FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
13-03-24 14:36  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Aber produkuje w kilku rozmiarach.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
13-03-24 17:01  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Rajkub - nie mam tyle cierpliwości co Ty :)
Wiem, ze można kupić gotowe blaszki albo wypalić laserem w tekturze, ale ta płytka, którą kupiłem była plastikowa - cienka, a przy tym sztywna i łatwa w cięciu. No i tania. Jak jej nie znajdę to faktycznie poszukam chyba czegoś co jest na rynku.
Gdaś - jaka może być minimalna grubość tektury do wycięcia takiego wzoru ?

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
13-03-24 18:34  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
Agand 

 

A po kiego grzyba igłą dziergać raz przy razie, jak se można zrobić z cienkich podkładek taką bronę talerzową, trza tylko zadbać aby dystanse były takie same - i za jednym przejazdem masz tyle kresek ile podkładek na ośkę nanizasz. Jak kto widział nóż do robienia nudli to wie o czym mowię.

--
Pozdrówka
Agand

 
13-03-24 20:32  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
lukasz86 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Tuco, masz jakiś patent na przyklejenie takiego tiulu na karton? Ja próbowałem caponem ale trochę żmudna robota, dobra do małych elementów.
Co do grawerowanego wzoru to minusem jest dość włochata powierzchnia we wgłębieniach, trzeba też lakierem położyć wszystkie włoski. Inna opcja to cięcie laserem siatki z takim wzorem i naklejenie na karton.

 
14-03-24 16:08  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

lukasz86, trudne pytanie, gdyż jeszcze tego nie robiłem :)

Ale zabrałbym się do tego tak:
- pasek tiulu przykleiłbym do maty (lub innej deski/płyty meblowej) przy pomocy taśmy klejącej (końce paska), oczywiście to jest moment w którym należy tiul odpowiednio naciągnąć w celu uzyskania oczekiwanych rombów,
- pod tiul podłożyłbym element do którego chcę przykleić siatkę (lub karton, z którego później wytnę żądany element),
- kleiłbym rzadkim CA, aplikując małe ilości kleju "tu i ówdzie", ale dość gęsto (zwłaszcza przy brzegach), żeby siateczka nie odkleiła się od razu,
- potem popsikałbym to jeszcze lakierem w spraju, dość obficie, żeby lakier skleił karton z tiulem tam gdzie nie było CA,
- na koniec zostaje odcięcie nadmiaru siatki/wycięcie elementu.

Dla dwóch ostatnich czynności można zamienić kolejność - po lakierowaniu całość może się przykleić do podłoża, ale z drugiej strony element przed lakierowaniem będzie bardziej podatny na rozklejenie.

Można też tiul przykleić taśmą do większego arkusza kartonu, "pospawać" trochę CA i lakierować, ale nie wiem jak się zachowa karton w takim wypadku (przy impregnacji wycinanek lakierem w spraju arkusz najpierw się trochę zwija/wygina, a później wraca do normy, ale co się stanie gdy do kartonu będzie doklejony tiul? Nie wiem!).

Raczej nie sprawdzę tej metody w najbliższym czasie, więc jeśli ktoś to zrobi, to prosiłbym o podzielenie się wrażeniami z ogółem ;)

--
Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (14-03-24 16:15)

 
14-03-24 16:13  Odp: [Technika] Imitacja blachy żeberkowej
Gdaś 

 

Trzeba będzie przetestować , 0,3 -0,4 mm ? moze grubsza ,

--
uszanowanko gdaś

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024