FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-01-24 10:16  [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
YoYo 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Cześć,
po latach wróciłem do kartonówek i w sumie to mój pierwszy model. Postanowiłem go na koniec polakierować w celu nadania mu lekkiego połysku plus zabezpieczenia ale pojawił się problem

Wczoraj wziąłem się już już za lakierowanie (półmat akryl) i efekt jest mocno taki sobie :(. Szczerze to model lepiej wyglądał bez. Lakier (nakładany cienką warstwą z aerografu modelarskiego) spowodował, że na papierze pojawiły się takie włoski w niektórych miejscach, jakby podniosły się z kartonu. Nie jest to kwestia lakieru, którego używałem do modeli plastikowych, ale kwestia materiału - papieru i dość słabo to wygląda. Co ciekawe wcześniej tego nie było, model sklejony był raczej czystym, a papier gładki. Wyczytałem, że najlepiej to przeszlifować jakimś papierem o dużym gradiencie (np. 2000) i polakierować na nowo. Innego pomysłu nie mam :/ i chyba tak muszę zrobić:



Jakieś pomysły ewentualnie? No i podstawowe pytanie do bardziej doświadczonych skąd to się wzięło (ps. nie jest to kurz, ja się przyjrzeć, to widać, że są to włoski odchodzące od papieru), żeby nie popełnić tego błędu więcej? Może jednak lepiej używać lakierów olejnych?

 
27-01-24 10:40  Odp: [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Jaki lakier? Tamiya może? Przytrafiło mi się kiedyś coś takiego. Raczej nie są to raczej żadne włoski, które podniosły się z kartonu. Ja lakier nakładałem na model, który dostał wcześniej solidną warstwę błysku olejnego, więc nie miało się co podnieść. U mnie to wyglądało jak jakaś dziwna reakcja między lakierem a rozcieńczalnikiem (dedykowanym).
Generalnie nie jestem fanem lakierów akrylowych nakładanych na kartonówki. Moim zeszłorocznym "odkryciem" jest połączenie lakieru olejnego Revell z rozcieńczalnikiem Tamiya X20. Daje piękną jednolitą warstwę (przynajmniej jeśli chodzi o matowy).

--
pozdrawiam
Piotr


 
27-01-24 11:16  Odp: [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
YoYo 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Lakier Vallejo, co do włosków, to raczej nie kwestia lakieru, na dużym zoom widać czasem, że są to taki właśnie włoski, może zdjęcie tego tak nie oddaje, widać jakby kuleczki, ale to kwestia kąta widzenia. Chyba trzeba było malować olejem, chociaż tutaj papier wcześniej był zaimpregnowany, może jakaś ew. reakcja zaszła :(.

 
27-01-24 14:21  Odp: [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja powiem, jak ja to robię, a technologia ta jest owocem kilkudziesięcioletniego sklejania kartonów ;-)
Zaczynając od początku - po nabyciu wycinanki NIE gruntuję arkuszy. Być może tak się przyzwyczaiłem i taka nowinka bardziej mnie, dziadersa , mierzi, niż zauważam cudowny jej wpływ na ułatwienie sklejenia modelu na poziomie wyższym, niż bez tego.
W zależności od konfiguracji przestrzennej modelu lub podziałów technologicznych, w trakcie budowy maluję go bezbarwnym lakierem nitro do drewna przy użyciu miękkiego pędzelka, rozcieńczając nieco ten lakier. Moim zdaniem takie gruntowanie ma sens, gdyż karton potraktowany w ten sposób lakierem i pędzlem ma owe włoski wmasowane w powierzchnię. Wracając do niezwykle modnego gruntowania natryskiem arkuszy wycinanki przed rozpoczęciem budowy to daje właśnie „powstanie” tych włosków z powierzchni kartonu... Choć mistrzowie pewno też mają na to swoje „chwyty” ;-)
No i na koniec - moim zdaniem tak przygotowany ( lakierem i pędzlem ) model można już bez przeszkód i z oczekiwanym efektem pomalować natryskiem matem, półmatem lub połyskiem, ba! kładąc mniej warstw...

W sytuacji pokazanej przez Ciebie, ja bym jeszcze przynajmniej raz pomalował lakierem model, co zabezpieczyłoby druk przed wytarciem podczas szlifowania drobniutkim papierem ściernym ( przed kolejną warstwą lakieru... ;-). ).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-01-24 23:02  Odp: [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
YoYo 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki za rady. Dobry pomysł dał też Mariusz i chyba jednak lepiej faktycznie pierwszą warstwę kłaść po prostu pędzlem, bo ewentualne wtedy niedoskonałości wciskami po prostu w swoje poprzednie miejsce ;).

Co do tych paproszków, to tak, pomógł faktycznie drobny papier, miałem 2000 i potem szmatka, trochę to powycierałem, po wcierałem i z 85% ich usunąłem więc już stresik minął ;). Taki zestawik pomógł:

 
30-01-24 07:12  Odp: [Technika] Włoski na papierze po lakierowaniu :(
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zuch ! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024