FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
11-03-24 20:03  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Czas na kolejny szybki update (albo mam kilkumiesięczne przestoje, albo spamuje co drugi dzień :D )

Wykonałem drugi kołpak - specjalnie nie podpisuje który był pierwszą, a który drugą próba - okaże się, czy nastąpiła jakaś poprawa :D Dodatkowo ostatni segment, ten z otworami, przekręciłem o 180 stopni, dzięki czemu obtarcia zgrały się trochę naturalniej.




Dokończyłem także figurkę pilota:


--


 
11-03-24 21:45  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Lewy jest nowy.

Z własnego doświadczenia.

Wykorzystaj gorszy egzemplarz do eksperymentów. Można go jeszcze delikatnie przetłoczyć jakąś kulką.
Daj na wierzch trochę SG, przeszlifuj.

Pomaluj farbami. Wystarczy zmieszać czerwony z białym. Czerwoną farbę z wydruku najlepiej imitować mieszając te dwa kolory. Ja zawsze biorę dwa odcienie czerwieni - klasyczny ferrari (lub jak ktoś woli klasyczny kobiecy lakier do paznokci) i ciemny - bordowy, mieszam z białym, aby oddać właściwy odcień.

Można psiknąć delikatną mgiełką z aero albo wetrzeć suchym pędzlem.

Ten brudzing na kołpaku w standardzie naprawdę fatalnie wygląda i odstaje od reszty modelu, który jest zaje...ty.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (11-03-24 21:47)

 
01-04-24 20:46  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

QN - Zgadza się :) Z przetłoczeniem kulką może być problem - poszczególne segmenty połączone są za pomocą listków i próba wygładzenia skończyłaby się odbiciem tych listków :/ Na obecny kołpak położę już tylko lakier matowy, nie będę kombinował z żadnymi filtrami i podmalówkami

Tak jak wspomniałem wcześniej - z racji tego, że model już jest poniekąd skazany na porażkę przez problemy przy łączeniu kadłuba ze skrzydłami postanowiłem potraktować go jako szanse na naukę czegoś nowego, a mianowicie okopceń/śladów zużycia poszycia przez gorące spaliny. Wykonałem kilka prób na zapasowych elementach poszycia i znalazłem sposób który dawał wg mnie nienajgorszy rezultat:
1. wykonanie zarysu czarna farbą - mocno rozcieńczona, przy niskim ciśnieniu
2. złagodzenie krawędzi transparentnym pomarańczowym
3. nałożenie jasnego pigmentu na wnętrze okopceń
4. całość zabezpieczona lakierem matowym

Oto poszczególny kroki na poszyciu testowym:


Wiedząc mniej-więcej jak to powinno wyglądać zabrałem się - pełen obaw :-? - za malowaniu po modelu. Aby uzyskać naturalne ślady na osłonach podwozia dokleiłem je tymczasowo taśmą

Krok 1:




Krok 2:




Krok 3:




Nie wyszło tak źle jak się spodziewałem, ale wyciągnąłem kilka wniosków:
-powinienem bardziej precyzyjnie zaznaczać miejsca w których będą wyloty spalin - moje ślady się trochę rozjechały z elementami i musiałem domalowywać okopcenia
-okopcenia powinienem zacząć malować w momencie w którym kończą się wyloty - ja zupełnie bez sensu pojechałem z nimi od początku kadłuba i przez to część z nich wypada pod rurami.
-to co w miarę OK wyglądało na wąskim okopceniu nie wygląda już tak fajnie na szerokim okopceniu z 4 rur
-pomarańczowe obrzeże okopceń wygląda OK na brązowym, lecz na spodzie kadłuba wyszło trochę nienaturalnie.

