FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
11-01-21 09:26  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kruszyna Lecę głównie z relacją, bo wrzucam zdjęcia z wcześniejszych prac. Samo sklejanie idzie powoli ze względu na brak czasu ale jednak coś robię więc mam nadzieję, że relacja nie umrze. Gorzej, że zawsze kleiłem kilka modeli na raz i teraz też mnie do tego ciągnie... Już coś kolejnego powoli zaczynam. Problemem jest, że gdy przeglądam posiadane modele (ale też wydane, które zamierzam kupić) w większości sporo mi nie pasuje i mimo, że nowsze niż Tiger to jednak zakres zmian tez ogromny. W tych które zaczynam największa gimnastyka jest z wymyśleniem jak ogarnąć zmiany w standardzie ale to temat na inną relację.

Post zmieniony (11-01-21 10:31)

 
11-01-21 16:26  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kruszyna ja na razie pozostaję na obranej ścieżce i mimo frustracji zakładam poprawianie mniejszej lub większej ilości braków/niezgodności z wycinanek, choć rozumiem podejście. Tymczasem kolejny update. Tym razem błotniki tylne, niestety tylko tyle zdjęć zrobiłem w trakcie wykonywania. Dodane otwory w błotnikach, po dwa zawiasy, blokada przesuwna otwarcia, wgłębne otwory w szynach zawiasów oraz odgięte krawędzie błotników.





Lewy gotowy, na prawy brak jeszcze fragmentu zawiasu.


Na koniec ciekawostka. Mianowicie w trakcie wykonywania otworów w błotnikach (których nie było w wycinance) zastanawiałem się jak wykonać otwory w kształcie krzyża. Wykonałem tak jak pokazują wszystkie rysunki jakie znalazłem, tymczasem na zdjęciu Tigera z Bovington okazało się, że ten egzemplarz ma je inaczej. To znaczy w rysunkach "krzyże" są symetrycznie względem osi podłużnej czołgu, tymczasem 131 ma je asymetrycznie. Inne egzemplarze w muzeach nie pozwalają tego porównać, a na zdjęciach historycznych akurat ten detal jest mało widoczny. Czy ktoś wie jak powinno być w egzemplarzach wczesnych?

Przykładowa fotka egzemplarza 131: https://harveyblackauthor.files.wordpress.com/2012/06/tiger-tank-022.jpg

 
11-01-21 19:49  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki Marku. Na zdjęciach które mam i na fotkach na http://tiger1.info/ często są zdemontowane albo uszkodzone jednak najczęściej nie można stwierdzić jednoznacznie. W modelu oczywiście musi już zostać błędnie wykonane ale kiedyś przy kolejnym podejściu zrobię już dobrze.

Co ciekawe w muzeum Munster na ich modelu/makiecie także nie wyszło idealnie:
https://www.facebook.com/Panzerpicture/photos/a.1125078864287616.1073742202.282933645168813/1125089597619876
https://www.facebook.com/Panzerpicture/photos/a.1125078864287616.1073742202.282933645168813/1125089764286526
Pozdrawiam.

Post zmieniony (11-01-21 19:56)

 
13-01-21 20:41  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam. Kolejny update jednak rozpęd się kończy ponieważ zaczyna mi brakować już zdjęć "archiwalnych"

Pierwsze zdjęcie - pilotażowo wykonany pierwszy egzemplarz szekli. Opracowane w całości od podstaw. Drut mosiężny, oklejki z zapasu koloru na zewnętrznej powierzchni w postaci krążków oraz na walcowej powierzchni czołowej w postaci pasków. reszta malowana.



Tutaj już aktualnie wykonywane elementy. Wstępnie opracowana rodzina w komplecie. Brak oklejek i retuszu.



Zestaw szekla oraz sworzeń/śruba:








Pozdrawiam.

