FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
04-12-14 03:24  [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam :) Jestem tu u Panstwa nowym czlonkiem, ale modelarstwem kartonowym interesujé sie od wielu lat. Na koncie mam sklejonych doslownie tylko kilka modeli (glównie okrety wojenne) lecz nigdy nie skleilem okrétu klasy wyzszej niz niszczyciel (lub tez kontrtorpedowiec jak kto woli hehe:). Poniewaz postanowilem rozpoczac duzy jak dla mnie projekt, zdecydowalem sie zasiegac porad i poddawac sie krytyce doswiadczonych budowniczych w internetowym klubie modelarzy. Nie ukrywam, ze relacje zaczalem juz wczesniej na forum kartonowki.pl (pod ta sama nazwa postu) jednak mam nadzieje, ze to nie zbrodnia jesli intencje moje sá takie, aby zasiegac opini jak najwiekszego grona modelarzy :) Z góry przepraszam za brak polskich znaków, ale korzystam obecnie z komputera w UK.
Bede sie staral prowadzic relacje rzetelnie i z duza iloscia wyraznych zdjec. Mam cicha nadzieje, ze ktos to przeczyta heh;)
Na poczatek powiem, ze zdaje sobie sprawe, iz nie jest to pierwsza relacja z Takao. Widzialem juz zakonczony Takao przez np. Batonusa (szczeka mi opadla z wrazenia :O )
Moze zrobie tak, ze w skrócie przeniose watki z zachowaniem wszystkich zdjec i dalej juz bedzie na biezáco :) Dotychczasowa relacje umieszcze tu jak tylko naucze sie dodawac tu fotki.
--

Post zmieniony (20-10-15 14:29)

 
04-12-14 03:39  No Subject
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

--

Post zmieniony (04-12-14 10:08)

 
04-12-14 08:54  Odp: Japonski ciezki krazownik ''Takao''
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Dwa slowa ze strony administracji...

Wojtku,

- relacje zakladamy, jak mamy co pokazac. Prowadzenie rownoleglych relacji nie jest zadna zbrodnia, ale odsylanie zainteresowanych na inne forum to juz nie wyglada za dobrze. Skoro rejestrujesz sie tutaj, zakladasz watek, to i tutaj pokaz, co chcesz pokazac
- swoje posty mozesz edytowac, nie musisz pisac jednego pod drugim
- jesli juz prowadzisz relacje, to otaguj temat znacznikami [R] lub [Relacja], zreszta jest to widoczne, gdy przegladasz liste watkow...

Prosze o dostosowanie sie do powyzszych punktow i jednoczesnie zapraszam do prowadzenia relacji...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-12-14 13:36  Odp: Japonski ciezki krazownik ''Takao''
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witaj Rafael,
Jasne, ze sie dostosujé do Twoich uwag. Jestem tu nowy wiéc oswajam sie jeszcze heh :)
Dziékujé za te informacje.
Co do fotek, to postaram sie najpózniej do jutra wstawic pierwsze zdjécia. Cxy w zw. z tym mogé prosic o nie usuwanie jeszcze tego postu do soboty?
Aha i jeszcze jedno pytanko odnosnie nazwy postu. Faktycznie nie zwrócilem uwagi na zaznaczenie go jako R-elacja. Cz mozna jeszcze jakos edytowac nazwé?
Jesli nie to moze faktycznie poproszé o usuniécie tego postu. Zaloze post o tej samej nazwie juz poprawionej i od razu z zalaczonymi zdjéciami.
Prosze o odpowiedz i pozdrawiam

--

Post zmieniony (04-12-14 13:39)

 
04-12-14 13:51  Odp: Japonski ciezki krazownik ''Takao''
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Mozesz przeedytowac pierwszy post, a w nim tytul watku. Na zdjecia poczekamy, pamietaj o dopuszczalnych rozmiarach fotek i miniaturkach :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-12-14 14:43  Odp: [Relacja] Japonski ciezki krazownik ''Takao''
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Miło w tytule dowiedzieć się jakie wydawnictwo jest na macie IMHO

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 
04-12-14 14:51  Odp: [Relacja]Takao - Military Model 1/95 - Japonski krazownik ciezki
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

