FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-03-24 21:37  [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4



Zaczynam.

Co z tego będzie, nie wiem. W razie czego mam w zanadrzu manewr. ;-)

Od czegoś trzeba by zacząć, a najlepsze na początek są oczywiście podklejone wręgi.

Parę chwil z Olfą w dłoni i wycięte.

Ba nawet się złożyły i skleiły. Oczywiście było by to niemożliwe bez pewnego triku, ale o tym w kolejnym wejściu, chyba że ktoś wie co to za trik i czym spowodowany.


aaa, bym zapomniał, zagadka oczywiście jest.
Co jest tematem relacji, oczywiście wiadomo że Mig-21, ale który? ;-)

ps. coś nawet wlepiłem do środka.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (08-03-24 12:49)

 
07-03-24 21:46  Odp: [R] Mig-21
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Pierwszy.
Zgadywać mi się nie chce, ale chętnie popatrzę :P

Trzeba przyznać, że masz wyczucie czasu ;)
Pozdrawiam

--

 
07-03-24 21:56  Odp: [R] Mig-21
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

mig21 juz jest za cienki teraz rzadza f-16 i corsairy II i su 22

--


Post zmieniony (07-03-24 21:57)

 
07-03-24 22:21  Odp: [R] Mig-21
mad_vins 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

ło to to. Popatrzę chętnie.

 
07-03-24 22:45  Odp: [R] Mig-21
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Czeski

 
08-03-24 07:30  Odp: [R] Mig-21
Aero 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Może egipski?

 
08-03-24 09:09  Odp: [R] Mig-21
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Wziąwszy pod uwagę pierwsze zdjęcie, stawiam, że na pewno będzie ch***wy.

--
serwusik

 
08-03-24 10:06  Odp: [R] Mig-21
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Miecznika tak jak ja zrobiłem

 
08-03-24 10:19  Odp: [R] Mig-21
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Żeby tradycji stało się zadość:
Gdzie okładka???

Pozdr. \m/

--
GG 6801515

 
08-03-24 11:13  Odp: [R] Mig-21
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

To tygrysek bedzie.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
08-03-24 11:51  Odp: [R] Mig-21
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Obstawiam SMT.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
08-03-24 12:41  Odp: [R] Mig-21
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

A może wietnamski dla odmiany?

Czaję się na ten model ale ja chcę mieć ortodoksyjny: srebrny.
Czuj się uważnie obserwowany.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
08-03-24 12:48  Odp: [R] Mig-21
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Nie zgadł nikt, niestety...
Tytuł relacji doprecyzowany, tak wziąłem na warsztat Mig-a -21R czyli wersję rozpoznawczą. Jako wersja rozpoznawcza powinna posiadać stosowane wyposażenie, niestety takowe posiada tylko na okładce. Znaczy się ma ale tylko częściowo, jest zasobnik SPO-3 i anteny na końcówkach skrzydeł, ale nie posiada dodatkowych zbiorników paliwa i rakiet powietrze-powietrze. Zamiast tego autor "uzbroił" go w wyrzutnie pocisków niekierowanych. Genialne...

Mam oczywiście zamiar poprawić błąd autora i rakiety pozyskać z innego nieukończonego Mig-a-21, zbiorniki sobie przerysowałem z wydrukowałem na srebrnym kartonie.

