FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-01-21 16:42  [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Panowie
Nowy temat , a co za tym idzie - w myśl starej świeckiej tradycji , okładka przodem :)
Do kompletu mam lasery i kabinkę , ale zaoszczędzę wam fotek :)



Coś tak mnie wzięło na te młodsze druciaki i trafił na matę kolejny zakamuflowany i drugowojenny model.
Mój pierwszy " Hal " z relacją . Od dawna mu się przyglądałem i mierzyłem siły na zamiary .
Jakoś powoli brnę przez wyposażenie kabiny , a ilość i dokładność odwzorowania skrzynek , wajch i innych części to jest dokładnie to czego się obawiałem . Mega podoba mi się szkielet ( no przekozak normalnie ) , jego spasowanie , wygląd , stabilność , funkcjonalność , wszystko wydaje mi się dokładnie przemyślane , no normalnie jestem zachwycony .
Oceniam dotychczasowy wykon jako falstart , bo nie dobrałem dobrze barwy retuszu , bo pomyliłem i zamieniłem stronami oklejki kratownicy , bo generalnie chyba mam za duże oczekiwania wobec siebie naoglądawszy się wykonów szpeców od modeli ze Stegny , bo pośpiech , lenistwo i brak cierpliwości i znajdzie się jeszcze parę bo... :)


Zdjęcia zamykają okres TU .







--

Post zmieniony (03-01-21 22:16)

 
03-01-21 22:19  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Mucha , mój ty przekolego , zrobiłem edit na młodzieżowy i teraz chyba robi robote :):)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
09-01-21 15:42  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem kartonowi magicy moi :)

Paweł mówisz i masz , wrzucam apdejt z postępów TAM , bo warunki nie są najgorsze - jest biurko , jest krzesło i tylko światło słabe .
Miałeś rację pisząc , że nic nie będzie widoczne po opatuleniu kabiny :)

Mariusz - kciuki ok ? Nie nawaliłem i serwuję kolejny odcinek fotostory na tyle na ile to możliwe

Piotreq , zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości Twojego posta , a najbardziej z tym , że jest to model efektowny . Niedawno odkryłem relację na innym forum, która to potwierdza . Dodam - chyba Twoją relację . Jeśli tak , to wielkie dzięki .

Ryszard , ale się cieszę , że jesteś - wiem , że będzie bogato dzięki Tobie.

Mucha - przekolego , tym razem post chyba bez konieczności editu :)

Skończyłem i wyszedłem z kabiny , a to wejście mogę opisać krótko - I TYLE GO WIDZIELI :)
Swoją drogą , wyobrażacie sobie takie malowanie kadłuba - wszystkie kolorowe druciaki bledną przy tym :):)
Teraz już koniec żartów , wykon wyszedł na zewnątrz i nic już nie ukryje błędów i niedokładności moich .
Już czuję gęsią skórkę , ha !










--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
11-01-21 18:33  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Panowie
Zostałem poddany delikatnej presji i chyba musze zrobić otwarty wariant , ale to jeszcze długa droga :)
O te lekko zapadnięte brzegi jakoś się specjalnie nie martwię , tak jak Paweł pisze , liczę na to , że zewnętrzne poszycie je wyciągnie .
Trochę za bardzo chciałem przykleić to poszycie do wręg , czyli BRUTE FORCE AND IGNORANCE :) Wnioski zostały już wyciągnięte.
Żeby nie było na pusto , to wrzucam foty poszycia klejonego w "lufcie" . Retusz namieszany tym razem i opłacało się , ale plan na ten wykon to retusz tylko krawędzi zewnętrznych .







--

Post zmieniony (11-01-21 18:40)

 
20-01-21 20:33  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem .
Odpuściłem na razie budowę kadłuba , bo oklejka prezentowana ostatnio coś nie bardzo się zgrywa z wnękami kaemów , brakuje spokojnie milimetr. Wręgi oryginalne , wiec nie kumam o co chodzi i spokojnie trawię temat. Pospiech nie służy i o tym będzie kiedy indziej jak wrócę do kadłuba.
A tymczasem , po kabinie przyszła pora na kolejną dawkę modelarskiego masochizmu - silnik . No teraz , to już z górki będzie :)
Po raz chyba pierwszy zbudowałem go w oparciu o to co w wycinance i jestem mile zaskoczony . Wszystko pasuje elegancko , jak się człowiek trochę przyłoży przy cięciu :) Na tym kończę etap TAM i retusz , drutowanie i nie wiem co jeszcze mi do głowy przyjdzie będzie już kontynuowane w domu.
W sumie to zeszło mi tyle samo , albo i więcej czasu przy wycinaniu , klejeniu wszystkich tulejek , pudełek i reszty jak gdybym robił go po swojemu z krążków i pasków.
Mikro dokumentacja z przebiegu budowy i półproduktu zatem jest :)
Do następnego Panowie !















