FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 
28-04-24 21:36  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

WOJTEK koła napędowe w rzeczywistości nie trak wyglądały. To co oferuje wycinanka to jest dalece posunięte uproszczenie. Na szczęście, po założeniu stonóg to nie będzie już tak widoczne. Jedyne do czego mógł bym się mocniej przyczepić to te odchudzenia na tarczach zębatych. Coś takiego nie występowało na żadnej wersji Shermana (chyba, że na Kanadyjskim Grizzly). To są wymysły z modeli plastikowych. Te tarcze po prostu były dokręcane do bębnów, bez zbędnych kombinacji. Ale już tak to zostaw. Bo szkoda twojej pracy, a ostatecznie i tak nikt na to już nie zwróci uwagi, w gotowym modelu.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
28-04-24 22:33  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Chopin dzięki za uwagi.

Wycinanką to już od dawna się nie sugeruję 😊
Plastikowymi odpowiednikami też po tym jak skopałem tył 😊

Przyznaje, że najbardziej skupiam się na tym co będzie widoczne, więc te elementy trudno dostępne dla wzroku po całkowitym zmontowaniu modelu traktuję drugorzędnie.

Jeśli chodzi o to odchudzenie koła zębatego to powiem tak:
w wersjach VVSS tarcze faktycznie są równe jeśli chodzi o grubość.
Z kolei w wersji HVSS wygląda mi to trochę inaczej (oczywiście były różne odmiany tych kół, ja sugeruje się tym konkretnym egzemplarzem FURY)

Zarówno na schemacie i zdjęciach widać ewidentną różnicę w grubości końcówek, na których są śruby, a zębami łapiącymi gąsienicę.

Więc zrobiłem tak jak wydaje mi się właściwie, ale ekspertem nie jestem i ręki sobie nie dam uciąć, poniżej zdjęcie poglądowe:



--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
30-04-24 19:08  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A to teraz mi klina zadałeś... 8-O

Powiem szczerze, że pierwszy teraz widzę takie rozwiązanie w kole napędowym. Chyba, że to powojenna wersja (tak jak filmowa) i ze względu na użycie innych stonóg, były inne tarcze??

EDIT: Już wszystko jasne ;-) To powojenna wersja na stonogach T84 ;-) Dodatkowo jest przypisana fabryce Chryslera, która faktycznie tak to robiła ;-) Zwracam honor :-) Jednak człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera ;-P

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
30-04-24 19:52  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

A to ciekawostka.

Z tego co ja wiem, to we wszystkich typach Shermana było takie odchudzenie w pierścieniach zębatych.
Nie przypominam sobie innych.

Tak samo w VVSS i HVSS. Mam dwa zrobione Shermany (M4A4 - VVSS i M4A3E8 - HVSS) i w obu tak było.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-04-24 20:27  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Faktycznie sprawdziłem w Shermanie z Military Model, którego kiedyś robiłem,tam w wersji VVSS też tak było.
Na schematach od QŃ-a też tak jest.
Ale mniejsza o to, drobny szczegół, grunt, że dobrze zrobiłem :-)
Akurat to co zostało do zrobienia w większości jest do wypatrzenia na zdjęciach w sieci, poza tym tyłem, który muszę przerobić zgodnie z sugestią Chopina.
Dla pewności napisałem do Bowington, czy by nie przysłali zdjęcia tyłu, ostatecznie podarowałem sobie bo 6 funtów za sztukę to chyba trochę przesada.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
01-05-24 12:30  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

QN każda fabryka produkująca Shermany miała swoje widzi misie i różne dziwne rozwiązania. Ostatecznie i tak wszystkie części były 100% zamienne miedzy rożnymi wersjami, ale dzięki temu nie masz dwóch takich samych Shermanów ;-)
Tu na przykład masz wersje kutą nakręcaną bez odchudzeń:



I w historycznych zdjęciach z taka wersja najczęściej się spotykam. No ale jak już wspominałem, Człowiek całe życie się uczy.

