FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-04-21 18:47  [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

SWL zbudowały takie o to skrzydełko.

Kto odgadnie od jakiego jest "latawca" ?
Za trafną odpowiedź nagroda - wirtualny uścisk dłoni :-)

Post zmieniony (17-04-21 11:13)

 
12-04-21 19:06  Odp: [R] Skrzydło jakiego aeroplanu ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Albatros D.V.

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
12-04-21 19:08  Odp: [R] Skrzydło jakiego aeroplanu ?
Aero 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hansa Brandenburg W.29 z STM

 
12-04-21 19:31  Odp: [R] Skrzydło jakiego aeroplanu ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jak odpowiedział Michał_S - to Hansa Brandenburg W.29 .
Brawo !


Post zmieniony (12-04-21 19:35)

 
12-04-21 19:41  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie mogę wstawić zdjęć - może później się uda :-)

 
12-04-21 22:50  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No to już przecieram okulary w oczekiwaniu na ucztę estetyczno- historyczną!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-04-21 07:45  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ten "balonik" w strefie stanowiska tylnego kaemu to ciężka walka. Nie żeby nie pasował , choć wewnętrzne owijki nie pasuja za bardzo. No i drutologia "podwozia" to tez spora przeprawa.

 
13-04-21 08:19  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kolejny świetny temat. Bardzo podobają mi się samoloty z pływakami.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
13-04-21 08:21  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Super, już czekam na ciąg dalszy...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
13-04-21 18:03  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Zakładam okulary . Gotowy :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
13-04-21 18:36  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Zdjęć nie ma :-(

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-04-21 19:27  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Miłe jest to, że druciaktwórcy jak zwykle zameldowali się :-)
Ruszamy więc...

Model jak sądzę jest atrakcyjny na co składa się m.in. sylwetka z nietypowo umiejscowionym sterem kierunku i oczywiście częściowy kamuflaż w lozenge.
Model przedstawia wodnosamolot patrolowy, jeden z serii 30 egz. zamówionych w kwietniu 1918 r. przez Kaiserliche Marine (z ogólnej ilości 190 dwóch typów W.29 i W.33 – nieco zmodernizowanej wersji ).

W.29 miał oznaczenie C3MG (C – 2 os., 3 MG – 3 kaemy – dwa stałe, 1 ruchomy).
Hydroplan o numerze Marynarki Wojennej 2512 z czarną literą C wpisaną w romb o czarnych krawędziach na białym pasie był egzemplarzem, na którym latał najsławniejszy niemiecki lotnik morski Friedrich Christiansen kawaler orderu „Pour le Merite”.


KL (Kapitanleutnant) Friedrich Christiansen (1879-1972)

Kapitan floty handlowej, później służył w Cesarskiej Marynarce Wojennej należał do grona tzw.„Alte Adler”( Starych Orłów) pilotów, którzy swoje licencje pilotażu otrzymali przed I WŚ. Do wybuchu Wielkiej Wojny, jak krótko po, wpierw był instruktorem pilotażu lotników morskich a potem skierowany został do eskadry bojowej.
Do grudnia 1917 r. brał udział w ponad 440 misjach patrolowych, rozpoznawczych i bombowych. Mianowany dowódcą eskadry lotnictwa morskiego w bazie Zeebrugge zestrzelił w sumie 13 samolotów przeciwnika ( w tym kilka latających łodzi Felixtowe F2 i Curtiss H12B) a łącznie ze wspólnymi zestrzeleniami konto jego wynosiło 21 (27 ?) samolotów oraz angielski sterowiec przybrzeżny (patrolowy) C-27. Uszkodził także brytyjski okręt podwodny HMS C25. Był kawalerem wielu wysokich odznaczeń w tym „Pour le Merite” , który otrzymał jako pierwszy i jeden z tylko trzech lotników morskich (w tym jedyny pilot wodnosamolotu). Po wojnie powrócił do pracy we flocie handlowej a z końcem lat 20-tych został dowódcą największej latającej łodzi Dornier Do-X.
Na postać bohatera Wielkiej Wojny cień rzucają jego zbrodnicze czyny, których dopuścił się w okresie II WŚ, kiedy to jako generał lotnictwa był głównodowodzącym wojsk niemieckich w okupowanej Holandii. Na jego rozkaz po zabiciu przez ruch oporu jednego niemieckiego oficera, spalono wieś, rozstrzelano kilku cywilów a 661 mężczyzn zesłano do obozów koncentracyjnych, z których przeżyło 49.
Sąd holenderski skazał go w 1948 r. na 12 lat więzienia lecz wszedł już w 1951 r. ze względów zdrowotnych i zamieszkał do śmierci w 1972 r. w Niemczech.