--

Post zmieniony (06-09-21 18:00)

 
28-01-21 11:49  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem wszystkim zainteresowanym .

El Comandante - Mendoza nie tylko dołożył cegiełkę - on jest naczelnym sponsorem wykonu :)

Sztuka dla sztuki dobiegła końca , teraz cały tył gwiazdora pięknie mam nadzieję ukryję , ale ślad na forum pozostanie . Nie bawiłem się w kształtowanie dolotów z rurek kartonowych zamieszczonych w zeszycie tylko użyłem pręta alu 1,6 mm i wygiąłem 18 sztuk oraz pomalowałem







A teraz coś na temat zdobywania pierwszych szlifów w budowie modeli KA , tych w przenośni jak i dosłownych :)

Jak wspominałem w poprzednim wejściu , dolne poszycie nie pasowało do wnęk karabinów - brakowało około milimetra . W modelu używam oryginalnych laserów i niczego nie przerabiałem . Coś jednak " NIE PYKŁO "
Poszycie wewnętrzne oklejałem tak dokładnie wokół wręg , że aż się zapadło :) , wiec nie ma mowy o niedokładności , luzie .
Zewnętrzne - wycinałem bardzo dokładnie i kleiłem też "z sercem " w lufcie wykorzystując paski łączące , wszystko jak w instrukcji ... no i był pierwszy szlif by ten milimetr zniwelować .
Przyszła kolej na górne poszycie i jest grubo ponad 2 mm , co widać na fotkach . Będzie kolejny szlif :)

Albo ja jestem niedokładny , albo projekt ?

Liczę na opinie wszystkich Was , którzy zbudowaliście ten model . Co o tym sądzicie ?








--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
30-01-21 16:35  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Kolego air22
Dzięki za chęć pomocy w wyjaśnieniu zagadki którą chcę rozwikłać .
Z Twojego postu wnioskuję , że nie popełniłeś tego Gladiatora , wiec to tylko teorie i nadal zagadka jest zagadką.

Ja nie uważam się za modelarza kompletnego , więc gdzieś czegoś pewnie i nie dopatrzyłem . Zgadzam się z Tobą , że taki babol - to nie w tym wydawnictwie .
Wewnętrzna jak i spodnia oklejka jest w swoim miejscu na bank , na 100%.
Na fotce poniżej widać jak otwory wycięte w okleinie zgadzają się z wycięciami na wręgach , więc nie ma mowy o jakimś przesunięciu wzdłużnym w tył , co mogło by skutkować odsunięciem brzegów oklejki od wnęk kaemów.
Poszperałem trochę w sieci i znalazłem ze 4 relacje , ale tylko jedna z nich ( po angielsku ) opisuje budowę modelu z wykorzystaniem laserów i jest tam fragment traktujący o zbyt dużych rozmiarach tychże .
https://www.kartonbau.de/forum/thema/24574-gloster-sea-gladiator-halinski-1-33/?pageNo=1

Płynnie posługuję się tym językiem na co dzień i wystarcza to do zrozumienia treści wpisu nr 22 . Dodatkowo skonsultowałem go z fachowcem od angola ( na wypadek gdym był niedouczony ) i wychodzi , że nie tylko ja doświadczyłem tego problemu przy tym modelu .
Na szczęście mini frezarka ułatwiła szlifowanie szkieletu i już wszystko pasuje doskonale na tym etapie , więc cisnę dalej z wykonem , o czym pewnie wkrótce :)




--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
02-02-21 20:06  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Panowie
Zagadka pozostanie zagadką , a samolotu przybywa :)
Może ktoś kolejny w trakcie budowy ją rozwiąże - jeśli kiedyś jeszcze wystąpi ?
Jak na razie , to wygląda mi na to , że nikt nie wykonał tego modelu z wykorzystaniem laserów.
Wszystko pasuje już elegancko i powoli z radochą , posuwam się ku tyłowi kadłuba doklejając segment po segmencie. Opcja sklejenia reszty w powietrzu nie wchodzi w rachubę z powodu wnęki na hak . Jest wena mimo potknięć , bo model model będzie zacny





