W modelu mam zamiar zastosować kilka dodatków, będzie to firmowa owiewka (swojej raczej nie będę miał możliwości wykonać ze względu na ograniczoną mobilność) i w zależności jak będzie przebiegać budowa, z jakimi rokowaniami zamierzam zastosować dodatki do modeli plastikowych, rurkę pitota od Mastera i żywiczne koła. Na answerowe koła w tym przypadku szkoda pieniędzy, po pierwsze ze względu na kiepską jakość, a dwa ze względu na niewłaściwy typ kół niepasujący do tej wersji samolotu. Żeby było ciekawiej Answer do prawie pełnego wachlarza wersji wydanych Migów oferuje jeden rodzaj kół podwozia a powinien oferować przynajmniej trzy. Cóż, tak wygląda optymalizacja kosztów i maksymalizacja zysku, a pelikany łykają...
.
Wrócę więc do wręg i triku który tam musiałem zastosować.
Od początku swojej kariery projektowej P. Straszewski w modelach projektuje szkielet którego elementy mają grubość 1mm i 0,5mm i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że uparcie udaje że nie wie ile wynosi 1mm plus 0,2mm i 0,5mm plus 0,2mm. Są to grubości tektury jaką zaleca do podklejania elementów szkieletu który jest wydrukowany na kartonie 0,2mm. Stosując zalecenia zawarte w instrukcji wpędzamy się w kłopoty z wzajemnym pasowaniem elementów szkieletu. Co prawda projektant zaleca podklejenie szkieletu tekturą 0,8 mm, ale to brzmi tak jak przepis na jajecznicę, który wygląda mniej więcej tak: aby usmażyć jajecznicę podgrzać jajka na ogniu, aby uzyskać lepszy efekt najlepiej użyć patelni... W tym przypadku zadał bym Mu pytanie skąd wziąć zalecaną tekturę 0,8mm, ale oczywiście jego Wysokość nie pozwoli mnie maluczkiemu zobaczyć odpowiedź...
Oczywiście lasery oferowane przez wydawcę mają grubość 1mm, przypadek? Nie sądzę...
Ponieważ nikt mi w ręce nie nasr..ał, podklejone wręgi wycinam samodzielnie i nie potrzebuje laserów z szajskartonu, które sądząc po płaczach na fejsie często nie spełniają kryteriów jakościowych. Żeby wręgi miały odpowiednią grubość niestety muszę do podklejania stosować karton i tekturę o takiej grubości żeby ich sumaryczna grubość wynosiła 1mm i 0,5mm.


Kolejna porcja zdjęć postępów poniżej.

Pod przyszłe obciążenie dziobu dodałem półkę pod balast. Będzie do niej dostęp przez otwór wycięty we wrędze, a cała operacja będzie miała miejsce jak już cała bryła modelu będzie gotowa i będzie ją można wyważyć.

I tak kawałek po kawałku przybywa kadłuba.

Klinowe szczeliny na połączeniu segmentów, na dole kadłuba w obrębie wnęki podwozia wystąpiły już w poprzednio sklejanym Mig-u, więc podejrzewam że to nie moja wina. Za mały obwód wnętrza wlotu powietrza również...

ps. Jaroslav


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
08-03-24 13:33  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

masz Ty człowieku tempo!
no chyba, że zaczęte już gdzieś z miesiąc temu, fotkowane a teraz tylko dozowanie ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
08-03-24 16:21  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Pytanie mam do posiadaczy tej wycinanki w stanie niepociętym. Szukam części 78 i 79 L i P. W innych mutacjach tego projektu były one na polach do wycięcia które są w poszyciu segmentu 75. Tak to wygląda w Bisie.

W modelu który sklejam te pola są puste, a wiem to po przekopaniu kosza na śmieci. Jest mało prawdopodobne żebym to gdzieś zapodział, ale wolę się upewnić żeby niepotrzebnie nie szukać.

Chciałbym też zamieścić sprostowanie i wyjaśnienie odnośnie kół żywicznych do Miga-21 jakie są w ofercie Answera, jednak nie ma jednego rodzaju, są dwa, ale mimo wszystko brakuje trzeciego do UM-a.


Andrzej Px48, tygrysek był bardzo blisko pocięcia, ale...

...to zupełnie dziwne i niespotykane, ma błędy w kamuflażu, a był sklejany testowo...

97, relacja nie jest do końca na żywo, aczkolwiek model zacząłem 05.03. ;-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
08-03-24 19:44  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Wojtuś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Wojtku w wycinance nie widzę tych części o których piszesz, te sam problem napotkał El Comendante w węgierskiej wersji "- w modelu zabrakło 4 elementów do uwypukleń przy lukach głównego podwozia, errata dostepna u wydawcy."