Wracamy do modelu.

Jeśli chodzi o projekt to można powiedzieć, że sama sylwetka jest w miarę zgodna z oryginałem , natomiast to co „w środku” to już czysta fantazja (co i jak w swoim czasie).
Stąd też ten nietypowy początek budowy – nie od kadłuba a od skrzydeł.
Zmiany „wnętrzności” będą duże i muszę to wszystko zaplanować i zaprojektować. Opowiem również co wspólnego ma wnętrze kokpitów z zakładem fryzjerskim, do którego będąc pacholęciem zachodziłem gdy było co jeszcze strzyc na moim globusie :-)
Napisałem „w miarę” ponieważ kształt skrzydeł, a konkretnie ich przebieg od miejsca gdzie w dolną powierzchnię wchodzą zastrzały pływaków jest inny.



W modelu skrzydła są proste do samej końcówki.
Niestety w instrukcji graficznej montażu brak rysunku poglądowego – rzutu z przodu.
Oczywiście można byłoby to poprawić (zmniejszyć grubość końcowych żeberek) ale dodatkowo wymagałoby to rozcięcia (rozcięć ?) pokrycia - lub pokrycie winno składać się z dwóch, trzech oddzielnych oklejek. Ponieważ ze względu na lozenge skrzydła nie będą kryte malowanym batystem (jak zwykle to robię) to gdybym porozcinał poszycie widoczna byłaby niezgodność zejść elementów kolorowych lozenge.

Kilka uwag dotyczących skrzydeł:

- brak jest na dolnej powierzchni zaznaczeń wejść zastrzałów pływaków



- zaokrąglone końce pokrycia nie mają zaznaczonych linii nacięć, koniecznych by odpowiednio ukształtować obłość górnej powierzchni
Rozciąłem poszycie w jednym miejscu na linii łączenia kolorów lozenge, wyciąłem mały klin i skleiłem potem na styk.



Większość egzemplarzy na lewym skrzydle posiadała kompas i wiatromierz – będę je robił ( busola już jest )



Zmieniony jest także chodnik (w projekcie czarny pasek) – był to pas nie malowanej blachy.

Najciekawszą „nowością” (jak dla mnie) jest graficzne odwzorcowanie niektórych elementów konstrukcji.



Nie mam nic przeciwko takim „wynalazkom” (ułatwieniom), jednakże wskazane byłoby umieszczenie tych elementów dodatkowo jako opcję do naklejenia.
Jeżeli ich nie ma, to uważam całą tą grafikę za zupełnie niepotrzebną taki „kwiatek do kożucha”.
Brak jest zapasu koloru by samemu narysować i wyciąć te elementy.
Oczywiście będę je robił jako oddzielnie.
Dziwi natomiast dlaczego nie ma podobnych graficznych oznaczeń linii przebiegu żeber na skrzydłach ?

BUDOWA SKRZYDŁA



Na podposzyciu zaznaczyłem wszystkie linie przebiegu żeberek co ułatwiło ich poprawne usytuowanie przy wklejaniu.

Wklejanie wzmocnień z tektury w miejscach wejść zastrzałów pływaków(zapomniałem to zrobić wcześniej przed zaklejeniem góry)



Poszycie między liniami przebiegu żeberek jest wgniatane paluchami .



Następny etap to budowa drugiego skrzydła i wiatromierza.
Kłaniam się,
Ryszard

Post zmieniony (17-04-21 11:30)

 
13-04-21 20:01  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Medox   

Witam, mam ten model w planach i tak się zastanawiam czy nie wykorzystać w celu podpatrzenia "środka" Hansy instrukcji z modelu plastikowego z firmy Wingnut Wings.

