FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-02-04 10:24  [technika] Czym kleić?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tak jak w temacie. Kleję wprawdzie już jakiś czas, ale przyznam się, że nie eksperymentowałem z wieloma rodzajami kleju i dlatego proszę abyście podzielili się ze mną swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. Wiem, że to jest temat który był już na forum poruszany, ale nie udało mi się dotrzeć do wszystkich potrzebnych mi informacji (choć znalazłem sporo informacji na temat nakładania kleju oraz walorów zapachowo-zdrowotnych). Jeśli możecie, to byłbym wdzięczny za podawanie jak największej informacji o kleju (nazwa, wygląd opakowania, cena, jak klej się nakłada, do czego można go stosować, a do czego nie należy), to ułatwi mi wybór.
Ze swojej strony powiem, że do klejenia podstawowego wykorzystuję UHU (zwykły, żółta tubka). Klej sprawia mi niestety spore trudności. Po pierwsze ciągnie się, co często kończy się śladami kleju na modelu. Po drugie (najgorsze ze wszystkiego) klej samoistnie wylewa sie z tubki. Próbuję przykleić jakiś detal, a kleju leje się tyle, że mógłbym spokojnie wkleić wręgę do segmentu kadłuba, a to oznacza nieotrzebne marnowanie kleju no i dużo plam. Nie opanowałem też jeszcze szybkiego nakładania kleju. Kładę cienką warstę na większą powierzchnię (np. oprofilowanie skrzydeł), ale zanim skończę rozprowadzać klej, w miejscu gdzie zacząłem już jest sucho i muszę smarować jeszcze raz. No i niestety klej jest bardzo drogi (6.5 PLN za tubkę, gdzie tubka starcza na ok miesiąc). Główną zaletą, dla której używam UHU jest to, że nie marszczy papieru tak jak wikol.
Poza tym wykorzystuję wikol (pod postacią Kleju Uniwersalnego w niewielkiej białej tubce, oraz kleju do paneli podłogowych Tytan w dużej białej butelce) do sklejania szkieletów, segmentów kadłuba i niektórych detali oraz butapren (niebiesko-biała tubka, producent Z.P.S. Pionki) do naklejania arkuszy z wręgami na tekturę. Próbowałem wykorzystać butapren do klejenia detali i naklejania poszycia na szkielet. Niestety przy detalach pojawił się problem z nakładaniem kleju i tym, że nie łapie on zbyt szybko (całe szczęście plamy dają się łatwo usunąć), a przy naklejaniu poszycia butapren przemoczył poszycie na wylot w wyniku czego jest ono teraz pogniecione.

 
24-02-04 14:51  Re: [technika] Czym kleić?
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Kleję głównie butaprenem, a zwlaszcza taką jego śmieszną podróbką o nazwie Profipren. Kosztuje toto ok. 4 zyla za słoiczek 0,2 litra. Nie zauważylem dotąd, żeby wsiąkało w papier albo jakoś go deformowało, oczywiście nie leję kleju bez opamiętania :)) Śmierdzi toto straszniście, ale da sie wytrzymać. Co do detali, to nie ma większych problemów, wystarczy używać kleju lekuchno podeschniętego, robi sie wtedy taki ciutkę gumowaty, aby nie za mocno. Nie nadaje sie niestety do połączeń o dużej sztywności jak podwozia itp. Do tego używam super glue.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
24-02-04 16:35  Re: [technika] Czym kleić?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Ja używam Butaprenu i Minutexu.