Miło znów zobaczyć Twoją relację

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

 
08-03-24 20:36  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Zeus12345   

Witam
Mam tego miga i nie znalazłem części 78 i 79 L.

Wojtuś - na stronie wydawcy nie widzę erraty do tego modelu .

dziwne ten mig ma 500 części :)

 
08-03-24 21:59  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Bardzo ciekawa relacja.
Z przyjemnością będę tu zaglądał.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
09-03-24 15:47  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Wojtuś, Zeus12345 - dzięki że zechcieliście potwierdzić brak w wycinance poszukiwanych przeze mnie części.
Errata niedostępna na stronie wydawcy, tylko na żądanie u wydawcy...
Prędzej sam to przerysuję lub wytnę niż napiszę mejla i doczekam się odpowiedzi.

I cyk, kolejne kawałki modelu sklejone i połączone we większą całość. W tej sekcji szkieletu dorobiona podłużnica w celu podparcia miejscu paska łączącego krawędzie poszycia.

Przygotowanie do kolejnego etapu czyli dysza i ostatni segment z widoczną charakterystyczną cechą projektową dla tego autora czyli problem z dopasowaniem wewnętrznej oklejki wylotu spalin. Wręga stanowiąca zamknięcie dyszy od strony wnętrza kadłuba ma za dużą średnicę nie uwzględniającą grubości kartonu więc nie pasuje do średnicy wewnętrznej dyszy.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
09-03-24 19:20  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ciekawe co autor ma na swoją obronę? Czy projektował to taśmowo bez klejenia testowego?

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
09-03-24 19:21  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Zeus12345   

Witam
Pisałem do wydawcy i zdjęcia wysłałem czego brakuje

odpowiedz wydawcy :)


biuro@answer.pl

Przygotujemy coś w przyszłym tygodniu

--


Post zmieniony (09-03-24 21:08)

 
09-03-24 22:08  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ceva strikes back!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
10-03-24 15:11  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Hop, hop, hop, i kolejne segmenty.
Tylna część kadłuba pod względem logiki montażu momentami dziwna, przez co trudna i wymagająca inwencji twórczej. Bez rozcięcia fragmentów poszycia w okolicy gniazd stateczników poziomych praktycznie niewykonalne, jakoś się jednak udało.




ps. Zeus12345, jeszcze powiedz, że wśród braków poza tymi cz.78 i 79 wspomniałeś jeszcze o rakietach i zbiornikach..


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
10-03-24 15:18  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Matrix OST to jest ta słynna jakość fiodoncego wydafnictwa...

Stety/niestety ale ja modele tego wydafnictwa omijam szerokim łukiem. Są tematy, które by mnie nawet zainteresowały, ale i ich jakość, często nie jest adekwatnea do kwoty, którą muszę wyłożyć z portfela, i nerwów, które będzie mnie później sklejanie kosztować.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
11-03-24 12:24  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Następna porcja zdjęć i postępów.
Niezgodnie lub zgodnie (czasem to nie ma znaczenia) z numeracją, bo opis budowy ze względu na numerację bez związku z zawartością arkuszy, to chyba dotyczy innego modelu, zająłem się garbem na grzbiecie kadłuba. Co i jak widać na zdjęciach.



CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
11-03-24 16:13  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

zazdraszczam i tempa i samozaparcia :-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
11-03-24 17:06  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Mistrzowska robota jak zawsze! Podziwiam tą precyzję i zazdroszczę sokolego wzroku, widać to po idealnych cięciach środkiem linii zarówno wręg jak i elementów:-)

 
12-03-24 15:25  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Sebastian W. - "sokoli wzrok", doceniam Twoje poczucie humoru... ;-)

Tematem tego odcinka jest usterzenie pionowe.
Zaczęło się oczywiście od szkieletu.

