FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-12-22 22:18  [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Przedstawiam model samolotu Vultee A-35 Vengeance, wydanego w ramach serii wydawniczej MPM. Model może niezbyt dokładnie opracowany, za to drogi. Moim zdaniem nie jest wart swojej okładkowej ceny i na pewno bym go nie kupił - ale dostałem go jako nagrodę, więc postanowiłem skleić. Głównie z powodu, że ostatnio bardzo podobają mi się dwumiejscowe samoloty uderzeniowe/bombowe, a ten mam specyficzny wygląd.
Model ma pewne swoje zalety ale i wady.
Do zalet zaliczę dobrze opracowaną osłonę silnika oraz montaż skrzydeł za pomocą bagnetów. Dzięki temu można całe skrzydła wykonać samodzielnie i na koniec dokleić je do kadłuba.
Ta zaleta jest zarazem wadą modelu, ze względu na błąd w opracowaniu. Otwory pod bagnety w szkielecie kadłuba mają średnicę 4 mm. Nie zwróciłem niestety, uwagi na to, że otwory w pokryciu kadłuba oraz przede wszystkim w szkielecie skrzydeł mają otwory o średnicy 3 mm. Te ostatnie było bardzo trudno powiększyć, ponieważ otwory tylnego bagnetu były przy samej krawędzi żeber. Jakoś się udało.
Kolejna duża wada to tłoczona owiewka do modelu - nie dość , że droga ( 25 zł - mi się udało na konkursie kupić za 18 zł ), to jeszcze kiepsko wytłoczona, kopyto było chyba brudne. Ale jest już sprzedawana w woreczku foliowym. Do F-16 miałem kiedyś owiewkę zdjętą z "kupki". Widać sporo "ziarna " na powierzchni. Inne firmy potrafią zrobić to lepiej, w niższej cenie.
Dalsze problemy to oddzielone stery wysokości - pomimo sklejenia szkieletu stateczników poziomych zgodnie z instrukcją, stery nie mieściły się, więc musiałem je wykonać wychylone w dół - żeby jakoś to wyglądało.
Na koniec dorzucę kilka uwag odnośnie merytoryki modelu. Samolot w tym malowaniu jest znany z 3-4 zdjęć, dostępnych ogólnie w internecie. Wynikają z nich następujące zmiany, których dokonałem:
- światła pozycyjne przeniosłem z krawędzi natarcia na środek końcówki skrzydła,
- rury wydechowe wykonałem w postaci "kolanek" ,
- komora bombowa - dorobiłem pseudowyrzutniki bomb w locie nurkowym oraz zmodyfikowałem klapy komory na podwójnie łamane ( tak miały wszystkie tego typu samoloty) a nie jak w wycinance - jednoczęściowe.
- ilość karabinów maszynowych w skrzydłach - są po 2, powinno być po 3 - ale tego już nie poprawiłem.

Karabin strzelca to akurat detal z wycinanki Vindicatora z Kartonowej Kolekcji, ten od A-35 nie podobał mi się.
Ostatni kwiatek to zapas koloru w modelu - jest, ale w innych odcieniach niż cała wycinanka.

Dodatkowo, na koniec zepsułem lakierowanie, więc model do pięknych nie należy.
Poniżej kilka zdjęć.













--

Post zmieniony (06-12-22 20:22)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
messer 2647 05-12-22 22:18
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
Windus 51 05-12-22 22:52
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
messer 63 05-12-22 23:03
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
ABC 69 06-12-22 04:33
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
Rzeznik 118 06-12-22 06:51
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
ceva 138 06-12-22 10:01
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
Jańcio 75 06-12-22 14:16
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
Borowy 42 06-12-22 20:04
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
messer 99 06-12-22 20:30
 Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM  nowe
IJN Łukasz 95 07-12-22 06:13

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024