FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-11-23 13:13  [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Przedstawiam galerię i krótką historię budowy niedawno skończonego modelu SU-25.
Model powstał na bazie starego projektu wydanego przez GPM (żółta okładka).

Samolot został przerobiony, na tyle na ile mi się udało, do wersji M1 w ukraińskim malowaniu.
Stary projekt miał to do siebie, że był bardzo uproszczony i słabo spasowany.

Dla lepszego efektu zmieniłem kilka rzeczy i zastosowałem kilka dodatków:

• kabina pilota firmy Aires.
• Figurka pilota firmy Aerobonus
• Rurki pilota firmy Profimodeller.
• Turbiny wlotowe silników, trzy małe chwyty powietrza na kadłubie i górna część pylonów pod rakiety R60 firmy Quickboost.
• Rakiety R60 i S-25 oraz wyrzutnie B-8 i B13 firmy Trumpeter (wyrzutnie wymagały modyfikacji w postaci dorobienia rurowych wylotów w przedniej ich części, ponieważ w oryginale były to zwykłe prześwitujące otwory).
• Maski i kalki firmy Foxbot.

Poniżej zdjęcia galerii, a pod galerią krótki opis z przebiegu budowy.







Kilka zdjęć na podstawce:





Opis z budowy modelu.

Wycinanka:



Prawie cały model podklejany dwoma warstwami kartonu:



Całość gotowa na podkład:



Model po nałożeniu podkładu, na którym zostały rozrysowane wszystkie podziały blach.



Początek trochę żmudnej i trudnej roboty.:



Tu jeszcze doklejonych parę rzeczy:



Podkład pod właściwe malowanie:



Kolory bazowe nałożone i pierwsze maskowanie:



Efekt po:



Do nałożenia kamuflażu użyłem masek firmy Foxbot:



Kolejne warstwy:



Efekt malowania:



Tak jak pisałem wcześniej w modelu użyłem gotowego uzbrojenia składającego się z rakiet R60, S-25 oraz przerobionych wyrzutni B-8 i B-13, w których dorobiłem wnętrza otworów wylotowych.
Tradycyjnie z kartonu powstały zbiorniki i pylony z moimi modyfikacjami:



Na koniec kilka zdjęć wnętrza kabiny i pilota, w zamkniętym kokpicie nie są aż tak dobrze widoczne.
Całość ręcznie malowana pędzlem – ciężki temat 😉.
Pilotowi dodałem zamkniętą osłonę i maskę:






I to tyle w wielkim skrócie.
Model budowałem dosyć długo i z przerwami, ostatnio też czekał ze 4 miesiące na kalki i jak tylko doszły zakończyłem budowę.
Teraz można wracać do Shermana.

--

Post zmieniony (12-11-23 19:31)

 
13-11-23 17:33  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze.

Wasia - niestety tylko wieczorami mam trochę więcej czasu i zdjęcia były robione przy sztucznym świetle.

Piotter - jeśli chodzi o podklejenie poszycia to odrysowywałem oryginalny element i wycinałem w dwóch dodatkowych kopiach. Wszystkie trzy elementy formowałem do porządanego kształtu, te wewnętrzne trzeba oczywiście troszkę skrócić. Podklejałem najpierw jedną później drugą warstwę w już uformowany oryginał. Wymagało to też proporcjonalnego zmniejszenia wręg.
Takie grubsze i sztywniejsze elementy ułatwiają dalszą pracę i w razie czego można coś podszlifować jak by były problemy. A tu niestety było co szlifować bo model miejscami był zbyt kanciasty. Połowę oklejek kadłuba i silników zwęził bym dla uzyskania właściwych, bardziej krągłych kształtów. W tym modelu sporo segmentów jest za długich co trochę psuje sylwetkę. Trochę to próbowałem skorygować przez zaokrąglanie zbyt długich segmentów.
Używam tylko dwóch klei: uniwersalny polimerowy do podklejania i klejenia wszystkiego i cyjanoakrylowy do wzmacniania i drobnicy.

Kudłaty - podstawkę - zdjęcie rozmazał mi szwagier w fotoshopie, wydrukowałem ją na naklejce w drukarni.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
20-11-23 11:09  Odp: [R/G] SU-25 M1 1:33 GPM
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Dziękuję jeszcze raz za komentarze.

Gadu - jeśli chodzi o podział blach to najprościej jest gdy mamy do czynienia z bardzo dobrym opracowaniem graficznym modelu, wtedy wystarczy zrobić ksero na zwykłym papierze i przerysować to na model.
Jeśli model jest słabiej opracowany graficznie to trzeba się wspomóc planami obiektu, tylko w tym przypadku trzeba sobie wszystko przeskalować do 1:33.
Dużo pomagają też zdjęcia oryginałów, w razie gdy są wątpliwości.

Ja w przypadku SU-25 dużo korzystałem z planów, bo wycinanka stara i były tu tylko bardzo ogólne zarysy podziału blach.
No i inna wersja, więc też trochę zmian trzeba było zrobić.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024