FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
08-12-23 15:03  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dociekliwość kolegów zmusiła mnie do sprawdzenia co do wielkości pokładu względem szkieletu. Naniosłem na pokład podłużną wręgę, aby ustalić gdzie przechodziły poprzeczne wręgi - widać takie lekko przezroczyste. Następnie wziąłem odpowiednie wręgi i umieściłem je w odpowiednich miejscach, w miejscach w których najbardziej mi się rozjechały wymiary. - to to zielone. I według tego jest idealnie zaprojektowane (długość po łuku w najdłuższej wrędze to raptem więcej o 1 mm, do porównania pomijalne). Mnie pokład wystawał najwięcej 3mm i to z obu stron. Jeszcze raz sprawdziłem lasery wręg i pokładu, zgadzają się wielkością do tych w wycinance. Sprawdziłem swoje klejenie i wygląda, że wszystko jest dobrze - szlifowanie nie uszkodziło pomalowanych krawędzi wręg. Dla mnie to zagadka, nie wiem jak to się stało, chyba będzie trzeba poczekać jak ktoś jeszcze będzie kleił ten model i co mu wyjdzie. No i dlaczego nie pasowała mi długość burt wewnętrznej (16) - była przy tym większym pokładzie zbyt krótka.


Pozostało mi przeprosić Autora projektu i odszczekać, że coś z tym pokładem jest nie tak.

Hau, hau, hau!!!




--

Post zmieniony (08-12-23 15:07)

 
08-12-23 18:27  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jak na razie jeszcze nie zacząłem relacji na Forum ale sobie też go sklejam. W najszerszym miejscu kadłuba pokład jest szerszy (u mnie) o ok. 2 mm (1 mm z każdej burty).
W/w występy z każdej burty zlicowałem z krawędzią pokładu szpachlówką. Ponieważ maluję model więc poszczególne planki będę wycinał z zapasem na rufie. Tak samo zrobiłem z wewnętrznymi oklejkami nadburcia - wyciąłem dłuższe i przy wklejeniu dociąłem do tylnicy i zamalowałem. Każdą plankę dodatkowo usztywniam przed przyklejeniem cyjanoakrylem oczywiście od wewnętrznej strony.

 
09-12-23 10:12  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryszardzie, mnie tez wyszedł w najszerszym miejscu 1 mm z obu stron za duży pokład, ale więcej wyszło mi na ogonie, tfu na rufie i na dziobie - zabijcie mnie, ale nie wiem dlaczego. Na szczęście można to opanować, a i kształt bardziej smukły :)))

Z tym CA na planki , to mnie zaskoczyłeś. Ja bym wolał już chyba nakleić na brystol 250 g/m2, no ale ja nie cierpię CA i staram się go używać jak najmniej.

Post zmieniony (09-12-23 10:13)

 
13-12-23 19:00  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wnętrze burt pobrudziłem pastelami, bo jakieś takie gładkie i czyste były, że aż skręcało od tej sterylności. Słupki na burcie wg. wycinanki miały być tego samego koloru (i pewnie takie były), ale postanowiłem je przemalować na ciemniejszy odcień, aby je było lepiej widać.

Miejsca naklejania zamalowywałem, bo strasznie nie lubię jak wyłazi taka cieniutka biała linia spod przyklejonego elementu.

Słupki są w laserach. Jak wyciąłem pierwszy słupek i miałem pomalować jego krawędzie, to mi się ode chciało malować, gdyż trzymanie go w pęsecie i przekładanie w te i wewte, by maznąć dwie krawędzie, to średnia przyjemność, a tych przyjemności jest akurat sporo. Chwilę pomyślałem i wpadłem na ten pomysł co widać na fotkach. Polecam go, gdyż świetnie się sprawdził.













--
Siwy

 
13-12-23 19:13  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zaprojektowałem nowy parapet na burtę, bo ten z wycinanki po obcięciu części krawędzi pokładu nie pasował. Przykleiłem od spodu oklejkę kila i tu jest pytanie. Gdzie należy przykleić część oznakowana podwójnymi numerami 20a i 20b. Według oznakowania należy ją nakleić na karton 1mm i jak pisze Autor w opisie (bo na rysunkach montażowych nie znalazłem tej części) "Na kil przyklejamy cz. 20-20b" i tyle. Dla mnie zagadka .

