FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-08-21 10:08  [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Od czasu zakończenia prac nad Pz IV, trochę mi się zeszło ze startem nowego tematu. Tym razem wybór padł na model leciwy i w miarę dobrze znany, wiec nie będę się o nim rozpisywał. Dodam tylko że już raz do niego podchodziłem i mnie pokonał, więc mam nadzieję że tym razem się uda.
Tradycyjnie okładka:


PLAN.
W związku z tym, iż opracowanie ma mało ciekawe jak dla mnie malowanie, postanowiłem spróbować czegoś nowego - tym razem model będzie w całości malowany. Co za tym idzie otwiera się możliwość do poprawy niektórych elementów - co w miarę własnych sił będę chciał uczynić. Wchodzę trochę jak dla mnie na nowy grunt, więc wszelkie uwagi, porady, krytyka, z waszej strony - mile widziane. Zaopatrzyłem się w poniższe materiały: laserowo wycinane gąsienice, arkusz A4 laserowo grawerowanych blach ryflowanych, żywiczne i laserowo wycinane nity i śrubki, laserowo wycinane siatki. Jeżeli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś materiały dostępne na rynku to proszę o sugestie (nie znalazłem lufy i amunicji do FLAKA w tej skali, a chętnie bym je wykorzystał). Tu wyjaśnienie - blacha ryflowana dedykowana jest do okrętów japońskich w skali 1:200, ale praktycznie idealnie pasuje rozstawem żeberek do blachy pomostu bojowego. W porównaniu do blach ryflowanych fototrawionych, plusem jest cena i fakt, iż cały pokład można wyciąć z jednego arkusza - bez konieczności sztukowania. W związku z tym iż pewnie zdarzą mi się jakieś pomyłki - model w całości zeskanowałem i wydrukowałem - aby mieć części zapasowe. Nie wybrałem jeszcze malowania, ale skłaniam się do kamuflażu z południowych Włoch, lub pustynnego (chociaż nie znalazłem materiałów czy te pojazdy walczyły) w Afryce.

Materiały dodatkowe:

Kopia zapasowa:

Laserowo wycinane siatki na burty:

Zbliżenie na ryfle:


Tyle plan. Co do realizacji, to zacząłem od rozrysowania na nowo kół nośnych, z uwagi na to, iż te wycinankowe, w mojej opinii zostały zbyt uproszczone. Zacząłem od pierwszego ich typu - są prostsze i jest ich mniej. Poniżej zdjęcia z montażu koła prototypowego:





Na chwile obecną tyle. Przystępuję do masowej produkcji powyższych kół i do wykonania prototypu drugiego typu kół nośnych.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
21-08-21 07:29  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

@btomko - ja zakupiłem ten arkusz w Model-Hobby już jakiś czas temu.Poniżej masz link bezpośredni do produktu.
https://www.model-hobby.pl/index.php?f=prod&pid=2418

Pozdrawiam,
Kuba

 
15-09-21 14:02  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Prace podążają zgodnie z planem. Uporałem się z wszystkimi 12 kołami nośnymi typu pierwszego. Poniżej zdjęcie kompletu. Po sklejeniu, pomalowałem je podkładem. Wyszło trochę niedokładności - wiec wyszlifowałem, wyszpachlowałem i pomalowałem druga warstwą. Poniższe zdjęcie przedstawia efekt po dwukrotnym malowaniu podkładem. Maluję aerografem, więc warstwy farby są w miarę cienkie. Na razie odkładam te koła na magazyn.



Następnie zabrałem się do wykonania prototypu kół nośnych drugiego typu. Proces powstawania - na zdjęciach poniżej (pierścienie zewnętrzne wykonałem jak dla typu 1 więc zdjęć z tego etapu już nie umieszczałem)





No dobra ten typ kół dał mocniej w kość niż pierwszy, ale i jest większa satysfakcja z jego wykonania. Największy problem miałem z wybraniem materiału na żeberka. Drutu się obawiałem, do kartonu nie byłem zbyt przekonany. Niespodziewanie rozwiązanie nasunęło się podczas wizyty w jednym ze sklepów modelarskich - szukając zupełnie czegoś innego - natrafiłem na takie oto plastikowe pręciki. Wybrałem średnice najmniejszą z dostępnych w sklepie - 0,9mm (choć jak potem doczytałem na stronie sklepu - średnice produkowane są od 0,3mm z gradacja co 0,1mm). Są dosyć podatne (nie pękają przy zginaniu) i plastyczne - po uformowaniu nie "prostują się". Kleiłem je na magika. Jak klej wysechł to robiłem drugą (a czasem i trzecią turę) żeby uzupełnić szczeliny. Resztę - liczę że zaleje farba.



Na koniec koło uzupełnione żywicznymi nitami 0.8mm. Finalny Efekt mnie satysfakcjonuje.



