FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
24-05-21 13:11  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki!
Zestaw dziś rano zamówiłem, będzie więc jak należy. Tym bardziej, że te gotowce sprawdziłyby się jedynie jako zastępstwo tych najzwyklejszych, pospolitych, część i tak bym musiał dorabiać we własnym zakresie, a tu zestaw laserowy sprawdzi się i tak lepiej. Spróbuję z wikolem. W Duyfkenie składałem bloczki przy użyciu gęstego CA ale faktycznie, wikol może się sprawdzić. Nawet w razie zalania można dziurkę łatwo udrożnić. Na koniec można pomazać rzadkim CA, żeby się czasem co nie rozwarstwiło i powinno być cacy. Jeśli się nie mylę to w zestawie są też serca do want i sztag -to też mnie niezmiernie cieszy i zaoszczędzi wielu ostrzy i przekleństw :) Wczoraj zacząłem kleić szalupę, już poszpachlowana, wkrótce zakończy się temat wyposażenia pokładu, a wtedy nici w dłoń! :D

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
26-05-21 21:35  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoooj!

Tomku, zamówienie dotarło! No, nie raz jeszcze zakupy zrobię, ale z drugiej strony nie mam nic przeciwko, żebyś sobie zarobił za dobrą robotę ;)

Mini łajba zrobiona. Fajnie przemyślana, dobrze, że nie potraktowana po macoszemu. Planki fajnie się układały. Podposzycie lekko poszpachlowałem ale i tak klejone na BCG poszycie każdą lipę uwypukliło. Ale ogólnie jestem zadowolony. Co mogło być lepiej? Ano oznaczenie gdzie cz. 77a (zarys odgórny szalupy) ma przód a gdzie tył :D -serio, chwilę się głowiłem, ale symetryczna nie jest i elementy jej skromnego szkieletu szybko rozwiały wątpliwości. Tak to wygląda:




Do tego zrobione zostały kołkownice, te włazy na pokładzie (pewnie ma to jakąś fachową szatańską nazwę), windę kotwiczną -skromną, no i oczywiście przykleiłem działa w miejscach docelowych. Zostało już dosłownie kilka drobnych elementów na burtach.



















pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
03-06-21 16:48  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.

W ostatnim czasie powstała płetwa sterowa. Zamontowana na stałe więc już się zastanawiam ile razy się coś urwie hehe.





Zrobiłem też ławy wantowe. Szkoda, że nie było ich w zestawie wyciętym laserowo bo wycięcie tych dziurek nie jest proste. Muszą być te ławy grube i jeśli ktoś nie ma dobrego wiertełka i pewnej ręki to może być różnie. Ja sobie poradziłem z tym tak: wyciąłem wszystkie otwory (przed podklejeniem części), potem położyłem element na tekturce, igłą pozaznaczałem punkty, odstawiłem element i w tekturce powycinałem dziury. Potem retusz i dopiero podkleiłem część tak by dziurki się pokrywały, następnie wycinam całość po obwodzie i jest cacy. Odciągi jufersów powinny spokojnie przejść.



A teraz najważniejsze. Mam pytanie, i to w sumie nie jedno. Pierwsze, to zastanawia mnie gdzie jest przód podstawy bocianich gniazd, chodzi o te otwory:



Druga sprawa to czy najpierw muszę skleić całe bocianie gniazda z podstawami i dopiero zakładam wanty i sztagi, których mocowanie przeszedłszy przez otwory w podstawie zapętlam już wewnątrz gniazda? Bo gdyby poczekać z instalacją gniazd i pozaplatać na tej krzyżowej podstawie wanty i sztagi, to potem zrobiłby się dystans, z resztą schematy podobnych konstrukcji, które prześledziłem w internecie wychodzi mi pierwsza opcja, ale pewności nie mam żadnej, a z relacji Tomka tego nie wyłapałem. Oczywiście pamiętam o tym, że pętle sztag nakładam dopiero na zamocowane wanty.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
04-06-21 21:01  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki! Na spokojnie, aż taki pracuś nie jestem, co więcej zatrzymały mnie łańcuchy (odciągi) przy ławach wantowych, także jeszcze trochę to zajmie i tak. Ad rem, co do punktu pierwszego -skoro nie ma jednej jedyniącej prawdy objawionej, to ustawię ten prostokątny otwór od strony rufy. Przeprowadzę tamtędy topenanty, fały, a może i gejtawy (ale raczej bocznymi). Sztagi oplotę bocznymi otworami. W międzyczasie pogrzebałem jeszcze w internecie pod hasłem "crow's nest" (jakie to genialne :O) i parę zdjęć się pomocnych znalazło. Co prawda dziś mamy do czynienia jedynie z replikami pływającymi, ale co do rozwiązań technicznych, a nie zdobniczych, chyba można zaufać twórcom. Przykładowo -bodajże Mayflower:


Widać wyraźnie jak zamocowane są sztagi, wanty też chyba przechodzą przez boczne otwory. No, właśnie, co do punktu 2, szczerze powiedziawszy to taki boczny rzut nie do końca mi wyjaśnia problem, ale zakładam, że też wanty mają przejść przez boczne otwory. Reasumując: najpierw bocianie gniazdo, potem wanty, a na to -niczym szalik zimą -sztagi.
Przeglądałem też relacje budowy Santa Marii z shipyardu i nieocenioną realację Syzyfa z budowy Wodnika z MM-a. Też to trochę rozjaśniło wątpliwości.
Fajny patent na równe przyklejenie jufersów swoją drogą:


Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
05-06-21 21:48  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Tomku, to może patent na bardziej "masywne" modele, z resztą to fragment instrukcji do S.M. w 1:72 wycinanej laserowo. Tam chyba chodzi bardziej o wyznaczenie położenia jufersów, ich wstępne przyklejenie, odcięcie naddatku i tyla :). Naciąganie naciąganiem, to już inna bajka. Ja i tak mam swój patent na zrównanie linii talrepu, czyli w wancie która przypadkiem wyszłaby za długa tworzę supełek, który ściąga się w niewidocznym miejscu koło pętli na maszcie, na jednym supełku można zgubić jakieś 3mm, tak zrobiłem w Duyfkenie i podziałało.
A teraz konkrety, owoce piątkowej i sobotniej dłubaniny -ławy wantowe z odciągami:


Tak jak Autor w relacji swojej wspomniał, dały w kość. Co prawda po pierwszych dwóch pomyślałem "ee no nie jest tak źle", jednak 10, 20 element już poszargał nerwy :) Na szczęście wyposażyłem się w skromny zapas złotego napoju gazowanego i opanowałem sytuację. Wyszło jak wyszło, mogło lepiej, mogło gorzej, jest jak jest i jedziemy dalej.













Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
05-06-21 23:23  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki Panowie ;)