Może Autor podpowie i da jakiś rysunek lub zdjęcie, gdzie to powinno być!





http://pliki.kartonowki.pl/forum/obrazki/odpowiedzi/9/5/2/4/0/picture_96333725c386c6218275966ea37d144c.jpg

--

Post zmieniony (13-12-23 19:15)

 
13-12-23 21:39  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam,
faktycznie oznaczenia na rysunkach cz. 20 a i 20b brak. Są to zawiasy płetwy sterowej, wchodzą pomiędzy płetwę a cz.20:


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
14-12-23 13:15  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki Autorze, jakoś nie wpadłem na to, że chodzi tylko o te dwa małe kwadraciki. W sumie dla mnie do odpuszczenia, bo zwyczajowo, będę mocował na drut. Ale ważne, że zagadka rozwiązana :)

--
Siwy

 
16-12-23 19:10  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Niby nic, a zajęło trochę czasu, fakt, że nie robiłem całymi dniami, ale i tak się zeszło.

Dorobiłem ogon, znaczy nadbudówkę na rufie :)

Autor proponuje górną część (32) przykleić na karton 0,5 mm, wyciąć otwór na maszt i od dołu przykleić bezpośrednio drugą część (33). Jednak bojąc się, że maszt może mi przebić ten cienki papier z wycinanki postanowiłem obie części podkleić tekturą 0,5 mm.

Barierki wokół otworu też zmieniłem, bo znowu się obawiałem, że te wycinankowe zaraz bym pogniótł i połamał - jestem pewien, że by tak było. Słupki wykonałem z podłużnych koralików nadzianych na drut i sklejonych wstrętnym CA. Koraliki pomalowane podkładem zabarwionym na lekki brąz i później na to brązowy akryl. Bedzie jeszcze na tym wszystkim barierka, ale to za jakąś chwilę.

Część 37 powinna być podklejona, gdyż inaczej nie zakryje białych miejsc na burtach nadbudówki i była by bardzo wiotka bez tej podklejki. Ja ją nakleiłem na 0,5 mm + 0,2 mm i w sumie po sklejeni wszystkiego miało to grub. 1 mm i było akurat.

Części 36a (LP) są źle wyprofilowane, zgięcie powinno być mniej więcej w miejscu, gdzie pokazuje strzałka. Trzeba się nagimnastykować, aby ją ułożyć. Chyba już by było lepiej gdyby były te części proste, ale jak się lekko zwilży to w miarę daje radę się ją wyprofilować. Dociąłbym sobie nowy, ale akurat tego koloru nie ma w zapasie, a on mi się podoba i ładnie tu pasuje.

Wymyśliłem sobie, że wszystko na tym "ogonie" zrobię i dopiero go przykleję do kadłuba. Pisząc wszystko, mam na myśli również maszt z żaglem i olinowaniem, gdyż zamocowanie tego masztu w takim płytkim otworze (0,5 mm) i jego ustawienie, to będzie niezłe wyzwanie. Mam nadzieję, że to co wykombinowałem, to zda egzamin :)

















--

Post zmieniony (16-12-23 19:11)

 
18-12-23 11:14  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wykonałem kołki (nagle). Drut brązowy 0,7 mm i ponownie koraliki, bardzo malutkie, które wkleiłem na ohydny klej CA. Po wyschnięciu zanurzyłem w wikolu, który zabarwiłem akrylą na brąz i powiesiłem do wyschnięcia do góry nogami.
Kiedyś robiłem w ten sposób, że mieszałem wikol z mąką i brązową akrylą i tylko w tym maczałem, ale tak jest chyba szybciej i jest większa powtarzalność.

Musiałem wyrzezać tylną część burty z nadbudówki, gdyż wycięte po środku miejsce na wystrzał (to ten patyk na końcu rufy co jest prawie poziomo) powodowało, że ów wystrzał szedł strasznie ze skosa i potwornie źle to wyglądało. Dorobiłem nowy i wkleiłem bez wycinania tego zagłębienia, które zrobiłem dopiero po wklejeniu masztu i przymierzenia wystrzału.

Maszt podoklejałem do czego tylko się da i jak na razie trzyma się dobrze. Pora na nim coś powiesić i to pewnie niebawem.















--
Siwy

 
18-12-23 15:16  Odp: [R] Lautello | GPM | 1:96
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witaj,
Podpatruję i widzę, że stocznia działa. U mnie chwilowa przerwa.
Słupki do bariery nad otworem są - jak dla mnie za grube i beczkowate. Zrobię je ze zwiniętego w rurkę papieru z drucikiem w środku.
Bezanmaszt - nie jest zbyt gruby na topie ? Aha i wg projektu powinien "lecieć" nad ławą - kołkownicą rufową i jest umocowany też do bezanmasztu.
Jeżeli masz "firmowe" żagielki to chroń je od WODY !!! Przez nieuwagę zachlapałem jeden żagielek wodą z kubka z pędzelkami a ten się pokurczył, pozwijał a brzegi postrzępiły. Muszą być czymś nasączone bo w dotyku są sztywne,
Powodzenia !
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024