FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-03-07 14:27  [relacja/galeria] MOSQUITO FB VI z Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Życie modelarza nie zna próżni, więc po ukończeniu M.C.202, z półki z modelami wyciągnąłem wycinankę Mosquito ze stajni Orlika. Postanowiłem pójść odrobinę „na skróty” i dokupiłem zestaw wręg Draf Modelu. Powierzchnie arkuszy zabezpieczyłem bezbarwnym Satinem Humbrola z pomocą aerografu. Opis budowy jest bardzo krótki, cała pomoc w postaci rysunków montażowych. Budowę rozpoczynamy od środkowych segmentów kadłuba. Na pierwszy ogień idzie kabina załogi. Wyposażenie kokpitu jest nieco ascetyczne, szczególnie gdy porówna się do czego przyzwyczaił nas A.H. czy GPM. Z drugiej strony mała ilość detali nie odstraszy młodych adeptów kartonu od budowy tego pięknego samolotu.



--

 
01-03-07 14:38  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Seweryn 

 

BRAWO BRAWO, świetny temat sobie wybrałeś. Jestem stałym widzem tej relacji :)

--
Seweryn

 
01-03-07 15:08  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Eryk 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Super relacje wybrałeś właśnie po hayabusie miałem klei ten model ale nie było żadnych relacji :-/ Chętnie pooglądam i kubicuję !!
A wybierasz wersję z luką na bomby ??
--

May the force of superglue be with you :-)

Post zmieniony (01-03-07 15:10)

 
01-03-07 15:21  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
bananowiec 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nareszcie doczekałem się relacji z budowy tego pięknego "drewniaka" :)
Dołączam do obserwujących i życzę powodzenia w budowie :)

 
01-03-07 18:14  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Ryszard Borowiak   

Brawo za rozpoczęcie tego tematu. Bardzo niecierpliwie czekam na dalszy ciąg. Mam nadzieję, że ta relacja zachęci mnie do budowy tego modelu.

 
02-03-07 00:04  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Tak Eryku, bedzie wersja z otwartą komorą bombową.

 
05-03-07 09:47  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Tylny segment kadłuba w całości. Poszczególne elementy poszycia zostały podklejone brystolem, co przy dużych powierzchniach zapobiega zapadaniu się elementów. Metoda ta została świetnie pokazana przez Marcina G. http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=114615&t=113109#reply_114615
Całość została wstępnie pociągnięta bezbarwnym Humbrolem.


--

 
05-03-07 10:31  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Pięknie. Dzięki tej relacji też zakupiłem ten samolocik ;)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-03-07 12:10  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Andrzeju, ładnie wyszły ci segmenciki. Ja swojego lakieruję Śnieżką z puszki lecz nie podklejam bristolem. Zrobiłem również "dziobek";-)
Mam nadzieję, że nie zaśmiecę Twojej relacji wklejając kilka swoich wypocin;-)





pozdr. Łukasz F.

--

 
05-03-07 12:27  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

We dwóch bedzie raźniej.

 
05-03-07 14:07  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Ryszard Borowiak   

A czy to prawda, że kolory mają niejednakowe odcienie na wycinance?

 
05-03-07 15:14  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Tak kolory są lekko różne... kolor zielony/khaki jest dość trudnym kolorem do opanowania w procesie druku. Zapewne można byłoby zgubić różnice w kolorach stosując odpryski i przybrudzenia na powierzchni. Mosquito jest "czyścioszkiem" więc na nim się tych różnic nie ukryje...Więcej na ten temat mógłby opowiedzieć sam wydawca.

pozdr. Łukasz

--

 
05-03-07 22:29  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

lasery są ok.;-))) I chyba każdy modelarz to potwierdzi. Nie inaczej jest z tym modelem. Segmenty powstały z prędkością nadświetlną;-))) Poniżej prezentuję gotowy kadłub. Oczywiście wręgi należało lekko przeszlifować, ale nie miałem większych problemów z pasowaniem części. W najbliższych dniach będzie przerwa w budowie, gdyż tak gdzie go sklejam nie będzie mnie do końca tygodnia. Model mam co rawda ze soba w domku ale mam inne obowiązki;-))) Dzisiejszy efekt widać na zdjęciach poniżej...




spokojnej nocy życzę...
Łukasz Fuczek

--

 
07-03-07 12:32  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Na zdjęciach poniżej widać stan robót na dzień dzisiejszy. Są wg mnie dwa błędy w wycinance. Pierwszy to złe oznaczenie części 35, która powinna być z numerkiem 37, w wyniku czego brakuje części 35. Wystarczy odrysować błędnie oznaczoną część 35, poprawiając jej obrys przykładając część 36L lub P (statecznik pionowy). Drugi problemik to część 1b a właściwie oprofilowanie wnęk działek. Nie pokrywają się z otworami w kadłubie. Odciąłem fragment wręgi, zostawiając końcówkę będącą przedłużeniem osi symetrii. Nie wiem czy potwierdzi to Lazarus, to tylko moje sugestie. Rzeczą, która spędza mi sen z powiek, są plamy na kadłubie, w jego przedniej części. Chcąc bardziej wzmocnić konstrukcję nosa samolotu, nasączyłem od środka element cyjanoakrylem. Pierwsza warstwa lakieru nie zlikwidowała przebarwień. Postaram się coś z tym zrobić w końcowej fazie budowy modelu, gdy będę kładł kolejne warstwy lakieru.

