FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
12-12-23 21:47  [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33 Powiadomienia e-mail są wyłączone 
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Rozpoczynam kolejną relację, tym razem przedstawię wybiórczo fragmenty budowy modelu, który już raz skleiłem kilka lat temu. Ale tym razem zostałem poproszony o ponowne sklejenie tego modelu dla kogoś. Postanowiłem przy okazji pokazać moje podejście do tego modelu na bazie doświadczeń uzyskanych przy budowie pierwszego F-16.
Po pierwsze - ze względu na kiepski karton i słabą jakość druku, model został zaimpregnowany kaponem.
Po drugie - zmieniłem dość mocno kolejność sklejania modelu - ta podana w instrukcji spowodowała spore problemy przy poprzedniej budowie.
Dodatkowo tym razem wykorzystuję szkielet wycinany laserowo oraz żywiczne koła.
Wręgi wycięte laserem w większości dobrze pasują, ale te z końca kadłuba mają trochę za mały obwód. Dodatkowo wręga w32p ma wycięte niepotrzebnie wpusty pod wręgi.
A teraz do rzeczy:
Kolejność budowy modelu przedstawiona w instrukcji sugeruje wykonanie najpierw wlotu powietrza a potem pozostałe elementy pokrycia kadłuba plus kabina pilota. Poprzednio mocno się namęczyłem, aby po wykonanym wlocie powietrza uzupełnić elementy pokrycia kadłuba znajdujące się nad nim. Postanowiłem zrobić to tak - zacząłem od wykonania podzespołu, którego położenie wynika z jego umiejscowienia w szkielecie kadłuba - czyli komory podwozia głównego. Mają gotowe komory mogłem rozpocząć oklejenia kadłuba pokryciem. Ale przypomniałem sobie, że poprzednim razem musiałem to pokrycie w obrębie komór podwozia odklejać, aby móc wkleić skrzydła. A skrzydła zawierają sklejki umożliwiające przyklejenie pokrycia do kadłuba.
Tak więc musiałem wykonać skrzydła. Ich szkielet jest bardzo wiotki, dlatego wzmocniłem go fragmentami tektury.






Tutaj się okazało, że wpusty w szkielecie skrzydła nieprawidłowo pozycjonują skrzydło względem kadłuba - trzeba było je podciąć aby nie mieć efektu jak poniżej:



Potem było przymierzanie i pasowanie pokrycia na sucho:




A tak wygląda kadłub F-16 oklejony pokryciem ( plus dyszy silnika odrzutowego) przed wykonaniem wlotu powietrza do silnika:




--

Post zmieniony (12-12-23 21:49)

 
12-12-23 21:53  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Żywiczne koła miałeś czyste, czy z jakimiś lepkimi glutami?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
12-12-23 21:59  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Nie są zbyt piękne ale ich użyje.



--
http://messer.cba.pl

 
12-12-23 22:03  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

A masz jednak, resztki czegoś (żywica?) wewnątrz felgi przedniego koła, jak tez takie mam i tak jak pisałem jedne gluty się lepią inne nie. Czy to jest do usunięcia izopropanolem? Czy jak?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
12-12-23 22:07  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Na razie nie wiem - będę się martwił podczas montażu podwozia, czyli w sumie niedługo.

--
http://messer.cba.pl

 
12-12-23 22:13  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Szkoda, bo ja w zasadzie na jutro, max pojutrze, tej wiedzy potrzebuję...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
13-12-23 23:50  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva, messer jeżeli to jest faktycznie żywica a nie wrób żywicopodobny, to doskonałym panaceum jest kąpiel w acetonie. Aceton nie powinien żywicy zaszkodzić, a wyżre wszystkie niepożądane substancje z powierzchni. Na pewno sprawdza się przy klasycznych odlewach żywicznych. Przy druku 3D jeszcze nie testowałem. Ale można to zrobić na przykład na podporach.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
14-12-23 14:46  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Z pewną nieśmiałością wrzuciłem do acetonowej kąpieli te żywiczne koła i rzeczywiście jakieś tam drobne glutki z ich powierzchni się oderwały, utraciły swoją lepkość, ale to na czym mi najbardziej zależało czyli zacieki w zakamarkach felg i nawet na bieżniku zostały. Dodatkowo po usunięciu podpór wyszły na jaw inne mankamenty jakościowe przy których "słoje" warstw to najmniejszy problem. Zaczynam je dzisiaj malować, ale widzę że słabo to wyjdzie. To jest wyrób dla zdecydowanie mało wymagających odbiorców...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
16-12-23 13:56  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva pytanie jakiego pochodzenia są te zacieki? Niestety ale w druku 3D zdążają się artefakty związane z utwardzaniem żywicy. A to już jest do usunięcia mechanicznego :-/ Druk 3D ogólnie jest fajny, ale nie doskonały. To nie jest panaceum na model idealny dla leniwych. Niestety takie wydruki wymagają dalszej obróbki i przygotowań do malowania. Może z czasem ta technologia się udoskonali, ale póki co, mamy to co mamy.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
17-12-23 10:46  Odp: [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Powiem wam że te koła wyglądają bardzo nieciekawie. Już chyba lepiej dołożyć parę zł i kupić coś porządnego z dodatków do plastiku w 1/32. Może będą ciut większe ale to prawie niezauważalna różnica.

--
Pozdrawiam!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo  |  Wyloguj się  |  Mój profil   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
  • W treść "postu" można wstawiać grafikę, linki, adres e-mail oraz wyróżnić tekst pogubiając go lub podkreślając. Warto przy tym korzystać z "helpu", który można znaleźć w górnej cześci strony (nad kreską). Pamiętaj, że wstawiane rysunki muszą mieć poprawnie wpisany URL pod ktorym się znajdują w sieci (pełny adres począwszy od np. "http://www..").

  • Pamiętaj, że to w jaki sposób piszesz, świadczy o Tobie ;-)

  • Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania bez ostrzeżenia wypowiedzi o treściach uznanych powszechnie za obraźliwe oraz naruszających w jakikolwiek sposób prawa autorskie lub regulamin forum.

 
  Odpowiedz na tę wiadomość
 Imię lub Nick: brzydal
 Adres e-mail: tadeusz.bialon.priv@gmail.com
 
Użyj podpisu (sygnaturki)
   


© konradus 2001-2024