 
13-04-21 20:54  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Melduję się! Ale zdjęć nie widać...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
13-04-21 21:03  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. A ja mam zdjęcia malutkie w otoczeniu mody i prezydenta !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
13-04-21 21:22  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Medox - oczywiście, że tak - dla mnie też będzie to wzór nie tylko dla środka bo na zewnątrz też trzeba kilka rzeczy dorobić.
Drugie źródło to

Mogę podesłać.

 
13-04-21 21:38  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Medox   

Ryszard, jeśli to nie kłopot to poproszę. Wracając do modelu, to skrzydełka pięknie wyszły. Miałem obawy z tym pod poszyciem, że będzie ono za "grube" razem z oklejką . No ale na zdjęciach wygląda to w porządku.

 
13-04-21 21:58  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Medox - podposzycie to zwykła kartka papieru od drukarki. Z takim podposzyciem mamy monolit z konstrukcją skrzydła wewnątrz co znacznie ułatwia właściwe upozycjonowanie go we właściwym poszyciu (oklejce) i sklejenie.
Przy drugim skrzydle opiszę dokładniej krok po kroku co i jak.

 
16-04-21 09:38  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Mam prośbę o ewentualne wyjaśnienie zagadki (jak dla mnie) dotyczącej sklejenia kadłuba.
Może dopadła mnie "pomroczność jasna" ? - nie jestem w stanie tego rozszyfrować.





Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam,
Ryszard

 
16-04-21 20:36  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

A może wysokość oklejki zewnętrznej jest większa o grubość dna...? To by tłumaczyło wszystko.
Poza tym wypowiem się w sprawie hostingu, który używasz ( postimig). Nie lubię go i rzadko otwieram fotki z miniaturek. Sam widok fotki w otoczeniu wielu ( często obrzydliwych wizualnie) reklam , jest traumatyczny, a mój program antywirusowy w laptopie informuje o blokowaniu szkodliwych dodatków, które chcą się instalować...
Ale to Twój wybór...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-04-21 21:22  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ryszard . Ja nie wiem jak ty chcesz walczyć z tym modelem jak z jakichś banałów robisz zagadnienia. Kadłuby Stasia same się składają ( tylko z tym bąblem u góry będzie rozkmina). A Mariusz teraz się wydał chyba że służbą zdrowia skoro obrazki nieestetycznych ludziów są dla niego obrzydliwego.

 
16-04-21 22:25  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mariusz - nie jest większa. Gdyby nawet była, to biały pasek na spodzie musiałby być znacznie cieńszy (o grubości tylko jednej oklejki).a nie jest (ma grubość dwóch oklejek czyli całej burty).
Odnośnie wstawiania zdjęć- coś ostatnio mam z tym problemy, zdjęcia są małe i raz uda się je wstawić a raz nie.

ABC - może i same się sklejają a ja już "kilka" modeli zrobiłem (nie mówiąc o tych, które sam zaprojektowałem) i nie o takim stopniu trudności jak W.29 a i sroce spod ogona nie wypadłem więc wybacz, tak jak napisałem w tym wypadku na prawdę nie wiem co i jak.
Jeżeli ma tak być, że wzdłuż całej burty jest widoczna grubość spodu to...
Może się mylę (oby) więc proszę wyjaśnij mi czy tak ma być ?
Będę wdzięczny.


Pozdrawiam,
Ryszard

 
17-04-21 05:24  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Chciałbym ci doradzić ale po pierwsze nie mogę jakoś powiększyć obrazków z tymi wątpliwościami. A po drugie naprawdę bo nie pamiętam z dołem kadłuba problemów. Straszliwe modele I wojny mają kadłub tekturowy 0.5 mm który się okleja . Po prostu trzeba chyba skleić i robić przymiarki zanim rozmontowanie tekturkę w razie co będzie niemożliwe.

