FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
30-05-23 10:25  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nawet wycięcie dwóch pasków i sklejenie sześcianu przez Ciebie wprawia publikę w zachwyt:-)
Tylko nieliczni posiadają tę umiejętność:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-05-23 12:58  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

model tak czysto sklejony, że można go bez dezynfekcji na sali operacyjnej w szpitalu postawić :D

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
30-05-23 13:46  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

mnie rozkłada na łopatki, dobór farbek, nawet na zdjęciach nie widać, wszystko jak z barwionki

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
30-05-23 14:40  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

To jest sztuka, aby z kilku kółek zrobić relacje, z budowy, hehehehehe ale to jest tak fajne, że nie da się przejść obojętnie: ]
Widzę ładne formowanie kulką krawędzi, na propsie!111

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
30-05-23 14:44  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

No i oczywiście sposób prezentacji swojej pracy.
Zdjęcia, opis. Od tej strony też doskonale.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
30-05-23 16:55  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Dzięki za pozytywne komentarze. Za te wcześniejsze też :-) Sami dobrze wiecie jak to mobilizuje do dalszej pracy a ostatnio tak się złożyło, że czasu mam więcej więc korzystam i kleję codziennie.

Dzisiaj też będzie "na okrągło" gdyż udało mi się skończyć wszystkie koła nośne. Konstrukcja podobna do kół napinających tylko że kilka razy mniejsza. W ruch poszedł oczywiście cyrkiel Olfy, sztance, i szpatułka do rzeźbienia której używam do wygładzania krawędzi po wycięciu danej części. Elementy stożkowe delikatnie formowane na gumce przy pomocy szpikulca ze starej rzutki.





Ciężko było mi trzymać koła w paluchach oklejając je obręczami więc do pomocy użyłem uchwytu do tarczy od mini szlifierki. Szczęśliwie średnica trzpienia śrubki podpasowała pod otwór w kole. Mniej szczęścia miałem z oklejkami kół. Cz.27c czyli zielona oklejka wewnętrzna okazała się niecały milimetr za długa a szara oklejka zewnętrzna cz.27d za krótka o tą samą wartość. Było więc trochę sztukowania.





Oklejki przyklejałem z przesunięciem ok. 45°, a nie 180° jak przy kołach napinających, gdyż plan jest taki żeby wszystkie łączenia oklejek obręczy i stożków ukryć za wózkami kół nośnych. Dla zobrazowania wycinek instrukcji oraz mój wyrafinowany rysunek stworzony w profesjonalnym programie graficznym ;-)



Nity 0,6mm od Sauresa. Aby ładnie je oderwać od nóżki podważam je pęsetką i przytrzymuję paluchem drugiej ręki aby nie odleciały w przestrzeń. 95% odłamuje się na gładko a tam gdzie zostanie jakiś naddatek z nóżki to odcinam go skalpelem. Ewentualnie można w miejscu przyklejenia nita lekko nakłuć lub nagnieść karton igłą aby zrobić miejsce pod nitem na ten naddatek. Tak robiłem dotychczas pod wszystkimi nitami ale chyba sobie odpuszczę bo coraz lepiej idzie mi odrywanie ich na czysto.
Kleję nity na CA wylewając kroplę na stalową podkładkę a potem z tej kropli czerpię klej za pomocą wykałaczki. Jedną strona nakładam klej a drugą stroną podnoszę nit. Gumowe właściwości farbek Vallejo w tym przypadku się przydają i taki nit przykleja się do wykałaczki bez problemu. Idzie dość szybko. Zauważyłem że BCG tez się świetnie sprawdza i przetestuję go lepiej przy kołach podtrzymujących.



Oklejone i onitowane kółka trzeba połączyć w pary więc przyszła kolej na ośki. Nic nowego tu nie pokażę bo technika znana... no ale pokażę. Ośki wstępnie profilowałem na wiertełku z nawiniętym papierkiem. Papierek z paczki po bibułkach papierosowych. Otworzyłem nowa paczkę i był jako pierwszy. Fajny bo cienki i mocny. Wszystkie ośki na nim zrobiłem. Karton zwilżałem lekko śliną modelarską i zawijałem ciasno w papierek na około pół minuty. Po przeschnięciu lekko podszlifowałem krawędzie styku i kleiłem na BCG na wiertełku 1,5mm. Paluchami ściskałem boki żeby dociskać klejone krawędzie a pęsetką ściskałem od góry. Po sklejeniu wymiziałem ośkę na okrągło.







Ostateczny montaż po wklejeniu dystansów. Tu już do dystansów nie dorabiałem wręg. Jako szablonu do montażu użyłem mosiężnego kątownika który znalazłem gdzieś w swoich gratach.



I wyszło jak poniżej. Cztery pary kół będą całkowicie odkryte, bez wózków które mogłyby zakryć niedoróbki.




--

Post zmieniony (02-06-23 23:54)

 
03-06-23 00:10  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Czołem!

Troszkę porobiłem w tym tygodniu. Udało mi się skończyć temat kółkologii i cyrkiel mogę na jakiś czas odłożyć do szuflady. Koła podtrzymujące nie sprawiły żadnych problemów i wszystko pasowało jak należy. Konstrukcja identyczna jak kół napinających z tą różnicą, że mają średnicę zaledwie 8mm. I tu miałem małą zagwozdkę gdyż moja sztanca 8mm wycina kółka o średnicy niemal 8,2mm a cyrklem mogłem zejść najmniej do 10mm. Trzeba było znów przerobić cyrkiel :-) Cała operacja krok po kroku na fotkach poniżej.





Tak zmodyfikowanym cyrklem wyciąłem potrzebne kółka a następnie okleiłem je obręczami. Jedyną trudnością było operowanie tymi maleństwami w łapkach. Nie robiłem też zbyt wielu zdjęć bo to ciągle to samo.





Ostatnim etapem było posklejanie wózków dla kół nośnych. Składając je do kupy z kołami chciałem sobie zrobić szablon z kartonu ale udało mi się znaleźć w moich "rzeczach które kiedyś się przydadzą" kawałek płaskownika o szerokości 4mm. To dokładnie tyle co rozstaw kół nośnych. Reszta to historia :-)











Plan z ukryciem wszelkich łączeń w klejeniu kół udał się i jestem z siebie zadowolony :-) Teraz przydałoby się na czymś te wszystkie koła i wózki zamontować zatem zabieram się za szkielet.

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
03-06-23 10:40  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O rany...
Niesamowita precyzja !
Gratuluję umiejętności !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-06-23 14:42  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Petarda! :)

 
03-06-23 15:01  Odp: [R] Vickers Medium Mk.l WAK 1:25 w standardzie+
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Z kulinarnego punktu widzenia to co tu widzimy jest niezwykle smaczne :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024