FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-08-21 14:15  [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam

Zaczynam przygode z modelarstwem kartonowym. Do tej pory kleiłem tylko plastikowe. Mam małe pytanie. Zaopatrzyłem się już w kleje BCG, szewski, butapren, wikol i introligatorski. Którym z nich moge podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów? No bo chyba nie wikol ani nie introligatorski bo wybrzuszy się pokład. A BCG?

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
16-08-21 14:36  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Tylko butapren albo jakieś UHU Power.

 
16-08-21 14:36  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć.

Jeśli zaczynasz - tylko Butapren - wycinasz elementy do podklejenia z naddatkiem i smarujesz klejem zarówno element jak i karton/tekturę. Odczekujesz kilka minut i dociskasz obie warstwy. Zresztą na tubce/słoiku kleju jest krótka instrukcja.

Kleje na bazie wody odpuść, bo nic dobrego z tego nie wyniknie:-)

Polecam również użyć opcji "SZUKAJ" na forum.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-08-21 14:39  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Czyli butapren, ok rozumiem. A dlaczego mam sobie odpuścić te na bazie wody? Troche przejrzałem forum i wszyscy zachwalają ten BCG a to chyba jest wodny.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
16-08-21 14:47  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Każdy klej jest "do czegoś".
BCG jest oczywiście na bazie wody. A skoro skłądnikiem kleju jest woda, to po nałożeniu jej w duzych ilościach czy na dużych powierzchniach, woda parując, będzie powodowała wyginanie się części podklejonej. Oprócz deformacji są znane przypadki zmiany wymiarów, gdzie zbyt dużo wodnego kleju, skurczyło elementy szkieletu.

BCG dobrze sprawdza się do sklejania drobnych elementów, czy części na styk, wyoblania w pewnych granicach - długo by opowiadać. Skup się na razie na podklejaniu, a najlepiej załóż relację z budowy - w ten sposób najszybciej otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania.

Oczywiście można podklejać wszystkim, czym chcesz, ale Butapren jest - poza zapachem - opcją najbezpieczniejszą:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-08-21 14:51  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

OK dzięki za odpowiedz. Narazie relacji nie będe zakładał. Chce samemu popróbować w zaciszu domowym. Na YT jest sporo informacji.

Tak czy owak dziękuje.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
16-08-21 15:43  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
JAPS 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W sprayu TESA albo motip. W obi są. Dla mnie bomba. Psik i naklejane . Polecam. Innymi już nie kleje.

--

Post zmieniony (16-08-21 20:21)

 
16-08-21 17:08  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

tylko "Botox" - ale można się uzależnić - a jak masz zwierzaki to możesz je tym zabić - bo pies chyba bardziej to czuje niz czlowiek

 
16-08-21 17:45  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Botox ? A co to takiego?

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
16-08-21 20:04  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
lee     

Zacznij od budaprenu czy tam od butapremu - i tak na początek najpierw naucz się nim kleić. Prawdziwy introligatorski CR nic nie wypaczy - natomiast ma jedną wadę skleja na amen - więc jak rozsmarujesz dużą powierzchnię to na jednej stronie będziesz miał twardą skorupą bo już zaschnie a na drugiej lekką i lepką papkę. No chyba że kleisz warstwami i po nałożeniu kleju i jego przeschnięciu będziesz szlifował powierzchnię papierem o gradacji 1000 w dół - ale to już inna historia . Ja bym na Twoim miejscu zaczął od relacji tak jak radzi Stugu i dopiero wtedy eksperymentował.

Powodzenia w budowie

--

 
17-08-21 16:29  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

botox to butapren

 
17-08-21 17:47  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
henrykk   

Wypróbuj taśmę dwustronnie klejącą, taką „normalną“ z markietu budowlanego – pierwotnie została chyba wprowadzona na rynek do przyklejania wykładzin do podłogi. Taśma ma najczęściej szerokość 5 cm, tak że do podklejenia większych gabarytowo części (np. pokładu modelu statku) trzeba przykleić 2 (albo i więcej) pasków taśmy obok siebie. Zerwać pasek ochronny i przyłożyć do tekturki czy innej „podkładki”. Zalety takiego rozwiązania; żadne „zapachy”, nic nie musi schnąć, można natychmiast dalej pracować.
Używam tej metody od ponad 20 lat, wad do tej pory nie odkryłem.

