FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
18-04-23 13:41  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Czołem, kolejna krótka aktualizacja stanu prac przy obu modelach. Niestety brak czasu powoduje, że budowa strasznie rozciąga się w czasie. Oby tylko szczęśliwie dobrnąć do końca...

ORP Ślązak nadal jest "do przodu" z budową. W zasadzie z grubszych rzeczy to pozostało zrobić w nim przedni maszt z olinowaniem i CKM-y. Podhalanin nie ma jeszcze relingów pokładu dolnego i masztów. Oba modele za to mają skończoną część dziobową. W zasadzie pozostało tylko dokleić siatkę osłaniającą na relingi w Podhalaninie. Jako materiał na siatkę wykorzystałem drobną siateczkę wyjętą z filtra do wody Dafi.
Oba modele zacząłem już składać do kupy i przykleiłem w nich na stałe dolną część nadbudówki. Ponadto w obu modelach wykonałem tą dziwną konstrukcję przed nadbudówką (czerwona strzałka na zdjęciu poniżej) pomimo tego, że w opracowaniu Ślązaka nie występowała. Analiza historycznych zdjęć upewniła mnie jednak, że na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych element ten występował również na Ślązaku.



Poza tym wykonałem szalupę wraz z żurawikami dla obu okrętów, na razie nie przyklejam bo będzie przeszkadzała przy mocowaniu olinowania masztu przedniego.



Budując tylnią częśc relingu Ślązaka starałem się kierować wskazówkami ze starych zdjęć i planów. Efekt będzie widoczny po jego pomalowaniu.



Poza tym, trochę drobnicy, reflektor i maszty. Zdecydowałem, że przedni maszt modeli będzie z plastikowej rurki, natomiast ramiona to drut miedzieny. Tylni maszt natomiast jest w całości zlutowany z miedzianego drutu. Efekt dotychczasowych prac poniżej:






Tyle na razie, kolejny post powinien już być końcową galerią.
Pozdrawiam!

 
18-04-23 22:58  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Ładnie Ci idą te okręciki. Fajne żurawiki i reling. Ale szkoda, że nie przeszkliłeś świetlików. Zrobiłeś reflektor z żarówką a te świetliki z niebieskim kolorkiem zostawiłeś. Moim zdaniem albo szklić co się da albo zostawić konsekwentnie elementy z wycinanki. Tym niemniej modele będą efektowne 👍.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
19-04-23 07:42  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Dzięki. W pełni się z tobą zgadzam, miałem po fakcie podobne przemyślenia i chyba jedyne co mi pozostało w tym momencie to trochę przygasić ten oczobitny kolor świetlików. Pozdrawiam.

 
19-04-23 08:12  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Niekoniecznie, lepiej już nic z tym nie zrobić, a zebrane doświadczenie wykorzystać w kolejnym projekcie. W modelarstwie redukcyjnym, bardzo ważna jest konsekwencja. Uproszczenia rzecz normalna, na tym polega słowo 'redukcyjny', ale konsekwencja pewnych decyzji i założeń jest istotna.
pozdr

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
19-04-23 10:21  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Karaś ma rację. Zostaw świetliki w spokoju. Można coś popsuć przy tej drobnicy, relingach a efekt niekoniecznie będzie tego wart.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
19-04-23 20:32  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Piotr możesz pokazać bliżej w jaki sposób zamocowałeś linki do pokładu? I jak zrobiłeś że są tak ładnie napięte? Pytam jako okrętowy laik ;-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
03-07-23 08:23  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Cześć!
Szczęśliwie dobrnąłem do końca budowy ORP Ślązak. Nie udało mi się utrzymać równoległego tempa prac przy obu okrętach i w pewnym momencie zacząłem budować wyłącznie Ślązaka. Teraz, już na spokojnie, mogę kończyć Podhalanina, chociaż ciężko będzie o motywację po ukończeniu bliźniaka.

Podsumowując budowę ORP Ślązak, muszę stwierdzić, że była to bardzo przyjemna praca, część elementów zwaloryzowałem, część dodałem na podstawie zdjęć i wyszło to co wyszło. Efekt pracy poniżej:



Do zamknięcia wątku pozostanie jeszcze wstawić fotki ukończonego Podhalanina, i jeśli się to uda, obu ukończonych okręcików, chociaż ze względu na fakt, że Ślązaka robiłem dla znajomego, może pojawić się problem z obfotografowaniem dwóch sklejonych jednostek.
Pozdrawiam!

 
03-07-23 09:03  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Gratulacje! Bardzo ładne wykonanie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
03-07-23 12:03  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

całość nie powiem nie powiem|
szkoda, że komin kompletnie ślepy zrobiłeś

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
03-07-23 13:12  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Komin to mój wyrzut sumienia. Słusznie zauważyłeś, że razi oko. W momencie budowy komina wyszła moja niewiedza nad jego faktyczną konstrukcją. Na podstawie części będącej jego zaślepką wywnioskowałem mylnie, że komin był przykryty siatką i wobec tego uznałem, że można go skleić w sposób zaproponowany przez autora opracowania. No cóż, jest jak jest :).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024