FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-09-23 23:19  [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

wiatrowca z papieru jeszcze nie mam rozgrzebanego, wiec rozgrzebuje.

kieruję się niskimi pobudkami, gdyż skręca mie z zazdrości jak widze, jakie to ładniusie i cacusie wiatrowce tu Panowie sklejacie.

Nie będzie taki cacusi jak Wasze, ale zawsze wiatrowiec.

Wybrałem Pinte, ze Spółdzielni Warta, wydane w 1993 roku, klasyka tamtych lat, karton, przesunięcia farby itd.

I oczywiście w tamtych czasach projektanci (ręczni, a nie nożni) nie przejmowali się "aby było jak najbliżej rzeczywistości"
i model jest prosty.

zrobie go tak jak w wycinance, bez zmian, "a to było tak, abo jeszcze inaczej, a farba jest owaka, a była nie taka"

Instrukcja budowy składa się z przejrzystych rysunków i opisu, co i jak.

Zamiast mojego ględzenia: "naklejiłem, szlifowałem, wyginałem, pasowałem a i tak nie pasowało i musiałem walczyć"
będę wstawiał skany instrukcji z zeszytu.

Orginalny zeszyt ma format większy od A4, nie mam go "podwójnie", wiec zeskanowałem i wydrukowałem zmniejszony do A4.
Skala nie jest podana, abo gdzieś ukryta, nie mierzyłem i nie przeprowadzałem obliczeń matematycznych, jako frajdolarz-niech sobie będzie jaka chce.












a tu sznurek od snopowiązałki



--

Post zmieniony (18-09-23 13:39)

 
05-09-23 20:45  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

na stare lata zgupłem całkiem i sklejam sześć rozgrzebańców/pudełkowców na raz, pierwszego poliże, drugiego ugryze, trzeciego pogłaszcze a jak jestem przy szóstym,
to nie wiem, co było pierwsze.

Przestrzegam zasady, że to, czego nie widać, jakieś szkielety, wręgi, wnętrza itd.

1. Wycinam i sklejam niechlujnie z wielką dozą niedbałości

a to co widać,

2. Wycinam i sklejam niedbale, ale z dozą niechlujności






O malowaniu dna









--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
17-09-23 23:46  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

Kurde bolek, wiatrowce to bardziej wymagające od innych papierowców, bo oprocz drutu i tektury, to jeszcze trzeba myśleć skąd wziąść patyczek i sznurek.

Patyczek znalazłem na ulicy ( zgubił kto, abo wyrzucił ?), a za sznurkiem to jeszcze pochodze, może też znajde.

A na razie frajdolarze aż dym wieje, krowie ziebra panie, krzywe i pozapadane













a tu panie śpary !!



Panowie, w międzyczasie między tym a tamtym, robie drobnice.
tu widać kotwice i korbowód do jej wyciągania, jeszcze w elementach a nie w całości.



PS

Po dokonaniu skomplikowanych pomiarów, a potem jeszcze bardziej skomplikowanych
obliczeń matematycznych wyszła mie skala 1:118

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
20-09-23 01:37  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

kilka obrazków z postępow występnych.

tu papier podszywający sie za żagle



Prawa burta częściowo przyklejona, na dziobie i na rufie trzeba obie przycinać, ale dopiero jak będe dopasowywał kilostępkę abo stępkokil.



Tu plan, jak zrobić korbowód:



a tu korbowód, ten biały , tfu!, wałek, będzie usunięty.
"zielono mi", to nie farba ze słoika, ino kredka w ślinie modelarskiej



Kotwica bez korbowodu ani rusz,
ona jakas taka jakby z guzika od bosmanki.
Chyba projektant w marwoju byl i odrysowal



--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
04-10-23 21:19  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

pseudo aktualizacja

korbowód przykryty pokładem, ani go co widać,
do supełków na pokładzie przywiązałem sznurki, w instrukcji autor pisze, że to jakieś cybanty, do trzymania masztu prosto,
bo wiadomo, na morzu wieje, jak by bo cybanty nie trzymały, toby sie na pokład obalił.

Może nawet i samemu Kolumbowi na głowe i ten by Indji nie odkrył.




a tu lustro



--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
07-10-23 23:09  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

na przodku wystąpiło zjawisko przykrótkiej kołderki i musiałem śtukować, żeby deski dosięgły do samego przodu, ło rety rety i jejku jejku, to napewno moja wina !

co to będzie ? co to będzie ? co ludzie powiedzą ? a panie w salonie fryzjerskim znowu mnie wyśmieją !
koledzy ratujcie , to jest powyżej moich możliwosci, znowu babola zrobiłem ! babola !

co robić ?! co robić ?!

a zrąbać sie w gacie i tak chodzić, stary świrze !!!




Kilostępka i kierownica przyklejone.
Kilostępka jako odrębna część szkieletu okazała się dla mnie upierdliwie trudna do spasowania z kadłubem, śpary, że ho ho.

Zamaskuje zagęszczonym wikolem, ino jak zagęścić wikol ? chyba zadam pytanie gdzieś na forumach , bo nic mi nie przychodzi do czerepu.




a tu kierownica, z boku,



i za przeproszeniem, od tyłu



--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
08-10-23 12:41  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Stary, dobrze dedukujesz, to zabezpieczenie przed zgubieniem.

Według zapisków Kolumba kierownica na Pincie ? w drodze na Wyspy Kanaryjskie wypadła z zawiasów dwa razy, 6-tego i 7-go sierpnia 1492 roku.
Kolumb podejrzewał sabotaż.

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
10-10-23 19:22  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

będzie mało zrobione, ale za to dużo ględzone

w międzyczasie frajdorze przy pompach.



