FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-09-21 10:00  [G]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! W kontynuacji serii "legendarne samoloty" podjęto decyzję o montażu Hawkera Hurricane Mk. IIB ("Chariton")

Krótka pomoc

Hawker Hurricane-brytyjski jednomiejscowy myśliwiec z okresu II wojny światowej zaprojektowany przez Hawker Aircraft Ltd. w 1934 roku. Łącznie zbudowano około 14 000 egzemplarzy. Różne modyfikacje samolotu mogły działać jako przechwytywacze, myśliwce bombowe (znane również jako "Hurribombers") i samoloty szturmowe.
Były to pierwsze alianckie samoloty bojowe, które przybyły do ZSRR. Łącznie w latach 1941-1944 w ZSRR przyjęto 3082 myśliwce tego typu, z czego 1557 maszyn było modyfikacją II wojny światowej.

"Harikeiny" Mk II odegrały znaczącą rolę w obronie powietrznej Związku Radzieckiego w 1941 r., kiedy wojska niemieckie zbliżały się do Leningradu, Moskwy i pól naftowych na Kaukazie. Wielka Brytania postanowiła wysłać pomoc do ZSRR drogą morską do portów północnych konwojami, które mają przechodzić poza zasięgiem samolotów Luftwaffe operujących z baz w Finlandii. W sumie w 1942 r.do Murmańska dostarczono 845 "Harikeinów".
W marcu 1942 r.dowództwo radzieckie postanowiło przeprowadzić całkowitą modernizację uzbrojenia "Harrikainów", dostosowując ją do wymagań czasowych. Do testów porównawczych wyprodukowano trzy zmodyfikowane "Hurricane", ostatecznie przyjęto wersję z dwoma działami SCHWAK i dwoma wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi UBT. Program modernizacji uzbrojenia "Harrikane" przewidywał także zamontowanie pod skrzydłami nośników bomb i sześciu szyn pod RS-82.

Cechy modelu:

Prezentowany model jest zgodny z Hurricane Mk.IIB por. Iwana Babanina z 609 IAP, zestrzelonego 6 kwietnia 1942 roku przez fińskie środki obrony powietrznej w rejonie lotniska Tiiksjärvi we wschodniej Karelii. Bardzo przyzwoity model, a ponadto w sowieckiej kolorystyce.



Na początku projektu jest oryginalny magazyn, tylko proszę zwrócić uwagę na centralne odwrócenie magazynu. W tym dzienniku znajdują się dwa centralne odwrócenia. Dodatkowe nawiasy są zaznaczone na Czerwono. Mam prośbę do wszystkich, którzy mają taki dziennik-zobaczcie, czy macie też dwa środkowe odwrócenia, czy to tylko ja?



--

Post zmieniony (08-11-21 18:38)

 
10-09-21 11:24  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Pozwolę sobie zasiąść i zadawać dużo pytań.

 
12-09-21 12:20  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Trwają prace nad projektem "Chariton", a oto wynik pierwszego etapu

Zmontowane ramy



"Łopian" w obszarze centroplanu jest początkowo podawany przez autora dla wygody tworzenia D. 1i, a następnie ta część ramy jest usuwana ( w schematach montażu moment ten jest odzwierciedlony )

--

 
14-09-21 17:16  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik następnego etapu.

Powstaje wnętrze kabiny pilota





--

 
16-09-21 10:00  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik kolejnego etapu.

Wszystkie elementy wewnątrz kabiny pilota są uformowane i zamontowane na swoim miejscu



Poszycie wewnętrzne zamontowane na swoim miejscu



--

 
16-09-21 18:23  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

W jaki sposób takie cieniutkie rureczki są formowane?

 
17-09-21 06:16  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

GTiStyle W Dzienniku Urzędowym podane są skręty

--

 
17-09-21 22:12  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jak formujesz je z papieru?