nie ma sprawy juz zmieniam :)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 15:09  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Kleiłem ten model i bardzo fajnie się prezentuje. To był mój pierwszy model po powrocie do modelarstwa i pierwszy po "odkryciu" forum Konradusa ;-)
Z tego co pamiętam to wszystko pasowało bez problemu, jedynie wysokie barbety wież były trochę za krótkie.
Będe kibicował Twojej budowie:-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
04-12-14 15:17  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Uważaj bo pokład po dłuższym czasie traci kolor z pomarańczowego na jasny-żółty. Myślę że kolory burt też wyblakną. musisz je koniecznie zaimpregnować lakierem. Stare modele mają to do siebie niestety.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
04-12-14 15:25  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witaj Najger,
ojoj tu bym polemizowal co do latwosci sklejania i dopasowania. Ja mimo iz dopiero jestem w fazie szlifowania szkieletu i wycinania burt to juz wypunktowalem dwie rzeczy, z których jedna szczególnie mi podciela skrzydla. Kluza kotwiczna jest tak wyskoko pod 1,5 mm pokladem, ze musialem podciac poklad nad kluza o 1,0 mm, ale to male piwo. Gozej z nawodna czescia pasa pancerza. Moze zróbmy tak, ze jednak wkleje te zdjecia najpierw, a potem bede sie wypowiadal. Na zdjeciach na prawde staralem sie sporo pokazac :)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 15:42  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - aż sprawdziłem na swoim modelu, rzeczywiście kluza kotwiczna na burcie jest dość wysoko, ale pewnie tak było w orginale, a ja miałem chyba pokłady naklejone na 1mm tekturę więc wszystko pasowało.
Co do burt to nie widze abym gdzieś miał problem, jedynie naciąłem na dziobie aby lepiej go wyrobić.
Wstaw zdjęcia, to będziemy mogli Ci pomóc/doradzić.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
04-12-14 16:39  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

ciesze sie bardzo, ze trafilem na wsparcie, kogos kto juz sklejal ten model. Bede zwracal uwage na wszystkie podpowiedzi i krtytyke.
Tak, co do zdjec to oczywiscie chce juz jak najszybciej przeniesc relacje, ale aktualnie jeszcze przez ten i nastepny tydzien jestem skazany na korzystanie ze sluzbowego komputera. Zablokowane mam prawie wszystkie strony internetowe. Aby odblokowac musze wyslac prosbe, o odblokowanie danego adresu (tak zrobilem tez z ta stronka). Po weryfikacji uzyskuje dostep. teraz tak samo robie z fotosik.pl bo chyba z tego hostingu bede korzystal. Stad musze czekac :/

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 16:55  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kubeksus, co do blakniecia koloru to z pewnascia bede impregnowal ten okrét, chyba jakis matowy lakier poleci. Na dzien dzisiejszy wycinanka przelezala u mnie 8 lat i kolory o dziwo sie trzymaja. Dzieki za uwage :)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
04-12-14 16:55  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

oto zdjecia z poczatku. Wycinanke szkieletu naklejalem na tekture 1mm za pomocá zwyklego kleju do papieru w sztyfcie. Wszystkie elementy wycinalem recznie. Proste krawedzie nozykiem, krzywizny tez, ale czasem pomagalem sobie nozyczkami. Tak jak juz wspomnialem na wstepie jest to mój pierwszy taki duzy okrét, wiec powoli wycinam czesci, bo nie wiem jaka tu bedzie dopuszczalna tolerancja. Bardzo sie balem o utrzymanie wszystkich osi. Na poczátku wiéc dokladnie chcialem spasowac elementy wodnicy (czyli poprzecznej czésci szkieletu). Ponoc model ten byl kreslony récznie przez Pana Grzegorza Nowaka i polecono mi byc czujnym przy jego budowie.



Post zmieniony (07-12-14 13:59)

 
05-12-14 06:17  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tu juz budowanie nawodnej czesci kadluba i wstepne przymierzanie pokladu (nakleilem go na karton 2mm tak jak zalecil Pan Grzegorz). Zastanawialem sie co to za siatka kresek na pokladzie (zdj. nr 14). Szukalem na necie zdjéc i na poczatku wydawalo mi sie, ze to przyspawane jakies prenty antyposlizgowe. podpowiedziano mi, ze to chyba plyty z linoleum tez antyposlizgowy wynalazek. Chyba faktycznie to beda plyty linoleum przelozone jakimis listwami albo prétami. Na razie te czarne krawedzie przetrasowalem tepym nozykiem robiac lekkie rowki.
Z kolei na zdjeciu nr 16 chodzilo mi o rozciecie szerszych tych wyciec na krawedz nawodnej czesci pancerza, aby ''pasy'' te lzej sie wsuwaly podczas montarzu i nie powodowaly dodatkowych naprezen i deformacji. Gdy dobrnalem do rufy z wregami okazalo sie , ze wzdluznica w rufowej czesci nawodnej jest wyzsza o ok.0,5mm niz wregi. Odwrotnie sie sytuacja ma w dennej czesci tzn. wregi wystaj ponad wzdluznice. Generalnie jednak szkielet utrzymuje symetrie i osie co mnie bardzo cieszylo :)



Post zmieniony (07-12-14 14:02)

 
05-12-14 06:45  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

sory poklad nakleilem nie na 2, a 1,5mm (nie edytowalem wczesniejszego postu, bo by miniaturki zniknely)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
05-12-14 08:14  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajnie widzieć klejenie tego modelu . Cieszy także że starasz się coś dodać od siebie .Niestety z linoleum źle odczytałeś to zdjęcie . Pasy linoleum były przykręcane z góry kształtownikiem , i nie było tam rowków tylko wystająca część .