 
17-04-21 09:17  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ryszard czy zdjęcia na hostingu z założenia są takie "małe" ? Albo ja nie mogę ich powiększyć ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
17-04-21 11:06  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ja po powiększeniu zdjęć wstawionych mam powiększone, duże.
Może coś siadło z rozmiarem wstawianego zdjęcia - spróbuję ponownie.

 
17-04-21 11:09  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


 
17-04-21 11:10  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po kliknięciu zdjęcia się powiększają a to pierwsze nawet na cały ekran.
Teraz powinny być duże :-)

Post zmieniony (17-04-21 11:32)

 
17-04-21 12:03  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Specjalnie poszedłem do magazynu przetrząsać setki pudeł , i w moim egzemplarzu sklejonym jest ta dolna część poniżej boków. I nie widzę przynajmniej ja nic rażącego. Przy bo okazji ci zdradzę sekret na wykonanie bąbla, otóż ta obrotnicę nasyciłem kropelką do stanu blachy , pomalowałem na czarno mat akryl i przykleiłem do bąbla przed jego klejeniem do kadłuba . Przez co ta "blaszana" obrotnica trzymała bąbel na kształt przynajmniej u góry. No oczywiście trzeba się do ukształtowania bąbla i tak trochę przyłożyć.

 
17-04-21 14:53  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

ABC - dziękuję, teraz wszystko jasne (czyli tak jak sądziłem, burty doklejone są z góry do spodu kadłuba) oraz za cenne uwagi odnośnie wykonania górnego porycia kadłuba z kokpitem obserwatora - strzelca.

 
22-04-21 18:15  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Się trochę urobiło ale dopiero teraz zwróciłem uwagę na różnice w barwach poszczególnych elementów np.:

jest jak jest, ale to nie problem bo się pomaluje, gorzej jest z lozenge skrzydeł

trzeba będzie pokombinować - może kredkami przyciemnić ?
Skrzydła zrobione, stateczniki też i aerometr (będzie zamocowany na samym końcu)

Wspominałem, że bardzo pomocne jest podposzycie (zwykła kartka papieru) - pozwala na właściwe, poprawne ustawienie całej konstrukcji wewnętrznej skrzydeł i znacznie łatwiej jest potem gotowy "wsad" okleić właściwym poszyciem.

W lotkach dorobiłem żeberka i krawędź (retusz ołówkiem)


Pozdrawiam,
Ryszard

 
23-04-21 16:05  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Medox   

Bardzo fajnie wyglądają te ugięcia "płótna". Jaki rozmiar linki stosujesz przy "olinowaniu" ?

 
24-04-21 14:53  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Medox - rozmiar ? Taki jaki mam pod ręką :-)
A na poważnie - trzy rodzaje:

- biała nić bawełniana (jeszcze made in DDR) średnio gruba
- szarawa nić wiskozowa (cienka) i
- biała grubsza nić-linka bodajże od zabawki szybowca.
Nici są barwione akrylowym srebrnym pisakiem lub farbkami akrylowymi - nie mają wtedy włosków i są lekko sztywne.
Normalnie w samolotach tego okresu stosowane były druty (lub linki) stalowe o średnicy 3 - 4mm, pojedyncze lub podwójne, także w oplotach (osłonach) lub wzmocnione listewką drewnianą pośrodku. Były też taśmy stalowe ale o jakiej szerokości - nie wiem.
"Moje" linki nie trzymają skali, natomiast w sklepach modelarskich są dostępne rozciągane nici ale ich nie używam ze względu na inną metodę ich mocowania do płatów i robienie imitacji śrub rzymskich oraz dlatego, że do malowania trzeba używać innych farbek.

 
26-04-21 18:37  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem,
Się trochę porobiło...

PŁYWAKI

Były ze sklejki lakierowane i (nie wszystkie) miały na górnych powierzchniach "lozenge". Nie sądzę by było to naklejone płótno fabrycznie drukowane w "lozenge" - a jak sądzę ręcznie malowane wg szablonów już w Seeflugestationes.
Wspominałem, że listwy anytypoślizgowe (chodniki) i ... no właśnie nie wiem dokładnie do czego służyły te okrągłe, lekko wypukłe konstrukcje (otwory rewizyjne ?) są uwidocznione graficznie i nie mogłem ich zrobić oddzielnie z powodu malowania.
Pływaki są czarno-grafitowe. Pływaki oraz wszystkie ich golenie i zastrzały również będą czarne - była to specjalna farba chroniąca przed szkodliwym działaniem soli morskiej.