 
18-09-21 06:42  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

GTiStyle Najpierw zwijamy ciasny cylinder z papieru biurowego o dowolnej szerokości i długości, a następnie rozkładamy go i wkładamy lekko zwiniętą część do podstawy i zaczynamy skręcać z powrotem, aż otrzymamy gęsty cylinder, ponownie rozwijamy cylinder i wyciągamy skręconą część i kontynuujemy formowanie już części przez skręcenie. Konieczne jest ćwiczenie dowolnych części, a następnie łatwo będzie złożyć żądaną część. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienie było zrozumiałe.

--

 
20-09-21 09:14  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

tak zrozumiałem. Bardzo dziękuję.

 
20-09-21 13:01  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik kolejnego etapu.

Uformowana i zmontowana przez "pończochę" część nosowa okładziny zewnętrznej



Podczas montażu ujawniono pewne błędy autora w zakresie dokowania poszycia wewnętrznego i zewnętrznego w górnych częściach

Część ogonowa



Poszycia zajęły swoje miejsca




--

 
25-09-21 14:44  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Uformowane, zmontowane i zamontowane na miejscu rury wydechowe i owiewki na masce

[

Uformowana, zmontowana i zamontowana na swoim miejscu owiewka podwozia ogonowego

[

Szczerze mówiąc, nie jest w porządku. Moja nieuwaga jest winna-nie do końca przestudiowałem schematy montażowe i zapłaciłem za to wstawkami, które starałem się wykonać tak niewidocznie, jak to możliwe. Margines w postaci drugiego środkowego odwrócenia nie pomógł-kolor jest zupełnie inny i nie ma paska czystego koloru o długości prawie 7 cm.

--

Post zmieniony (25-09-21 14:48)

 
04-10-21 13:11  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik następnego etapu.

Rama centroplanu



Ramy konsol



Błotnik kompletny



--

 
08-10-21 07:35  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Trwają prace nad "Charitonem", a oto wynik kolejnego etapu.

Skrzydło i jego elementy zewnętrzne są zamontowane na swoim miejscu



Wstawienie między przedsionkiem na przedniej krawędzi skrzydła a główną częścią jest tym, ile długości głównej części nie wystarcza do dokowania z przednią częścią. Cóż, jeśli kamuflaż został poprawiony po lewej stronie,to po prawej stronie nie ma przedniej szyby.

--

 
09-10-21 23:09  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Hurricane rośnie szybko. Masz szybkie tempo klejenia, przy zachowaniu wysokiej jakości.
Bardzo mi się podoba twoja praca.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-10-21 18:30  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Bonthyc 

 

Chyba jedno z bardziej szczegółowych wydań Hurricane. Świetna praca, oglądam z wielką przyjemnością.

 
15-10-21 13:19  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik kolejnego etapu.

Wszystkie elementy ogona są uformowane, zmontowane i zainstalowane na swoim miejscu



Widok modelu po etapie



--

 
19-10-21 07:43  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! mała aktualizacja projektu "Chariton".

Uformowane, zmontowane i zamontowane na miejscu światło kabiny pilota



--

 
19-10-21 21:23  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Grzegorz2107 

 - 0

Bardzo mi się nie podoba ta wycinanka Orlika.
Niby prawidłowo jest na okładce, że BM949 był w wersji MkIIb, ale skrzydła są do wersji MkIIc z działkami.
Nie lubię takiego podejścia projektantów.

 
21-10-21 16:59  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! mała aktualizacja projektu "Chariton". Wloty powietrza są formowane, montowane i instalowane na swoich miejscach.



--

 
21-10-21 17:36  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
wilk 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Świetna robota. Nie tak dawno też zmierzyłem się z tym modelem. Nawet udało mi się skończyć ale efekt był daleki od ideału. Pomijam kwestię baboli drukarskich i przesuniętego kamuflażu. U mnie problemem było też formowanie elementów i ogólne problemy ze spasowaniem niektórych części. Ty, widzę, radzisz sobie świetnie.