 
14-01-21 16:47  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam,

Tym razem mały podgląd na kolejne eksperymenty odnośnie współczesnych technik i sposobów klejenia. Mianowicie po kompletnie nieudanym ksero na drukarce laserowej zdecydowałem się na skan fragmentu posiadanej drugiej wycinanki.
Celem jest poprawienie malowania w celu dopasowania do pożądanej wersji kamuflażu.
Skaner ma maksymalną rozdzielczość 600dpi i w takiej skanowałem.
Efekt skanowania wyglądał dobrze przy ocenie "na oko" i na takim obrazie wykonałem poprawki w darmowym programie graficznym GIMP. Ponieważ nie posiadam żadnych umiejętności w obsłudze takich programów ograniczyłem się do absolutnych podstaw (zakrycie miejsc na duży właz w ściance wieży, na osłonę peryskopu ładowniczego, poprawiony właz ładowniczego oraz zmiana "S" na "8" w numerze na wieży, podobnie z tyłu gdzie zakryłem miejsce mocowania błotników oraz c-haka.
Po doświadczeniach z kolorem ksero obawiałem się rezultatu wydruku tego skanu i faktycznie wyszedł jeszcze bardziej różniący się od oryginału.
Ponieważ nie mam drukarki atramentowej postanowiłem wydrukować tę próbkę gdzieś gdzie świadczą takie usługi. Okazało się. że standardem jest tylko i wyłącznie laser.

Ostatecznie znalazłem firmę która drukowała jak niżej:
- wg informacji telefonicznej wydruk cyfrowy ale nie toner
- wydruk na papierze półmatowym satynowym 140g
- informowali że "kolor będzie rzeczywisty z palety CMYK" więc będzie się różnił od RGB z monitora,

Uwagi odnośnie rezultatu:
- gramatura 140g zdecydowanie za mała - chyba około 200g jest konieczne aby uzyskać podobną do oryginalnej wycinanki,
- kolory różnią się koszmarnie (ciemniejsze i zupełnie inne nasycenie),
- przeskalowany wydruk - skan wklejałem do AutoCADa (którego używam zawodowo i mam licencję komercyjną) więc nie ma możliwości żeby na przekazanym wydruku pdf był błąd.
- wydruk na papierze półmatowym był faktycznie półmatowy co oznacza, że trochę był połyskliwy,
- w efekcie wydruk nie nadaje się do zastosowania na modelu bo różni się nawet bardziej od malowania ręcznego i opcji z oklejeniem tyłu i wieży nie wchodzi w grę.

Na wydrukowanych arkuszach po raz pierwszy eksperymentowałem z kaponowaniem i jestem niemile zaskoczony ponieważ teraz wydruk juz całkiem się błyszczy.
Wykorzystałem kapon z Leroy:
https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/srodki-do-podlog-z-drewna/lakiery-do-parkietu/podklad-capon-extra-1-l-bezbarwny-drewnochron,p470308,l217.html
Wg tego co wyczytałem w wątku o kaponowaniu nie powinien być błyszczący, a ten wyraźnie jest (próbowałem na luźnej klepce parkietowej i też się błyszczy). Jakieś rady?

Proszę o poradę jeśli ktoś miał doświadczenia z podobnymi eksperymentami.
Zamierzam jeszcze raz drukować stronę testową:
- zmienię gramaturę na 200g - mam nadzieję, że mają taką dostępną,
- wrzucę fragment koloru np. 10x10cm i będę stopniował jasność i nasycenie a później porównam na oko z oryginałem,
- postaram się żeby był ma a nie półmat.

Poniżej zdjęcie arkusza po wydruku:


Pozdrawiam.

--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
14-01-21 22:13  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kruszyna Dzięki za radę. Dowiem się jakie papiery posiada dostępne drukarnia. Martwi mnie ten połysk i problem z przeskalowywaniem w drukarni, ale testowo spróbuję skleić ten kawałek wieży. Ostatecznie jeśli będzie sklejalne to matowy lakier na końcu może załatwi sprawę. Autocada używam w pracy do obróbki rysunków, więc nie widzę sensu do modeli uczyć się ani szukać czegoś innego:)
Pozdrawiam.