 
07-03-07 14:41  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Zgadzam się z Tobą Andrzeju - we wrędze 1b jest przesunięcie zewnętrznych luków pod działka. Należy odciąć ten kawałek i wszystko jest ok.;-)) Z pewnością nie narusza to ogólnej konstrukcji bryły.
A co do lakieru - ja również "moczyłem" dziobek w cyjanoakrylu, tyle tylko że zauważyłem ,że różne cyjanoakryle różnie zachowują się na kartonie. Ja używam Super Glue z gwiazdkę - jest wg mnie najlepszy! Nigdy mi nie plamił i nie przesiąkał kartonu. A na marginesie - bardzo zgrabny dziób ci wyszedł.;-)

pozdr. Łukasz F.

--

 
07-03-07 18:54  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Myślę że w tym wypadku problem nie wynikał z tego "czym", ale "jak". Przesadziłem z ilością cyjanoakrylu. Miałem nadzieję że Pattex którym sklejałem listki zaimpregnował element, niestety złudne nadzieje. Dzięki za pochwałę dzióbka, Twój lepszy.

 
07-03-07 20:10  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Andrzej, podziwiam Twoją pracę. Wspaniała, modelarska robota! Obawiam się jednak że ciężko będzie usunąć te ślady cyjanoakrylu. Może by tak jego replay dzioba;-)?

--

 
07-03-07 20:36  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

A, nic z tego:-), spróbuję z tym powalczyć.

 
11-03-07 13:18  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam.
Mam pytanie: Czy żeczywiście Mosguito się tak błyszczał? Z tego co mi wiadomo był okrywany płótnem antykorozyjnym (madapolamem). Model ładnie się składa i pasuje :-) Jestem pod wrażeniem!

P.S. Jeśli byłoby to pomocne to mam zdjęcia swojego Mosquito ( Fly model 50). Dodam tylko, że model ma swój wiek, jego dziób nie jest w najlepszym stanie, gdyż przeżył zderzenie czołowe w samochodzie w drodze na konkurs...

Może te plamy to super glue który stał się widoczny po nałożeniu lakieru?

Pozdrawiam szebi.

--

Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

Post zmieniony (11-03-07 13:24)

 
11-03-07 20:23  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Szebi- błyszczący lakier jest tylko zabezpieczeniem przed warstwą matowgo lakieru akrylowego. Dlaczego błyszczący?. Emalia błyszcząca lepiej nakłada się pędzlem niż matowa. Przynajmniej mnie.
P.S. Zdjęcie Twojego Mosquito pewnie ożywi relację.

 
11-03-07 23:25  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Acha :-) Znów jestem tyle mądrzejszy:-)
Zrozumiałem, że zdjęcia mogę zamieścić. Zrobiłeś coś z tymi plamami czy sklejasz nowy nosek? :)

Dobra pokazuję zdjęcia tego zwłoka... nos jak wspominałem odrestaurowany po wypadku samochodowym... ( przepraszam za jakość zdjęć)


Mam nadzieję, że w czymś "to" pomoże...

Pozdrawiam szebi ! :-)

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
05-04-07 18:11  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Dzięki Szebi za zdjęcia, mam nadzieję że mój komarek będzie się prezentował równie efektownie.Nosek zostaje, nie stać mnie "psychicznie" na operację plastyczną.Na zdjęciu widać prawie ukończoną komorę bombową, brakuje taśm amunicyjnych i oczywiście drzwi. Bomby zamocowane są prowizorycznie, zostaną wyjęte przed przystąpieniem do dalszych prac. Bombki chciałem wykonać w standardzie, jednak chwila nieuwagi w trakcie nakładania cyjanoakrylu i miałem do wybory: czy kawałek naskórka zostawić na powierzchni elementy, czy kawałek bomby nosić na powierzchni palca. Wybrałem drugi wariant, a część nadawała się tylko do malowania.” Prawie skończone” odnosi się także do kokpitu, tu brakuje tylko celownika. Pojawi się na chwilę przed przyklejeniem owiewki kabiny. Na trzecim zdjęciu widać sklejony szkielet skrzydeł. Aby wzmocnić konstrukcję i jednocześnie zapobiec zapadaniu się poszycia, całość wzmocniłem kawałkami półmilimetrowej tektury.


--

 
05-04-07 18:42  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
ojciec cenzura 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2


 - 2

Z reguły nie lubię samolotów, ale nieliczne takie jak właśnie Mosquito podobają mi się ze względu na konstrukcję i może historię.... Dlatego też będę wiernym widzem tej relacji.


3mam kciuki i pozdrawiam.