Czekam na cd. i powodzenia w budowie .
Andrzej

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
05-12-14 09:07  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - to że model był kreślony ręcznie nie oznacza automatycznie, że jest gorzej spasowany. Ja aktualnie kleje również kreślony ręcznie model tego samego autora, mam już wykonane wszystkie gabarytowe elementy i spasowanie było bardzo dobre.
Jeśli mogę ci coś doradzić to ja w części nawodnej tam gdzie jest ten charakterystyczny dla TAKAO występ burty na śródokręciu powieliłem sobie wręgi i powklejałem dodatkowe wręgi pomiędzy właściwymi - trzeba tam burty ukształtować w coś na kształt litery "S" i radzę bardzo dobrze uformować element poszycia burty przed jego przyklejeniem.
Pewnie to Twój pierwszy model japońca - te kreski na pokładzie to tak jak napisał Andreas graficzne odwzorowanie listw mocujących linoleum antypoślizgowe do pokładu i raczej zamiast trasowania to niektórzy przyklejają w tych miejscach cieniutkie blaszki lub druciki.
Miło jest sobie powspominać patrząc na Twoje zdjęcia budowę tego modelu.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
05-12-14 09:33  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Wojtek, kolory blakną od słońca więc to że wycinanka u ciebie przeleżała 8 lat nic nie świadczy. U mnie leżała 15 a kolory wyblakły jak postawiłem model na półce na której padało tylko poranne słońce. Lakier matowy to zły pomysł bo może pozostać biały talk na papierze. Chociaż nie mam pewności co do papieru kredowego.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
05-12-14 14:19  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na poczatek powiem, ze ciesze sie, ze otrzymuje porady i uwagi, bardzo je cenie, bo zalezy mi, aby ten model wyszedl przyzwoicie i (mozliwie) w sporym stopniu byl zminiaturyzowanym odzwierciedleniem rzeczywistego Takao, gdy ''robil'' dla cesarza.
Jeszcze jedno slowo wstepne :) moim celem w tym projekcie jest przede wszystkim dokladnie wykonac kadlub. Uniknác tzw. krowich zeber, uzyskac plynny i oplywowy ksztalt, jak najprecyzyjniej spasowac elementy poszycia dna i burt bez zakladek, uskoków wklesniec itd. Efekt ten jednak planuje osiagnac bez szpachlowania i malowania. Dodanie od siebie wiekszej ilosci detali niz w wycinance i waloryzowanie czesci tez planuje zrobic. Nawet juz zaczalem, bo na burtach uwypuklam blachy pasów pancerza burtowego, w tym nity itd. Wszystko pokaze na zdjeciach i opisze dokladnie. Czy wyjdzie fajnie? Zobaczymy, sam jestem ciekaw :)

Andreas - dziekuje za podpowiedz i fotke. widac na niej wyraznie, ze plyty laczone sa plasko i przycisniete ksztaltownikami od góry. Kwestia pokladu nie jest jeszcze przesadzona. Moglbym zrobic te ksztaltowniki wyzsze, wtedy beda lekko wystawaly ponad plaszczyzne pokladu. Hmmm nad tym jeszcze pomysle.

Najger - moze niedokladnie sie wyrazilem, przepraszam, ale na prawde nie chodzilo mi, o to, ze jesli kreslony recznie, to od razu znaczy, ze beda bledy i niedokladnosci. Jeden forumowicz napisal mi kiedys, ze w tym akurat opracowaniu jest kreslony recznie. Dopisal tez, ze czasem takie modele klei sie bez problemu, ale bywa róznie :)
Co do burt na srodokreciu to musze Ci powiedziec, ze trafiles w dziesiatke hehe z wyczuciem czasu, bo akurat dlubie w tym temacie. Fakt nawet P. Grzegorz ostrzega, aby zwrócic uwage na te czesc kadluba. W przekroju ''S'' faktycznie staram sie dokladnie formowac oklejki. Napisales, ze wmontowales cos jakby dodatkowe wregi. popieram, tam trzeba troche ''kartonu'' dolozyc aby usztywnic te miejsca i miec do czego przykleic oklejki burt. Mam tam jeszcze jednego gwozdzia, opisze go w nastepnym poscie :)
Ogólnie bardzo mi sie w tym okrecie podoba to, ze jego burty nie sa gladkie, lecz maja wiele odstajacych blach, plyt, które cos usztywniaja od zewnatrz, ten próg na sródokréciu i odstajacy pancerz pod nim tez jest genialny! Jest tu wiele pracy przy nim ale podoba mi sie to :)

Kuba - pomalowalem kiedys U-2536(typXXI) lakierem matowym od Revela rozcienczonego acetonem i musze Ci powiedziec, ze juz pare ladnych lat i kolory sie trzymaja. to byl eksperyment, nie mialem pojecia co wyjdzie. A jakie zdanie masz na temat Kaponu? Czytalem opinie na jego temat i sa bardzo pozytywne. Niektórzy polecaja smarowac elementy jeszcze przed wycieciem z wycinanki, zwlaszcza starego, lamliwego kartonu.

