FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
15-11-21 21:00  [R/G] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witam w kolejnej relacji.
Trochę się wahałem, czy nie przeczekać do momentu decydującego o powodzeniu budowy, tj. poszycie ostateczne, ale przed oklejeniem łupinki trochę się dzieje, tak więc niech będzie :). Wybór padł dość spontanicznie, choć miałem wycinankę od jakiegoś czasu. Myślę, że to dobra opcja, by dalej zapoznawać się z Shipyardem, kolejny schodek do wybitnie wymagających projektów. Oczywiście nie twierdzę, że ten jest łatwy i że sobie z nim poradzę, ale spróbuję. Model będzie wykonany w standardzie, jak zawsze w sumie, więc nie spodziewajcie się fajerwerków. Już na tym etapie mogę powiedzieć, że lepsze wykonania tego modelu świat widział (relacja Kolegi Lepic), ale mam nadzieję, że będzie przyzwoicie/dostatecznie. Widziałem kilka miesięcy temu ten model na żywo, sklejony, i zrobił na mnie wrażenie. Kolorystyka to już kwestia gustu. Aha, nie wykluczone, że będą przerwy w budowie, może na coś innego, może na nic -to zależy czy pojawią się kryzysy. Jak dotąd bardzo dobrze się bawię.

Zwyczajowo, okładka:


Zaczęło się oczywiście od szkieletu. Główne elementy tegoż zawiera zestaw wycinanki. Nie było to jednak składanie szkieletu na przysłowiowy "jeden wieczór", jak to dotąd u mnie bywało. Tu jest sporo niuansów, pięter, wiele ruchów trzeba przewidzieć do przodu, coby nie narobić sobie kłopotów. Dużo czasu pochłonęła obróbka nawet tych wyciętych laserem elementów. Prawie każdą część ścinałem pod odpowiednim kątem na krawędzi, która później zetknie się z poszyciem. Bez tego zabiegu będzie sporo schodków, a nawet mogą wystąpić problemy z pasowaniem. Zamówiłem też zestaw dodatków wycinanych laserowo, głównie ze względu na lawety armat i podstawę kosza dziobowego (no bo w sumie to niewiele więcej dodatków ten zestaw zawiera) ale jeszcze do mnie gołębie nie dotarły. Jakimś cudem miałem całkiem wolny długi weekend i podziałałem, także część lawet złożyłem z wycinanki. Był to konieczne, żeby ruszyć z dalszymi czynnościami przy modelu :) Aha -instrukcja pozornie jest fajna i czytelna, w praktyce wielu rzeczy trzeba się domyślać, ale powoli da się wszystko rozkminić.Generalnie tego co teraz widać nie będzie widać :)





















pozdrawiam

--

Post zmieniony (09-04-22 21:02)

 
15-11-21 23:33  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A niech mnie chudy byk!
Nieustannie trafiasz w moje gusta. Krótko pisząc - czuj się obserwowany. ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
16-11-21 08:46  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dałbyś chwilę wytchnienia od tych łódek... :)

Fajnie, że wena nie opuszcza. Obserwuję.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-11-21 08:50  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zgadzam się z kudłatym:-)
A poważnie - cokolwiek weźmiesz na warsztat, będzie uczta.
Nie myślałeś, żeby jakoś zróżnicować tę kolorsytykę "drewnianych" elementów jak np. lawety armat? Na pewno podniosłoby to jeszcze bardziej estetykę:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-11-21 16:29  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Ale będzie jazda:) Wybrałeś bardzo, ale to bardzo fajny temat. Kiedyś podchodziłem do niego w fornirze i w powiększeniu. Niestety była to przegrana próba mojej modelarskiej reaktywacji i model czeka teraz w pudełku aż do niego dorosnę:) Powodzenia!

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
16-11-21 16:52  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Będzie spory, skomplikowany model. Zastanawia mnie druk. Jeśli jak mniemam - laserowy (połysk widoczny na niektórych zdjęciach), będzie wymagał szczególnej uwagi. W przypadku chęci lakierowania - pewnie sprawdzania zachowania lakierów na próbkach.
Trzymam kciuki.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
16-11-21 20:30  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

O! Załoga się zebrała ;) Cieszę się, że temat się podoba i czuję się obserwowany!
Że pojawią sie (wiem oczywiście, że żartobliwie ;) ) komentarze typu "znów łódka? już kolejna?" to miałem świadomość, ale znam siebie i wierzcie, nie służy mi pustka na warsztacie, nieraz trzeba dać się ponieść emocjom, żeby po chwilach zwątpienia stwierdzić "tak! to był dobry temat do wrzucenia na matę!". Oby tak było i w tym przypadku. A jak się za długo zastanawiam to kończy się to tym, że kupuję 4 nowe modele, obejrzę, dołożę do półmetrowej sterty i dalej nic nie wiem.