--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
05-02-21 16:35  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem .
Po małych przygodach z częścią o podwójnej okleinie zbudowanie reszty kadłuba , w języku Anglosasów zza małej wody można określić " piece of cake" , a po naszemu - bułka z masłem :)
Szkielet i okleiny pasowały wzorcowo , to samo dotyczy statecznika pionowego .
Na razie obie jego części złożone są na sucho .Zamontowane do kadłuba będą dopiero po ustaleniu płatów samolotu w specjalnie zaprojektowanej i wypalonej laserem przez wydawcę ramie.
Fajnie się działa na wolnym TU , jest czas na aktywność i w realu i na forum :)





























--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
17-02-21 22:40  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem .
Samolotu przybywa , cały tył już gotowy , ale stery zamontuje na końcu.









Dolne płaty skleiłem w całości w powietrzu z sześciu elementów każdy i dopiero wtedy okleiłem nimi szkielet. W całym tym entuzjazmie lepienia tak się zagalopowałem , że zamykając ostatni fragment drugiego płata zorientowałem się , że można było zrobić wersję z opuszczonymi klapami . Teraz już po ptokach.
Pytanie tylko , czy górne opuszczone mają prawo bytu , jeśli dolne są zamknięte? Chyba nie .
Na fotce widać , że wszystkie klapy w trakcie postoju są zamknięte , więc powstaje pytanie , czy i kiedy były opuszczone ? Przy lądowaniu ?







Cała konstrukcja wpasowana elegancko do szablonu i jest pion i poziom jak w pewnym fajnym radiu mówią , a nawet i skosy :)











Do następnego koledzy :)

--

Post zmieniony (17-02-21 22:43)

 
18-02-21 08:50  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Mariusz , nauka nie poszła w las :)
Piszesz - " No i wychylają się symetrycznie. I jednocześnie na górnym i dolnym skrzydle ( choć w Gladiatorze mogło być trochę inaczej ?) "
Z tym zdaniem trudno się nie zgodzić , tak powinno to działać z tymi klapami w moim rozumieniu , ale...... no właśnie , zawsze jest jakieś .
Na tym filmiku jest od siódmej minuty lądowanie , ale.... gladiator chyba jest zepsuty albo jakiś cyrkowiec z niego :):)



Tak czy siak , mam jeszcze trochę czasu , zanim zbuduję górny płat , żeby się zastanowić co z tymi klapami będzie . Na tę chwilę bazując na filmach i fotach gdzie wszystkie Gladiatory maja je zamknięte w czasie postoju skłaniam się ku temu wariantowi . Wiem , że było by to efekciarskie , ale... :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
18-02-21 16:48  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard ale tu nie o lotkach dyskusja :)
Działanie lotek powszechnie znamy :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
18-02-21 21:47  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ha,ha, ha :) Ryszard trochę ożywiłeś te relację :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
23-02-21 20:45  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem .
Ryszard muszę Cię zasmucić trochę . Na opuszczoną część burty już za póżno , kadłub sklejony i teraz nie uda się fajnie wyciąć tego kawałka .
Co do owiewki to jesteś kolejnym obserwującym którego presji się poddaję :)
A co do klap , to jeśli w dolnych płatach się zamamlasiłem i nie opuściłem , to konsekwentnie górnych opuszczać chyba nie ma sensu
Ale.... żeby nie było , to zaimponiłem sobie i kupiłem po raz pierwszy mosiężne lufy z wydawnictwa .
Nabyłem tez środek oksydujący mosiądz i jego pochodne , no i chemia poszła w ruch .
Fajnie się poczerniły te kaemy , tylko strasznie brudzą i musiałbym to utrwalić kolejną chemią , czyli jakimś lakiem . Może po raz pierwszy kupię jakiś specyfik i uruchomię kompresor i aerograf :)
Robi się coraz bardziej ciekawie :)







--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
24-02-21 10:09  Odp: [R] SEA GLADIATOR - KARTONOWY ARSENAŁ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Salmon , dzięki za tipy . Ja się cały czas uczę , jak taki jeden co to go czasem w tv pokażą :)
Ta lufa tylko do foty na sucho zamontowana , więc cały proces , włącznie z kąpielą w acetonie już się toczy

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024