FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
24-01-24 23:03  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
kari   

... całkiem fajnie Twoja praca wygląda, tylko na fotkach kadłuba z profilu kształt rufy trochę nie styka;
tak jakby pokład był za długi (te rzuty z boku wyjaśnią o co mi chodzi), albo to po prostu złudzenie optyczne ;-)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




 
25-01-24 16:20  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Malowanie nie jest remedium na każdą niedokładność w sklejaniu. Często wręcz odwtotnie. To co nie rzucało się w oczy, poprzez malowanie może być jeszcze bardziej widoczne. Problemem może być już sama powierzchnia papieru, jeśli jej wcześniej nie przygotowałeś poprzez kaponowanie. Mogą pojawić się kłaczki i trzeba to będzie szlifować.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
26-01-24 21:16  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari, masz rację z tą rufą. Jak się wcześniej przyjrzysz moim zdjęciom przed przyklejeniem burt, widać prawidłowy kształt. Można byłoby go jeszcze troszkę wyostrzyć, ale robiłem to pierwszy raz i bałem się że mogę przedobrzyć. Ale przy następnym modelu zwrócę na to uwagę. I jak patrzę na kadłub to wydaje mi się że wszystko jest ok. Robię zdjęcie i wszystko się rozchodzi. Co do malowania, teraz jest już za późno na kaponowanie. I mam nadzieje że tym malowaniem nie zepsuję tak tego modelu tak, że będzie nadawał się tylko do śmieci.
Za dobrze chyba mi szło, więc coś musiałem popsuć. Wiem, przylepienie tego asdica to błąd. A jeszcze większy to dziob. Zabrakło oryginalnej wycinanki (nie schodziły się) powstały szpary, które postanowiłem zaszpachlować. Wyszło jak wyszło. Papier ścierny i wio, i tak to wszystko będzie malowane.
Następnie zabrałem się za uzupełnienie brakujących elementów wyposażenia. Wały, ster, śruby, ochraniacze na śruby i kotwice. I ten czarny element na dziobie który jest widoczny na każdym zdjęciu. A to pochłonęło mi tyle czasu, że jedyną rzeczą na którą było mnie stać, to tylko na balkonie prysnąć dno farbą podkładową. A dziś dopadł mnie jakiś katar, do tego mimo szczerych chęci nie znalazłem takiej farby na dno która by przypominała oryginalną farbę. Maluję tym co mam. Najpierw owinąłem burty i pokład papierem, abym czasami nie pomalował czegoś innego. Na końcu pryskam dno farbą w sprayu. Po wyschnięciu farby (czekałem około pięciu godziny, aby stwierdzić fakt - farba wyschła), można zabrać się za burty. Wiec pędzel w rękę, dusza na ramieniu, farba akrylowa i maluję burty. Wieczorem przykleiłem numer burtowy z liter samoprzylepnych. I jak się teraz tak przyglądam, to chyba powinienem je trochę ścienić bo wydają mi się ciut za duże. Wysokość liter jest chyba ok. Co do obaw przed malowaniem. Chyba wyszło nie najgorzej, jak dla mnie.
Ale to nic. W notatniku zapisuję czego nie powinienem robić przy następnym modelu. I wszystkie wasze uwagi też są tam umieszczone.

 
26-01-24 22:36  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
kari   

... godło na rufie wydaje się nieco ... za duże ;-), kibicuję ...

https://a.allegroimg.com/s1024/0cf179/c05ac05340438444953a83b21ac9

 
27-01-24 09:28  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari , takie było w wycinance. Już tego nie zmienię.

 
27-01-24 15:13  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No i całkiem nieźle 😉
Dlaczego Twoja opływka asdicu jest okrągla, a nie eliptyczna