StuG -wiem, że trochę Cię zawiodłem, ale jakoś nie mam w 100% pewnego pomysłu na pojazd. Jednocześnie nie wykluczam, że takowy, jako przerywnik, się pojawi ;) Też ubolewam, że obecny tutaj niejaki Kudłaty zdradza żagle z samolotami, ale co zrobić, wszystkim naraz nie dogodzisz :))
Odnośnie lawet to fakt, są jednolicie pomalowane, ale tak jak mówiłem -poza fragmentem przedniej ścianki lawety ostatecznie nic nie będzie widać. To i tak cud, że taki leniuch jak ja zrobił je w całości i pomalował. W relacji Alerta już pisałem, że następnym razem nadam lawetom trochę "kształtu" poprzez coś w rodzaju washa i chyba to będzie dobra opcja; oczywiście dla artylerii, która będzie widoczna na wierzchu -tam nie popuszczę ;) Mam nawet na warsztacie 4 czy 5 odcieni brązu pactry, ale w tej skali na tak małych elementach próby oddania czegoś na kształt faktury drewna mogłoby wyglądać kiepsko ...ale sprowokowałeś mnie, testy na pewno przeprowadzę. Jednocześnie trzeba przyznać, że tym, którzy nie kleją w standardzie i malują elementy poszycia mieszaniną zalecanych przez wydawcę akryli wychodzi to bardzo ciekawie.

Piotr P. -ta łajba w połączeniu z fornirem to może być świetna kombinacja. Mam nadzieję, że wskrzesisz powiększoną bestię!

Tomasz K. -owszem, jest kawał modelu :)
Niestety, jest to wydanie z wydrukiem laserowym. Najbardziej się obawiam obłości na poszyciu kadłuba, gdzie ze zwykłym offsetem można by coś poczarować z BCG, tutaj będzie mniej przyjemnie. A sam połysk nawet mi nie przeszkadza. Na Czarnym Kruku (choć z modelem poległem) wyglądał ten połysk znośnie i nawet miał swój urok. Nie błyszczy się to jak kreda.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-11-21 23:03  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

No i pięknie. Mi się podoba zarówno wybór modelu, jak i dotychczasowe wykonanie. Czy Twój egzemplarz też ma niektóre części pokolorowane w deseń drewna, a inne nie? Jeśli tak, to masz jakiś plan na to, aby to ujednolicić? Czy kleisz jak wycinanka dała?

 
17-11-21 10:50  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Jaka tam od razu zdrada...?
Mały romansik tylko...
Taki przelotny :)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
17-11-21 19:10  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witaj Mariaszek, zapewne rozchodzi się o to:

Niestety elementy nie są pod tym względem jednolite :(. Generalnie całe poszycie zewnętrzne i niektóre detale posiadają oddaną (całkiem nieźle) fakturę drewna. Ścianki wewnętrzne jedynie takie kolory w różnym odcieniu. Byłyby nawet znośne, gdyby cały model, konsekwentnie, takie posiadał, w Kruku tak było. Zmieniać tego nie będę, bo to już by było poważna ingerencja w model i w sumie trzeba by całość przemalować, żeby to miało ręce i nogi, albo pójść w fornir itp. -na to na razie braknie mi jaj. Skleję z tego co zaproponowała wycinanka, zobaczymy jak to wyjdzie, jestem dobrej myśli mimo wszystko.

Kudłaty -mam nadzieję, że po tym latadle zejdziesz na ziemie ...znaczy, na wodę i z jeszcze większym zapałem podziałasz przy łupince :).

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
18-11-21 07:54  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Józef   

Witam
Czy wycinanka jest czymś impregnowana? Bo sądzę że Capon to niebardzo się nadaje... Kiedyś próbowałem impregnować druk laserowy zwykłym akrylem w spraju ale powiem że miałem mieszane odczucia. Co klasyczny Capon to Capon.
Pozdrawiam

--

 
18-11-21 10:28  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam Szanownego Kolegę!
Wystarczyło ,że się na chwilkę "przysnąłem" ,a tu mi konkurencja wyrosła. :)
Revenge w standardzie? Muszę podglądać!
Pozdrawiam - Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
18-11-21 22:00  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Cześć!
Józef -niczym nie impregnowałem wycinanki. Mimo, że wydruk cyfrowy, to jest dobrej jakości, pewnie to też kwestia odpowiedniego kartonu. Jak dotąd nic się nie kruszy, więc nie widzę takiej potrzeby. Tym bardziej, że części do kształtowania, czy tam maltretowania w Revenge da się na palcach jednej ręki policzyć. Swego czasu, jak kleiłem sporo samolotów w 1:50 to druk cyfrowy wprowadziło wydawnictwo WIR/Kartonowa Encyklopedia Lotnictwa. Były to w ogóle początki druku cyfrowego w kartonówkach, był dramat. Nieświadomie raz wysmarowałem (chyba RWD-8) Caponem -to był spektakl :D. Rozpuściło druk totalnie. Dopiero lakier akrylowy, jeśli dobrze pamiętam, się sprawdził.

Lepic -witam witam! Przyjęliśmy zupełnie inne koncepcje budowy ;), moja, jako uboższa, nie da ostatecznie efektu jak u Ciebie, ale o tym już wspominałem. Zobaczymy co mi się uda ulepić w ramach szeroko pojętego, ciut naciąganego standardu ;) Byle kadłub udało się zgrabnie okleić, a potem to już chyba dam radę.

Aha, coś tam się pomału dzieje, dotarły też lasery.