Następnie nastąpił etap kształtowania poszycia statecznika wraz z zintegrowanym z nim listkowym cygarem na jego szczycie. Jego kształtowanie i uzyskiwane rezultaty powodowały moje naprzemienne siwienie i łysienie... Przyszedł mi do głowy pomysł na polepszenie tego efektu poprzez zastąpienie listków i tego co z nich uda się wymęczyć, elementami wystruganymi z pręta papierowego. Poza tym cygarkiem na szczycie statecznika, to samo spotkało osłonę spadochronu hamującego i cygarowate zakończenia stateczników poziomych. Poszczególne etapy wykonania tych elementów widać na zdjęciach.

Oczywiście nie udało się tak dobrać odcieni farb żeby dorobione elementy nie odróżniały się od wycinanki, nie jest jednak aż tak źle.
Walka ze statecznikiem tak mnie zajęła, że w międzyczasie zapomniałem zrobić zdjęcia, no nic, są za to zdjęcia gotowego statecznika.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
12-03-24 15:54  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

japierdziu...
w pół roku człowiek się męczy z jakimś tam samolocikiem a Ten... w tydzień w 2/3 modelu O_o

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
12-03-24 16:31  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jak wyciosany z jednego kawałka.
Doskonała robota.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
12-03-24 18:00  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Errata - elementy 78 i 79 w linku poniżej do ściągnięcia.

https://www.answer.pl/pl/samoloty/4094-mig-21-r.html?search_query=mig&results=94

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
13-03-24 19:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Stateczniki poziome.
Szkielet, a dokładniej dwa jego elementy W54 wymagają korekty grubości lub zmiany grubości tektury do ich podklejenia z 1mm na 0,5mm.

I gotowe elementy usterzenia.


97- przepraszam, że moje tempo rozmija się z Twoimi oczekiwaniami, ale niestety kisnę na L4 i muszę jakoś zagospodarować wolny czas, a jeszcze kilka tygodni przede mną...

Answer- w imieniu braci modelarskiej dzięki za reakcję i erratę. Ja z niej już nie skorzystam, bo brakujące części dorobiłem po swojemu. Trochę szkoda że errata nie zawiera uzbrojenia rakietowego i zbiorników paliwa, ale w ich przypadku byłby kłopot ze srebrną farbą, choć w przypadku cz. 78 i 79, też jest...

CDN....

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
14-03-24 09:53  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva, moje oczekiwania są jak najbardziej na tak!
podziwiam jak jednym ciągiem, można sklejać bez przerwy, na nabranie "chcicy", bo ta zawsze, gdzieś po drodze, maleje ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
14-03-24 19:06  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Przyszedł w końcu czas na skrzydła, zaraz po wycięciu i sklejeniu szkieletów nie mogłem się powstrzymać więc je przymierzyłem i nastąpił oblot Mig-a nad matą. ;-)

Zanim skleiłem i wkleiłem wnęki podwozia uwieczniłem na zdjęciu fakt, wskazujący że niewątpliwie lewa i prawa wnęka były umieszczone na innych arkuszach...

Docelowo szkielety nieco szlifnąłem, tak żeby ich pasowanie do poszycia nabrało nieco swobody. Samo poszycie miejscowo zostało usztywnione, żeby uniknąć zapadania na niezbyt rozbudowanym pod tym kątem szkielecie. Niestety przykleiłem za małe kawałki kartonu i na spodzie jednego skrzydła nastąpiło wklęśnięcie...

Z rozpędu skleiłem też lotki i klapy.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-03-24 07:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Ceva czy mógłbyś opisać technikę jak formujesz krawędzie natarcia skrzydeł?

 
15-03-24 18:40  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dzisiaj będą dwa zbiorniki i jeden czubek.
:-)



Zbiorniki pochodzą z "mojego wydruku", bo jak wiadomo w wycinance ich brakuje. Żeby nie dekompletować egzemplarzy innych wycinanek, zbiorniki przerysowałem, wydrukowałem i oczywiście skleiłem. Jakby ktoś potrzebował, to mam do oddania jeden zestaw (2 szt.).