Budowa samych pływaków - tak samo jak budują kadłuby okrętowcy


Zlikwidowałem trzy listwy na spodzie za redanem a dorobiłem ringi po wewnętrznej stronie przodów - do lin holowniczych
Kombinuję teraz jak i z czego zrobić gumowe (?) osłony nosów


KADŁUB - WNĘTRZE

Sporo zmian w stosunku do projektu.
Wspominałem na początku o fryzjerze - otóż będąc pacholęciem z bujną czupryną (ech...!) gdy zjawiałem się u pana Franciszka na postrzyżyny kładł on poprzeczna deskę na fotel tak bym widział siebie w lustrze. Zawsze gdy w projektach modeli widzę osadzenie fotela(i) na takiej desce mam te fryzjerskie skojarzenia :-)
Deski nie będzie - fotel pilota był osadzony na głównym zbiorniku paliwa. Nie będzie też pasków od spodni a typowe, szerokie parciane niemieckie pasy lotnicze.


Do końca wyposażania interioru daleka droga - kilka klamotów już jest (czekają na zamocowanie)


Jak widać są powstawiane wzmocnienia a oklejki burt już pomalowane (do poprawy cyferki)

Na zdjęciu widać też wózek - będzie robiony na nowo. Hydroplan przed startem ważył ok 1300 -1400 kg i wózki były masywne o szerokich kołach. Heinz i Willy jak takie robili w warsztatach bazy, to deski i belki przycinali nie do jednego milimetra - ale ten "mój" jest za pokraczny :-)

Koła zrobiłem z papieru a sam wózek z patyków (do mieszania ) i potem bejca.


Do następnego spotkania -

Pozdrawiam,
Ryszard

 
28-04-21 17:54  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
"Kapcie" na pływaki zrobione.

Zrobione z cienkiego papieru uformowanego na noskach pływaków, potem malowane i usztywnione od środka i na zewnątrz SG, szlifowanie, malowanie itd. aż do odpowiedniego efektu.

C.D - kadłub

Przykleiłem poszycie PB (wstępnie pomalowane) i sprawdziłem co i jak ze skrzydłami.
Jeżeli chodzi o montaż skrzydeł to nie robię ich tak jak proponuje projektant (w kadłub wsunięte druty i na nie nasunięte skrzydła) a "swoją" metodą. Mocuję na stałe druty w jednym skrzydle i wsuwam je w kadłub we wklejone rurki (zaznaczone strzałkami) i na wystające "wąsy" nasuwam drugie skrzydło.
Poniżej pozwalam sobie zamieścić ciekawostkę (jak sądzę) związaną z historią konkretnego egzemplarza W.29 - "C" 2512 czyli tego, który jest w budowie :-)

ATAK NA HMS C25

6 lipca 1918 r. eskadra pięciu niemieckich wodnosamolotów Hansa Brandenburg W.29, którą dowodził Oblt. zur See Friedrich Christiansen lecący na „C” 2512 wykryła płynący na powierzchni u ujścia Tamizy w pobliżu Harwich angielski okręt podwodny HMS C25.

HMS C25

Okręt został ostrzelany przez wodnosamoloty i obrzucony bombami małego wagomiaru.


W wyniku ostrzału zginął dowódca okrętu 23 - letni por. David Courtenay i trzech marynarzy - obserwatorów znajdujących się w kiosku.
Okręt nie mógł się zanurzyć gdyż jedno z ciał zablokowało właz i dopiero gdy piłką do metalu obcięto nogę denatowi udało się go zamknąć. Podczas tej operacji zginęło od ognia kaemów dwóch kolejnych członków załogi.
Po ataku gdy skończyła się amunicja hydroplany odleciały, a w okręcie dziury w kadłubie ciśnieniowym zostały zatkane ubraniami. Uszkodzonego HMS C25 wziął na hol okręt podwodny HMS E51.