A ten blok to gotowiec, jakby co... :)



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
19-11-21 08:43  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Swojego pierwszego Revenge'a też sklejałem w standardzie, więc fajnie sobie powspominać :)
A co to za siateczka w okienkach?

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
22-11-21 20:25  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Przepraszam, że dopiero odpowiadam, ale byłem w weekend poza domem. Lepic -siateczka to kupna z ABERa. Jakieś 20,-zł za blaszkę, która wystarczy śmiało na cały model, nawet trafiłem z wymiarami. Oczywiście w otoczeniu modelarza jest mnóstwo materiałów, które zdałyby egzamin :)





Aktualny stan prac:



Jeszcze kilka lawet i zacznę oklejać kadłub podposzyciem. Będzie zabawnie :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
26-11-21 20:02  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!
Kadłub oklejony podposzyciem. Może na zdjęciach nie wygląda to jakoś przecudnie, ale jak się przejedzie ręką to jest w miarę równo, bez uskoków, a to najważniejsze, żeby potem nie dostać szału przy szpachlowaniu. Czy pasowało? Trudno powiedzieć, to jest na tyle duży model, że najmniejsza niedokładność, poniżej milimetra przy pierwszej oklejce odwdzięczy się nam czterema milimetrami przy ostatniej :). Ale generalnie byłem pod wrażeniem, a wszelkie docinanie, pasowanie przyjmuję na swoją klatę. Nie pasowały do podposzycia niektóre ambrazury. Te pierwsze od dziobu i (bodaj) trzecie od rufy. Przymierzyłem to do poszycia ostatecznego, na sucho, i raczej ono zgadzało się z podposzyciem, tzn, że błędy były w samym szkielecie. Dostosowałem to wszystko do podposzycia; kleję raczej w standardzie więc nie chciałbym przerabiać kolorowych elementów.
Z własnej (powiedzmy...) winy musiałem też skracać wszystkie czerwone ścianki wewnętrzne burt. Jak się okazało, pokłady były zbyt grubo podklejone. Czyli podklejenie ich na tekturę piwną oznaczoną u sprzedawcy jako 1mm to zbyt dużo. Dużo za dużo... No ale był to problem do przejścia, choć krwi napsuło.
Teraz szpachlowanie. Przewidziałem następujące etapy:
-impregnacja cyjanoakrylem (to już zrobiłem, pamiętajcie o wentylacji pomieszczenia, ew. róbcie to na zewnątrz, gdyby kto chciał spróbować ),
-bezbarwny lakier -emalia,
-lekkie szlifowanie dla wyeliminowanie ewentualnych grudek czegokolwiek,
-kit drzewny -na grubo,
-znów lakier,
-szpachla (ta najzwyklejsza) z Tamiyi.
-biały szprej :)
Te pasy poszycia wzdłużnego, które proponuje wydawnictwo, raczej pominę, o ile powyższe zabiegi przyniosą znośny efekt. Ich kształty są raczej dostosowane do kształtu kadłuba, a nie oddają podziału desek, i tak by trzeba szpachlować i malować, więc w tym momencie -bez sensu.

Obecny stan prac:











Przede mną jak dotąd najbardziej mozolny etap budowy, a wyszlifowane musi być na cacy, trochę to zajmie.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (26-11-21 20:15)

 
27-11-21 23:46  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Najzwyklejsza szpachla to jest z Wamodu, zwana też pasztetówką:) (moja ulubiona - jako szpachla, nie pasztetówka:)). Tamiya to już inna liga.

Chyba najbardziej niewdzięczny etap masz za sobą. Co prawda teraz trochę szpachlowania i szlifowania i kurzu, ale potem już tylko zbierać owoce.
Właśnie o te różnice, które pokazałeś wcześniej, mi chodziło. Teraz je już widać - na ściance dziobowej i na śródokręciu. Ale jak dołożysz burty, to chyba nie będzie tak widać.

Bardzo ładnie poradziłeś sobie z tymi półokrągłymi otworami w osłonach burtowych.
Zresztą wszystko mi się na razie podoba.
Kibicuję nadal (i jak zawsze)!

 
18-12-21 14:42  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!

Mariaszek -miałem na myśli najzwyklejsza (czyt. najtańsza) z Tamiyi ;). "Pasztatówkę" też kiedyś używałem, przy którymś z pierwszych żaglowców; produkt niezły jak za tę cenę.

