FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
28-01-24 18:52  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Panowie, podaję za literaturą,

W znalezionym wraku były też w niektorych połączeniach gwoździe drewniane

W 1893 norweski kapitan Magnus Andersens z grupą śmiałków na odtworzonej na podstawie wraku replice tej łodzi przepłyneli z Bergen w Norwegi do Chicago na wystawe z okazji 400- lecia odkrycia ameryki.

To trzeba było mieć cojones, a nie jakieś tam panie gps-y , satelity, klimatyzacja i internety

inny Norweg , Ragnar Thorseth , na 16-metrowej replice knarry/knorry opłynął w 2,5 roku globus.

Kruszyna , gratulacje za czyściutkie sklejanie.

na Twoim modelu ten brąz jest taki w miarę jasny, widać kreski i gwoździe jako czarne punkty ,
Mam dwa zeszyty i tam jest brąz bardzo ciemny , wszystko sie na tych plankach zlewa i gumno widać
kupiłem kiedyś przez internet, w sklepie i naocznie bym odłożył.

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
28-01-24 18:54  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zaskoczył mnie rozmiar tej łodzi. Myślałem, że jest większa. A dechy wyszły świetnie.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
28-01-24 19:15  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Niesamowite jak zwykły papierzak potrafi zmobilizować Was do szkutniczych wywodów :D
Przynajmniej człowiek się czegoś nowego dowie.

@Radek, model ma koło 30cm długości.

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
28-01-24 20:09  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Brystol, nie neguję kołkowania jako jednej z technologii łączenia elementów statku. Kołkowane były segmenty składowe wręg, podłużnica, kil. Natomiast z materiałów do których dotarłem budując swoje pływadło wynikało, że poszycie burt było "nitowane".
Trzeba też wziąć pod uwagę, że w replikach stosuje się olinowanie i ożaglowanie praktycznie współczesne, co znacznie ułatwia żeglowanie. W IX-XI wieku w Europie nie znano jeszcze bloczków, nie stosowano halsowania - system olinowania/ożaglowania uniemożliwiał tego typu manewry, czyli nie było możliwości żeglowania pod wiatr. Refowanie żagla, często wykonanego ze skór lub wełny, polegało na opuszczaniu reii i tym samym zmniejszaniu powierzchni żagla.
Co ciekawe stosowano odpowiednik kompasu ( nie magnetyczny) , który umożliwiał żeglowanie bez widoczności brzegu.
Wbrew wielu ilustracjom i filmom, w laangskipach nie było ław wioślarskich. Wioślarze siedzieli na skrzyniach, w których przechowywali swój dobytek.
Część zapasów i broni była przechowywana pod pokładem, który składał się luźno ułożonych desek.

Kruszyna, model budowałem od podstaw w 2009 (plus minus kilka lat). Niestety o materiały było dość trudno. Sporo czasu przegadałem z Agandem ( dyskusje na temat jak długi mogły być wiosła itp.;-))

Mam nadzieję, że nie masz za złe moich wpisów ?
Nieskromnie mogę chyba uważać, że mój model zainspirował Homika do wydania drakkara w jego wydawnictwie.
Relacja z budowy jest w czeluściach Forum, niestety sporo zdjęć zniknęło w czeluściach fotosików itp. platformach.

Trzymam kciuki za końcowy efekt, bo to co już pokazałeś jest na poziomie wikińskich szkutników :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
28-01-24 21:21  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Rajkub, do Flokiego i innych szkutników to mi daleko, ale dzięki :)
Co do Waszych wtrąceń to nie mam nic przeciwko. Forum służy do dyskusji. Wy dyskutujecie a ja zagłębiam wiedze :)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
28-01-24 21:32  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Polecam zajrzeć na youtube i obejrzeć np ten film z budowy repliki z wykorzystaniem dawnej technologii. Bardzo dobrze widać wspomniane przez Rajkuba "nity" którymi łączono elementy poszycia jak i sposób montażu poszycia do wręg za pomocą drewnianych "gwoździ".

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-01-24 09:53  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rajkub napisał:

"W IX-XI wieku w Europie nie znano jeszcze bloczków"

Rajkubie, czy mógłbyś wskazać konkretne źródło, które tak twierdzi, np. autor, tytuł, jakieś znaleziska, prace jakiś specjalistów od tych właśnie zagadnień ?

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
29-01-24 09:56  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Jeszcze jeden wtręt :-)

Deski poszycia nie były łączone "do czoła". Sąsiednie fazowano jednostronnie na pewnej długości i łączono na zakładkę. W efekcie grubość poszycia była taka sama w miejscu łączenia jak łączonych desek.

Co do luźnego łączenia poszycia z wręgami, to do desek poszycia były na sztywno mocowane "stopki" , a do nich wiązane wręgi.
Nie wiem jak szeroko był stosowany ten sposób budowy, ale w łodzi z Nydam jest właśnie taki sposób budowy.

Niestety jako młodzież przedwojenna nie mam pojęcia gdzie umieścić zdjęcia( jakieś dziwne chmury czy coś tam innego) a potem zamieścić na Forum.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
29-01-24 13:35  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czy to te wspomniane "stopki" ?

 
29-01-24 14:28  Odp: [R] Łódź z Gokstad | WAK | 1:72
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Kruszyna, zapodaj proszę zbliżenie na to urządzonko - "chwytak" do podtrzymywania modelu, gdzie takowe można "zaimać".
Super relacja i informacje.
Powodzenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024