Pompy są typu: "tu możesz za darmo popić i poruchać", można je jeszcze zobaczyć na ulicach i samemu wypróbować , czy jak sie ruchadłem rucha, to woda poleci,
i wtedy bedzie i "dydaktycznie"i "jak w rzeczywistości".



Porównałem moją pompe z pompami mistrzów, co drewniane modele robia, i twierdze bezwstydnie, że nie mam sie czego wstydzić panie,
moja pompa w niczym im nie ustępuje, a nawet je przewyższa, bo jest z papieru.
znalezione w arcyciekawej książce-albumie, "Die Kunst des Modellbaus" wydawnictwa Ancre.



i nie bede dziadował z jednogroszówką, ino dam górala



Pompka przyklejona ino aby, oczywiście mozżna by to i tamto zrobić w niej z patyczka abo z drucika , i wygładzić na gładziusio i cacusio żeby farfocli nie było itd itd
Ale mie sie niechce, a po drugie to nie umie i tak zostanie na pośmiewisko.



Autobusie, Wodnika mam, ale jeden wiatrowiec mi na razie daje wystarczająco dużo bobu.

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
14-10-23 01:34  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,
Ryszardzie Wszędobylski i Wszystkowiedzący !

Masz racje, projektantant nie dodał rurki, ani dziurki ( tak jak na pokazanym zdjęciu z książki o modelach specjalisty od modeli drewnianych).

Nie dodam ani rurki, ani dziurki.

A oba górale przygarnołem kiedyś wraz innymi do klasera.

Na wiatrowcu dorobiłem drugą pompke i jakieś organy abo pianino z tyłu za dziurą na przyszły słup z patyczka.
Klawisze jeszcze w nim poprostuje.



Panowie, bezwstydnie pokazuje pompki i organy z bliska , żeby nie było ze cuś chowam,
Fajans i kaszane tu serwuje, krzywe i bez retusiu !



--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
15-10-23 21:26  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

na tylnym balkonie dorobiłem płot i poręcze

Autobusy, ten Enterprajs to dla mnie za wysokie progi, nie ta liga, zamotałbym sie i oko skalpelem wydłubał przy tych sznurkach.
Ale podglądam i obwąchuje Wodnika z Małego Modelarza.

Dotychczas spasowanie elementów ogólnie dobre, jest jednak wiele miejsc gdzie trzeba śtukować, docinać, malować itd.

a tu balkon z każdej strony











--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
17-10-23 22:32  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

wokół przedniego balkonu zrobiłem płot i organy i mój wiatrowiec zaczyna powoli wyglądać jak wiatrowiec



Balkon z każdej strony









W organach klawisze też krzywe jak w tych z tyłu, ale nie będe prostował, bo ręka mie sie już telepie i jeszcze bardziej pokrzywie.



--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
20-10-23 23:26  Odp: [R] Karawela
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

w międzyczasie, aby zaoszczędzić na czasie zrobiłem wszystkie patyczki, patyczki zrobiłem oczywiście z patyczków.
Nie są malowane farbkami ino mazane kredką brązową i czarną i przecierane w te i wewte.
to dlatego te nierówności kolorów, tu przebłyskuje a tam nie.





Autor nie podaje grubości patyczków ani ich długosci, ale dziwnym trafem Pinta na rysunku zestawieniowym, ma takie same wymiary,
jak ta co sklejam i stąd te wymiary patyczków, tak pi razy drzwi, dzielone przez tego chłopa, co na oko umarł.



--

Post zmieniony (22-10-23 08:00)

 
26-10-23 23:53  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

w dalszym ciągu wykonałem armate-kolumbryne, jak sama nazwa wskazuje strzelał z niej sam Kolumb.
Jak juz zaznaczyłem wczesniej, nie bede dziadował z jednogroszowką , tym razem dam na tace 20 złotych z prl-u





--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
27-10-23 23:24  Odp: [R] Karawela
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,
Panie Doktorze Moderatorze Mariuszu !

to nie medal, ino moneta obiegowa z dawnego PRL-u.

Jednym z objawow papierowego bierdolca jest pokazywanie sklejanych bzdetow w obecnosci jednogroszowki (???????, po kiego ???? ),
dlategoż wzdragam sie przed tym procederem, aby nie pogłebiac procesu chorobowego.

Ale na Twoją sugestie, zrobie wyjątek





PS

jeżeli ktos bierze moje wywody na serio, sam jest sobie winien

--

Post zmieniony (27-10-23 23:26)

 
23-01-24 21:13  Odp: [R] Karawela "Pinta",Spółdzielnia WARTA 1993, skala 1:118 ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szanowni Panowie Forumowicze,

malusia pseudo aktualizacja przed dłuższą przerwą.

Dorobiłem coś, co w instrukcji nazywa sie bocianie gniazdo.
Jakby kto myślał, że zmyślam, to nie zmyślam, stoi tam jak byk: "bocianie gniazdo"

Tak żem se myślał, po co Kolumbowi bocian ?

ani go zjeść, bo więcej nóg jak mięsa,
chyba, że na zwiady latał, jak jaki dron, i drogi szukał, czy już te Indje widać.
a i tak mu sie cuś pomyliło, bo zabłądzili, zamiast tam, to do ameryki panie.

No to zrobiłem te gniazdo według planu, ale jakieś takie nie "jak w rzeczywistości"; twarde dechy, bocian odcisków dostanie.



Więc wyścieliłem jakimiś źdźbłami z ulicy (rzeczywistymi z prawdziwej rzeczywistosci)
ale dalej jakieś takie .




Dlatego, aby było rzeczywiście "jak w rzeczywistosci", to poczekam do wiosny, aż przylecą bociany z ameryki i będe je podglądał przez rolnetke, jak i z czego gniazdo budują, i niech mi wtedy kto powie , że nie jest "jak w rzeczywistosci"

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024