Tomku -ano mocuję wszystkie liny want na maszcie, oznaczam "1", "2" itd., instaluję górny jufers na każdej, tak jak "w powietrzu" wydaje się słusznie. Później szukam tego który wyszedł mi najwyżej -on jest punktem odniesienia. Pozostałe ewentualnie supełkuję :). Poważnie się to sprawdziło, a supełki są absolutnie nie do wychwycenia gołym okiem. Reasumując, lepiej dłuższe wanty zrobić niż za krótkie przed wiązanie talrepu. ...a najlepiej to zrobić tak, żeby były od razu na równej wysokości i nie było potrzeby ich maltretowania hehe.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
05-07-21 20:39  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!
Wygląda na to, że ukończyłem olinowanie stałe. Czarne nici to 0,10 mm, 0,20 mm i 0,40 mm od Seahorse'a natomiast te jasne -z Shipyardu. Gwoli ścisłości, ta jasna absolutnie nie jest biała, ale fakt, pewnie dla tamtej epoki mogła być ciemniejsza. Wspomniane nici to świetne produkty godne polecenia, większość standardowo pozbawiałem nici poprzez przeciągnięcie miedzy usmarowanymi BCG paluchami. Maszty z firmowego zestawu -fajnie się obrabiało, nie za twarde, nie za miękkie -w sam raz. Obrobione patyczki pomalowałem mocno rozrzedzoną akwarelą. Starałem się uzyskać kolor zbliżony do bloczków i jako tako wyszło. Doszło też do przełomu. Guciu zrobił wyblinki tak jak trzeba. Fakt, mozolna robota, ale po 10-tej pętli paluszki same wiedzą co robić i można wiązać z zamkniętymi oczami (ale lepiej mieć otwarte). Oczywiście, jak na pierwszy raz nie wyszło to cudownie, co gorsza, miejscami wyblinki przejęły kontrolę na wantami i powstały drobne deformacje, patrząc od góry na wanty robi się lekki rogal; to pewnie wina tego że wyblinki prężą wszystkie w jedną stronę. Pewnie gdyby wanty były jeszcze mocniej naciągnięte to byłoby lepiej ale przy każdym wiązaniu serc bałem się, że pozrywam ławy wantowe. Te wyblinki powyżej bocianich gniazd już kleiłem na styk. za bardzo mi deformowały wanty (tylko w dwóch miejscach łączone). Bloczki, które na tym etapie trzeba było zrobić nie sprawiły kłopotów. Kleiłem je cyjanoakrylem w żelu, do opanowania, choć trzeba od razu jakimś drucikiem udrożnić dziurki, przez które zdołałem później przepleść jedynie nić 0,10 mm, niestety z 0,20 mm to się nie udało. Generalnie zestaw bloczków i serc od wydawcy po raz kolejny okazał się świetnym zakupem. Nie wyobrażam sobie robić tego samodzielnie w tej skali. Tak to wygląda na chwilę obecną:

















Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-07-21 17:24  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki Panowie, cieszę się, że efekt jest akceptowalny.

Seahorse -wyblinki odcinam zwykłym AK-5 olfy, zauważyłem, że błyskawicznie się tępi na nitkach i tak to miejscami wyszło. Jeszcze spróbuję to poprawić, może i Twoim patentem. Na zapalniczkę się nie odważę :).

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-07-21 21:21  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Z zapalniczką próbowałem przy Trabaccolo i "prawie" pomysł się sprawdził :))

Dziś zacząłem walkę z żaglami. Chyba przygotuję wszystkie, a potem dopiero zajmę się rejami i bloczkami.
Z racji, że żagle z zestawu wydrukowane są na wspólnym kawałku płótna zapasu materiału mamy sporo. Jest to dobre rozwiązanie bo z tego samego płótna można wykonać wzmocnienia żagli i to też -po raz pierwszy- zrobiłem. Bonet (jeśli nie pomyliłem nazwy) "przyszyty" po najmniejszej linii oporu :), no ale jakieś wiązanie jest. Przed wycięciem całe płótno wymoczyłem w żyburze brązowo-biegunkowej zabarwionej akwarelą. Średnio się ten rodzaj farby nadaje do barwienia, ale na pewno nie są te żagle tak białe jak pierwotnie. Herbaty było mi szkoda.
Aby żagiel trochę nadmuchać zainstalowałem go na suszarce do prania. Tak przygotowany wysmarowałem roztworem wody i wikolu. Proporcji nie podam, ale miało to nadal wodnistą konsystencję choć wikolu nie żałowałem. Mokry żagiel (nadal na suszarce do prania) podmuchałem suszarką -tym razem do włosów. Wysuszony element wyraźnie się usztywnił i trzyma kształt taki jak chciałem :)









Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
20-07-21 18:12  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj.
Coś nie coś drgnęło z budową więc czas na małą aktualizację.
Tak jak zaplanowałem, przygotowałem sobie wszystkie żagle:








Jak wspomniałem w poprzedniej odsłonie, weszła solidna dawka rozwodnionego wikolu (smarowanie nawet na kilka razy).

W międzyczasie poskładałem sporo bloczków i obecnie walczę z tą konstrukcją, która pewnie ma jakąś nazwę, a za zadanie (jeśli dobrze myślę) łożyskowanie obrotu reji wokół masztów. Szkoda, że nie ma tego w zestawie laserowym:


I najważniejsze, na bukszprycie coś tam zawisło:











Gejtawy przewiązane na przedniej poręczy, a nie tuż obok na burcie, mam nadzieję, że to nie kryminał :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024