pozdrawiam
Piotr


 
24-02-04 16:36  Re: [technika] Czym kleić?
Zielony   

Killy9999- może przyda Ci się garśc moich uwag dotyczących doświadczen z klejami - daleko mi do naszych mistrzów, ale coś tam lepię.... Głównie posługuje się Hermolem stosunkowo tani - 2,5 zł za tubę mało się ciągnie w nitki czas schnięcia ma jak dla mnie akuratny - można dokonać nie wielkich poprawek, a jednocześnie nie trzeba czekać godzinami aż złapie, smierdzi umiarkowanie, daje przezroczystą trwałą spoinę. Wyciekaniu kleju z tuby zapobiegam używając do nakladania kleju kwałka spinacza biurowego z koncówka rozklepaną w ksztalcie łopatki. Do szybkiego łączenia np goleni i usztywniania elementów (np do szlifowania) stosuję cyjanopan do połączeń elastycznych. Najtańszy z klejow cyjanoakrylowych (1, 95 zeta/tubkę 10 g) daje błyskawiczną i trwałą spoinę. Trzeba uważać bo ma konsystencję wody i lubi się polać wskazane stosowanie dozownika np z igły lekarskiej a jak mam wkleić np goleń podwozia to kapię kropelkę cyjanopanu na kawałek blaszki lub plastiku i dopiero w tym maczam klejony element potem przykładam (oczywiście po wcześniejszym spasowaniu na sucho) w odpowiednie miejsce 10 sekund i trzyma. Zapobiega to powstaniu sytuacji gdy element zamiast do modelu przylepił sie do palucha. Problem z cyjanopanem polega na tym, że nie można lać go za dużo na dany element, albo jak zaschnie na wklejanym elemencie przed umieszczeniem w modelu to przed ponownym nałożeniem kleju należy starać sie oczyścić z poprzedniej warstwy bo lubi nie złapać a wtedy jest problem. Do podklejania wręg na tekturę stosuję klej polimerowy uniwersalny firmy Dragon dobrze się smaruje i śmierdzi umiarkowanie nie powoduje marszczenia i ściągania papieru. Całkowicie wysycha mniej więcej po trzech - czterech godzinach, Wadą jest ciągnięcie się w długaśne nitki, ale w przyadku podklejania wręg to da się opanować .
Tyle moich spostrzeżeń - mam nadzieje, ze trochę pomogłem.
Maciek

 
25-02-04 08:50  Re: [technika] Czym kleić?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Pomogłeś :) Choć akurat cyjanopan nie sprawia mi problemu. Znalazłem kilka starszych tematów opisujących kleje i tam też jest sporo pomocnych informacji. Co do butaprenu, to mój jest do bani - jest bardzo śliski, nie mogę więc zbyt mocno ściskać klejonych części bo się względem siebie przesuną, no i bardzo długo łapie. Chyba wypróbuję Hermol.

Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
25-02-04 09:34  Re: [technika] Czym kleić?
MZX 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A może zadaj pytanie 20 minut później.

----==MZX==----

 
25-02-04 10:45  Re: [technika] Czym kleić?
MicZ 



Na Forum:
Galerie - 4


 - 4

Ja używam kleju poliuretanowego, nie śmierdzi aż tak, jest przezroczysty, tubka kosztuje 3zł i starcza tak średnio na 1,5 modelu chociaż zależy bo czasami może pójść i cała tubka. Klej daje sie łatwo usunąć, jeśli zdarzy sie pochlapać gdzie nie trzeba;) Do utwardzania i sztywnych spoin używam Super Glue, cena ok 1,20 zł dodtkowo dozownik z Super Glue można łatwo przerobić, żeby pasował po tubki z poliuretanem i wtedy jest miodzio;) Nakladasz tyle ile jest potrzebne;) Pozdrawiam!!!

..:: Micz ::..

 
25-02-04 10:48  Re: [technika] Czym kleić?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

MZX: Próbowałem. Nie działa: :(

Klej poliuretanowy? A możesz konkretrną podać nazwę, bo się na chemii nie znam :)))

Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
25-02-04 11:10  Re: [technika] Czym kleić?
MicZ 



Na Forum:
Galerie - 4


 - 4

Klej jest do kupienia w sklepach z artykułami szewskimi, mój się nazywa troche dziwacznie: Ansercoll pu-falco .Firma: Anser

..:: Micz ::..

 
25-02-04 15:34  Re: [technika] Czym kleić?
Konrad G.   

Ja wszystkie detale kleję butaprenem i jestem z niego zadowolony, a w niektórych przypadkach jest on wręcz nieodzowny. Jest tylko jedemn warunek, smarujesz obie powierzchnie i musisz chwilę odczekać aż podechnie. Wtedy wystarczy zetknąć i trzyma na amen. Z tego co piszesz o butaprenie wnioskuję, że smarujesz tylko jedną z łączonych powierzchni i kleisz od razu na mokro. Stosuję też ansercoll pu falco. Jest on nawet chyba lepszy od butaprenu, bo jest przezroczysty i się tak nie ciągnie.
Hermolu nie lubię bo ten którego używam (frmy libella) strasznie się ciągnie. A może ktoś zna jakiś dobry klej nitro, który byłby nieciągnący i dawał twardą spoinę?
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024