FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 12Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
09-01-24 17:34  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jak pisałem wcześniej, ja myślę o tych planach, które w części opublikował AJ-Press w Monografii Wichra i Burzy. Na kartach jest data 1926 więc to by mogły być plany ofertowe. Plany stoczniowe, które są w Muzeum Marynarki według artykułu o konserwacji planów
( https://www.gospodarkamorska.pl/edukacja-praca-jeden-z-dwunastu-albumow-zawierajacych-plany-konstrukcyjne-niszczycieli-orp-burza-i-orp-wicher-powraca-do-mmw-25427 są pod datą 1931r. ale zdjęcia kart w necie pokazują takze datę 1928.
Nie widziałem planów z muzeum ale podejrzewam, że te karty, które opublikował AJ-Press to w części właśnie te plany, które posiada MMW, bo nawet jedna z kart na zdjęciach w artykule wygląda dokładnie tak jak ta z Monografii. Może muzeum ma kilka rysunków rzutu ogólnego okrętu i autor PM pracował na innych(ostatecznych) a w monografii wydrukowano inne (ofertowe) ale to by było niezrozumiałe.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
09-01-24 18:14  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

To się tylko zapytam, czy są dobre zdjęcia Wichra z okresu budowy i pierwszych lat służby, które pokazują układ mat, bo przy okazji likwidacji linoleum mogło się na pokładzie co nieco zmienić. Obrys mat przy działach 1 i 4 był wymuszony przez paski mocujące linoleum, po ich likwidacji wystarczyło przesznurować maty do innych okuć, jeśli przy okazji nie wykonano nowych mat.

Post zmieniony (09-01-24 18:19)

 
09-01-24 20:00  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ale się narobiło. Lubię takie dyskusje. Co do tempa budowy. Staram się to wszystko jak najszybciej ukończyć wykorzystując kiepską pogodę. Pewnie to w jakiś sposób odbije się na wyglądzie modelu, ale to jest tylko wstęp przed Burzą z 1942 i 1959 roku. Oprócz ORP Burzy mam jeszcze kilka innych zainteresowań które wymagają też dużo czasu, i lepszej pogody. Nie wspomnę o obowiązkach domowych
Co do uzbrojenia Burzy. Wrzuciłem dwa zdjęcia dział. Jedno z pokładu L’Adroit, drugie z ORP Wicher. Jak widać są to prawie identyczne działa. A na stronie L’Adroit możemy przeczytać. „Same działa klasy L'Adroit były bardziej nowoczesną konstrukcją niż działa 130 mm Mle 1919 klasy Bourrasque. 130 mm L/40 Mle 1924 miał mieć wyższą szybkostrzelność od 8 do 9 strzałów na minutę, ale udało się osiągnąć tylko 5 do 6 strzałów. Pocisk wybuchowy o masie 34,85 kg można było wystrzelić na odległość około 18 000 metrów.”
Co do maty, to nie wiem czy mi się przyda ten rysunek. Gdyż będę budował model z grudnia 1942 ( pytanie dlaczego z grudnia, co było charakterystyczne na ORP Burza, że zainteresowałem się tą datą.), a tam tej maty już nie było. Ale już go zamieściłem w swoich archiwach. Niech czeka na lepsze czasy. Dodam tylko że takie maty były zamontowane na Burzy w latach 1955-59. A maty na spardekach pod armatę, była charakterystycznie przycięte.
Co do 12 ksiąg z planami naszych kontrtorpedowców, to je widziałem i pozwolono mi skserować kilka kart które mnie interesowały. Ale oprócz tych planów wdziałem na allegro inne plany które ktoś chciał sprzedać. (cena wywoławcza to 3000 zł). Napisałem do muzeum w Gdyni. Ale nie wiem czy je zakupili.
Ale wróćmy do dnia dzisiejszego.
Jak już ruszyliśmy temat uzbrojenia, to i mnie coś tknęło. A może by tak zrobić jakieś działo. I zabrałem się za 40 mm działak p-lot, mk. 28 Vickers-Amstrong. Te przeniesione z pokładu na spardek rufowy. Już na samym początku stwierdziłem że numeracja w wycinance jest pomylona. Więc ustawiłem ją tak jak powinna być. Dla potomnych. Na chłodnice luf wykorzystałem z rurkę miedzianą w którą wstawiłem kawałek drutu jako lufę. I tak mi to wyszło. Dodam że zdjęcia w skali mikro mnie przerażają. Wykryją każdy błąd który wcześniej był dla mnie niezauważalny.

