FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
22-09-23 18:12  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Skleiłem resztę części podwodnej. Ster był zaprojektowany jako pusty w środku, więc wyciąłem i przeszlifowałem kawałek tektury który stał się jego rdzeniem. Śruby skleiłem na podstawie zdjęć modelu stoczniowego Nelsona który zachował się do dziś (https://stefsap.wordpress.com/2015/10/13/hms-nelson-148-builders-model/). Niestety znalazłem tylko 1 niewyraźne zdjęcie prawdziwych śrub okrętu, więc nie miałem nic innego na czym mógłbym się opierać kształtując łopaty. Wały i wloty śrub sklejało się dobrze, tylko podpory musiałem skrócić bo wyszły mi o jakieś 2mm za długie (chyba w każdym modelu wychodzą mi za długie). Za to stępki przeciwprzechyłowe wyszły średnio - składały się z 2 osobnych piór bez niczego w środku co utrudniało ich sklejenie. Na szczęście to co najgorsze widać tylko od spodu. Przyglądając się całemu kadłubowi stwierdzam, że następnym razem przy tak dużym modelu gdzie burty są klejone z dnem na styk będę rozcinał oklejki na stępce. Jest parę miejsc gdzie widać że oklejki dna trochę mi uciekły w którąś stronę, a na stępce łatwiej będzie niwelować problemy.



Zrobiłem reż reling, standardowo ręcznie. Drut stalowy 0,3mm i żyłka 0,12mm. Na samym dziobie potem będzie jeszcze flagsztok, teraz byłoby go za łatwo urwać. Do tego skleiłem polery i kluzy. Te największe na samym dziobie były trochę dziwnie zaprojektowane i je przerobiłem, reszta nie sprawiła problemów. Zastanawiałem się nad zrobieniem podpór pod brezent na warunki tropikalne. Mam dość schematów i zdjęć żeby je umieścić mniej-więcej we właściwych miejscach, ale nie znalazłem żadnego wojennego zdjęcia Rodneya w którym by je miał, tylko przedwojenne. Z drugiej strony ładniej by z nimi wyglądał. Ktoś ma może więcej informacji na ten temat albo sugestie?



Trochę się zastanawiałem w jakiej kolejności sklejać dalej model. Zdecydowałem że najpierw przykleję większość drobnicy pokładowej idąc od dziobu. W następnym odcinku mniej-więcej fragment który widać na przedostatnim zdjęciu.

 
22-09-23 20:35  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Na zdjęciach wygląda pięknie.
Chciałbym jednak wziąć w ręce i zobaczyć "na żywo".

PS
Mam już gotowy szkielet, teraz czeka na szlif.
Wyciąłem bulaje w burtach, poszycie dna też wycięte i czeka na swoje podklejki integracyjne.
Prace trwają mimo różnych przedsięwzięć domowych.
Do zobaczenia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
23-09-23 14:50  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pikowski, tenty rozpinano w czasie dłuższych postojów, czyli w warunkach wojennych mogło to nie mieć miejsca w ogóle, albo bardzo rzadko, bo to wiadomo, jak nie akcja, to odtwarzanie gotowości, jak nie remont, to ćwiczenia. Mógłbyś ew. sobie sprawdzić, czy w tym okresie Rodney miał jakiś bezczynny postój na południu.
Ponadto zauważyłem, że z niektórych okretów w trakcie wojny usuwano w ogóle słupki do rozpinania tentów. To należałoby sprawdzić w pierwszej kolejności.

Model zacny!

--

Post zmieniony (24-09-23 21:35)

 
23-09-23 18:56  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Winek:
Cieszę się że prace u Ciebie też postępują.

Waldek K:
Dzięki za informacje. Patrząc na zdjęcia jestem prawie pewien że możliwość postawienia tentów była zachowana przez wojnę - na kilku zdjęciach widać na pokładzie zaczepy które wydaje mi się służyły do montowania słupków. Rodney zahaczył w swojej karierze o Afrykę północną i Sierra Leone, ale raczej nie były to bezczynne wyprawy. Jeśli nie dowiem się nic nowego to raczej ze słupków do tentów zrezygnuję.

 
23-09-23 19:21  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie wiem, czy to Rodney czy Nelson, ale po konfiguracji artylerii p-lot widać, że to okres wojny i to dość późny. A co najważniejsze, widać też słupki do mocowania tentów



--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
23-09-23 21:16  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Widziałem foty obu tych okrętów z tentami na rufie.
Takie "boisko" jak pokład dziobowy też zakrywali?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-09-23 21:50  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tak to wyglądało



--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
24-09-23 18:00  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Spychacz:
Dzięki za zdjęcia. To prawie na pewno Nelson z końca wojny (6 Oerlikonów na wieży C zamiast samolotu). Może Rodney w czasie wojny też miał je montowane. Daje mi to powód żeby zamontować słupki pod zadaszenie. Jeszcze to przemyślę. Jeśli będę je robił to dopiero pod koniec budowy.

 
06-11-23 19:45  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Dziobowa część pokładu skończona. Wywietrzniki, wywietrzniki, wywietrzniki. Sam nie wiem ile już ich skleiłem a jestem dopiero w 1/4 może 1/3 ich wszystkich. Każdy składa się z 4 lub 5 części więc chwilę to zajmuje. Kiedy się ogląda wycinankę model wydaje się trochę goły i niezbyt skomplikowany ale jak się do niego zasiądzie to pokazuje pazury. Od siebie w tej części dołożyłem bardzo mało, pojedyncze drobne elementy. W wycinance jest prawie wszystko co potrzeba. Problemów nie było, jedynie 1-2 części były źle oznaczone w instrukcji i 1 pudełko ma trochę za duże pole na pokładzie.



W następnym odcinku śródokręcie z barbetami, ale jeszcze bez dział.

Zacząłem się zastanawiać nad jedną sprawą. Rodney na dachach wież artylerii głównej miał bardzo charakterystyczne śruby. Chciałbym je jakoś zrobić w modelu, ale mam problem z czego. Najmniejsze wycinane laserem śruby jakie znalazłem w sklepach mają średnicę 0,5mm. Po przyłożeniu takiej do planów w skali 1:200 na upartego ujdzie, ale jest trochę większa od tego co powinno być. Czy ktoś wie czy gdzieś da się dostać choć trochę mniejsze śruby? Myślę że 0,4mm będzie idealne.

 
06-11-23 20:17  Odp: [R] HMS Rodney 1:200 (Dom Bumagi)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Rozumiem Cię doskonale.
Większość swoich drobiazgów mam za sobą a i tak jeszcze sporo jest w 2D.
Tak więc życzę Ci cierpliwości i wytrwałości.
Przywieź kadłub do Osowej to będzie można pooglądać i podyskutować na żywo.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024