Co do zadka, to dla wersji m4a2 nie masz wyboru, bo jest tylko jedna opcja :-(













--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
04-05-24 23:16  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Lufa.

Rura na potrójnym kartonie.
Hamulec wylotowy mocno zmodyfikowany.



--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
11-05-24 21:43  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jak zawijasz długie "rurki"?

 
12-05-24 19:39  Odp: [R] Sherman "FURY" 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

GTiStyle – w tym przypadku, jak i w poprzednich, wycięty element odrysowałem i wyciąłem drugi.
Oba elementy na początek przeciągnąłem na krawędzi stołu, później dogniatałem na grubszym trzonku pędzla to najistotniejszy moment – wałkowanie i dociskanie do momentu uzyskania odpowiedniego ugięcia.
Takie elementy wymagają trochę zabawy trzeba je kształtować stopniowo bo łatwo zrobić załamania.
W poprzednich lufach w normalnej skali - 1:25 używałem wody żeby zmiękczyć karton.
Tutaj średnica lufy jest trochę większa więc tego nie robiłem, ale większa rurka to akurat nie jest ułatwienie przy samym klejeniu.
Skopiowany element skróciłem tak żeby po zwinięciu zmieścił się do oryginału, przy okazji służy mi on jako łącznik krawędzi i dodatkowe podklejenie dla usztywnienia.
W mniejszych lufach dopasowuje trzonek pędzla do lufy tak żeby wszedł do środka i usztywnił ją.
Ta lufa jest trochę gruba zalałem ją od środka CA i wsunąłem jeszcze jedną warstwę zrolowanego kartonu i znowu CA.

Przy okazji mała aktualizacja.
Udało się skończyć jarzmo armaty.
Główny element uformowałem na ile się dało.
Cztery narożniki to oddzielne elementy ich kształt niestety nie pozwala na połączenie wszystkiego w całość tak żeby nie powstały szpary (listki są za wąskie).
Całość podklejona od spodu a dziury załatane.
Otwór celownika i karabinu podkreśliłem cienkim drutem, dodałem też cyfry i literkę.
Dorobiłem też tą puszkę z tyłu, która wchodzi w wieżę i pozwoli na lekką zmianę położenia lufy w osi pionowej – tego nie ma w modelu.
Skróciłem też element w który wchodzi lufa – w modelu jest dłuższy pewnie wzorowany na innej wersji jarzma.
W środek wkleiłem uchwyt ze złamanej sztancy, akurat pasuje grubością do lufy, ułatwi to montaż i doda sztywności.
Tak to wyszło:



Przy okazji pobawiłem się z nową metodą dodawania struktury odlewu, wyszło aż nadto moim zdaniem, lekkie przetarcie i dodatkowa farba powinna wystarczyć do uzyskania właściwego efektu.
Na próbę pomalowałem podkładem, bo farba wszystko wyciąga i pozwala ocenić efekty.



--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo  |  Wyloguj się  |  Mój profil   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 
  • W treść "postu" można wstawiać grafikę, linki, adres e-mail oraz wyróżnić tekst pogubiając go lub podkreślając. Warto przy tym korzystać z "helpu", który można znaleźć w górnej cześci strony (nad kreską). Pamiętaj, że wstawiane rysunki muszą mieć poprawnie wpisany URL pod ktorym się znajdują w sieci (pełny adres począwszy od np. "http://www..").

  • Pamiętaj, że to w jaki sposób piszesz, świadczy o Tobie ;-)

  • Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania bez ostrzeżenia wypowiedzi o treściach uznanych powszechnie za obraźliwe oraz naruszających w jakikolwiek sposób prawa autorskie lub regulamin forum.

 
  Odpowiedz na tę wiadomość
 Imię lub Nick: brzydal
 Adres e-mail: tadeusz.bialon.priv@gmail.com
 
Użyj podpisu (sygnaturki)
   


© konradus 2001-2024