--

 
05-04-07 18:52  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Mnie sie z kolei podoba niezwykle estetyczne wykonanie modelu. Idzie bardzo dobrze i jest na co oko zarzucic.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
06-04-07 08:41  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

ten macik na poszyciu wygląda... bombowo;-)))
pozdr. Łukasz F.

--

 
09-04-07 11:03  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Ryszard Borowiak   

Mam pytanie do autora relacji. Zauważyłem, że w częściach 1c i 1d chyba należy wyciąć otwory pod lufy działek zważywszy iż łączą się one z częścią 43a. Chyba, że wystarczy tylko dokleić lufy.Można również odciąć dolne części el. 1c i 1d. Jak ten problem rozwiązałeś Andrzeju S.?

 
10-04-07 15:00  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Nie wycinałem otworów w części 43a, ponieważ długość luf działek jest zaprojektowana tylko do styku z tą częścią.
Pozdrawiam
Andrzej S.

 
12-04-07 23:02  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Czarny koń 

 

Kibicuję i pzygladam sie z zainteresowaniem wykonywanemu modelowi. Przyznam iż kabina jest opracowana szczegółówwo więc mam pytanie przy okazji czy ktoś wie gdzie były plany wygladu kabiny Mosquito.

 
15-04-07 10:14  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Mam Aero detail nr.28 ze zdjęciami muzealnych egzemplarzy Mosquito, są to jednak inne wersje samolotu od tej w budowie. Muzealne egzemplarze mają także częściowo zdemontowane wyposarzenie kokpitu, trzeba więc wierzyć w to co zaproponował autor wycinanki.

 
15-04-07 11:41  Re: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Kabina pod względem skomplikowania jest na średnim poziomie uszczegółowienia. Takie założenie wyznawałem od początku projektowania tego samolotu. Oczywiście każdy może pokusić się o większą ilość detali podążając za dostępną dokumentacją tej wersji Komara ale to już indywidualne podejście każdego z nas...

pozdr. Łukasz F.

--

 
12-11-07 11:51  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Nadszedł czas aby pożegnać się z modelem. Przebarwienia przedniej części kadłuba dały pretekst do eksperymentów z brudzeniem i lakierowaniem. Mam nadzieję że, Łukasz autor modelu, mi wybaczy to znęcanie nad jego „dzieckiem”. Bardzo trudno brudzić model robiony w standardzie, trzeba to robić z umiarem i ostrożnie tak aby nie zatracił formuły standard.


Pozdrawiam
AndrzejS

--

 
12-11-07 12:12  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 21
 

Andrzeju, po prostu mnie zatkało!!!;-) Piękny Moskit!!! GRATULUJĘ!!!

--

 
12-11-07 12:27  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Piękna robota, model wygląda jak malowany, chociaż to tylko retusz. Moje gratulacje.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
12-11-07 12:33  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Świetny komar!

PS: jak wykonałeś kołpaki i czym retuszowałeś model?

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
12-11-07 13:23  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Aż nie wiem co napisać. Modele sklejone na takim POZIOMIE wprost zniechęcają mnie do dalszego "modelarzowania".
Po prostu super.

ps. Szkoda tylko, że w milczeniu zrobiłeś taki skok do przodu.
Przydał by mi się mały przewodnik co i jak bo uważnym przejrzeniu wycinanki nasuwa się parę niejasności.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
12-11-07 17:28  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Poprostu słów mi brak, bardzo mi się podoba-gratulacje:)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
12-11-07 19:41  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Bardzo dziękuję za miłe recenzje. Kołpaki po sklejeniu zalałem cyjanoakrylem, wyszlifowałem, później kładłem aerografem kolejne warstwy, tym razem już lakier akrylowy.Chciałem nadać obu elementom bardziej obłe kształty. Co do retuszu, próbowałem kombinacje różnych lakierów, suchy pędzel. Ostatni etap to nakładanie bardzoooo rozrzedzonej kombinacji kolorów czarnego, szarego i brązowego. Kopeć z rur to wtarta sucha pastela, taka sama pojawiła się na kołach.
Pozdrawiam
AndrzejS

 
12-11-07 20:06  Odp: [relacja]MOSQUITO FB VI Orlika
KPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


 - 1

Brawo! Bardzo mi się podoba ten model.

Pozdrowienia,
Paweł

--
Wypociny:
Curtiss BF2C-1 Hawk; Grumman F4F Wildcat; Dewoitine D-520; Spitfire Mk I; Martin Kitten; Ła-5FN;Mosquito FB VI;Nowgorod;Mustang III

 
16-02-23 17:42  Odp: [relacja/galeria] MOSQUITO FB VI z Orlika
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam świetny model pytanie od jakiej firmy można kupić owiewkę,kabinkę.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
16-02-23 18:11  Odp: [relacja/galeria] MOSQUITO FB VI z Orlika
Greg77   

wykopek 15 lat - lider tego roku - tylko teraz nie chwalcie jaki to super model ;)

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
16-02-23 18:41  Odp: [relacja/galeria] MOSQUITO FB VI z Orlika
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nie da się usunąć tego obrzydliwie wielkiego napisu FOTOKUBEŁ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024