 
09-01-24 20:20  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

I tu jest problem. Nie spotkałem się z żadnym zdjęciem , na których widać by było układ mat. Ale skoro w grudniu 42 tego nie było to problem podcięć właściwie znika. Ewentualnie można mysleć tylko o osi symetri pozostałych. Czy każdy może przeglądnąć plany w muzeum ? Czy trzeba spełnić jakieś warunki ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
10-01-24 20:02  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jhradca odpowiedzi na Twoje pytania wysłałem Ci e-mailem.
Tak wracając do mat pod armatami. Znalazłem takie zdjęcie maty pod armatą nr 4 na rufie. Może się komuś przyda.
Kolejny dzień mojego zmagania z Burzą. Zaczynam spardek rufowy. Więc w ręce nożyczki, skalpel i wycinamy kształty. Po wycięciu spardeka, zabrałem się za bulaje. Wyciąłem je igłą i podkleiłem czarną folią. Kolejny etap to klejenie. Jak już bryła powstała, to do niej zacząłem doklejać drzwi i drzwi z żaluzjami okna. Oj nie wyszło to tak jak chciałem. Z pośpiechu zapomniałem obmalować brzegi wyciętych drzwi i na zdjęciach można zauważyć białe smugi. Choć w rzeczywistości prawie ich nie widać. Drugi raz nie popełnię tego błędu. I zanim zacznę sklejać bryłę najpierw malowanie i nakleję drzwi w miejsca tego przeznaczone, dla ułatwienia sobie pracy. Teraz odkładam spardek do dalszej obróbki, ale to już nie dziś. Przy okazji na bocznych ścianach mamy miejsce na chyba skrzynie przymocowane do tych ścian . Obie powiny być oznaczone nr. 46l, a tu widzimy na jednej ścianie 46l, a na drugiej 46d. To 46 d jest błędem. Dla rozluźnienia zrobiłem cztery zbiorniki (beczki) na paliwo (wodę), które będą montowane na pokładzie przy burtach.


Post zmieniony (10-01-24 20:13)

 
11-01-24 20:06  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziś zanim pokażę co zrobiłem to muszę poruszyć kilka spraw. Podczas remontu w dniach 27.05.1940 – 06.08.1940 w Portsmouth w miejscu drugiej wyrzutni torped (tej bliższej rufy) postanowiono zbudować stanowisko pod armatę 76.2 mm QF 3-inch 20 cwt. Taką samą jak na ORP Garland, tylko ta z Burzy w 1941 została osłonięta maskę ochronną. Sama konstrukcja wykonana z metalu nie wytrzymałaby ciężaru armaty która ważyła około 2500 kg. Do tego gdyby przymocowano armatę do podłogi konstrukcji. Ta była by unieruchomiona i można byłoby strzelać tylko w jednym kierunku. A nie o to chodzi. Dlatego uważam że w podstawie konstrukcji był otwór w który wchodziła podstawa wyrzutni torped, (patrz mój rysunek) na której ustawiono armatę. Po przez przekładnie można było by wtedy kierować armatę we wszystkich kierunkach, tak jak robiono to wcześniej z wyrzutnią torped. Inna sprawa to kształt konstrukcji. W poprzednich opracowaniach jest ona prostokątna. To błąd. Na lewej burcie z tyłu wyrzutni torped był świetlik (może wyjście awaryjne) z maszynowni, który ingerował w konstrukcję platformy. Nie wiem dlaczego w swoich opracowaniach Jan Schmidt go pominął. Ale na planach stoczniowych jest, i na zdjęciach też łatwo go zobaczyć (patrz zdjęcia, a zwłaszcza na wspaniałe zdjęcie Mateusza Prociaka – myślę że nie będzie zły ze posłużyłem się jego zdjęciem). To tyle wyjaśnienia
Tak jak zaznaczyłem wyżej, dziś na tapecie platforma (konstrukcja) pod armatę 76,2 mm. Ponieważ w wycinance jej nie ma. Więc posiłkowałem się wycinanką z Questa. Ta ma inny kolor. Ale będzie malowana na kolor modelu. Platforma ta będzie naklejona na podstawę wyrzutni torped, a na nią dopiero przykleję armatę. Nie wycinałem już otworu pod łoże armaty bo armata i tak będzie nieruchoma. Przed malowaniem jeszcze kilka elementów dokleję. Następnie wyciąłem kilka świetlików i je skleiłem. Zastanawiacie się co to za rurka, przy elementach dziobowych pokładu. Przez nią będzie przechodził łańcuch kotwicy. Uff, ciężko było. Ale dałem radę.

 
11-01-24 21:16  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Tempo masz naprawdę fantastyczne. Bardzo mnie cieszy opis i wyjaśnienia związane z wykonywanymi elementami.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
11-01-24 23:50  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
piotr d   

Armata 3" 20 cwt Mk II na podstawie Mk III (jak Błyskawica, nie jak Garland). Działo było montowane na cokole, ale miało własny mechanizm obrotowy.