HMS E51

Tymczasem, po uzupełnieniu amunicji i bomb hydroplany powróciły by dobić przeciwnika, jednakże zostały odparte ogniem przybyłego dla osłony niszczyciela HMS „Lurcher”

HMS Lurcher



Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-05-21 21:43  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem Panowie,
Dłubanie powolne ale zawsze do przodu...



Przymiarka skrzydeł

Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (13-05-21 21:50)

 
13-05-21 22:57  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak zawsze świetna robota!
Patrzę jednak na wychylenie lotek... Zasada „różnicowego wychylenia lotek” poza tym, że polega na wychyleniu na jednym skrzydle np. „w dół” ,to na przeciwległym skrzydle „w górę”, to jeszcze lotka wychylana. „w górę” wychyla się o nieco większy kąt, niż lotka „w dół”. Może i tu tak jest, ale nie widzę dokładnie na tych zdjęciach... Ponadto stery wysokości są wychylone „do dołu”, zatem sterownica pilota powinna być wychylona „do przodu”...
Wychylenie powierzchni sterowych w modelach powinno współgrać z wychyleniem sterownic... Taka moja „śmieszna obsesja”...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-05-21 17:40  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kolejna Twoja relacja na której nowości czekam z niecierpliwością.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-05-21 20:53  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam Panowie,
Mariusz - ok, dziękuję za zwrócenie uwagi odnośnie sterownicy. Poprawię. Lotki natomiast mają zróżnicowane wychylenie tak jak "ustawa przewiduje"
:-)
Silnik - właściwie to nie co pisać - ten w projekcie w niczym nie przypomina takiego jaki ma być. Mój, który zrobiłem też daleki jest od oryginału tzn. w miarę będzie podobna jego górna część tzn. ta, która wystaje poza osłony. Nie chciało mi się bawić w te różne drobiazgi skoro ich nie widać.
Chłodnica natomiast zrobiona taka jaka powinna być. Dojdzie jeszcze rura łącząca ją z silnikiem.
Na próbę poskładałem skrzydła i "upierzenie".
Kolejnym etapem będzie krycie góry kadłuba, które też zostanie odpowiednio przerobione.
Miałem plan by budowę W.29 zakończyć z końcem maja ale już widzę, że wodowanie będzie później :-)
Kilka fotek



Ukłony,
Ryszard

 
25-05-21 21:06  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem,
Kadłub pokryty, opierzenie "na mocno".

Pokrycie góry kadłuba składa się z trzech elementów:
- osłona silnika nałożona na część z otworem na kokpit pilota
- zaoblony element z otworem na kokpit obs./strzelca
- ogonowe pokrycie (lozenge)

Usunąłem po przyklejeniu do przodu kadłuba boczne elementy by przez wycięte otwory deflektorów widać było wnętrze (silnik)
Najtrudniejszym elementem do prawidłowego wykonania jest część środkowa. W oryginale była to kształtowana na gorąco kilku warstw sklejka - zapewne na odpowiedniej formie.

Wkleiłem w otwór kółko (od spodu z podklejonym na obwodzie drutem) potem boki i po lekkim zwilżeniu ukształtowałem całość tak by pasowała do kadłuba. Po wyschnięciu wkleiłem do wewnątrz podposzycie (brązowe) odpowiednio je przycinając i usunąłem wklejone kółko tekturowe z drutem.
(nawiasem mówiąc dopiero później doczytałem się, że wnętrze kokpitów malowano na biało !)

Boki zalałem SG i po przeszlifowaniu pomalowałem.
Jest jak jest - w tłoku ujdzie chociaż mogłoby być lepiej :-)

Teraz kolej na wyposażenie kadłuba - wiatrochron, prędkościomierz, statyw do prądnicy, kaemy itd.
Może ktoś wie co to takiego i do czego służyło ?