Dodam jeszcze że do każdego typu kół robię po 2-3 więcej, żeby mieć w czym wybrać i w model wstawić te jak najlepsze. Resztę wykorzystam do testów malowania i jeżeli nie zdezelują się w trakcie prac, to wykorzystam w modelu jako zapas. Taki system chyba też uskutecznię przy modelach w standardzie – dla elementów powtarzalnych jak kółka – zrobię kopię i najpierw wykonam egzemplarz testowy żeby sprawdzić spasowanie i kolejność sklejania poszczególnych (najlepsza - nie zawsze jest taka jaką podaje instrukcja, lub jaka mi się wydaje że jest po przejrzeniu modelu)

Na kolejny etap zaplanowane - wykonanie pozostałych kół jezdnych (16 sztuk), oraz rozrysowanie i wykonanie kół napędowych. Za radą @LelumPolelum - przeanalizowałem co oferuje wycinanka w zakresie kół napędowych i gąsienic. Odbiegają znacznie od rzeczywistości nie tylko wyglądem, ale i wielkością, więc dużo pracy przede mną.

Naszły mnie refleksje co z ramą, układem jezdnym, silnikiem. Głębokich modyfikacji ramy się boję - jak coś mi się rozjedzie to potem nie domknę nadbudówki. Z drugiej strony rama jest znacznie uproszczona. Chyba pójdę w stronę uplastycznienia bez ingerencji w geometrię - i tak tego potem nie będzie z zewnątrz widać.

Pozdrawiam,
Kuba

 
10-10-21 22:36  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Poniżej kolejna porcja zdjęć z postępu prac. W pierwszej kolejności wykonałem wszystkie koła jezdne drugiego typu, oraz pomalowałem je podkładem. Teraz wracają na warsztat żeby wyeliminować wszelkie niedociągnięcia i po tym na magazyn.
Następnie wykonałem też prototyp koła napędowego. To co oferowała wycinanka, odbiegało nie tylko kształtem ale i przede wszystkim rozmiarem w stosunku do oryginału (dużo większa średnica w opracowaniu).
W następnym etapie rozrysowałem sobie gąsienice i wykonałem ogniwa prototypowe, żeby sprawdzić czy będą mi pasowały do kół nośnych. Pierwsza przymiarka się nie sprawdziła stąd wykonałem drobne poprawki w projekcie i wykonałem kilka ogniw ponownie. Tym razem już jest ok więc w następnej aktualizacji pokażę zdjęcia z produkcji gąsienic

@Tommy
Raczej „projekcik” 😊
Ad.1 Siatka na burty – faktycznie chyba skuszę się na metalową. Coraz bardziej do tego dojrzewam.
Ad.2 Co racja to racja. Trochę się namęczyłem. Następnym razem zrobię większy "risercz" żeby dopasować materiał do potrzeb.
Ad.3 Nie jest tak źle. Przed rozpoczęciem prac – porządnie nasączyłem całe arkusze tektury kaponem. Do tego przed szlifowaniem pokrywam jeszcze BCG.
Ad.4 Ok. zastosowałem – faktycznie wystarczy zazwyczaj jeden obrót ze szlifowaniem. Dziękuję za radę.
Kada tego typu pomoc jest dla mnie bardzo cenna. Tak głęboka ingerencja w opracowanie jest dla mnie nowością, stąd proszę o więcej takich rad :)
Co do zaburzenia – to to co miałem rozpoczęte dokończyłem zgodnie z pierwotnym planem – resztę Twoich uwag wprowadzę przy wykonywaniu kolejnych partii modelu.

Zdjęcia z wykonanymi kołami nośnymi


Poniżej zdjęcia obrazujące kolejność wykonywania kół napędowych








Pozdrawiam,
Kuba

 
17-10-21 21:30  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego posta, poniżej prezentuję postęp prac związany z gąsienicami.
Początkowe założenie wykorzystania zakupionych - zmienłiem (@LelumPolelum - to przez Ciebie :-).
Posiłkując się relacją @RomanaC z budowy Sd.Kfz. 7/1, postanowiłem spróbować sił w wykonaniu ich w całości od podstaw.
Najtrudniejszym było rozrysowanie ich w taki sposób, aby idealnie nachodziły na koła napędowe. Udało mi się to osiągnąć przy drugiej iteracji.

Poniżej zdjęcie kompletu części na jedno ogniwo i proces jego powstawiania.







W pierwszej partii wykonałem 10 sztuk ogniw aby sprawdzić spasowanie do koła napędowego.





Wyliczyłem że będzie mi potrzebne około 120 sztuk ogniw. Do tego pewnie kilka zapasowych.
Patrząc ile czasu zajęło wykonanie tych powyższych, to komplet powstanie za około 1,5 miesiąca....
Trochę mnie to przeraża, niemniej liczę że efekt wynagrodzi włożony nakład pracy.
Prawdopodobnie urozmaicę ten czas rozrysowaniem elementów zawieszenia.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
29-11-21 16:47  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Pora na małą aktualizację i wydobycie relacji z czeluści zapomnienia...
Od od ostatniego postu minęło ok 1,5 miesiąca, czyli zakładany przeze mnie czas na wykonanie gąsienic....
Tak więc stałem się szczęśliwym posiadaczem ok 130 sztuk ogniw - jak na poniższych zdjęciach. Sam proces wbrew pozorom i moim obawom nie był tak uciążliwy jak myślałem na samym początku prac - że będzie. Poniżej zdjęcia gotowych ogniw.