Z niecierpliwością wyglądam Twojej przeprawy z podwoziem. Jak dla mnie instrukcja była mocno niejasna i bardziej posiłkowałem się zdjęciami samolotu niż rysunkami z wycinanki.

--
pozdro

 
21-10-21 19:17  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Greg77   

Андрей, с какими проблемами ты сталкиваешься? Ничего не исправить ?? Все идеально - проблеов с моделью никаких не возникало ??

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
21-10-21 20:23  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Greg77 Grzegosz, wszystkie problemy są odzwierciedlone w procesie montażu, niektóre szczegóły zarówno ramy, jak i poszycia wymagają dopasowania i regulacji. Kamuflaż nie zbiega się wszędzie, istnieje różnorodność, nie ma wystarczającej długości listew na centropłacie, podczas gdy wkładanie arkuszy centralnego obrotu magazynu z czymś w rodzaju poprawionego kamuflażu jest bardzo pomocne,tylko magazyn koloru. Ze względu na to, że rama z poszyciem jest źle połączona (przykładem jest lokalizacja reflektorów w konsolach), postanowiono nie otwierać przedziałów ładowania karabinów maszynowych i dział na skrzydłach. Ogólnie rzecz biorąc, do budowy tego modelu należy podchodzić bardzo kreatywnie, czasami łamiąc stereotypy, gdzie trzeba było porzucić ramy podczas tworzenia części.

--

 
21-10-21 22:42  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
wilk 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

No to mi ulżyło że nie tylko mi projekt wydaje się miejscami niedopracowany

--
pozdro

 
24-10-21 13:54  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Mała aktualizacja bieżącego projektu.

Luneta została uformowana, zmontowana i zamontowana na swoim miejscu, jednak do jej zamontowania trzeba było zdemontować przednią część latarni., którą po zamontowaniu celownika, wrócił na miejsce.



Uformowano, zmontowano i zamontowano podwozie ogonowe.



--

 
03-11-21 18:47  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Prace nad projektem "Chariton" trwają, a oto wynik następnego etapu.

Uformowane, zmontowane główne słupki podwozia



Regały wszystkie elementy regałów są zamontowane na swoim miejscu



Uformowane i zmontowane osłony



Ostateczny wygląd modelu po zainstalowaniu wszystkich elementów podwozia



--

 
03-11-21 21:06  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
wilk 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jestem pod wrażeniem jak poradziłeś sobie z podwoziem. Jak dla mnie rysunki były na tyle niezrozumiale że złożyłem je patrząc na zdjęcia znalezione w necie i sporo elementów pominąłem bo nie wiedziałem gdzie mam je przykleić.Tobie wyszło bardzo fajnie.

--
pozdro

 
04-11-21 06:00  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

wilk Dla mnie był to również trudny rebus i szczerze mówiąc, nie mogłem go w pełni rozwiązać. D. 35h nie wiedziałem gdzie postawić

--

 
08-11-21 18:37  Odp: [R]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Андре&#   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 21
 

Cześć wszystkim! Dobiegły końca prace nad projektem "Chariton". Przedstawiam ostatnie zdjęcia z tego projektu



Wszystkie niuanse modelu znajdują odzwierciedlenie w montażu i pomimo tego, moim zdaniem model okazał się dobry.

Ogólne zdjęcie legendarnych myśliwców



MODEL JEST KOMPLETNY.

--

 
08-11-21 19:05  Odp: [G]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Super wyszło. Ja nadal pracuję nad ciasnymi rurkami i kształtowaniem samego papieru. Czekam na kolejny budowę.

 
08-11-21 21:02  Odp: [G]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
wilk 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Model wyszedł Tobie super.

Sam się nad swoim baardzo namęczyłem i wiem ile musiało Ciebie kosztować aby go ukończyć



--
pozdro

 
10-11-21 20:37  Odp: [G]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
11-11-21 11:47  Odp: [G]Hawker Hurricane Mk. IIB Orlik 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zuch ! Super wykonanie !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024