Sebastian W. , krawędzie natarcia wykonuję następująco: trasuję od strony niezadrukowanej tępym nożem, lekko zginam, miejsce zgięcia smaruję BCG i jak już podsycha poszycie składam na pół, a po krawędzi natarcia przesuwam wierzchem paznokcia. Następnie rozginam (kąt~45 st.) poszycie i zostawiam do całkowitego wyschnięcia BCG. Tak otrzymuję poszycie gotowe do dalszych czynności.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-03-24 20:50  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Geniusz

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
15-03-24 21:17  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wojtek, zaintrygowałeś teraz i proszę rozwiń myśl nieco szerzej...

Krawędź natarcia robisz w ten sposób tylko dla takich skrzydeł nazwijmy to "wąskich" jak mają MiG-21, 23, ogólnie większość odrzutowców jak rozumiem. Bo jak przejadę czymś tępym od wewnątrz (wygięta szpilką, wkładem długopisu, moim szwagrem, którymś z polityków - niewłaściwe skreślić), i nagniotę linię, to karton zacznie się składać w pół na ostro.

BCG dajesz aby łatwiej się składał, nie pękał druk na krawędzi natarcia, czy po wyschnięciu trzymał kształt? Czy wszystko na raz? Bo ja nigdy tego nie praktykowałem na skrzydłach. Jak już to zwilżałem woda modelarską.

Nie zaginasz skrzydła na krawędzi stołu, sztywnym drucie zamocowanym na pile do metalu albo prostym odcinku druta po wieszaku na ubrania na przykład?

Pytam, bo są modele, gdzie krawędź natarcia gnie się na (przepraszam ale inne określenie mi nie podchodzi) cholernie małym promieniu. I zawsze mam z tym kłopot i stres aby tego nie skopać. Samoloty z I Wojny Światowej, odrzutowce, stery wysokości i kierunku niektórych maszyn z II wojny. Przy skrzydłach bombowców, gdzie profil jest wysoki, gnę z reguły na zadanej średnicy, no ale to nie jest skomplikowane i ciężko złamać krawędź natarcia, a tu niewłaściwe podejście i d...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
16-03-24 12:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Tylko nie zapomnij pamiętać, że wersja R nie miała też działka :-)

Masz takie tempo, że mój, mimo, że stoi od 2 miesięcy na kołach (brakuje mu tylko owiewki i kilku antenek) będzie gotowy później niż Twój zaczęty tydzień temu :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
16-03-24 19:27  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

stachooo, w samą porę, wiedziałeś kiedy zajrzeć.

Właśnie skleiłem działko i miałem je przyklejać...
Jak widać kolejny merytoryczny babol odkryty, nie jest to oczywiście koniec, nawet poprawiając trzeba gdzieś w końcu postawić znak stop. Generalnie to co jest napisane na okładce jako temat opracowania, jest nieco naciągane, bo to co zawiera wycinanka to nie jest Mig-21R, a Mig-21MF stylizowany na R. Część rzucających się w oko drobnych szczegółów została zmieniona, ale powinna być przede wszystkim zmieniona bryła modelu i pogrubiony garb na grzbiecie kadłuba w tylnej części, bo w oryginale skrywał większy zbiornik paliwa. Inny jest też pitot i zapewne inne wyposażenie kabiny pilota, zapewne bo już mi się nie chciało dalej drążyć. Oryginał stoi w Muzeum w Drzonowie, a zdjęcia są dostępne w internecie...

Jako że budowa modelu znalazła się na na tyle rokującym etapie, że zaczął być widoczny finisz, pozwoliłem sobie na zakup kilku dodatków. Są to przeznaczone do modeli plastikowych, rurka pitota ( już teraz do wymiany po dzisiejszym śledztwie) i żywiczne koła podwozia.

Pitota nie ma z czym porównać, bo dodatki Master, to klasa sama w sobie. Na koła żywiczne z Reskit zdecydowałem się po tym jak zamówiłem takowe z Answera i po wzięciu do ręki od razu wróciły do mojego dealera, jakość ich była żenująca...