Ewidentnie muszę jeszcze sporo poćwiczyć, ale ten najtrudniejszy, pierwszy krok za mną :D

Po polakierowaniu przodu zabrałem się za kolektory wylotowe. Rozwarstwiłem papier z którego są wykonane aby były trochę cieńsze, następnie pomalowałem Alcladem, po czym końcówki osmoliłem czarnym pigmentem:



Wykonałem także zagłówek pilota - wyciąłem otwór w tylnej części, do tego trochę zmodyfikowałem prawą stronę, aby upodobnić go do tego co widziałem na zdjęciach:


Następnym krokiem było doklejenie wykonanych kolektorów, silnika który już od ponad roku leży w kartonie i jego osłony:





--


 
01-04-24 23:49  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
raven    

tylko jedno słowo mi przychodzi na myśl: FANTASTYCZNY!

--
"Things should be made as simple as possible, but not simpler" - Albert Einstein

 
02-04-24 08:53  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Chciałbym, żeby moje modele były tak samo "skazane na porażkę"...

--
pozdrawiam
Piotr


 
02-04-24 11:04  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jestem pełen podziwu dla precyzji wykonania !

 
12-04-24 22:19  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Zapraszam do kolejnej aktualizacji, której wiodącym tematem jest podwozie :D Dzisiaj dużo zdjęć warsztatowych :/

Aby uniknąć schodków na goleniach element rozcinam na mniejsze fragmenty, które następnie sklejam w walce i nakładam na siebie. Na dobrą sprawę całą goleń wykonuję jedynie z fragmentu już niewidocznego na zdjęciu :)


Wszystkie elementy nawijam na rdzeniu z papieru milimetrowego, który jest nawijany na pręt u docelowej średnicy tłoczyska:





Poniżej jeszcze przegląd elementów użytych do wykonania goleni wraz z przekrojem/schematem goleni:






Efekt końcowy:


Wykonałem również opony (na zdjęciu trochę się błyszczą, ale w rzeczywistości są bardziej matowe, pomalowane Tire Black z Gunze serii C):


Po wykonaniu goleni nadszedł czas na osłony podwozia. Dodałem parę kawałków papieru oraz drutu, żeby nie odstawały od wnęk (na ostatnim zdjęciu widać drogę jaką pokonał detal od oryginalnego elementu, poprzez za gruby prototyp do ostatecznego efektu) :)







Po pomalowaniu i pobrudzeniu wkleiłem osłony na właściwe miejsca:




Reszta osłon podwozia głównego:






Oraz osłony kółka ogonowego. Przy okazji wypróbowałem farbę Chrome Metal od GSW i jestem bardzo zadowolony z efektów :O farba wygląda jak płynny metal, daje efekt podobny do Chromu od Alclada, z tą różnicą, że tą farbę nakłada się pędzlem. Minusem jest bardzo długi czas schnięcia - nawet po 3 dniach na elementach pozostają ślady palców i farba matowieje od dotyku, jednak wg. mnie bardzo dobrze nadaje się do detali, które nie są narażone na dotyk :D




Kolejnym etapem będzie postawienie modelu na kołach :D

--


 
12-04-24 23:05  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Po prostu cudo.
Oglądanie takiej pracy to czysta przyjemność.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
13-04-24 08:25  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

O tak, to się z przyjemnością ogląda :-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
13-04-24 09:29  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Precyzja!
Zaryzykuję stwierdzenie że model lepszy od oryginału.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo  |  Wyloguj się  |  Mój profil   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
  • W treść "postu" można wstawiać grafikę, linki, adres e-mail oraz wyróżnić tekst pogubiając go lub podkreślając. Warto przy tym korzystać z "helpu", który można znaleźć w górnej cześci strony (nad kreską). Pamiętaj, że wstawiane rysunki muszą mieć poprawnie wpisany URL pod ktorym się znajdują w sieci (pełny adres począwszy od np. "http://www..").

  • Pamiętaj, że to w jaki sposób piszesz, świadczy o Tobie ;-)

  • Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania bez ostrzeżenia wypowiedzi o treściach uznanych powszechnie za obraźliwe oraz naruszających w jakikolwiek sposób prawa autorskie lub regulamin forum.

 
  Odpowiedz na tę wiadomość
 Imię lub Nick: brzydal
 Adres e-mail: tadeusz.bialon.priv@gmail.com
 
Użyj podpisu (sygnaturki)
   


© konradus 2001-2024