A tu ogniwa naklejone na taśmę malarską i przygotowane do potraktowania aerografem.
Na początek planuje pokryć je dokładnie (kilkoma warstwami) czarnym podkładem tak aby zamalować wszelkie zakamarki. Następnie jakiś kolor "gąsienicowy" ciemno szary. Potem chcę złożyć ogniwa w całość i dalsze malowanie, oraz wathering procedować już na złożonej w całość gąsienicy.



Teraz na tapetę idzie rama i układ zawieszenia. Skleiłem ramę z wycinanki, aby mieć pogląd na wymiary gabarytowe. Porównałem efekt ze zdjęciami prawdziwej ramy - różnice są, podobnie jak w przypadku kół, znaczne. Ponadto zmieniłem wymiar (średnicę) koła napędowego na mniejszy, więc spodziewam się, iż wykonując ramę zgodnie z opracowaniem, wyszła by spora luka pomiędzy kołem napędowym a pierwszym kołem jezdnym.
W związku z powyższym postanowiłem że rozrysuje ten układ na nowo. Dodatkowy argumentem za takim podejściem, były komentarze w innych relacjach, że koła w gotowym modelu się "rozjeźdżają".

Wygląda na to ze dopiero nadwozie i działo będzie wykonane wprost z wycinanki :) (znaczy z uplastycznieniem, ale bez przeprojektowywania :)

@Demon - projektu gąsienic nie planowałem publicznie udostępniać, niemniej, jeżeli ktoś byłby zainteresowany - do mogę wysłać PDF na prywatnego maila.

Pozdrawiam,
Kuba

 
20-12-21 17:46  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Aktualny stan prac prezentuje się następująco:
Ogniwa pomalowane. Na szary zastosowałem miejscowo kolor ciemnordzawy żeby nieco zróżnicować ton. Na ta chwilę malowanie aero gąsienic skończone. Resztę załatwię pędzlem (gumowe nakładki) i watheringiem.
Dodatkowo od strony wewnętrznej, ogniwa nieco rozjaśniłem z jednej strony - dzięki temu przy połączeniu w całość uzyskałem nieco większy kontrast. Prawdopodobnie to i tak potem zgodnie pod dalszymi efektami, ale na razie mi się podoba .




Przeprojektowywanie ramy daje nieco w kość - stąd aby palce się nie zastały - wziąłem się za lawetę (tak to się chyba nazywa fachowo :) pod FLAKA. Układ główny zachowałem, uplastyczniając nieco detale. Poniżej efekt prac.



Obecnie będę kontynuował prace nad projektem ramy, i równolegle rozpocznę prace nad klejeniem łoża pod armatę.

@PAWEL - nie mam wyczucia. Ja wydrukowałem na zwykłym papierze z drukarki i nakleiłem cały arkusz na kartę z bloku technicznego. Wyjątkiem jest wręga - tu zastosowałem tekturę 1mm grubą.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
24-01-22 21:04  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

FOTOSIK ożył, więc zamieszczam zdjęcia z kolejnego postępu prac. Powstało prawie całe łoże pod armatę. Ta część zabrała znacznie więcej czasu niż myślałem z uwagi na bardzo dużą ilość detali o które postanowiłem uplastycznić plany, oraz małą powtarzalność elementów. To tego sporo schodzi na szukaniu zdjęć (praktycznie na jedną sesję klejenia połowa czasu to fizyczne klejenie, a druga połowa to grzebanie w internecie za zdjęciami). Niemniej mam nadzieję że efekt się spodoba.













I zdjęcia całości.


Pozdrawiam,
Kuba

 
01-02-22 15:47  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Panowie - bardzo dziękuję za pochwały i doping.
Prace trochę przyspieszyły.
Mam skończonego praktycznie całego FLAK-a.
Nie składałem na razie podzespołów w całość z uwagi na przyszły proces malowania. Jak przymierzyłem osłony i założyłem teleskopy, to stwierdziłem że w wiele miejsc nie będę miał podejścia czy to aero, czy to pędzlem. Z tego też powodu na razie zostawię to takie nieposklejane.
Zębatkę na mechaniźmie podnoszenia działa - po wielu nieudanych próbach z wycinaniem w kartonie - zrobiłem finalnie z... tretytki. Trochę nie do końca trzyma skalę, ale przynajmniej zęby są identyczne :) Mam nadzieje ze po przemalowaniu i przetarciu metalizerem będzie dobra imitacją.











Mam nadzieję że w następnym poście zaprezentuje w końcu pierwsze zdjęcia postępu prac nad ramą.
Obecnie równolegle ze sklejaniem ramy - rozrysowuję również zawieszenie kół nośnych, które w opracowaniu było potraktowane w sposób .. dosyć pobieżny :).

Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (01-02-22 15:48)

 
11-02-22 11:49  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Idąc za rada STUG-a przyjąłem metodę małych kroczków w prowadzeniu relacji.
Poniżej prezentuje pierwszy etap prac na ramą - główna konstrukcja nośna.
Element w który się bałem ingerować to przód - pojazdu, a to z uwagi iż stanowi podstawę na której opierają się błotniki i nadbudówka. Postanowiłem więc przerysować ten fragment tak jak to wychodzi z wycinanki, aby potem być pewnym że góra będzie pasować.
Sposób łączenia elementów - trochę autorski, ale na szczęście wszystko się ładnie zeszło i niepowichrowało.





Następny etap prac - rozrysowanie elementów wyposażenia ramy i zawieszenia.

Pozdrawiam,
Kuba

 
14-02-22 16:16  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

StuGu - Do projektowania wykorzystuje programu typy CAD - rysuje wszystko na płasko.
Co do kolejnych elementów to:
1. Ostatnią znaczną ingerencję planuje w zawieszenie przednich kół skrętnych.
2. Silnik, skrzynia skrzynia biegów - będzie z oryginalnej wycinanki. Tu nie znalazłem na tyle dobrych materiałów aby się podjąć projektowania na nowo - będzie tylko uplastycznienie. Zdjęć co prawda jest dużo, ale na schematy się nie natknąłem. Ponadto zdecydowałem iż ani maska, ani drzwi boczne nie będą otwierane, więc całego przedziału silnikowego nie będzie widać. Wykonam go więc wprost z wycinanki aby przez szczeliny wentylacyjne było widać że "coś" jest w środku.
3. Całe nadwozie z wycinanki + uplastycznienie.
4. Środek szoferki - bez ingerencji - środek widoczny będzie tylko przez otwór z paki. Najchętniej to ten otwór bym jakoś też zamaskował, aby nie było widać środka, ale nie znalazłem żadnych fotografii referencyjnych jakby to można było zrobić.

Taki mam plan.

Pozdrawiam,
Kuba

 
25-02-22 13:07  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Poniżej mała aktualizacja - doposażenie ramy o kolejne elementy: układu zawiesza, przeniesienia napędu i usztywnienie płyty tylniej.







Pozdrawiam,
Kuba

--

 
16-03-22 15:03  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Przybyły kolejne elementy.
Tym razem skupiłem się na zawieszeniu. Rozrysowałem trzy typy elementów do których będę mocowane osie kół jezdnych (chyba się to nazywa wahaczem, ale nie znam się :). Najbardziej pracochłonny był tylni wahacz z mechanizmem napinania gąsienic.

Części:



Poszczególne fazy montażu







I komplet:

.

Obecnie pracuję nad resorami, osiami i pozostałym wyposażeniem ramy. Powoli zbliżam się do momentu złożenia podwozia (przynajmniej roboczo) w całość. Jednocześnie merytorycznie rozpoznaje kolejne etapu i tutaj mam do Was pytanie: porównując silnik z wycinanki i silnik ze zdjęć z zachowanych egzemplarzy mam wrażenie że to dwa różne motory. Po małej dedukcji wyszło mi, że jednostka montowana w SD KFZ 7 to: MAYBACH 62 HL TUK. Natomiast to co jest w wycinance bardziej pasuje do modelu Maybach HL 85 TUKRM montowanego w dwunasto-tonowym Sd. KFZ 8. Niestety nie znalazłem żadnej wycinanki w której byłby opracowany dedykowany do mojej "7" silnik, a nie dysponuje materiałami na tyle kompletnymi aby samemu zaprojektować od podstaw ten silnik. Nie bardzo wiem jak podejść do tematu. Na chwilę obecną skłaniam się do wykonania silnika zgodnie z opracowaniem, ale bez otwieranego przedziału komory silnikowej, tak aby było widać że "cos tam jest" ale bez detali.
Prośba o jakieś sugestie / porady / pomysły.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
26-04-22 16:32  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Raport z małego postępu prac.
Zawieszenie zamontowane do ramy.



Następnie na warsztat poszły resory. Udało mi się je wykonać w komplecie.



Wykonałem również elementy mocujące koła napędowe:



domek52 - myślałem o zakupie tego opracowania, ale chyba pójdę w inną stronę - więcej przy następnej aktualizacji, niemniej dziękuję za podpowiedź.
jhradca - Ten silnik z Wespe wygląda zupełnie inaczej. Wydaje mi się również że nie będzie pasował gabarytowo.

Pozdrawiam,
Kuba

 
09-05-22 15:54  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Ostatnio udało się wygospodarować trochę więcej czasu na klejenie, wiec i częstsze aktualizacje postępów prac są.

Na początek parę detali do ramy:


Długo myślałem jak i z czego wykonać osie dla zestawów kół. Ostatecznie wykorzystałem pręty plastikowe średnicy 2mm. Najpierw wyciąłem szablon w kartonie i zaimpregnowałem cyjano-akrylem. Następnie, aby uzyskać żądany kształt, podgrzewałem nieco plastik w miejscach zagięć, wstępnie formowałem, po czym wciskałem w przygotowaną kartonową formę w celu uzyskania finalnego kształtu. Nadmiar odcinałem. Na koniec doklejałem osie do zamontowania w ramie. Po takim zabiegu pręty w dalszym ciągu zachowują się plastycznie, co dobrze rokuje przed finalnym montażem - będzie można delikatnie przyginać aby zachować dokładny rozstaw osi kół.