Do następnej aktualizacji,..
Ryszard

 
25-05-21 21:39  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna robota! Sama przyjemność z oglądania!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-05-21 21:44  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard , kawał roboty odwalasz

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
27-05-21 23:39  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kolejny piękny model rośnie...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
30-05-21 11:12  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Dziękuję za tak pozytywne opinie o mojej dłubaninie. Staram się :-)
Kolejny etap budowy w SWL zakończony

- skrzydła wklejone
- gotowa owiewka, prędkościomierz i to "coś"
- wstawione dwa kaemy pilota Spandau
Wypatrzyłem, że były wzmocnienia osadzenia statecznika poziomego

Pomijając niedoskonałości mojego wykonania w modelu (w projekcie tego brak) nie ma:
- wycięcia owalnego z prawej strony owiewki (nie byłem tego w stanie prawidłowo zrobić i dodatkowo okleić obrzeżem)

- wnętrza kokpitów powinny być białe (są brązowe tzn."sklejkowe")
- kaemy boczne - ich zakończenie powinno być we wgłębieniu poszycia kadłuba
Przy budowie kadłuba nie zwróciłem uwagi na ten element konstrukcyjny i przyjąłem mocowanie wg rysunku montażowego, na którym kaemy są przyklejone do boków. Trochę wyciąłem burty lecz powinno być inaczej.
Kaemy miały muszki kołowe natomiast nie miały uchwytów.
Kolej na kaem obserwatora/strzelca - Parabellum

i w dalszej kolejności statyw i prądnicę wiatrową.
Na koniec ładne zdjęcie pokazujące zróżnicowane wychylenie lotek

i oryginalne zdjęcia z ataku W.29 Christiansena na brytyjską łódź latająca Felixstowe F.2A

Pozdrawiam,
Ryszard
PS - uszło mojej uwadze, że Spandau'y miały lejkowate osłony (tłumiki) luf - dorobię je :-)

 
10-06-21 17:54  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Wpis ten można by tak zacząć:
"Ich melde gehortsam Herr Leutnant Christiansen, das ihre Flugzeug "C" flugbereit ist ! " :-)
Wprawdzie morski ptak gotów do lotu ale w SWL prace wyposażeniowe jeszcze jakiś czas potrwają.

Co zostało jeszcze do zrobienia:
- dwa wózki
- dwa koziołki (pod pływaki)
- jeden duży kozioł po ogon
- stelaż i prądnica wiatrowa (PB)
- rakiety (flary) w pojemniku (LB)
- linka manewrowa do jednego z pływaków (vide jak po ogonem)
Zrobienie wyoblonego kadłuba z kokpitem obs.-strzelca to mówiąc kolokwialnie (co za słowo :-) był mały Pikuś w porównaniu z właściwym montażem goleni/zastrzałów pływaków.
Belki stelaża

z obu stron drutu przykleiłem cienkie patyczki (rozszczepiony patyk bambusowy) i po zaschnięciu obie strony zostały oszlifowane

brzegi oklejki zostały zcieniowane

po oklejeniu belka szlifowana i pomalowana podkładem (kryl)

Po wielokrotnym przymierzaniu, poprawkach belki zostały zamocowane do pływaków.
Belek -19 szt. + 2 wykrzyżowane naciągi + 4 szt. prętów wejściowych + 4 szt. elementów - węzłów mocowań belek
Tak wyglądał pająk przed montażem do kadłuba

I tak to proszę Państwa mniej więcej wygląda na dzień dzisiejszy :-)
Pewnych rzeczy nie zrobiłem tak jak bym to widział, można (ale niestety nie ja) byłoby je wykonać bardziej starannie.
Jak to się mówi "w tłoku ujdzie" :-)
Jeszcze kolejna historia działalności "naszego" bohatera por. W.Christiansena
Przed przesiadką na H-B W.29 latał na H-B W.12 (typ ten był bazą do wersji W.29 a zmiany konstrukcyjne opracował E.Heinkel - tak, ten Heinkel od He - 111 na odwrocie karty win podczas nocnej biesiady w jakiejś knajpie) i odniósł spektakularne zwycięstwa nad brytyjskim sterowcem.