Prace poszły mocno do przodu, choć przebieg był dramatyczny. Tak jak zaplanowałem, podposzycie zalałem superglutem, lekko zmatowiłem papierem ściernym, na to poszedł kit drzewny, obróbka, i ostatecznie szpachla z tamiyi. Gdy już robiłem ostatnie poprawki pojawiły się pęknięcia. warstwa podposzycie-kit puściła :(. Odchodziły całe płaty. Co poprawiłem, po 2 dniach pęknięcia w innym miejscu. W sumie z połowa pierwotnie naniesionej szpachli odpadła. Dodam, że dawałem sporo czasu na wyschnięcie, nie spieszyłem się (w przerwach ...też szpachlowałem sufit w mieszkaniu, bo mnie naszło na małe remonty) Myślę, że znam przyczynę tej tragedii. Mimo, że szkielet jest dość gęsto zaprojektowany, to jednak podposzycie, a właściwie karton, na którym było wydrukowane, było zbyt wiotkie, mimo wzmacniania go specyfikami cały czas (jak się okazało) pracowało. Oczywiście w tym momencie już nic nie dało się zrobić. Zapadła decyzja o wykonaniu poszycia linii wodnej z pasów zaproponowanych przez projektanta. I wiecie co? Nie ubolewam z tego powodu. Podposzycie, mimo małych pęknięć, z którymi już nie miałem woli walczyć, stanowiło dobre podłoże do oklejania. Same pasy poszycia dennego pasowały rewelacyjnie, ew. docinanie to jakieś małe kliny grubości 0,5 mm, co przy tak dużym modelu świadczyć może tylko o zbyt dużej ilości szpachli w którymś miejscu, lub po prostu, jakieś moje niedociągnięcia. Byłem pod wrażeniem. Poszycie powyżej linii wodnej też pasowało imponująco. Jedyny problem tego modelu to furty działowe, tu trzeba uzbroić się w cierpliwość :3 Niektóre pewnie zostawię w pozycji zamkniętej. Poszycie denne w miejscach łączeń lekko przeszpachlowałem, a potem pomazałem mooocno rozwodnioną akwarelą -zgodnie z planem. Bielutka biel przy modelu starego obiektu wyglądałaby bardzo nienaturalnie. Czy przyjmiecie to do akceptacji -nie wiem, na zdjęciach też to inaczej wygląda niż w rzeczywistości, ale moim zdaniem mniej więcej tak te prześwity zabielonego dna wyglądały.
Obecny stan kadłuba należy jeszcze traktować nieco roboczo. Jest kilka miejsc gdzie cyjanoakryl wytrącił osad, kilka niedoróbek w retuszu (dopiero na zdjęciach wykryłem), oraz kurz po szlifowaniu w niektórych szczelinach. Cudów nie ma, ale i tak myślałem, że będzie gorzej. To wymagający model z racji swoich kształtów. Na tym etapie mogę też powiedzieć, że okręt będzie ukończony. Niedoróbki widoczne teraz może i znikną jak dojdzie takielunek i żagle. Aha, zastanawiam się nad zrobieniem lekkiego laserunku na powierzchni wzorzystych burt, bo tam też ta biel zbyt biała. Ale to jeszcze się zobaczy... Dość przynudzania, tak to wygląda:

-rzeczone pęknięcia, najbardziej dramatyczne chwile tej budowy:




- z gotowym poszyciem:




-aktualny stan prac:












































pozdrawiam

--

Post zmieniony (19-12-21 10:30)

 
10-01-22 22:21  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.

Czas na małą aktualizację. Zrobiłem tę galeryjkę na rufie. Faktycznie, jak pisali inni, troszkę trzeba było się nagimnastykować z samą podłogą, ale ogólnie dało się to jakoś poskładać. Ponadto trochę drobnicy na pokładzie, drzwi itd. Aktualnie trwa produkcja nagli, także mozolnie ...ale co nagle to po diable.

Uwaga, ważne. Pytania do speców w dziedzinie:
1. Jak wiązane były działa do burt w tym okresie? bo przypuszczam, że jakoś były. W internecie jest sporo (jak się okazuje) zdjęć, ale raczej dotyczą XVII, XVIII wieku. To, że kiepski ze mnie szukacz to inna sprawa, ale chciałbym, żeby to było zrobione jak trzeba. Model jest na tyle duży, że mogę kombinować zanim przykleję maszty.
2. Bardziej retoryczne pytanie, czy jufersy w Revenge bezwzględnie miały trójkątny kształt? Pytam, gdyż w takich rozmiarach (2,5 do max 4mm) nie spotkałem w internecie drewnianych jufersów, jedynie okrągłe, których z resztą mam pewien zapas. Praca z nimi i efekty na tyle mi się spodobały, że niechętnie korzystałbym z tych laserowo ciętych do złożenia (a takie już się kupić da). Człowiek się leniwy robi :), ale zupełnie poważnie -życie jest za krótkie, żeby sobie robić pod górkę z jufersami akurat. Aha, podjąłem próbę "okrojenia" okrągłego, toczonego z drewna jufersa, ale efekt był marny, a jest to takie małe, że obróbka papierem ściernym każdego z osobna mogłaby poskutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Tak to teraz wygląda:
























PS

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
11-01-22 09:13  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

1. Standardowo, jak artyleria angielska, czyli "gruba lina" przywiązana do grona lufy, dwie talie z boków i jedna z tyłu. Ta "gruba lina" (breeching) pojawiła się już chyba w XV wieku wraz z pierwszymi lawetami na kołach. Początkowo była ponoć wiązana do obręczy zamocowanych do boków lawety, ale w XVI wieku "powędrowała" na koniec lufy (u Anglików) lub przez otwory w bokach lawety (na kontynencie).
2. W tym okresie obstawiałbym jednak jufersy trójkątne. Dopiero w XVII wieku ewoluowały do formy okrągłej, która weszła na stałe mniej więcej w jego połowie.