W dalszej kolejności rozrysowałem i powycinałem główne elementy skrzyni biegów. Detale dorobię już bezpośrednio na sklejonym korpusie z dostępnych zdjęć i fotografii.


Na koniec, mając już wszystkie elementy podwozia, nie mogłem sobie odmówić złożenia sobie wszystkiego na sucho. Koła przed sklejeniem w pary wymagają jeszcze szlifowania tu i ówdzie aby pozbyć się "zmechacenia", ale wygląda że wszystko się powinno poskładać.
Malowanie kół nie jest jeszcze finalne. Głównie chodziło mi o położenie koloru podstawowego na rewersy tarcz, aby po sklejeniu ich w pary nie prześwitywał przez otworowanie tarcz - kolor podkładu.




Pozdrawiam,
Kuba

 
01-06-22 12:58  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Trochę minęło od ostatniej aktualizacji, więc pora pokazać postępy prac.
Obecnie jest etap, gdzie elementy są mało powtarzalne (jak przy podwoziu), a więcej jest kombinowania i dopasowywania, niż samego klejenia.
Aby nie tracić czasu otworzyłem trochę nowych zakresów i równolegle pracuje nad kilkoma elementami. Niestety wpadłem przez to w pułapkę, że jak dokleję po 1-2 części to każdego elementu to już moje wieczorne okno na klejenie się zamyka, stąd przyrosty niewielkie ale za to na wielu frontach :)

1. Skrzynia biegów. Jeżeli chodzi o klejenie to - w zasadzie skończona (chyba że będziecie mieli jakieś uwagi) . Zostało pomalowanie ale to zrobię osobno i dopiero już pomalowaną wkleję na docelowe miejsce. Jak na element który będzie w zasadzie widoczny tylko z dołu to i tak odwzorowanie wyszło większe niż pierwotnie planowałem :), ale jak już zacząłem to nie mogłem się powstrzymać :) W mojej ocenie wygląda znacznie wierniej oryginałowi niż w wycinance.





2. Silnik. Tu poszedłem za ciosem skrzyni biegów i wykonałem całość od nowa. W podobnym stylu - rozrysowałem najpierw korpus i główne elementy, które skleiłem w pół-prefabrykaty. W dalszej kolejności skleję wszystko do kupy i uzupełnię o detale. Szału nie ma - wiem, więc przy krytycznych komentarzach proszę pamiętać, że silnik podobnie jak skrzynia będzie widoczny w zasadzie tylko od dołu :)



3. Błotniki. Nie będę ukrywał iż tego elementu bałem się najbardziej, gdyż średnio wychodzi mi sklejenie listków i obłości. Właściwie to błotniki skłoniły mnie w około 40% do podjęcia decyzji żeby model malować. Jak widać założenie było słuszne. Jakby to miało zostać w standardzie to....
Na szczęście w ruch poszła szpachla i papier ścierny :) zdjęcie pokazuje efekt po pierwszym szlifowaniu. Teraz już jestem po 2 kolejnych i błotnik w końcu zaczął przypominać docelowy kształt :)




To tyle na razie.

Pozdrawiam.
Kuba

PS. Z okazji dnia dziecka życzę dużo modelowych / modelarskich prezentów :)

 
17-07-22 20:55  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Trochę mnie tu nie było, ale to nie znaczy że nic się nie działo.
Prace postępowały nieustannie.
Mam nadzieje że poniższa aktualizacja wynagrodzi Wam długi czas oczekiwania.

1. Silnik - z części pokazanych w poprzednim poście - skompletowałem całość bryły i uzupełniłem o galanterię.
Z efektu jestem zadowolony - kształt zdecydowanie lepiej (przynajmniej w mojej ocenie) przypomina oryginał niż ten wycinankowy. Na razie idzie do schowka w oczekiwaniu na malowanie.





2. Koła - to moje pierwsze koła tego typu w życiu (znaczy do trakcji typowo kołowej - nie gąsienicowej). Tutaj efekt mógłby być trochę lepszy, ale po wykonaniu nastu sztuk poddałem się i wybrałem po prostu trzy najlepsze okazy. Zdjęcia de-facto prezentują kolejność postępu prac. Najbardziej w kość dał bieżnik - a właściwe jego w miarę proste przyklejenie do głównego korpusu koła. Malowanie na razie tylko po to aby wyłowić jakieś niedoskonałości.














3. Idąc za ciosem wykonałem przednie zawieszenie dla powyższych kół. Praktycznie całość rozrysowana od nowa.



4. Przedni grill chłodnicy. Tutaj wprowadziłem "lekką" :) modyfikację rozwiązania z wycinanki. Przede wszystkim złamałem jednolitą płaszczyznę frontu grilla poprzez wysunięcie dwu środkowych prętów, powiększyłem otwory, uplastyczniłem żaluzje, dodałem siatkę za żaluzjami, wyciąłem otwór w płycie tylnej tak aby zmieścił się wentylator silnika.