Mucha, kształtowanie krawędzi natarcia, takie jak powyżej opisałem dotyczy głownie właśnie takich krawędzi natarcia jak w modelu, czyli ostrych i o małym promieniu zaokrąglenia. Przy innych typach/rodzajach krawędzi natarcia mają zastosowanie inne narzędzia i techniki kształtowania. Trasowanie jakie tu stosuję jest niezbyt mocne i jest czymś w rodzaju informacji dla kartonu na co ma być przygotowany ;-) BCG służy głównie do zmiękczenia kształtowanego kartonu, wspomagania kształtowania i utrwalania kształtu ostatecznego. Do kształtowania łuków na krawędzi natarcia używam dość szerokiego wachlarza przedmiotów (krawędź stołu, różnej średnicy pręty, linijki aluminiowe, itp) które zostają przemianowane na narzędzia modelarskie ;-) Kształtowanie przebiega w zależności od rodzaju, gatunku i układu włókien kartonu zarówno na sucho jak i na wilgotno.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
16-03-24 20:32  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Tak sobie po cichu przeglądam Twoje relacje czy galerie.
Szkoda, że wydawca wypuszcza ciekawe modele z fajnymi malowaniami ale nie przykłada się aby były dopracowane.
I wydaje mi się, że czasem nie potrzeba dużego nakładu pracy aby było dużo lepiej.
Te braki części, błędy w instrukcji to nie są rzeczy trudne do wychwycenia.
Szkoda.
Ale moim zdaniem i tak jest lepiej niż było.
Dobrze, że wróciłeś do klejenia. Czekam na kolejne zdjęcia.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
16-03-24 22:28  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Podoba mi się to, co pokazałeś do tej pory. Przy działku zastosuj swój manewr, model rób dalej :-)

"Generalnie to co jest napisane na okładce jako temat opracowania, jest nieco naciągane, bo to co zawiera wycinanka to nie jest Mig-21R, a Mig-21MF stylizowany na R."

Dodałbym jeszcze, że to, co jest pokazane na okładce to jest MiG-21 R. Przedstawiona na niej scena nie jest, tak jak to głosił ktoś na Facebooku, zapowiedzią Viggena. Nawiązuje raczej do jednego ze spotkań (dość niebezpiecznego swoją drogą) ze szwedzkimi samolotami jakie miało miejsce podczas lotu na rozpoznanie nad Bałtykiem. Na Youtube jest ciekawy materiał na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=inpLtEiZJGo&ab_channel=Balszoi.

Jak zaczynałem go kleić jakoś jesienią, to zajęło mi niecałą godzinkę "googlowania", żeby znaleźć wspomniane przez Ciebie babole. Daleko nie trzeba było właściwie szukać, bo prawie wszystko jest tu: https://muzeumlotnictwa.pl/wystawy/mikojan-guriewicz-mig-21r/

Szkoda, że wydawnictwo nie poświęciło kilku minut na to, żeby zagłębić się w temat i sprawdzić co się wydaje.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.



Post zmieniony (18-03-24 16:00)

 
18-03-24 10:06  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Niedziela minęła, a aktualizacji brak, jak to możliwe że nikt mi nie przypomniał...

Tym razem mam do pokazania elementy wyposażenia powierzchni kadłuba, czyli jakieś wloty, osłony, itp. Widać także moją wersję części pominiętych przez projektanta cz. 78, 79, a także osłonę w miejscu działka, którego jak wiadomo z poprzednich postów nie powinno być.


I rzut okiem na dotychczasowa całość.


ps. Stachoo, dzięki za linki. Czy to przypadek że wstawiłeś dwa razy link do tego samego filmu, czy działanie zamierzone?

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
18-03-24 16:02  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Już poprawiłem link, pomyliłem się i dwa razy wstawiłem to samo.