Bardzo elegancko ci to wychodzi. Powinien być piękny model.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
11-01-22 10:40  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jak dla mnie to ten model juz jest piękny:-)
Nawet jestem w stanie odpuścić Ci winy za branie na matę od pewnego czasu tylko żaglowców:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-01-22 20:49  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dobry dobry.

Seahorse, dzięki, to są konkretne odpowiedzi, które w pełni wyczerpują temat. Jak żeś powiedział -tak zrobię.

StuG, dzięki, cieszę się, że się podoba. Za każdym razem podpuszczasz mnie jakbym był pancerniakiem, a nie jestem, czasem coś na kołach czy gąsienicach zlepię i tyle :) Jestem zbyt wybredny tematycznie żeby kleić czołg za czołgiem, a 90% ciekawych tematów sam ruszyłeś z takim efektem, że człowiek nie widzi sensu się za nie zabierać hi hi. Aaale, obiecuję, w niedalekiej przyszłości pojawi się coś pancernego:




Nie, to nie jaja. Te H0 czołgi są przeurocze :) i chętnie sobie coś z tych wycinanek zlepię.


Wracając do Revenge, temat nagli można uznać za zamknięty. Sztuk jakoś tak ponad 50, więc 3 wieczory zeszły. Robiłem je identyczną techniką jak przy Alercie, z tym, że teraz z poprawionym kształtem:







A tutaj już na swoim miejscu:









Teraz chyba się zabieram za te armaty na pokładzie.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
15-01-22 13:19  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Nagle świetne - choć mocno pracochłonne, efekt jest taki, jak być powinien.

Jeszcze co do tego bielenia dna. Z tego co czytałem, chyba powinno być jeszcze bardziej brudne, właściwie bez białych elementów. Czyli nie powinno być chyba takich kontrastów. Ale Panie - czy ktoś to kiedykolwiek widział?:) Do modelu pasuje i mi się podoba.

Ogólnie model wygląda super! Nie ukrywam, że jakiś czas temu zacząłem ten modelik z zamysłem przerobienia elementów wycinankowych na drewniane, ale widzę, że w przypadku tego modelu nie ma to sensu. Twój wygląda obłędnie-kolorowo-elżbietańsko.

Pozdrawiam

 
15-01-22 20:39  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.

Mariaszek -wiesz, przybrudzić zawsze mogę, ale faktycznie nie wiadomo na ile :). Grunt że nie zostało bielutkie, bo to by wyglądało zbyt "zabawkowo". A reszta modelu już jest dość kolorowa i wygląda cukierkowo, zwłaszcza jak się to postawi przy modelach Seahorsa.

Złożyłem dziś jedną armatę (z tych na wierzchu, na pokładzie). Chciałem sprawdzić czy da się to w ogóle zrobić, no i stwierdzam -da się. Ta grubsza lina (breeching -jak to Tomek uprzejmy był wyjaśnić) chyba ciut za długa. Niby mierzyłem ile ma mieć w pozycji po wystrzale, ale nadal mi się wydaje, że przesadziłem, nic tak już musi być. Lufy z wycinanki z pierścieniami z drutu, pomalowane mieszaniną jakiegoś brązowego i złotego koloru pactry.
W sumie po raz pierwszy zrobiłem talie lawety z bloczkami, także coś nowego z tej budowy wyniosę. Teraz mogę zabrać się za produkcję taśmową. Ogólnie robota mozolna, ale fajnie, że na pokładzie nie będzie pusto. Tak to wyszło:











Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-01-22 20:00  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Twoje nagle ciągle ryją mi beret... Dobra robota!

Talie lawet też robią robotę. Bloczki wycinankowe?
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-01-22 22:45  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Kudłaty, wycinanka w ogóle nie przewiduje talii, co za tym idzie bloczków nie ma. W ogóle mało czytelne w instrukcji jest rozstawienie artylerii i sporo trzeba się domyślać, dedukować. Może na końcu zrobię jakiś rysunek zestawieniowy dla potomnych, co i gdzie, bo rodzajów dział w tym modelu jest multum. Bloczki to pozostałość po Duyfkenie od Seahorsa, nie wiem czemu mi aż tyle ich zostało, nie pamiętam, może był duży zapas. Są świetne, mają jakieś 1,7 mm długości, więc wydaje mi się, że trzymają skalę. Zbyt masywne bloczki do talii (np większe niż koła) wyglądałyby komicznie, a taki rozmiar to moim zdaniem minimum przyzwoitości, jednocześnie maksimum moich możliwości pracy nad taką drobnicą :)

Wczoraj i dziś sporo popracowałem, produkcja masowa ruszyła i właściwie pozostało poskładać wszystko do kupy na pokładzie. Na razie jest tyle:









Nie wiem na ile jest to bliskie prawdy, zrobiłem tak jak byłem w stanie zrobić.
Finalnie dodam jeszcze jakieś wiadra (tym razem lepsze niż w Alercie) i chyba kule w takiej trójkątnej ramce, jak do bilardu :))

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
24-01-22 22:18  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanie.

Działa na pokładach gotowe. Licząc części kartonowe, bloczki, druty i nici, to wyszło jakieś prawie 600 elementów, strach się bać co by było przy większej ilości artylerii...

