FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-03-22 14:07  [R/G] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie
Po ostatnich notorycznych romansach z modelami z plujki, zatęskniłem za papierem wydawniczym:D
Wybór padł na Rumuńskie działo samobieżne M5 Maresal zwydawnictwa sklej model. Model wydaje się prosty, urzekł mnie ciekawą grafiką i kanciastą bryłą, która w sumie towarzyszyła mi podczas budowy wszystkich moich modeli Landships Models.
Niestety jest i też łyżka dziegciu w postaci propozycji wykonania gąsienic, niestety są to paski i nie wyglądają zbyt apetyczne. Rzuciłem okiem na gąsienice laserowe, ale od laserów oczekuje zdecydowanie więcej. Nie wiem jeszcze jak temat ugryzę, mam jeszcze w sumie sporo czasu na klozetowe przemyślenia :D

Zaczynamy relację, na początek okładka:


Oczywiście jak to bywa w przypadku takich modeli, zacząłem od cięcia wafla- czyli szkielet. Na zdjęciu poniżej pierwsza część- wycięte i złożone wręgi które nie wymagały szlifowania pod kątem:




Następnie przyszedł czas na wręgi, w których większość krawędzi musi być szlifowana pod kątem, niektóre dość ostre (żeby poszycie szkieletu się dobrze zeszło). Przez moment przeklnąłem dość głośno, ale ochłonąłem, siadłem i zacząłem ciąć. Na początku nożykiem "ciosałem" pod kątem płaszczyzny, następnie szlifowałem na gotowo. Poradziłem sobie mniej więcej tak:






Rzut okiem na wszystkie "ostre" wręgi:



Kolejnym etapem będzie złożenie wszystkiego do kupy, przygotówka do oklejania i samo oklejanie kadłuba.
Pozdrawiam!
MAKE PEACE NOT WAR

--

Post zmieniony (29-12-22 14:17)

 
30-03-22 09:27  Odp: [R]Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

@ Jaro, podaj maila:)

--

Edit- Jaro, pamiętaj że To ja, a nie StuGu:D

Post zmieniony (30-03-22 11:55)

 
04-04-22 21:03  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie

Dalszym etapem prac było oklejenie kadłuba, czego osobiście dość się bałem. Siadły dwie duże oklejki, dwie płyty pancerne, wkleiłem wnękę na jarzmo. Z efektów jestem nawet zadowolony (dziwne jak na mnie:D ) Retusz gdzieniegdzie jest zbyt jasny, gdzieniegdzie zbyt ciemny, nie przeszkadza mi to gdyż na samym finiszu i tak podreperuję go suchymi pastelami.
Prezentuję zdjęcia postępów:





Wzorem kolegi ( nie będę podawał wrażliwych danych) kadłub wyląduje w piwnicy, nie na przechowanie ale w celu pryśnięcia lakierem bezbarwnym, który to zabezpieczy wszystkie krawędzie i retusz:)
Pozdrawiam i do rychłego następnego!

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
10-05-22 13:20  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie po przerwie:)
Są delikatne postępy w budowie Rumuna.
Powstały drobne detale, to znaczy żaluzje silnika, kilka zawiasów z włazami, oraz haki w liczbie sztuk 4







I tak w tej chwili prezentuje się kadłub tego przerośniętego karalucha:)








Chciałbym jeszcze napomknąć że dość trudno robi mi się zdjęcia, nie wiem może to wina zielonej barwy?

Pozdrawiam

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
07-07-22 21:19  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie,
Odpowiadając:
@StuGu- retusz jest dość trudny do wykonania, do tego zdjęcia niestety nie odzwierciedlają stanu faktycznego, ale retusz zbliżonym kolorem do sraczkozielonego, nie za bardzo dbam o jakość bo i tak miejsca retuszowane będą pociągnięte suchą pastelą:)
@Ziga- no jak możesz;)))) Max półtora:D

Po przerwie spowodowanej innym projektem, ruszam dalej, myślę że z jakąś tam większą intensywnością:)
Nadszedł czas na układ jezdny, co zresztą zasugerował autor modelu.
Zacząłem od dupy strony, wykonałem tylne koła napinające, prezentują się następująco:






Retuszem póki co się nie przejmuję, będzie poprawiany na koniec pastelami
Zabrałem się już za koła jezdne (8 sztuk) i to będzie tematem kolejnej aktualizacji
Trzymajcie się:)))

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
05-09-22 20:09  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie, znów tu jestem:)
Po burzliwej części mojego przykrego lajfu, nastąpiła chwila spokoju, toteż uzupełniam kolejną część relacji
Kolejnym etapem który sobie wybrałem to koła w ilości 8 sztuk. I wydaje mi się że najgorsze mam już za sobą, kurna pierdyliard nakrętek!!! Zgroza!
Ale ale już po..
Pozwolę sobie jako modelarz amator, na ukazanie małego tutorialu, coby inni amatorzy przeczytali a starsi koledzy się pośmiali :D
Tematem będzie wycinka pierścieni, obręczy o dość małej szerokości. W przypadku tego modelu trzeba je podkleić brystolem.