No i teraz "działko" wygląda prawidłowo :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-24 21:28  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Orzesz Ty orzeszku :) A kogóż to z powrotem w opary budasia przywiało? :) Cieszę się dużo mocno, żeś się nawrócił, i pomimo marudzenia czekam na WINCYJ :]

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
19-03-24 17:15  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kurła, Dochtór mnie namierzył, trza sie mieć na baczności... ;-)

No nic, czas pokazać (jak będzie widać na zdjęciach, bo nie wszystkie są takie jakbym chciał) wnętrze kabiny pilota.



Miałem problem żeby w kokpicie zmieścić fotel pilota, myślałem że blokował się na drążku sterowniczym, ale wina była jednak gdzie indziej, a mianowicie znajdujące się z przodu fotela podstawy pod nogi kolidują z dolnym panelem tablicy rozdzielczej. Żeby kolizja nie miała miejsca należało by rozsunąć o ok. 2mm wspomniane podstawy pod nogi, ale czy to jest możliwe bez ich przeprojektowania lub przeprojektowania wszystkich elementów uczestniczących w kolizji? Możliwe lub nie...

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
19-03-24 21:51  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Pięknie to wszystko wygląda! Jak patrzę na Twoje relacje to te modele wydają się takie proste w budowie jednak jak mam te wycinanki w rękach to już tak łatwo nie wyglądają..;-)

 
20-03-24 00:11  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
skarczew   

@stachooo:
"Szkoda, że wydawnictwo nie poświęciło kilku minut na to, żeby zagłębić się w temat i sprawdzić co się wydaje."
A od kiedy to wydawnictwo jest od zagłębiania się w temat? Wydawnictwo jest, jak sama nazwa wskazuje, od wydawania i zarabiania.

 
20-03-24 09:56  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Podwozie by się przydało, żeby Mig-a postawić na własnych nogach. ;-)

W przypadku goleni głównych i ich elementów zwijanych autor chyba nie ogarnął rozwinięć, bo cz.227 i 228 mają za dużą średnicę, o ile za dużą widać na zdjęciach.
Cz.228 musiała być ścięta żeby w ogóle móc włożyć do wnęk podwozia.

Cz.229 (goleń) też jest za gruba, o ile? Sugerują to wcięcia w elementach dźwigni przyklejanych do goleni. Na "rysunkach montażowych" są też wyraźnie szczuplejsze.

Za późno to zobaczyłem i nie poprawiłem, bo bcg jakoś za mocno chwycił i bałem się uszkodzeń kartonu.
Na zdjęciach gdzie golenie leżą luzem ich grubość nie rzuca się w oczy, będzie to widoczne później w czasie i po montażu w komorach podwozia.

Koła miały być sfotografowane po pomalowaniu, ale tak się rozpędziłem, że zdjęcia zrobiłem kiedy były już razem z goleniami. Koła oczywiście pochodzą z asortymentu dodatków do modeli plastikowych, mimo skali 1:32 występują pewne drobne różnice wymiarowe, takie jak np. koła główne mają ok. 1,5 mm większą średnice od tych wycinankowych, a żeby zamontować koło przednie trzeba było nieznacznie poszerzyć wycięcie w widelcu. Z kolorem felg to chyba nie trafiłem, ale zaufałem dość uznanemu producentowi modeli plastikowych...

Do kompletu elementów podwozia nie mogło zabraknąć też pokryw.

Całość teraz chwilę poleżakuje w oczekiwaniu na montaż ostateczny.

Sebastian W, też tak mam obserwując prace innych modelarzy ;-)

skarczew, eeech...

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-03-24 10:42  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva napisał:

> Podwozie by się przydało, żeby Mig-a postawić na własnych nogach. ;-)
>
> W przypadku goleni głównych i ich elementów zwijanych autor chyba nie ogarnął rozwinięć, bo cz.227 i
> 228 mają za dużą średnicę, o ile za dużą widać na zdjęciach.
i dla tego jestem za tym, żeby przy każdym modelu było podawane wymiarowanie goleni - średnice, długości itp., bo nie każdy skręca zwijki, tylko wycina odpowiednią wielkość dla samego walca, bez "schodka" w zwijce
nie wiem czy to takie skomplikowane, podać średnicę?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024