"Drewniane" lawety potraktowałem washem z mocno rozwodnionej akwareli, zawsze to trochę uplastyczniło.













pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
25-01-22 08:21  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

niech ktoś już zamknie hurtownię tej polokokty!!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
25-01-22 09:33  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Fiu,fiu....Panie Kolego, "zazdraszczam" tempa i postępów.
Jak tak dalej pójdzie to na wiosnę się galeria szykuje :)
Te dwie baterie na forkasztelu powinny być chyba do przodu skierowane.
Były to najdłuższe działa tzw: pościgowe (gdzieś to wyczytałem w historii okrętu) ale mogli je przestawić,co nie?
Pozdrawiam i podglądam.

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
25-01-22 17:49  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Lepic, fakt, też nie jestem pewien co do tego ustawienia, różne wersje widziałem i też się nad tym zastanawiałem, ale już nie chciałem Wam zawracać o to gitary na forum. Przykleiłem je tam, bo prawdę mówiąc -było na nie najwięcej miejsca :)
Też kojarzę temat tych dział "pościgowych", ale nie pamiętam gdzie to wyczytałem i czy na pewno była mowa o Revenge. Może w jakiejś relacji były te rozkminy (?), nie wiem. W każdym razie, te konkretne działa na forkasztelu (cz. 199) są właśnie maleńkie gabarytowo (lufa nr 280). Za to te w dziobie poniżej są długie i nie wiem czy to właśnie one nie pełniły tej funkcji.



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
26-01-22 10:28  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Chaotyczna ta instrukcja jest :/
Nie zmienia to faktu,że masz Kolego zapał do tych armatek...Podziwiam!
Przez Ciebie i ja ruszyłem swoją łódencję, ale armatki zamówiłem z drukarki 3D.
Zobaczymy jak wyjdą. Na razie kombinuję z materiałem na żagle...
Pozdrawiam -Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
02-02-22 21:08  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj! Dobry wieczór!

Lepic, ano do instrukcyj shipyardu dopiero się przyzwyczajam i pewnie pojawi się kilka wątpliwości, szczególnie przy takielunku. Na szczęście większość elementów w sposób dość intuicyjny można kleić. Żagle zamówiłem "dedykowane", ale tylko z racji tego, że mają naniesione schematy malunków, ułatwi to robotę i zapobiegnie wpadce z ich wyglądem -mam nadzieję. No, ale to 1:96 :).

Jestem ostatnio dość zmotywowany do działania, to też coś ruszyło do przodu, choć robota mozolna.
Po kolei. Zrobiłem prawie całą drobnicę na pokładach (w sumie nie za wiele się tam dzieje) oraz w końcu płetwę sterową:



Następnie przyszedł czas na maszty i jufersy. Maszty na razie dwa, ale zameldować warto. Poniżej zdjęcie ukazujące jak przyklejam jufersy do ław. Przyklejam je na dobre, bez zabawy w robienie odciągów od razu. Odciągi przykleję później, nie będą miały, z punktu widzenia fizyki, żadnego znaczenia w naciąganiu want. W sumie w każdym żaglowcu tak robiłem i wystarczyło.



Słowo jeszcze o samych jufersach. Skoro miały być trójkątne to są trójkątne. Z niemałym trudem udało mi się skompletować różne wymiary, choć kształty już nie są tak identyczne :). Wycinanie dziurek igłą, czy wybijakiem to moja bolączka, stąd w ogóle nie rozważałem innej opcji niż lasery, z którymi też trochę trzeba się namęczyć składając do kupy. Jak się okazało w sklepach krucho z trójkątnymi jufersami shipyardu, stąd wpadłem na szatański pomysł zamówienia u Seahorse'a kompletów jufersów i bloczków do Wodnika i Duyfkena. Także jufersów mi wystarczy, a zostanie mi mnóstwo fajnych bloczków, które mogę wykorzystać gdziekolwiek :)

Teraz zdjęcia ze wszystkich stron:









Wanty oczywiście na zakładkę. Przyznaję się, że nici użyte na te wanty powinny być o jakieś 0,2mm grubsze, ale wizualnie myślę, że jest ok. Z resztą z rezerwą podchodzę do podawanych przez producentów grubości. Nić to nie drut, rozpręża się i nieraz różnie to wychodzi, co więcej mam nici dwóch producentów oznaczone jako 0,1mm i są zdecydowanie różnej grubości :)



I tak się prezentuje całość na tę chwilę:









Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
03-02-22 08:07  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fajna i czysta praca. Proponowałbym na przyszłość, przeciągać liny olinowania w wosku pszczelim a następnie opalać je nad świeczką, aby pozbyć się widocznych włosków. Ewentualnie można położyć na liny klej BCG, też daje dobre efekty.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
03-02-22 09:45  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Albo zwykłym magic lub wikolem. Co faktu nie zmienia, że jest super.