--

Post zmieniony (05-12-14 14:24)

 
05-12-14 14:43  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - plany masz ambitne, ja aż tak nie "szalałem" przy swoim modelu, więc jestem ciekaw jak wyjdzie u Ciebie;-)
Jeśli chcesz zrobić obracane wyrzutnie torped to radzę je wykonać przed przyklejeniem burt na śródokręciu. Ja relacji z budowy TAKAO nie prowadziłem, ale powinnienem mieć kilka fotek z budowy, jeśli będzie coś pomocne to jak pozwolisz wstawie w tym wątku.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
05-12-14 14:49  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

z burtami na sródokréciu troche mi sie sprawa skomplikowala jesli chodzi o nawodna krawedz pancerza. ponizej zdj. objasniajace o co mi chodzi. Ogólnie jest tak, ze nawodna czesc pancerza ma odstawac od burty o okolo 2 mm. Autor opracowania zaleca podkleic czesc 24 (czyli wlasnie te górna krawedz pancerza) kartonem 1mm zeszlifowanym w klin zwerzajacy sie ku dolowi. Bedzie on mial wtedy ksztalt kielicha. Jednak cz.24 jest naklejana tylko z boku. Wykonujac ten element wg instrukcji zostalaby biala widoczna od góry powierzchnia, która defakto jest fragmentem szkieletu (czesc 12c). Wciaz sie zastanawiam co z tym zrobic. Zrobilem skan cz. 24 i wydluzylem ja w góre (tak jak na rysunku) aby miec mozliwosc zagiecia jej do poziomu, aby zakryc ten uskok i cz.12c. Mam jednak teraz kolejnego gwozdzia z kolorem. Bardzo ciezko mi dobrac kolor, aby wydrukowac identyczny, a przynajmniej taki, aby róznica nie rzucala sie w oczy. A wiec mam na razie przestój i mysle jak ten problem rozwiazac. Moze uzyjé oryginalnej cz.24 i farbá którá retuszujé domalujé od góry tá krzywizné. Moze jakies porady, pomysly???
Tam w dolnej czesci rysunku rozrysowalem ten klin. Mysle, ze zaokraglilbym go, zeby nie byl taki kanciasty. Chyba o wiele lepiej bedzie sie to wtedy prezentowalo. Oczywiscie rysunek jest przesadnie duzy. W rzeczywistosci ten klin ma wysokosc ok. 8mm na srodku, wiec te zaokraglenie nie bedzie nie wiadomo jak duze.



--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
05-12-14 15:30  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wojtku , mam wrażenie że za bardzo kombinujesz :) popatrz na przekroje ,pod jakim kątem jest bąbel przeciwtorpedowy przy zaokrągleniu .

Ja bym prędzej zeszlifował górną krawędź cz 12c . Możesz jeszcze zmierzyć odległość między wodnicą a cz 12 c ,i czy zgadza się ona z wysokością cz 24 ?

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
05-12-14 15:30  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Ja zrobiem tak jak autor opracowania zalecał i nakleiłem tą część na 1mm tekturę i zeszlifowałem aby uzyskać klin, potem zaretuszowałem krawędzie przed naklejeniem burt.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
05-12-14 15:57  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

no dobrze. Trzymajac sie skali, po Twoim rys. Andreas widac, ze nawodna krawedz pancerza wcale az tak nie odstaje od burty na sródokreciu. Rys. pokazuje ostatnia wrege w okolicach nadbudówki (aparaty torpedowe) wiec to by sie zgadzalo. Jednak w moim modelu odstaje ona o wiele wiecej. Chcialbym faktycznie nic nie przrabiac w czesci 24, ale nie mam szans zakryc nia bialej krawedzi cz.12c :(
Wysokosc czesci 12c w oryginale nie wystarczy zeby já zawinac do poziomu, niestety próbowalem to róznie dopasowac i chyba nic z tego. Nawet gdybym wyrzucil ten klinowaty pasek tektury i wstawil pasek z bloku technicznego to i tak zostanie widoczna biala krawedz.
Najger napisales, ze po prostu zaretuszowales? No tez w sumie wyjscie

Najger- co do materialów na temat wyrzutni torped to jak najbardziej bédé wdzieczny za dodatkowe pomoce dydaktyczne od Ciebie. raczej nie bédé je robil jako obrotowe. Jednak mysle, aby zrobic jedna kompletna wieze art. glównej. Musialbym sie zdecydowac juz teraz przed przyklejeniem burt. Najlepiej nadawala by sie do tego skrajnie rufowa wieza, bo tam wycinajac otwór w pokladzie nie ma zadnego wrégu. Na razie to tylko plany hehe ale otwór moge sobie juz wyciác

--

Post zmieniony (05-12-14 16:47)

 
05-12-14 22:22  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wojtku, śledzę z uwagą Twoją pracę.
Pamiętaj o tym, że model opracowany został 20 lat temu, a to na drodze ewolucji polskiego modelarstwa kartonowego coś jak epoka w dziejach Ziemi, jura, kreda, trias itp:-)
W tamtych czasach, gdzie komputery dopiero uczyły się rysowania, nikt się za bardzo nie przejmował krawędziami 1 - czy 2 mm, które się retuszowało najlepiej jak się potrafiło i już!
Tak czy inaczej, chylę czoła przed każdym modelarzem, który heroicznie zabiera się za sklejanie modelu mającego 20 lub więcej lat...
Serdecznie pozdrawiam!