W.29 v. C-27

Brytyjskie sterowce typu „Coastal” w czasie I WŚ były użytkowane przez RNAS (Royal Naval Air Service).
Wykonywały loty patrolowe wzdłuż wybrzeży Anglii, ale ich głównym zadaniem była ochrona konwojów przed atakami kajzerowskich u-bootów.


Sterowiec RNAS typu „Coastal”

Na uzbrojeniu posiadały bomby głębinowe o wagomiarze – 45, 50 lub 105 kg a przed samolotami wroga obronę stanowiło kilka kaemów Lewis 7,7 mm.
Sterowce nie posiadały żadnych urządzeń technicznych do wykrywania okrętów podwodnych – obserwacje wzrokową prowadził obserwator i w razie wykrycia okrętu podwodnego przekazywał tą wiadomość drogą radiową komodorowi konwoju i bazie lądowej.
Podczas I WŚ sterowce typu „Coastal” zatopiły jedynie sześć niemieckich u-bootów, ale już ich sama obecność była wystarczającym powodem do ucieczki okrętu podwodnego i rezygnacji z ataku.
Jeden ze sterowców oznaczony jako C-27 bazował w Pulham (Norfolk).
Rankiem 11 grudnia 1917 r. pod dowództwem por. Johna F. Dixona (D.F.C.) wystartował na lot patrolowy wybrzeża Norfolk. W południe baza utraciła z nim kontakt radiowy. Później otrzymano meldunek, że C-27 został ostrzelany i płonący runął do morza a cała pięcioosobowa załoga zginęła.
Sprawcą zestrzelenia sterowca był niemiecki as morskiego lotnictwa Oblt.dR (por.rez.) Friedrich Christiansen. W trakcie lotu patrolowego wraz ze strz. mech. matem Bernhardem Wladicko, był dowódcą trzech wodnosamolotów Hansa - Brandenburg W.12 z C-Staffel , które rankiem tego dnia wystartowały z Seeflugstation Flandern I w Zeebrugge. Po zauważeniu sterowca wodnosamoloty zaatakowały go z góry. Zwycięstwo przypisano dowódcy.
Następnego dnia szef sztabu marynarki cesarskiej otrzymał meldunek:
„12 grudnia [1917 r.] Jeden z naszych samolotów morskich pod dowództwem porucznika [Friedricha] Christiansena podczas lotu zwiadowczego nad kanałem La Manche zniszczył brytyjski sterowiec C27. Statek powietrzny stanął w płomieniach i uderzył w morze.”


Air Ship „Coastal” C-27


Za tą akcję Oblt. F.Christiansen został odznaczony orderem Pour le Merite.


H-B W.12 „C” nr 1183 w bazie Zeebruge.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
10-06-21 20:58  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ryszard,
Świetna relacja! Dla mnie wzorcowa!
Dużo opisu do poczytania i zdjęć do podziwiania.
Widać doświadczenie.
Pozdrawiam Adam.

 
12-06-21 12:16  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Adam - dziękuję, staram się :-)
Wózki zrobiłem wzorując się na zdjęciach i relacjach "plastikowców"


W bazach lotnictwa morskiego były wózki transportowe i różnego rodzaju koziołki - wielka szkoda, że projektanci nie uwzględniają ich, a które to, jak sądzę, podnoszą atrakcyjność modeli.
Spotkałem tylko jedne plany wózka dla Lublina R.VII w skali 1 : 48 ("Historie Puckie Nr 8)

Teraz kolej na koziołki

Ciekawe zdjęcie - widać różne wózki, na pierwszym planie i z tyłu H-B W.29 z prawej strony (w głębi) Friedrichshafen FF-33E jak sądzę, a z lewej H-B W.12
Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-06-21 20:33  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Krok do przodu...


Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-06-21 22:42  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Galanteria bardzo ładna, to teraz jeszcze galeria końcowa i ekipa SWL może jechać na zasłużony urlop. :)

 
16-06-21 11:25  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem Panowie,
"I to by było na tyle"-, jakby powiedział prof. mniemanologii stosowanej Jan Stanisławski .
Budowa zakończona, trwała niecałe trzy miesiące i teraz czas na zdjęcia do galerii.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
16-06-21 11:38  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Gratuluje, piękny wykon: ]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024