--

Post zmieniony (03-02-22 09:55)

 
03-02-22 09:52  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ależ Kolega ma tempo, fiu,fiu....
Kilka uwag, jeśli mogę: wyciągarka kotwic (czy jak ją tam zwą) przykleiłeś podporę odwrotnie
(nawet jest widoczny zarys miejsca w którym powinna być przyklejona),
tarcze mocowane na balustradzie śródokręcia (te skrajne:czerwone krzyże)
chyba powinny być szerzej rozstawione,
przynajmniej ta która wypada wprost na schodkach burtowych :) ciężko by było wchodzić na pokład:)
Ale mogę się nie znać, może i tak być powinno? Kto wie?
Pozdrawiam i czekam na żagle :)

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
03-02-22 11:07  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki Panowie. Spieszę z odpowiedziami.

Nici zawsze smaruję BCG po całej długości, zawsze sobie radził z włoskami, ale ta nić (najgrubsza z jaką do tej pory miałem styczność na wantach) jest wyjątkowo oporna na te zabiegi. Nawet ostatnio robiłem testy pod tym kątem i uznałem, że BCG wypada najlepiej. Koloru nie zmienia, co najwyżej przyciemnia, ożywia -a to akurat nie szkodzi. Wikol na pewno odpuszczę, lata temu jak kleiłem Gothę G IV to po kilku miesiącach zaczęły "dyndać", a były to bardzo krótkie odcinki (max 10cm), pierwotnie naprężone. Chyba wilgoć chwyciły, mimo że dom suchy.

Podpora jest odwrotnie, to prawda, miałem nadzieję, że nikt nie wypatrzy ;), a jednak... Po przyklejeniu pierwszej doznałem olśnienia, ale pozostało mi tylko uśmiechnąć się z zażenowaniem. Może to jeszcze poprawię, bo aż tak nie zalałem klejem.

Tarcze -oczywiście masz Lepic rację. Tu już jestem w pełni zażenowany swoim niedopatrzeniem. A pamiętam, że liczyłem te pionowe szczebelki, gapiłem się w instrukcję, a nawet zastanawiałem się czemu t tarcza wyszła nad schodkami. Oczywiście nie powinna. Aż zajrzałem w instrukcję w pracy:
https://www.mojehobby.pl/zdjecia/5/3/3/6126_2_SHP-MK011-42_7.jpg

Jak widać rozstaw nie jest równomierny, czyli mój błąd.
Ech... jak widać nawet na tak błahych elementach można zrobić kuchę. Co gorsza kleiłem je na zupełnym luzie, jako części odpoczynkowe między monotonią jufersów, tym bardziej trudno pojąć taką dekoncentrację.

A postępy są jakie są, bo mam ostatnio sporo czasu i chęci na klejenie, codziennie jakieś 3 godziny mogę podłubać, nawet weekend się zapowiada wolny także działam. Jak go odstawię na tym etapie to potem trudno będzie wrócić do tych sznurków i sznureczków :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
06-02-22 21:30  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.

Ostatnie dni pracowite były :) Oczywiście to nie koniec jufersów, wyblinek, a z wantami dopiero zaczynam zabawę, ale sporo mozolnej pracy za mną. Szału nie ma, bo wyblinki trochę porozpychały wanty, które były jak zawsze nie tak dobrze naciągnięte... no ale tak musi być, i ostatecznie zniknie to w plątaninie lin.
Aha, poprawiłem też tę tarczę nad drabinkami i wspornik żurawika kotwicznego :)
























Pozdrawiam.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-02-22 18:33  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Zawrotne tempo... Podziwiam...

--
54323031

 
22-02-22 21:54  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko!

Maszty i olinowanie stałe chyba mam skończone. Oczywiście nie obyło się bez przygód. Odkryłem kolejne trudności wynikające z rozmiarów modelu -maszty bardziej pracują. Jedne sztagi naciągniesz, inne się luzują i tak w kółko. Ale największy odlot zrobił się przy tej wielolinie nad grotsztagiem. Ja rozumiem, że sztagi potrafią się mocno wygiąć, ale to co wyszło na początku nie dawało mi spokoju i wyglądało kiepsko, a brasy fokrei by tego nie zniwelowały:


dokonałem skomplikowanej operacji i wstawiłem spory kawał pręta. Oczywiście zabawę z wieloliną trzeba było powtórzyć, ale cóż, życie... Sądzę jednak, że jest lepiej.















Bocianie gniazda poszły niezwykle sprawnie, mimo, że sztuk 4. 90% ich elementów miałem w zestawie dodatków ciętych laserem, także nie wygłupiałem się w dziubanie tych wycinankowych...















A to prosty sposób, w jaki ustalam wysokość górnego jufersa. Wanty naciągam, przyklejam w odpowiedniej linii tasiemką i wtedy wklejam górne jufersy tak, by wyszły w linii. Oczywiście przy trójkątnych jest łatwiej, okrągłe wymagają na pewno więcej uwagi. W każdym razie w całym modelu tak robiłem i wyszło w miarę równo, tzn nigdy nie wyszły mi równiej a trochę tego towaru było do zrobienia :)



Zacząłem teraz robić odciągi jufersów, te pod ławami jufersowymi. Robię w wersji uproszczonej, a może nie do końca, robię je inaczej niż proponuje wycinanka, ale o tym w kolejnym odcinku.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (22-02-22 21:56)

 
22-02-22 23:50  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Jak zawsze pięknie i pouczająco!
Patenty zapisane. :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
23-02-22 11:22  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam Kolegę.
Czy ta "wielolina" mocowana do grotsztagu to nie jest czasem system do podnoszenia/opuszczania żagla fokrei ?
(czy jak tam tam zwą ten najwyżej umieszczony żagiel przedniego masztu)
Jeśli tak (na co wskazuje instrukcja) to jest to olinowanie ruchome,a nie stałe i w całości powinno być wykonane z jasnych lin.
Czy to znów jakiś babol w instrukcji? Ma ktoś obszerniejszą wiedzę na ten temat?
Ja jestem na podobnym etapie i nie mogę dojść z tym ładu.