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
29-01-24 16:48  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dlaczego Twoja opływka asdicu jest okrągłą, a nie eliptyczna.
Waldku, odpowiem tak. Bo jeszcze nie miałem zrobionego Asdica eliptycznego. Bo jak się zabrałem za ich zrobienie (chciałem od razu zrobić trzy sztuki), to każda z nich według mnie nie odpowiadała kształtowi który by mnie zaspokoił. Może zły materiał dobrałem do wykonania tego elementu (karton piwny). Ale jest nadzieja że zanim skończę model ten element wykonam prawidłowo. Sam asdic u mnie jest tak zamocowany bym mógł go w każdej chwili szybko zdemontować i wkleję ten już prawidłowy. Tu u mnie gra czas. Model musi być ukończony do 8 lutego, a już dwa dni mi wypadły gdyż brałem udział ze swoim klubem w szlachetnej akcji.
Dziś ponownie zabrałem się za kominy które uzupełniam, tak aby móc je wkleić. Było trochę dłubaniny, ale na tyle mi dzisiejszy czas pozwolił. Do tego dokleiłem kotłownie na kadłub.
I właśnie chciałem poruszyć bardzo ważny temat. W wszystkich wycinankach mamy pokazane pokrętła na szybach wentylacyjnych że są ułożone nie symetrycznie w stosunku do osi środka szybu (patrz na rysunek pana Jana, na pozostałych szybach wentylacyjnych jest tak samo – dopisek ORP Wicher jest mój). JEST TO BŁĄD. Bo każdy który posiada trochę zdjęć ORP Burza zauważy że – przed, w czasie i po wojnie, pokrętła te były w jednej osi - małe u góry, większe na dole (patrz zdjęcie z 1940 roku). Teraz odniosę się do planów pana Jana Schmidta. Nie wiem skąd u niego na rysunku są tak przedstawione te pokrętła. Nie mam porządnego zdjęcia aby tą tezę obalić. Ale mam dwa zdjęcia z ORP Wicher (troszkę słabej jakości, dlatego nie będę się upierać że mam rację) na których widać ze te pokrętła są tak samo umieszczone jak na ORP Burza. Wniosek, szukam zdjęć ORP Wicher które pokażą mi, jak prawidłowo były umieszczone te pokrętła.


--


Post zmieniony (29-01-24 16:49)

 
29-01-24 18:21  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Słabo ale widać.

Oglądnij Rapsodię Bałtyku tam powinno być widać te pokrętła.
Zrobiłeś trochę za wysokie osłony od dymu na kominach. Tak miały francuskie kontrtorpedowce. I Wicher i Burza miały niższe. W tej kwestii i plany i zdjęcia (choćby w/zamieszczone) są kompatybilne.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (29-01-24 18:28)

 
29-01-24 18:27  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Masz rację obejrzałem ten film i na filmie nie mam takiego ujęcia abym zobaczył te pokrętła. Zdjęcie z reklamy filmu i drugie zdjęcie Wicher w Lipawie


--


Post zmieniony (29-01-24 18:59)

 
30-01-24 19:44  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak tak patrzę na tą swoją robotę, pomimo tylu błędów, jest nadzieja na skończenie jej w terminie.
Dziś uzupełniałem elementy wcześniej zrobione. Co mnie boli to brak materiałów którymi mógłbym wykończyć ten model. Np. siatki (elementu fototrawionego, ewentualnie jakiejś niewidzialnej siatka przeciw komarom o bardzo małych oczkach) której nie będę kupował w takiej ilości, aby potem zalegała mi w domu. Oj widzę, że do następnego modelu będę musiał parę rzeczy dokupić wcześniej, żeby później się nie martwić.
Do stanowiska wkm 12.7 mm wykorzystałem siatkę mosiężną (kiepski materiał do obróbki). Niezbyt to ładnie wygląda (patrz zdjęcia które wyolbrzymiają wszelkie wady) ale w tej skali jeszcze ujdzie. Zwłaszcza jak się ma kiepski wzrok. Mimo kiepskiego wzroku, zauważyłem kolejny błąd. Podpory, które już wkleiłem na klej cyjanoakrylowy. Tu zastosowałem 1 mm pręty plastykowe. Ale teraz się patrzę to musiałbym to wszystko wyrwać, a boję się że podpory kartonowe ulegną zniszczeniu. A i tak musiałby wstawić coś, aby pręt 0,5 mm tam mi się zmieścił. Ale to chyba przy następnym modelu, z 1941 roku. Przeżyję ten błąd, zwłaszcza że jest to model testowy.
Następnym elementem który ukończyłem przed montażem to stanowisko pod armatę 76,2 mm. Drutologia, czyli ograniczniki swobodnego ostrzału. Jeszcze tylko malowanie i już będzie można montować całość. Rysunek to moje przemyślenie nad wyglądem tego elementu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024