FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
27-07-23 22:54  [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!
Chciałbym Wam zaprezentować model baszty miejskiej w Podolincu. Model wydany przez wydawnictwo DUKASE z Czech w skali 1:120, okładeczka:



Trochę historii, w dużym skrócie - Podoliniec lokowany został na prawie magdeburskim w drugiej połowie XIII w. przez księżnę sandomierską Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. W 1292 roku król Wacław II nadaje miastu prawo składu i prawo miecza, zezwala także na budowę murów obronnych. Budowa fortyfikacji ciągnie się do 1382. W murach wybudowano półkoliste baszty, otwarte od wewnątrz, do miasta wiodą dwie bramy: Górna od zachodu i Dolna od wschodu, nasza baszta usytuowana jest na północny wschód od bramy Dolnej. W 1412 roku król Zygmunt Luksemburski zastawia Podoliniec i 15 innych spiskich miast Polsce za kwotę 37000 kop praskich groszy, kasy nigdy nie zwrócono, więc przez kolejnych 360 lat miasta spiskie należały do Polski. W połowie XVI w. fortyfikacje przechodzą modernizację, część baszt zaślepiono od strony miasta (w tym naszą), prawdopodobnie dobudowano też nowe (ta czworoboczna część naszej baszty wygląda na właśnie taką dobudowaną, ale głowy nie daję). W XIX w. rozebrano bramy, a do dziś zachowało się kilka fragmentów muru obronnego i kilka baszt, w tym nasza, ma się rozumieć. I tyle historii, teraz zdjęcia!





Model został opracowany przez Tomáša Hrebíka, ma genialną grafikę i jest świetnie wydany. Sklejało się to bardzo przyjemnie. Niestety nie ustrzegłem się błędów i musiałem zakupić drugą wycinankę przez co budowa została odłożona na ponad trzy lata (skończyły się wycinanki w polskich sklepach...). Dzięki temu mogłem trochę pokombinować przy modelu. Mur na przykład jest szerszy o 2 mm niż ten zaprojektowany (choć mógłby być jeszcze szerszy), mogłem także pomajdrować przy kryciu dachu. Poza tym schody zrobiłem po swojemu (to jedyny element wycinanki, który jest skopany), zgodnie ze zdjęciami wyszperanymi w sieci, dziś te schody wyglądają inaczej... ale o tym przekonałem się dopiero w czerwcu. Przeszkliłem okienka, wstawiłem kraty, podmieniłem krycie muru, dodałem także trochę zieleni.
I tyle!

--

Post zmieniony (27-07-23 23:02)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
Tuco 1002 27-07-23 22:54
 Odp: [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
StuGu 46 28-07-23 14:16
 Odp: [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
Winek 38 28-07-23 17:11
 Odp: [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
piotter 56 28-07-23 17:49
 Odp: [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
Tuco 29 28-07-23 22:18
 Odp: [G] Bašta mestského opevnění Podolínec - DUKASE 471116 skala 1:120  nowe
Kruszyna 181 28-07-23 22:29

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024