Obecnie przystępuję do prac nad nadwoziem i płytą pod FLAK-a.

Pozdrawiam,
Kuba

 
19-08-22 07:48  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Miesiąc minął od ostatniej aktualizacji, więc pora na mały update.
1. Dokończyłem nadkola, połączyłem je w całość z płyta przednią i uzupełniłem o detale.



2. Wykonałem w całości szoferkę. W tym elemencie nastąpiła zmiana planów - początkowo miałem zamiar wykonać ją zgodnie z wycinanką - uplastyczniając tylko o nity. Po dokładnej analizie materiałów, wyszło mi, że ta wycinankowa jest za wąska, ma inaczej rozwiązane błotniki nad kołami napędowymi, inne wymiary włazów sufitowych, inne rozmieszczenie nitów, więc... zabrałem się za kreślenie :). Jak wspominałem wcześniej nie zdecydowałem się na wykonanie wnętrza kabiny. Otwór w płycie tylnej szoferki zamaskowałem wklejonym w środek pudełkiem, które będzie pomalowane na czarno. Efektem jest element jak poniżej:





3. Wykonałem (posiłkując się nieco częściami i planami tej z FAMO) wciągarkę linową wraz z elementami mocowania do ramy:





4. I na koniec drobnica w postaci elementów doposażenie płyty tylnej ramy:



W dalszej kolejności planuje wykonanie maski silnika, tak aby połączyć w całość: wykonany wcześniej grill, nadkola i szoferkę. Na koniec zostaje płyta pomostu bojowego wraz z burtami. Wymyśliłem, że aby łatwiej było manipulować modelem podczas malowania, na razie nie będę sklejał ze sobą elementów nadwozia i podwozia. Pozwoli to na swobodny dostęp do wszystkich zakamarków. Dobrze że widać już koniec, bo zaczyna mi brakować motywacji, ochoty i cierpliwości do tego modelu już, co wynika chyba ze zbyt dużej ilości zmian jakie w niego wprowadziłem. Trochę porwałem się z motyką na słońce ..:)

@ Tommy T.B. - będzie jeszcze szpachlowane i szlifowane :)
@ jhradca - pomyślę o tym. Na razie mam wszystkie (z wyjątkiem gąsienic) elementy rozrysowane i poukładane w formie roboczej - czytaj bałagan w pliku.

Post zmieniony (19-08-22 07:53)

 
09-09-22 13:09  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Przedstawiam raport z postępu prac.

1. Zgodnie z planem połączyłem wykonaną uprzednio szoferkę i grill - za pośrednictwem maski silnika. Przetłoczenia blachy wykonałem z plastikowych półwałków szerokości 0.9mm. Dodatkowo zainwestowałem w blaszkę fototrawioną w postaci blachy ryflowanej z której to blaszki wykonałem stopnie dostępowe do osłony silnika.



2. Osłona przedniego grilla - tu strona wewnętrzna wymaga jeszcze dopracowania, ale całość zmodyfikowałem w stosunku do wycinanki..


3. Ławka dla obsługi FLAKA - na pomoście bojowym - będzie mocowana do płyty tylnej szoferki, w planie ma być ruchoma (składana). Tutaj wykonałem to inaczej niż wy wycinance. Imitacje desek drewnianych wykonałem z.. porozcinanych patyczków do mieszkania kawy. Chciałbym uzyskać naturalny efekt tekstury drewna - ale czy to się uda zobaczę dopiero po malowaniu i łoszowaniu.



4. Na koniec wykonałem osiatkowane burty pomostu bojowego. Tutaj poszedłem za rada Tommiego i zamieniłem siatki kartonowe, wycięte laserowo, na fototrawione o oczku 1,2mm. Nie mogłem się zdecydować tylko czy nakleić siatkę w całości od tyłu do ramek, czy powycinać poszczególne pola i wkleić siatki w płaszczyznę ramek (różne źródła różnie to pokazują). Ostatecznie zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie.



W następnej kolejności planuje wykonać pomost bojowy.

Pozdrawiam,
Kuba

 
25-09-22 20:35  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

@Piterpanzer
Wszelkie dalsze korekty planuję zrobić już po położeniu warstwy farby bazowej.
Mam wrażenie, że ujednolicenie koloru i sam kolor (inny niż biały) uwypukla wszelkie niedokładności i lepiej się je usuwa.
O figurkach myślałem - ale nie znalazłem odpowiednich w tej skali. Jeżeli coś przeoczyłem to prośba o informacje.
Niemniej po tym jak ich nie znalazłem - pomysł dołożenia załogantów upadł... ale planuję pewien inny dodatek :) Musze tylko znaleźć odpowiedni materiał do zaprojektowania.

