FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-02-24 14:56  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
orkan   

Bardzo fajnie wygląda to dno. Podoba mi się wyważona widoczność pasów poszycia.
Wspomniałeś o użyciu kalki technicznej; jak się układała na obłych częściach kadłuba w dwóch kierunkach, czym klejona?

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
11-02-24 16:09  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Brawo, jak nic przyłączam się do oglądających..
Pzdr

 
11-02-24 16:30  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
Hubert 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na zaobleniach to papier bo łatwiej się kształtuje. Klejenie jest bardzo trudne bo używam średnio gęstego kleju ca i trzeba się spieszyć. Wyznaczam linie do której kleje pas, stopniowo podkładając klej. Czasami linię klejenia podkreślam naklejając pasek żółtej taśmy do maskowania. Klej ca musi być taki pomiędzy żelem a rzadkim. Papier się usztywnia jak wyschnie i można dodatkowo uzupełnić i nasączyć rzadkim ca. Wtedy przy szlifie nie mechaci się. No i potem jeszcze wyostrzenie krawędzi… papierek 800 i czeska żyletka pomaga.

--
Jak na razie only Royal Navy

 
12-02-24 20:20  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
orkan   

Co do układu pasów poszycia w rejonie stępki jak i niej samej nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem jakie pokazałeś
w swoim modelu - stępka pas odlegający, przy stępce przylegające , następne jeszcze bardziej przylegające.
Takie stopniowanie według mnie jest mocno zastanawiające.
Czym się kierowałeś stosując takie rozwiązanie ?

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
12-02-24 23:30  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
Hubert 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trzy fotki z anatomy pierwsza to Hood a dwie pozostałe to Belfast
W Belfaście przylegające do stępki pasy są z podwójnej blachy a dalej mijanka klasyczna, Hood miał pierwszy pas od stępki wklęsły a następny nachdzący, więc pewnie tak i tu było choć 100% pewności nie ma, aczkolwiek faktycznie wymiarowo mi brakowało….
Muszę się przespać czy to poprawić bo w sumie nie widać ale…
Dzięki za spostrzegawczość




--
Jak na razie only Royal Navy

 
13-02-24 05:13  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
orkan   

Absolutnie tego nie ruszaj, będzie to nie
widoczne po końcowym ustawieniu modelu. Grzechem pierwotnym jest nieprawidłowo dobrana szerokość wszystkich pasów.
Próba naprawy będzie generować następne
problemy.

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

Post zmieniony (13-02-24 05:37)

 
13-02-24 08:48  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

moja interpretacja tych obrazków

https://i.imgur.com/YtT5FUy.png

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
13-02-24 22:37  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
orkan   

Korzystanie z innych źródeł przy braku dokumentacji danej jednostki jest jak najbardziej wskazane.
Jednak bezkrytyczne korzystanie z takich źródeł to gotowa recepta na katastrofę.
Układ pasów jak i pojedyńczych płyt składowych poszycia zależny jest od budowy wewnętrznej danej jednostki.
Barham, Hood i Belfast to jednostki innych klas i różnej wielkości a co za tym idzie różnej budowy wewnętrznej
a zatem i o różnym układzie wiązań zewnętrznych.
Mimo oczywistych różnic niektóre rozwiązania są wspólne lub bardzo podobne dla wszystkich
np: wzajemne ułożenie pasów , możliwe zdwojenie w najbardziej obciążonych rejonach konstrukcji
czy wytracenie poszycia; czyli te rozwiązania, które są wspólne dla wszystkich jednostek pływających.
W tym właśnie miejscu otwiera się możliwość wykonania poszycia jak najbardziej poprawnego merytorycznie
niekoniecznie jednak historycznie.
Wkradające się mniejsze lub większe błędy to nauka na następny model.
Jest też szansa, że w innej relacji na forum, która już trwa pojawią się zbiorczo wszystkie informacje potrzebne
do projektowania i budowy takiego poprawnego merytorycznie poszycia.

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
14-02-24 08:09  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Myślę, że nie ma co się czepiać tych blach poszycia. Ważne, że wygląda to w miarę naturalnie. O wiele lepiej, niż to, co wycinanki nadal oferują, czyli oklejki poprzeczne.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
14-02-24 09:14  Odp: [R] Hms Barham 1:200 w konwersji Malaya Fantom model
Hubert 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To aby jeszcze namieszać w konstrukcji poszycia zdjęcie Tytanica czyli produktu też stoczni brytyjskiej
Widać że pasy bliżej stępki nie są na mijankę czyli nachodzący-wklęsły- nachodzący, tylko kolejny nachodzi na poprzedni i dopiero dalej jest klasyczna mijanka.
To też widziałem na kilku okrętach w częściach dziobowej i rufowej, na śródokręciu raczej klasyczna mijanka

Niestety przy brakach dokumentacji trzeba część brać na domysł…a to czasami dobrze ryje banię… ot los modelarza i zgryzoty poprawności zgodności z oryginałem…

--
Jak na razie only Royal Navy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024