--
MacGregor

 
06-12-14 02:51  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witaj MacGregor. No tak, ostatni model jaki sklejalem kilka ladnych lat temu byl opracowany w 2000 r. Masz racje wiele sie zmienilo. Ogladam galerie modeli i dzis wyposaza sie je w coraz to mniejsze i dokladniejsze detale. Czasem z podziwu nie moge wyjsc :) No a ja tu zagladam dzis do swojej wycinanki z 1995 r. i sie zastanawiam; co tu taka bida u mnie z tymi czesciami? Kartki pogubilem czy co hehe :) Wlasnie dlatego, aby isc z duchem czasu chcialbym dolozyc cos od siebie w tym modelu.
Ponizej dodalem zdjecia. Pokazuja one przygotowanie nawodnej czesci szkieletu do przymocowania pokladu glównego. Tak jak juz wczesniej wspomnialem na rufie musialem zrobic podkladki na wregach (zdj.23). Na dziobie tez dodalem podkladki, ale tylko na prawej burcie za co pozniej slono zaplacilem. Na zdj.27 widac skrzywienie pokladu w dól na prawa burte. Wyprowadzilem to w miare za pomoca dodatkowego kleju, dwóch porzadnych tomów i 24 h.
Na zdj.31 spotkalem sie z babolem. Wrega po obu stronach wystawala spod pokladu. Nie pamietam numeru tej wregi, ale w okolicach wiezy dowodzenia. Na poczatku myslalem, ze cos pomylilem, ale nie to chyba blad projektu ;p




--

Post zmieniony (07-12-14 14:05)

 
06-12-14 08:47  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Greg77   

MacGregor- nie tłumacz się.Twój model i tak się broni.Weź się do roboty i pokaż jak teraz projektujesz;)

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
07-12-14 01:50  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To juz ostatnie zdjecia moich prac z przed ponad miesiaca. Aktualny stan rzeczy wrzuce za tydzien, gdy bede mial dostep do swojego kompa.
Zdjecia ponizej juz z calym przyklejonym pokladem. Na pierwszym (zdj.32) na laczeniu czesci pokladu sródokrecia z rufowym dolozylem wstawke ok. 0,5mm, bo caly poklad uciekl mi o tá odleglosc do przodu. Zle to rozegralem, bo zaczalem mocowac poklad od dziobu. Latwo sie tam walnac ze wzgledu na ostre zakonczenie wzdluznicy. Lepiej by bylo naklejac poklad od rufy, która jest pod kátem prostym wzgl. wodnicy :p
Dalsze zdjecia pokazuja budowanie podposzycia z wstawek kartonu (1.5mm) miedzy wregi (nic nowego - dzis widze ze to juz standard). Strasznie to zmudna robota i zastanawialem sie jak to uproscic. Po glowie chodza mi stalowe druty wciskane w rowki na krawedziach wreg. Ciagnely by sie wzdluz burt. Szybciej by to szlo tylko trzeba by uwazac aby rowki na wregach byly dokladnie takie jak srednica drutu.
Na zdj.40 autor proponuje laczyc oklejki w taki sposób, aby te czarne punkty zeszly sie razem. Nie bede tego tu stosowal, bo nie chce zakladek. W ogóle to nie bede uzywal oryginalnych oklejek, tylko dublery z barwionego kartonu (za format B1 zaplacilem jedynie 7 zl :-D ). dzieki temu unikne retuszowania i widocznych miejsc laczen.



Post zmieniony (07-12-14 14:06)

 
07-12-14 10:46  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - co to za paski kartonu na wręgach pod pokładem na rufie widoczne na 2 zdjęciu w Twoim poście powyżej?
TAKAO - miał w tym miejscu lekko opadającą rufę ku lini wodnej - taki "specjalny japoński wynalazek" aby zmniejszyć naprężenia powstające na kadłubie, mam nadzieje, że te wstawki kartonu to nie Twoja próba wyrównania pokładu na rufie?

--
"Si vis pacem para bellum"

 
07-12-14 11:02  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Wojtek, nie dawaj spacji między linkami do zdjęć to nie będą się układały jeden pod drugim. Ja bym nie składał poszycia dna na okręcie ale sklejał 3 części osobno i dopiero dopasowywał do wręg. No i koniecznie najpierw robiłbym to na skserowanych częściach żeby nie zepsuć sobie oryginalnych.

Dzisiaj standardem raczej jest podposzycie. Zrobione dobrze nie powoduje że przy obracaniu modelem powstają "krowie żebra. Przy Twoich wzmocnieniach mogą powstać poziome odgnioty na poszyciu szczególnie jeśli model będziesz brał do ręki.

Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (07-12-14 11:06)

 
07-12-14 13:14  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Najger spokojnie. Nie wiem czy czytales, na jednym z moich wczesniejszych postów napisalem, ze wregi po zamocowaniu na wodnicy na rufie, wyszly nieco nizsze niz wzdluznica pionowa. Mialem do wyboru albo zeszlifowac w tym miejscu wzdluznice albo dac podkladki pod wregi. Te wystajace paski to wlasnie te podkladki. Rufa opada w dól zgodnie z profilem wzdluznicy. zmierzylem wysokosc oklejek burt i wyszlo mi, ze jednak nie szlifowanie wodnicy, a wlasnie podkladki. Wycinalem wszystko wzdluz konturów (nawet na zdjeciach czesto mozna to zauwazyc w powiekszeniu) i nie wiem dlaczego takie roznice powstaly. Ostatnio przymierzylem burty, bo akurat obrabiam oklejki burt i wszystko ladnie pasuje :)
Tzn. moze zle troche napisalem z tym opadaniem rufy. Oczywiscie narufie jest lagodny uskok, falowany, a juz sama koncówka rufy jest odcinkiem poziomym. Nic tutaj Najger nie prubuje wyrównywac, wiem ze ten uskok jest celowy. Czytalem na necie, ze japonce go zrobili podczas przebudowy, aby zmniejszyc jego ciezar wlasciwy troche w stosunku do jego wypornosci. tylko niech Cie nie zmyli ten ostatni pasek na zdjeciu na wzdluznicy. Tego akurat dolozylem bo koncówka sie troche sciela w dól heh :p
--

Post zmieniony (07-12-14 14:33)

 
07-12-14 13:35  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kuba - co do podposzycia, to dalem wzmocnienia 1,5mm czyli najgrubszego kartonu jaki mam. Sa one odcinkami prostymi, które montujac opieralem prosta listewka o sasiednie wregi (gdyby listewka nie miala prostej krawedzi to oczywiscie taka akcja nie ma sensu). Po czym lekko, ale na prawde lekko cofalem te wstawki na zewnatrz, aby miec mozliwosc doszlifowania do profilu wreg. Na koniec przykladalem oklejke aby zobaczyc czy te wstawki nie wystaja nad wrege, ani czy sie nie zapadly. Jeszcze na koniec szlifuje razem wzmocnienia z wregami (nie duzo, ale stanowczo). Na wszystkie krawedzie tak, wreg jak i wstawek chce nakleic paski z bialej kalki technicznej, która jest sztywna i jednoczesnie cienka. Teraz jesli chodzi o same oklejki poszycia, to bede uzywal dublerów z barwionego kartonu (pisalem o tym juz :) ). Karton ten jest tez sam w sobie sztywny. Formowanie mozliwe tylko po pozadnym zwilzeniu. Stad zdecydowalem, ze nie ma sensu dawac gesciej tych wstawek, bo rozumiem, ze o to Ci chodzi ? chyba, ze jestem w bledzie :O
Nie rozumiem o co Ci chodzi z przyklejanie oklejek, zeby skleic 3 czesci osobno i dopiero...??? Mozesz rozwinac mysl?
A z tymi zdjeciami i spacja to dzieki, ze powiedziales bo tez mnie to wkurzalo
--

Post zmieniony (07-12-14 13:42)

 
07-12-14 13:56  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Masz część centralną oraz lewą i prawą które są częściami lewego i prawego bąbla przeciwtorpedowego. Czyli każdy segment między wręgami składa się z 3 osobnych fragmentów. Jak ja kleiłem Takao to sklejałem te części (odpowiednio wcześniej wyprofilowane) poza szkieletem i dopiero całość nakładałem na szkielet. I tak robiłem z każdym segmentem.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
07-12-14 14:15  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

aha teraz kumac o co Ci chodzilo. Tylko, ze ja myslalem cos wrecz przeciwnego. Czy tak przygotowany segment z 3 czesci dobrze spasowywal Ci sie z sasiednimi segmentami z przodu i z tylu? Ciezej jest wtedy robic ewentualne korekty. no ja planowalem najpierw spasowac ze soba denne elementy czyli te srodkowe pod stepká, bo krawedzie ich sa liniami prostymi, a potem boki ale to juz indywidualnie. A jeszcze jedno pytanie do Ciebie Kuba skoro mowa o poszyciu dna; Czy robiles tak jak zaleca autor z tymi kropkami jako miejsca styku elementów? Czy przykladales krawedz w krawedz?

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
07-12-14 21:11  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Wojtek - przed oklejeniem szkieletu kalką sprawdź jak Twój klej klei kalkę. Ja swój ostatni model robiłem techniką podobną do Twojej (kartonowe paski wzmacniające oraz podklejki z kalki) ale zrobiłem najpierw test i nakleiłem podklejki z kalki tylko na jeden segment, następnego dnia bez trudu oderwałem taką podklejkę z kalki. Po prostu kalka miała zbyt gładką powierzchnie aby klej ją mocno związał. Rozwiązaniem było zmatowienie kalki poprzez lekkie przetarcie jej papierem ściernym, wtedy trzymała się mocno.
Aha i ja zastosowałem kalkę barwioną - na dno w kolorze czerwonym, aby nie trzeba było dodatkowo retuszować podklejek.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-12-14 02:19  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Najger - piszesz, ze podobná metodá robiles podposzycie czyli patrzac na moje posty pewnie masz prawie dejavu hehe, ale dla mnie dobrze, moge zasiegnac opinii :) Pierwszy raz stosujé kalké. Kwestia jak mocno sie ona trzyma kartonu juz mi sie sama rozstrzygnela, gdy naklejalem elementy rozciétych burt na ta kalké. Moja jest taka, ze z jednej strony jest gladka jak pupa niemowlécia (i ta strona wlasnie tak jak napisales nie chce sie trzymac), a druga, bardziej szorstka trzyma bez problemu i to na oba kleje jakie stosuje. Uzywam butaprenu firmy '' Dragon''(?), który wolniej wiáze, ale jest zadki i swietny na wiéksze powierzchnie, bo mozna wysmarowac cienka, jednolita warstwé kleju na klejonych powierzchniach. Drugi to pattex, przezroczysty do butów. Ten jest gésty i szybko wiáze. Sklejalem nim szkielet i wstawki podposzycia. Po zamontowaniu wstawki juz po ok. minucie smialo mozna bylo szlifowac przyklejone elementy. No ja nie bédé retuszowal kalki, bo tak jak pisalem oklejki bédá dublerami, wiec przed montazem bédé dopasowywal oklejki do krawedzi juz przyklejonych na szkielet wiéc szczelin nie powinno byc.