Pozdrawiam,
Kuba

 
03-10-22 16:23  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Poskładałem wszystkie klocki nadwozia do kupy.
Do kabiny dokleiłem pomost bojowy wraz z burtami. Burty wykonałem w wersji ruchomej.
Na pomost zastosowałem podkład grawerowany który prezentowałem na początku relacji. Poszedłem trochę na skróty i nie wiem czy nie zemści się to na mnie w dalszym etapie, ale zobaczymy po pierwszym malowaniu. Mianowicie zamiast porozcinać blachę ryflowaną na poszczególne arkusze i nakleić na pokład - wyciąłem cały pomost z jednego kawałka i natrasowałem podział blach za pomocą igły.
Co do spodu - to tutaj dołożyłem nieznaczne uplastycznienie w postaci w stosunku do oryginalnego projektu i zmodyfikowałem sposób oparcia na ramie ciągnika.
Po doklejeniu pomostu, zaskoczył mnie (pozytywnie) rozmiar tego modelu. Będzie miał ponad 30cm długości :)

Podstawowe prace chyba można uznać za zakończone - pozostało wyposażenie w postaci łopat, młotów, lamp, itp, ale je raczej dokleję po docelowym pomalowaniu. Teraz musze rozpoznać internet i wybrać jakieś malowanie. Jak wspomniałem chętnie bym tego esdeka widział w malowaniu pustynnym, ale ta wersja chyba nie dojechała do Afryki, więc raczej zostaje Dunkelgelb solo, lub z dodatkiem kamo z Olivgrun i Rotbraun. Jeżeli macie jakieś ciekawe materiały z malowaniem tej wersji to chętnie przygarnę :).
Jak tylko ogarnę pracę z aerografem na jakimś plastikowym modelu, to wrócę z pierwszymi efektami malowania bryły nadwozia.







Pozdrawiam,
Kuba

 
14-04-23 10:52  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Po zakończeniu VK45, przyszedł czas żeby wrócić do niedokończonego projektu SD-ka. Dodatkową mobilizacją był fakt, iż pomału w warsztacie zaczęły mi ginąć wykonane już części, lub przy przenoszeniu z miejsca na miejsce - sam sobie je uszkadzałem. Pozbierałem więc wszystko do kupy i zacząłem malować. Co do samej kolorystyki to wybrałem ostatecznie jednolity ciemnożółty - bez wzoru kamuflażu (jeszcze nie ten etap rozwoju). Na początek elementy pociągnąłem czarnym podkładem tak aby zalać wszystko farbą dokładnie. Na to przyszedł podkład ciemnobrązowy - w taki sposób aby najbardziej zacienione miejsca prześwitywały czernią. A przynajmniej takie było założenie :)





W myśl zasady że najlepiej ćwiczyć na elementach których później nie będzie widać - nie będąc w pełni pewny swoich umiejętności malowania - rozpocząłem prace od ramy. Ewentualne błędy popełnione przy tym elemencie, będą zasłonięte nadwoziem i układem jezdnym.
Na początek kolor bazowy - położony tzw. meandrami, czyli nierównomiernym szlaczkiem. Starałem się nie zalewać wszystkiego farbą, tylko wykorzystać to że miałem ciemną bazę i budować cienie w miejscach zasłoniętych. W drugim etapie kolor bazowy rozjaśniłem jaśniejszym żółtym i pomalowałem środki największych płaszczyzn



W następnym etapie dołożyłem układ napędowy - silnik i skrzynie, które pomalowałem osobno. Do tego pióra resorów pędzlem pomalowałem na kolor stalowy, oraz układ wydechowy na kolor rdzawy + dołożyłem pigment.



Na koniec tego etapu prac całość ramy pokryłem filtrem, który trochę zmienił odcień żółtego i dołożyłem wasch punktowy.



Próbowałem malować obicia i zadrapania, ale z efektu jestem średnio zadowolony - wyszły trochę nachalne i nienaturalne. Prawdopodobnie zamaluję je przed dalszym etapem prac.

Pozdrawiam,
Kuba

 
26-04-23 16:43  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Nim przedstawię aktualny stan prac mam pytanie - @Piterpanzer na wydechu i kolektorze mam już zaplikowane pigmenty. Czy zapuszczenie teraz defacto wascha akrylowego z mocno rozcieńczonej farby nie spowoduje jakiś nieporządanych skutków? Pytam bo nie robiłem wczęśniej takiej kombinacji efektów.

Co do samego modelu to:

Wykończyłem koła układu jezdnego. Na pierwszym zbiorczym zdjęciu, elementy trochę błyszczą, bo chyba przesadziłem z satynowym lakierem. Finalnie efekt ten został zgaszony przez nałożenia najpierw filtru, potem wascha i częściowo pigmentów. Tutaj z obić jestem dużo bardziej zadowolony. Zastosowałem następująca technikę: najpierw gąbka z rozjaśnionym kolorem bazowym, potem pędzelkiem połączyłem niektóre kropki pomalowane gąbką, a na końcu środki niektórych (nie wszystkich) obić pomalowałem kolorem ciemnej rdzy. Taką metodę planuję również wykorzystać na pozostałych elementach pojazdu.





Przyszła kolej na bryłę główną kadłuba - trochę mi się ręce trzęsły przed malowaniem w obawie przed zepsuciem na końcu modelu któremu poświęciłem dość sporo czasu już.