Na platformie powinny być cztery parki amunicyjne w rogach, plus dodatkowe mniejsze skrzynie.

 
12-01-24 20:28  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piotr D, dzięki za podpowiedź, ale sprawa działa 76,2 mm na ORP Burza jest tym bardziej skomplikowana że nie mam żadnego zdjęcia które by pokazywało jak naprawdę ta armata wyglądała i jaki to był typ. Każdy autor albo przepisuje dane od innego autora, ale pisze tak ogólnikowo, aby nie narazić się na to, że ktoś zarzuci mu błąd. I nie do końca jestem przekonany czy armata na Burzy była taka sama jak na Błyskawicy. Niektóre skrawki zdjęć wskazują mi na to że to armata była taka sama jak na Garlandzie. Ale mogę się mylić.
Dziś trzynasta moja relacja, do tego piątek. Wiedziałem że coś pójdzie nie tak.
Ale od początku. Zajmijmy się armatą 76,2 mm. Tak jak już wczoraj pisałem armatę tą zainstalowano podczas czwartego remontu w Portsmouth między majem a sierpniem 1940 roku. Wtedy jeszcze nie miała maski. Widać to na zdjęciach z 1940 roku. Ale już podczas szóstego remontu w Glasgow w dniach 22.11.1940 – 08.06.1941. Burza wyszła całkiem w innej konfiguracji uzbrojenia. Zdjęto działo 130 mm z rufowego spardeku. A w to miejsce przeniesiono z pokładu działka plot 40 mm Vickers-Amstrong wz. 28, typu QF Mark II. Na armacie 76,2 mm zainstalowano maskę ochronną. Ponadto na rufie w miejsce pojedynczej zrzutni bomb głębinowych, zostały zamontowane dwie zrzutnie bomb głębinowych na 10 bomb (przedłużone). A na maszcie zainstalowano radar dozoru powietrznego typu 286 (w żargonie „łóżko”). Tyle historii.
Więc dziś zająłem się właśnie tą armatą 76,2 mm. Najpierw zrobiłem maskę. Całą pracę oparłem znów na wycinance Quest z 1943. Ale tam wszystko jest nie tak. Więc najpierw maska. Papier milimetrowy i wycinanka z Questa, ale wymiary już moje. Do tego zrobiłem rysunek jak naprawdę wyglądała ta maska (to było rok temu). Wszystko jest ok. Tylko nity za duże i było ich więcej. Na łączeniach płyt powinno być nie trzy a pięć nitów. Nie będę już go poprawiał. Później zabrałem się za sama armatę. I tu moja porażka. Budowana w oparciu o Quest, ale chciałem przedobrzyć, i zrobić ją z płyt Polistyren HIPS. Przecież będzie to malowane. Wyszedł mi taki potworek. Mimo zainstalowania lufy tłoczonej z mojej kolekcji. To że będzie ona schowana pod maską nie usprawiedliwia mnie. Maska pasuję do podstawy armaty. I albo zrobię to od nowa, albo to zostawię, i dopiero przy Burzy z 1942 przyłożę się do roboty. Zresztą tam też autor nie za bardzo przyłożył się do odtworzenia rzeczywistego wyglądu tej armaty. A tak przy okazji, w Anglii można kupić tą armatę w skali 1:200 za nie duże pieniądze, (około 136 zł z wysyłką za 6 szt) do tego w kilku konfiguracjach. Patrz zdjęcia. A u nas żadna firma nie chce się za to zabrać, choć firma AJM Models wydała ją w skali 1:350. Ta armata jest daleka od prawdy. Na zdjęciach wszystko wydaje się takie duże, ale w rzeczywistości jest to takie maleństwo że aż strach to brać do ręki. A ręce z tymi rozmiarami nie chcą współpracować.


Post zmieniony (12-01-24 20:30)

 
14-01-24 16:47  Odp: [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wczoraj bez relacji, odpoczynek. Chociaż wieczorem wyciąłem kilka elementów, aby je następnego dnia skleić. Poprawiłem też numeracje na rysunkach montażu kominów. Ta w wycinance zawiera błędy.
Dzisiaj przy tej pogodzie zabrałem się najpierw za kominy. Sklejanie nawet poszło gładko. Następnie zabrałem się za żurawiki łodziowe. I te drobne elementy skleiłem do kupy. Później żeby nie próżnować dorobiłem włazy ewakuacyjne między kotłowniami, które pominął autor. I skleiłem kosze na liny. które przykleję do spardeku dziobowego i rufowego. Dzień zakończyłem sklejeniem ochraniaczy śrub. Ten element dokończę jak już będę miał kadłub skończony. A wieczorem znowu wytnę kilka elementów, aby następnego dnia tylko sklejać.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 12Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024