Aktualnie progres budowy jest taki, ze cala prawá burté szkieletu i dno mam poszlifowane. Oklejki prawej burty mam juz tez przygotowane (ostatnia kosmetyka tylko). Teraz zaczynam wlasnie oklejac szkielet na prawej burcie paskami kalki (to juz powinno szybko pojsc) i zabieram sie w koncu za mocowanie burt. Potem bede obrabial szkielet z lewej strony i znowu przyklejanie burt i na koniec poszycie dna na calosci. Przyznaje wolno mi to idzie, glównie przez to, ze przygotowanie burt zajmuje wiele czasu. Za tydzien wstawie aktualne zdjécia i bedzie wiadomo dlaczego :)
pozdrawiam

--

Post zmieniony (08-12-14 02:32)

 
15-12-14 14:11  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Tak jak pisalem wklejam obiecane zdjęcia po tygodniu. Nazwę to niejako drugą odsłoną budowy, bo po miesięcznej przerwie od rozpoczęcia i sklejania szkieletu i pokładu.
Poniżej zdjęcia ze żmudnej i długiej, jednak jakże ważnej obróbce szkieletu, czyli szlifowanie, doklejanie brakujących podkładek, szlifowanie, szlifowanie....


--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
15-12-14 14:22  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A oto jak rozwiązałem swoją zagwozdkę z nawodną częścią pancerza. Na pierwszych dwóch zdjęciach kombinowałem z oryginalną częścią 24, ale sami zobaczcie jak to się słabo prezentowało. Potem dodrukowałem wspomnianą wcześniej część zmodyfikowaną na kompie, ale też nie udało się zgrać kolorów. Ostatecznie nakleiłem białe paski z kartki do drukarki i pomalowałem farbką akrylową. Jest minimalna różnica, lecz zależna od kąta padania światła :)



--

Post zmieniony (15-12-14 14:23)

 
15-12-14 15:33  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Czyms mocno nieostrym tniesz, pokład jakis taki postrzępiony...
Odnoszę wrażenie że sie za mocno spieszysz i że za szybko chcesz okleić kadłub.
Tyle roboty w szkielet, paski itp a burty przyklejasz nierówno.
Pzdr

Post zmieniony (15-12-14 15:55)

 
15-12-14 20:45  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

hehe dokker burty jeszcze zadne nie są tu przyklejone. Te na zdjęciach są tylko przyłozone, aby kolory porównać.
Po cieciu pokładu krawędzie też były ok. Dopiero jak szlifowałem papierem żeby odpowiednie kąty uzyskac to sie troche poklad na krawędziach postrzępił. To akurat jest do naprawienia :)

--

Post zmieniony (15-12-14 21:03)

 
15-12-14 22:18  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Zastosuj paski łączące poszczególne oklejki dna oraz paski burt. Unikniesz "schodkowania".
Aby nie zmieniły się wymiary, paski potnij z kalki technicznej.
Unikaj akryli do malowania większych powierzchni kartonowych (zagrożenie pofałdowania).

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-12-14 18:49  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

nie mam pojęcia jak kolejne fotki zostaną przez Was odebrane, bo pierwszy raz to robiłem mam na myśli bulaje i wypukłe pasy pancerza burtowego. Skomplikowałem sobie życie jak tylko mogłem. Porozcinałem kontury pasów pancerza burtowego wsunąłem paski z bloku technicznego pod spód uprzednio wyciskając nity, a aby całość złożyć do kupy naklejałem wszystko na kalkę. Każdy element poszycia burt robię tą samą metodą. Te rynny czy cokolwiek to jest nad bulajami (na statkach cywilnych się z tym nie spotkałem, ale na wojennych zawsze :)) zrobiłem z nawiniętego miedzianego drutu. Niektóre nakleiłem nie równo, wiem i przepraszam, ale jak człek ma na każdej z burt po 162 (policzyłem ;) bulaje do zrobienia to trochę zaczyna sie robić robota taśmowa co jest moim skromnym zdaniem złe, bo się odbije na jakości. No ok za dużo gadam hehe lepiej zdjęcia obejrzeć :p za ostatnie zdjęcie przepraszam, te elementy nie są "falowane" tylko tak na zdjęciu wyszło.jeśli ktoś złorzy reklamację to wstawię poprawione :p