Przypominam że malowanie robię pierwszy raz w życiu - więc proszę o najniższy wymiar kary w komentarzach :)

Zacząłem od koloru bazowego - podobnie jak przy podwoziu - nakładanego meandrami, z niedokładnie zamalowanymi miejscami zacienionymi.





Na to poszła pierwsza fala rozjaśnień tworzących kontrasty - tak aby trochę urozmaicić wizualnie bryłę. Ścianki malowałem pionowymi pociągnięciami aerografu.
Efektem tego miało być uzyskanie wstępnie efektu zacieków - wyszło tak sobie w mojej opinii.





Na koniec podkreśliłem wszelkie detale typu nity, przetłoczenia blachy, załamania, krawędzie - najjaśniejszym kolorem (chyba trochę zbyt jasnym) . Dokleiłem również oryginalne wycinankowe tablice rejestracyjne i znaczek marki na chłodnicy.



Tak przygotowany malarsko kadłub zamierzam teraz poddać pracom związanym z watheringierm. Zgodnie z wszystkimi mądrymi materiałami, które przeanalizowałem, efekt kontrastu ma się zmniejszyć po nałożeniu dalszych efektów - na co po cichu liczę, gdyż na chwilę obecną wydaje się to trochę nienaturalne.

Pozdrawiam,
Kuba.

 
16-05-23 12:58  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Zaraportuje niewielki progres w pracach.
Na przygotowaną w poprzednim kroku bryłę kadłuba nałożyłem: warstwę satynowego lakieru matowego, filtr, punktowy wasch, oraz skupiska brudu, delikatne zacieki. Do tego nieśmiało obicia i otarcia.
Całość uległa stonowaniu, zmniejszył się zdecydowanie kontrast pomiędzy poszczególnymi panelami, dzięki czemu spadł mi trochę kamień z serca.





Mając ukończone nadwozie, poskładałem wszystkie elementy do kupy. Model stanął w końcu na własnych kołach / gąsienicach. W sumie nie miałem wyobrażenia jak chce żeby wyglądał finalny produkt, ale osiągnięty efekt jak na razie stan mnie satysfakcjonuje :).





W następnej kolejności na warsztat malarski wejdzie FLAK i brakująca drobnica.

Pozdrawiam,
Kuba.

 
07-07-23 10:02  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

W czasie pomiędzy przyklejaniem oklejek dna kadłuba San Francisco, powoli kończę esdeka.
Dzisiaj prace malarsko zaciekowe na lawecie i samym Flaku. Kolejność prac - dokładnie taka sama jak opisana wcześniej przy kadłubie, więc nie będę dublował. Dodałem przetarcie metalizerem na lufie.





Po złożeniu działa w całość, chyba rozjechała mi się gdzieś osiowość, jakoś osłona trochę jest przekoszona w stosunku do reszty - spróbuje to jeszcze ponaciągać delikatnie.
W trakcie sesji zdjęciowej zauważyłem, że jeden nit uległ odpadnięciu z osłony - będzie to naprawione. Do tego chyba nie położyłem filtru na podajniku kaset z nabojami, bo jakoś inny odcień ma ta farba tam. Co ciekawe na żywo nie rzucało się to tak w oczy.

Co do sugestii kolegów to:
żółtodziób - przetarcia na pace dorobie, ale po zamontowaniu lawety, tak żeby były w logicznych miejscach.
StuGu - oj nie wiesz jak bardzo kusiło mnie aby nie montować tej przedniej płyty...

Powoli zbliża się druga rocznica pierwszego postu w tym projekcie , więc wypadałoby już dobić do brzegu z tym modelem.

Pozdrawiam,
Kuba

 
20-11-23 08:35  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Końca modelu nie będzie na razie... ale nie oznacza to że porzucam projekt.
Wręcz przeciwnie.
Jak zrobiłem podsumowanie czego jeszcze mi brakuje do skończenia, wyszło, że w sumie niewiele ale...
Z racji faktu iż budowa ciągnie się już dwa lata, jakoś tak nie mam ciśnienia żeby kończyć, w a związku z tym zacząłem się zastanawiać co by tutaj jeszcze dołożyć...
Powstało już kilka takich dodatkowych elementów. Poniżej prezentuje jeden z nich - najbardziej obszerny gabarytowo. - przyczepa Sd.Anhanger 52.
Inspiracją była relacja z budowy Sd.Kfz 9 + Flak 36/37 + Sd.An 52 prowadzona przez DARKA, niemniej plany wykonałem samodzielnie od podstaw.

Na początek widok arkuszy (wydrukowałem na zwykłym papierze ksero i przy użyciu kleju w sprayu nakleiłem na karton) i pociętych elementów paki.



Paka sklejona w całość:


Na drugi ogień poszły koła. Powiem nieskromnie iż jestem z nich dużo bardziej zadowolony niż z kół ciągnika. Jednak przerobienie kilku/nastu sztuk w ramach ćwiczeń dało rezultat.







Następnie wykonałem ramę główną z błotnikami.





I na koniec widok złożonych elementów. Przymiarka na sucho na razie. Łatwiej będzie pomalować pojedyncze elementy a dopiero potem skleić je w całość.



Pozdrawiam,
Kuba,

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024