Po naklejeniu części na brystol, wyciąłem środkowe koło- którego nie wyrzucamy:D

Po wycięciu środków, od niezadrukowanej strony nasączyłem części super glue, po wyschnięciu szlif i retusz

Kolejnym etapem było wstawienie wyciętego wcześniej krążka na swoje miejsce i podklejenie wszystkiego taśmą maskującą

Gdy mamy już wszystko podklejone taśmą, można przystąpić do wycinania obręczy po zewnętrznej stronie


Teraz możemy śmiało odkleić taśmę, obręcze nie uszkodzą się gdyż wcześniej zostały zaimpregnowane super glue


Śmiało można już wypychać krążki z środka i gotowe:))))



Możliwe że Ameryki to ja nie odkryłem, ale zachciało mi się Wam to pokazać

No ale zrobiłem te koła, ogumienie zostało zaglutowane, wyszlifowane, zapodkładowane i finalnie pomalowane na czarno









To by było na tyle dziś, następnym etapem chyba będzie coś lżejszego, myślę o elementach zawieszenia:)
Pozdrawiam wszystkich!!

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
26-09-22 17:15  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie
Naładowany pozytywnymi emocjami Przeciszowa, jadę dalej z budową zielonego karalucha. Kolejnym etapem była budowa kółeczek podtrzymujących:




Dalej zabrałem się za element mocowania kół napinających oraz napędowych:


Zrobiłem także zespół zawieszenia kół jezdnych- resory piórowe i wahacze:


Tym sposobem pozbyłem się dobrej połowy kartki z częściami co dało mi w sumie dużo ulgi 😀
W kolejnej odsłonie zaprezentuję koła napędowe, i będzie trzeba myśleć o chodowli dżdżownic, tfu gąsienic 😀
Pozdrawiam 😀

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
26-10-22 13:19  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie,
Co prawda aktualizację mógłbym zrobić ze dwa tygodnie temu, ale moja porywczość wzięła górę.
Do montażu całego zawieszenia było przygotowane już wszystko, ale przy dość konkretniej chcicy zacząłem bawić się gąsienicami, co i jak z nimi dowiecie się z następnego odcinka:D

Kolory modelu dają się we znaki nawet podczas robienia zdjęć, żadne póki co nie oddało faktycznego koloru wycinanki

W dzisiejszej aktualizacji przedstawiam:
- Koła napędowe sztuk dwie



-Zamontowane wszystkie elementy zawieszenia





-I w końcu wszystkie koła na swoim miejscu











Trochę mi już lżej, bo od długiego czasu dłubanie sprawiło że większość części z wycinanki zniknęły, a buda jak stała tak stała, teraz już chyba z górki
Pozdrawiam!

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
29-11-22 20:44  Odp: [R] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie ludziska!
Trochę ostatnio za mało spędzałem czasu przy modelu, natłok spraw i takie tam, standard 😀. Trochę też przełożył się na to etap, jakim zająłem się po ostatniej aktualizacji. Był mega monotonny, jak na moją gorąca głowę 😀. Toż to trzeba było już zacząć dżdżownice hodować! Te w wycinance niestety stanowczo obniżały estetykę całego modelu. Ot taki pasek i kilka poprzeczek i ząbków. Po kilku dyskusjach podjąłem decyzję o znalezieniu gąsienic które będą przypominać te które były zamontowane w prototypie oraz które będą poprawiać efekt wizualny. Gąsienice kupione z dostawą do Przeciszowa, od Piterpanzera, cięte laserowo pojedyncze ogniwa w wykonaniu Model-Hobby. I zaczęło się dłubanie, tak prezentuje się pojedyncze ogniwko:



Postanowiłem podzielić sobie te gąsienice na mniejsze odcinki, które ułatwią mi późniejsze malowanie. Oczywiście wydaje mi się błędem, że nie pomalowałem wstępnie części na całym arkusiku przed sklejeniem. Zostały one jedynie zaimpregnowane rzadkim BCG w celu łatwiejszej dalszego klejenia i obróbki elementów.
Każde ogniwo składałem na drucikach imitujących sworznie.
Całość wygląda tak:



Oczywiście pierwsza przymiarka za mną, pierwsze wnioski też:
- zdaje się że gąsienice są lekko za wąskie
- otwory na zęby kola napędowego mają za mały rozstaw, stąd moja decyzja o powiększeniu ich w kilkunastu ogniwach które siądą na wyżej wymienionych kołach
- zęby prowadzące u mnie również mają za mały rozstaw, ale w tym wypadku to może być tylko i wyłącznie wina moich zabiegów z malowaniem kół jezdnych.
Malowanie rozpocząłem tymi o to specyfikami, dzięki uprzejmości Kylo Rena, który ową chemię mi udostępnił. Nigdy nie miałem z takimi rzeczami do czynienia, chętnie więc spróbowałem
Kolor bazowy to farba AK- Rubber Black
Budzenie to chemia MIG- Naturę Effect Earth


Oto efekty malowanek:











Ja tam jestem dość zadowolony z uzyskanego efektu, teraz tylko zawołam Gustlika coby mi gąsienice naciągnął!

Pozdrawiam wszystkich!

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
29-12-22 14:32  Odp: [R/G] Rumuńskie działo samobieżne M5- Maresal Sklej-Model
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Witajcie,
Gdy coś się zaczyna to powinno kiedyś się skończyć. Kończy się rok, kończę i ja budowę wielkiej pluskwy.
Model sklejało się świetnie, wszelkie utrudnienia powstały na moje własne życzenie (patrz temat gąsienic). Model musiałem pobrudzić, że względu na bardzo brudny druk- jednakże wycinankowe ogumienie i gąsienice były czyściutkie, co uważam za lekkie potknięcie ze strony projektu, chyba że tak ma być:)
Nie umiem brudzić, stąd taki efekt.
Zapraszam do oglądania:








































Do zobaczenia niebawem, trzymajcie się przede wszystkim w ZDROWIU!

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024