--

Post zmieniony (16-12-14 19:34)

 
16-12-14 19:03  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Art dziękuję za radę, masz rację z podkładkami w miejscach łączeń burt itd. zgadzam się z Tobą. Co do malowania akrylami to chętnie poczytam co masz do powiedzenia, bo moje doświadczenia z farbami i lakierami są mniej niż skromne :)(oczywiście czytam wątki na frum na te temat też... ) Jak pewnie widziałeś pomalowałem pasy pancerza akrylami szybkoschnącymi i po wyschnięciu jest chyba ok(???). Bałem się, że po kilkunastu godzinach farba zmieni ton koloru, ale nie. Na zdjęciach z wczoraj widać efekt po 3 dniach i tak to wyglądało również po pierwszych 2 godzinach od pomalowania :)

--

Post zmieniony (16-12-14 19:23)

 
16-12-14 20:22  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Sprawa podstawowa, musisz popracować nad jakością zdjęć.
To medium bezlitośnie tego wymaga. Trudno jest odnosić się do pracy pokazanej tak mało czytelnie. Spraw sobie aparat, bo domyślam się, że zdjęciolisz komórką.

Jeżeli chodzi o malowanie, za wyjątkiem retuszu krawędzi kartonowych oraz malowania drutów, unikaj farb pozostając przy "szlachetnym" standardzie.
Ponadto łączenie malunków z wydrukiem zawsze się gryzie.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
17-12-14 07:16  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Art dzięki za radę co do zdjęć. Będę starał się o lepsze zdjęcia. Te wyżej ściskałem razem po kilka, bo wydawało mi się, że to co na nich pokazuję na tej jakości wystarczy. Widzę jednak, że nie więc sorki i już będzie lepiej(mam nadzieję hehe:)
Na zdjęciach poniżej zrobiłem przyrząd do wycinania małych kółek i otworów. Na zdjęciu średnica wyciętego koła ma 1,5 mm Efekt wyszedł moim zdaniem super, nie ma zadziorów i kółka wychodzą idealne :)



--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
17-12-14 08:05  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

po mozolnym przygotowywaniu szkieletu wreszcie zacząłem naklejać poszycie burt. Przepraszam za zdjęcia, ale tu też niewyraźne. Muszę kupić porządny aparat :pNa pierwszym zdjęciu nie udało mi się zgrać oklejek dziobu z pokładem. Błąd w kreśleniu???Zamaskowałem to tymi polerami ze słoneczkiem na środku.



--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
17-12-14 08:52  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A ja niestety się poprzyczepiam :(:(
1 .Troszkę przesadziłeś z ilością stopni na burcie, nie mam wycinanki , i nie wiem czy były tam zaznaczone miejsca w których mają być , ale ma ich być 10 .
2 same stopnie też nie są całkiem fajne , musisz mieć bardziej napięty drucik przy nawijaniu , i staraj się go dociskać do metalowego wzornika , w Twoim wypadku widzę że jest to śrubokręt . Nie jest to dobry wzornik bo się rozszerza , i stopnie nie są jednakowej szerokości .
3 wiać tez brak konsekwencji i powtarzalności , nie wszystkie bulaje wycięte , za duże okapniki
4 a na dziobie to cesarska chryzantema , nie słoneczko
Może się przydadzą na coś moje uwagi :)

Andrzej

--

Post zmieniony (17-12-14 08:53)

 
17-12-14 09:13  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

zgadzam sie Andreas co do stopni. Jak je skonczyłem to sam zdałem sobie sprawę, że zdecydowanie jest ich za dużo, ale robiłem tyle ile na wycinance było zaznaczone. Dlatego tak wyszło niestety. To na zdjęciach to nie śrubokręt, tylko kawałek elektrody zeszlifowałem na kształt stopni. Starałem się aby nie zrobić stożka. Co do kształtowania stopni, to racja za luźno i to mój błąd metody. Nie nawijałem ciasno aby móc je ściągnąć z pręcika i rozciąć. Myślę, że należałoby nie zsuwać tylko nawinąć faktycznie ciasno i rozciąć na pręciku. Okapniki myślę, że poprawię, są tylko krawędziami przymocowane, więc wymienię na nowe, krótsze :) Dziękuję za cenne uwagi:)
ja jeszcze dopisze kolejny punkt,który dopiero po czasie zobaczyłem.
5. Za bardzo widoczne łączenia między oklejkami. Mogę to jeszcze poprawić zwłaszcza przy połączeniu tej najdłuższej. Oderwę i lekko przytnę.
--

Post zmieniony (17-12-14 09:30)

 
17-12-14 09:31  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Postaraj się wpierw poświęcić czas na przeglądnięcie innych relacji, tam znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania i pewnie uda Ci się uniknąć nieprawidłowości.
Te paski łączące lepiej jest przyklejać do oklejki, sąsiednia będzie wówczas równo z nią licowała, bez uskoków, mniej więcej tak:



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024