mnie bardziej przemawia.

Na wystawach modelarskich spotykam pomalowane modele kartonowe. Jest ich coraz więcej . Niestety wraz ze zwiększającą się iloscią malowanych modeli kartonowych nie zawsze idzie w parze jakość malowania . Modeli , które miały malowanie porównywalne z dobrym malowaniem PCV - a widziałem kilka. Nie pamiętam przy tym , by był to model pomalowany w całosci w barwach naturalnego metalu.

Sam robiłem eksperymenty malując róźne materiały . Plastik pomalowany lakierem różni się diametralnie od kartonu malowanego lakierem . Do tego stopnia , że ja jako zagorzały PCV próby malowania robię na starych plastkowych wrakach bo malowanie i testowanie malowania na kartonie jest niemiarodajnie. Myślę, że Ci grzebiący w kartonie będa mieli podobne odczucia robiąc testy na plastiku.

Malowanie lakierami metalicznymi jest o wiele trudniejsze od malowania lakierami matowymi . Już malowanie kartonu lakierami błyszczącymi jest dla modelarza dużym wyzwaniem. Największym problemem dalej pozostaje odpowiednie przygotowanie powierzchni i obawiam się , że psiknięcie 2 razy bezbarwnym błyszczącym i potem metaliczny nie wystarczy. Jesli już malować to ja bym bym się tu nad wydrukowaniem modelu na kredzie zastanawiał. O surfacerach , szlifowaniach nie wspominam. Poza tym rodzi się pytania jak zaznaczyć i podkreslić linie podziału , wzierniki bo po tych szpachlowaniach mogą zniknąć. Paginowanie raczej nie wwystarczy.

Dla mnie Rafael to na razie czeka Cię sporo eksperymetów i prób. Ale wyzwanie to wielkie. Popróbuj malować jakieś pudełka kartonowe , stare modele tak jak kombinujesz . Szkoda kupę roboty wykonać i potem tą kupę roboty kupą farby pokryć by wyglądało jak pomalowane srebrzanką do kaloryferów.
Pogadaj z Kordianem bo on modele z kartonu maluje aero i coś Ci podpowie . Zresztą w temacie malowania kartonu ja się z nim doświadczeniami dzieliłem i już wtedy mieliśmy wątpliwości co pewnych rozwiązań.

Jak zaczynasz pod to podchodzić to zacznij od napisania jak zamierzasz malować ? jaki próby podjąłeś, jakie farby zamierzasz stosowac ?
Tu malowanie jest najważniejsze i najtrudniejsze od tego bym zaczął budowę. To jak wyjdzie Ci malowanie zadecyduje o poziomie modelu . Sklejać dobrze potrafisz to na tym bym się na razie nie skupiał. Jakiś model na szybko bym skleił i na nim trenował.

I tyle.

Post zmieniony (04-06-12 13:31)

 
04-06-12 15:59  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
stach48 

 

Rafaelu. W czeluściach forum jest relacja ( niedokończona ) p.t. O dwóch takich B-24 Wydaje mi się że gdybyś zastosował moją metodę oklejania to pozbył byś się problemu z malowaniem, podzialem blach i szukaniem materiału na aluminium bo pewno masz go w domu pod dostatkiem i wyrzucasz na śmietnik ))) Zajrzyj może coś się przyda.
NAJLEPSZEGO.

 
04-06-12 16:14  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Mario i Stachu - dzieki, kazda rada jest cenna. Jak napisalem, model ma byc eksperymentem, wiec zobaczymy, co z tego wyjdzie...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-12 21:21  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No to Rafał masz zagwozdkę...Tyle dobrych rad i teraz musisz sam znaleźć salomonowe wyjście ;-)
Powodzenia.
I nie daj długo czekać na aktualizację relacji...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-06-12 13:13  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witaj ! Sprawdzałem tę aluminiową folię z rolki. Jest w Realu, firma TESA, a rolka kosztuje 17 złociszy. Szerokośc rolki tak na oko 6 cm. Folia jest fajna i to jest naturalny kolor i faktura aluminium. Co do malowania kartonu farbami czy to w spraju czy to typu Humbrol, to każdy z nas ma swoje przemyślenia i doąwiadczenia. Generalnie karton maluje się dużo trudniej niż plastik. Wiem to z własnego doświadczenia, że pokrywanie części najpierw lakierem bezbarwnym a potem metalicznym czasem przynosi kiepskie efekty. Dużo zależy od jakości kartonu , czy jest spoisty, czy po lakierowaniu nie wyjdą jakieś pełechy, klaczki itp. Wydaje mi się,że lepsze efekty mamy, gdy podkład jest z szarego lakieru. Ale wtedy ginie nam podział blach, zaznaczenie nitów itp. Dlatego zastosowałem przy budowie Betty oklejanie kawałkowe, ale z malowaniem srebrną farbą miałem sporo problemów. Użyłem Humbrola nr 11, ten do aluminium wydał mi się stanowczo za ciemny...
Jeśli, to nie stanowi dla Ciebie problemu, to weź najpierw pod nożyczki model "latającej rury" wydrukowanej na dobrym kartonie i przeprowadź próby.
I jeszcze jedno, mam takie wrażenie,że odwzorowanie powierzchni płatów czy kadłuba modelu samolotu w wersji mistrzowskiej z wystawy nie przypomina oryginału samolotu po eksploatacji a tylko prosto z linii montażowej firmy Northrop na przykład... A hoj !

 
05-06-12 15:47  Odp: [R] - PZL P.50A Jastrzab - WAK 2006 02
mario1970   

AMEN

--



 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024