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
23-02-22 12:29  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Lepic, jak dobrze, że tu zaglądasz :) -możesz mieć rację, a wręcz na pewno masz, to faktycznie może być system podnoszenia górnej rei. Choć byłem przekonany, że to coś na kształt napinacza masztu względem sztagu. Dlatego to co uznałem za ruchome zrobiłem z jasnej nici, a to co nie, z czarnej. I faktem jest -schemat tej wieloliny jest na obrazku z olinowaniem ruchomym. Pocieszający jest fakt, że ten "pień drzewka" (czarny) jestem w stanie podmienić na jasny i zamiast mocować jak sztagi, to przeprowadzę go przez dziurkę w maszcie (pod żagiel fokrei). Też chętnie dowiem się jak to powinno być definitywnie.
Tak to wygląda w instrukcji:


A w tym rzucie górnej liny podnoszącej żagiel nie uwzględniono:


pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
03-03-22 22:26  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!
Ciężko w ostatnich dniach skupić się takich sprawach jak modelarstwo, także postępy symboliczne.

Dokończyłem odciągi jufersów, zrobiłem je w pełni z kartonu, bo próby z drutem, jak już wcześniej pisałem, nie dały zadowalającego efektu ...co nie znaczy że tak też jest git.




Zrobiłem też raksloty. Użyłem do nich kulek metalowych i elementów laserowych od Duyfkena i Meermana, tj. tych części w kształcie litery "B" pomiędzy kulkami. Tak to skleiłem w odpowiednim kształcie na sztywno, pomalowałem, i dopiero potem do masztu. Oczywiście mądrzejszym pomysłem byłoby zrobienie ich na etapie przyklejania masztu do kadłuba, mniej gimnastykowania by było, ale mądry Polak po szkodzie... Raksloty grotmarsrei zrobiłem z ponacinanego cienkiego kabelka od słuchawek -to już wygląda bardziej średnio, aale chyba dostatecznie. Z racji użycia metalowych kuleczek nie było jak przeciągać nici przez całe raksloty, także mamy tu pewną modelarską iluzję :) Z przodu zasłonią to reje i liczę, że będzie gites.









Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
04-03-22 20:25  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Idziesz jak burza... Świetnie!

--
54323031

 
04-03-22 21:14  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Raksloty wyglądają super!
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
05-03-22 12:17  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

A tego wynalazku to się w instrukcji nie dopatrzyłem.
To inwencja własna,czy ja się do okulisty muszę udać?
Ale wygląda fajowsko :)

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
05-03-22 14:56  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki Panowie!

Lepic - też się w instrukcji nie doszukałem. Inwencja własna bo po czymś taki kawał rei musiał się ślizgać/łożyskować. Nawet bym się nie zdziwił jakby były tu 3-rzędowe raki, ale jest jak jest, na pewno lepsze to niż nic :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-03-22 19:58  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zamiast kulek metalowych, mogłeś wziąć koraliki z tworzywa ze sklepu z rzeczami do wykonywani biżuterii, są przeróżnej wielkości, mają dziurkę w środku i są tanie :)
Przykład:
https://www.onyks.eu/search.php?text=koraliki+2mm

--

Post zmieniony (07-03-22 20:01)

 
07-03-22 20:21  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Cześć!

Siwy -fakt, koraliki to produkt stworzony do tego, ale sporo kulek odpowiedniej wielkości mi zostało po budowie Alerta więc wykorzystałem. Następnym razem ogarnę jakieś koraliki ;)

Dalsze postępy w budowie, czyli szalupa. Bardzo się jej obawiałem i wręcz pogodziłem się z tym, że będzie szpecić. Problemem nie były jej rozmiary, ale druk laserowy. W powiększeniu nawet widać, że tu i tam wykruszył się, ale na żywo praktycznie tego nie widać, więc nie babrałem więcej farbą.

Piękna szachownica...



I całość:











Teraz walczę z żaglami. Żeby nie było zarzutu pośpiechu -wziąłem kilka dni urlopu, bo musiałem trochę powybierać ;) Także nie siedzę po nocach przy modelu.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
08-03-22 09:39  Odp: [R] Revenge 1:96 Shipyard
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Szalupa jak i cały model wygląda rewelacyjnie, a jak już pracujesz nad ożaglowaniem, to wypada wyjąć z szafy miskę na wydzieliny zachwytu - znaczy miód i orzechy wypadające z rozdziawionej gęby:-)
Czy ta "szachownica" na szalupie to fakt?:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024