--
Pozdrawiam
Henryk

 
17-08-21 18:00  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki wszystkim za pomoc i rady. Mam już wszystko co potrzeba, jako pierwszy model wziąłem na ząb Me-109 G-2 Trop z Małego Modelarza. Narazie podkleiłem wszystkie elementy jedną gwiazdką tekturą 1 mm. Oczywiście narazie zrobie go bez kabiny(wersja uproszczona) i bez retuszu. Chce po prostu poprawnie go skleić.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
17-08-21 20:15  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Skoro ma to być model ćwiczebny, to proponuję zrobić go jednak z retuszem. To też nie jest łatwa rzecz i warto ją poćwiczyć.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
17-08-21 20:20  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ja stosuję klej polimerowy na większe powierzchnie. Też "pachnie" ale znacznie znośniej niż butapren. No i nigdy nie miałem niespodzianki, że klej puścił po czasie, a w przypadku butaprenu się to zdarzyło.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
17-08-21 21:53  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Podkleiłem wręgi butaprenem, natomiast do klejenia części próbuje BCG. Stosuje go tak jak czytałem tutaj ,smaruje obie części cienką warstwą BCG ,czekam do odparowania i potem ponownie troche kleju na obie części no i sklejam. Jeśli coś pomyliłem to poprawcie.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
19-08-21 13:52  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Slwka   

Cześć.
Ciekaw jestem jak stosujecie klej polimerowy do dużych powierzchni ?
Rozcieńczacie przed użyciem ?
Jak to równomiernie rozprowadzić ?

 
19-08-21 18:00  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
JAPS 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Można rozcienczyc bezbarwnym denaturatem. Smarowanie pędzlem twardym albo kawałkiem tektury .

--
Modelarz okrętowiec

 
20-08-21 07:50  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

To ja się podłaczę nieco do tematu. Czy któryś z kolegów używających kleju polimerowego próbował rozcieńczyć go izopropanolem? Da, się? Nie zetnie się? Akurat mam spory zasób tego alkoholu, a denaturat to w zasadzie etanol...

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-08-21 08:50  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Sławko   

Na większe powierzchnie klej polimerowy rozprowadzam małymi szpachlami jak w linku https://www.obi.pl/szpachelki-i-skrobaki/zestaw-szpachli-japonskich-4-szt-/p/6505051.
Są dość elastyczne, łatwo się czyszczą z kleju nawet zaschniętego i można sobie kupić je w różnych szerokościach pojedynczo niekoniecznie w komplecie.

Klej polimerowy Dragona rozcieńczałem alkoholem izopropylowym i nic złego się z nim nie działo.
Jedynie jak dasz go za dużo to wtedy potrafi nasiąkać klejony karton więc trzeba to robić z wyczuciem.
Izopropanol chyba nie jest obojętny dla ludzkiego zdrowia więc to też trzeba mieć na uwadze w czasie klejenia.

 
20-08-21 11:33  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
ANDSZY   

Cześć.Alkochol izopropylenowy wymieszany z klejem można zostawiać na dłużej, czy też przygotowujesz na bieżąco.Pytam ponieważ ten rodzaj alkoholu bardzo szybko paruje.

 
20-08-21 21:59  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Żeby sobie oszczędzić problemów z deformowaniem spowodowanym przez klej można przyklejać punktowo - dać krople kleju tylko w krytycznych miejscach i po wycięciu odciąć nadruk. Kleję tak od zawsze przy pomocy BCG bez problemów.

Sekretem do używania klejów (nie tylko) wodnych jest to żeby nie walić ich tyle żeby wyciekało bokami.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
20-08-21 22:05  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Wojciech Cięciwa   

@henrykk, zainteresowała mnie ta metoda ...
Możesz pokazać coś tak klejonego ?

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
20-08-21 22:29  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
Sławko   

@ANDSZY
Zwykle przygotowuję sobie niedużą porcję w jakiejś małej buteleczce z dozownikiem żeby przy klejeniu drobniejszych elementów było mi wygodniej operować klejem. Do większych powierzchni biorę od razu z oryginalnego opakowania.
U chińczyków można takie małe buteleczki zakupić.
Buteleczki wybieram takie ze szczelnym zamknięciem więc dolany izopropanol zmieszany z klejem już tak szybko nie odparowuje.
Jeśli zamknięcie dobrze trzyma to klej wytrzymuje dość długo.

Post zmieniony (20-08-21 22:32)

 
21-08-21 13:05  Odp: [Pytanie] Jakim klejem podklejać większe powierzchnie np. pokłady okrętów?
henrykk   

Hi Wojciech,
wszystkie swoje modele (wręgi, dźwigary itp.) robię (robiłem) tą metodą.
Przykład: Ił-18 - http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=17612

--
Pozdrawiam
Henryk

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024