 
15-01-21 19:11  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Tuco Zniechęcić nie zniechęca ale jednak utwierdza w przekonaniu, że żadnej drogi na skróty nie znajdę i jednak jak drukować to tylko całość.
Co do ksera to nie jestem w stanie znaleźć takiego żeby nie było laserowe i tonerem który dość mocno się kruszy. Ponadto ksero też lekko przeskalowuje, nie zawsze format modelu jest A4 (często trochę większy, a znacznie mniejszy od A3) i najważniejsze ksero daje tylko zapas a wtedy faktycznie lepiej kupić drugą wycinankę i się nie szarpać.
Chodzi o to, że zwykle chętnie wprowadziłbym jakieś poprawki aby móc kleić w standardzie bez malowania. Jak dla mnie najprostszym rozwiązaniem byłoby dodanie w modelu prawdziwego zapasu koloru tzn. co najmniej jednego arkusza A4 aby dało się wykonać też elementy o większym gabarycie jak np. ścianka lub strop wieży, płyta pancerza na kadłubie itd. Chwała niektórym wydawcom bo dają cokolwiek ale np. GPM nie daje nic a np. w zakupionym ostatnio Pz.IV Ausf F1 (jest relacja na forum z jego klejenia) zapasu przydałoby się sporo, żeby doprowadzić go do którejś z wersji F1 lub E...
Co do skanu chyba nie ma sensu, bo druga wycinanka z której skanowałem ma kolory zgodne z tym sklejonym egzemplarzem, a skaner i druk i tak zmieniły. Czyli to nie w materiale źródłowym tkwi problem, ale dzięki i tak.

Marku Co do gramatury, to ogarnę tak jak proponujesz ale też zorientuję się co ma dostępne drukarnia. Odnośnie pdf ja drukuję wbudowanym w Autocada modułem "pdf to dwg" ale w rysunkach zawodowych nigdy nie było problemu z przeskalowywaniem elementów, więc to nie tutaj kwestia. Zakładam, że w drukarni zakliknięto jedną z opcji typu "rozciągnij", "dopasuj do formatu" itp. zamiast dać 1:1 i pozwolić części formatki wyjść poza zakres druku zachowując skalę 1:1. To jeszcze spróbuję ustalić.

Reasumując w tygrysie odpuszczam wydruki/ksera itp. okleję tylko tę wieżę testową i spróbuję z lakierem w celu zmatowienia. Oraz przy tzw. okazji dorzucę do innego wydruku ten próbnik z innymi nasyceniami i jasnościami.

Tymczasem szkielet wieży testowej:



Tutaj z elementem poszycia:


Na końcu poglądowo różnica koloru pomiędzy wydrukiem po kaponowaniu (góra wieży) i odciętym od modelu dnem wanny:

Pozdrawiam,
Daniel.

 
17-01-21 22:50  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam,


Tymczasem ciąg dalszy archiwalnych zdjęć (przed ostatnie):

Elementy haka na płycie tylnej







Mini zestaw na płytę tylną:


Pierścienie na koła nośne


Pozdrawiam,
Daniel.

 
20-01-21 12:13  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki Wojtku - uszczegółowienie jest na zasadzie testów, co i jak obecnie działać. Tym bardziej, że w kolejnych modelach które czekają też raczej zmian nie uniknę.
Przy tych całych testach model powoli dokańczam, ale dalej mam problem z całkiem czystym sklejaniem, a dodatkowo masę elementów (patrz podwozie) musi zostać tak jak zostały wykonane kiedyś i w kwestii efektu końcowego to trochę takie "pudrowanie trupa":) Niemniej frajdę mami taką jak dawniej, więc to jest najważniejsze.
Na chwilę obecną skończyłem błotniki przednie (fotki wrzucę w wolnej chwili) i wracam na płytę tylną, a tam poszedłem na łatwiznę i zakupiłem Tigera z Answera jako wzornik oraz podstawę do zrobienia kiedyś bardziej wiernego egzemplarza i np. filtry Feifel po prostu odrysuję od niego.

Pozdrawiam,
Daniel.

 
20-01-21 23:01  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam,


Tym razem ostatnie fotki "archiwalne" i bieżący postęp:

Błotnik prawy wykonany w grudniu:

Materiał wyjściowy:



Prawy błotnik - ostatnie zdjęcia z prac wcześniejszych:


Lewy błotnik - początek i porównanie z prawym:





Lewy błotnik widok z góry i od spodu - dodany fragment zasadniczego pancerza/pogrubienie, reszta do pomalowania,


Prawy skończony - śruby na zawiasach jedynie wytłoczone i słabiej widoczne niż na prawym gdzie dodałem na tłoczenie małą kroplę wikolu i pomalowałem


Obydwa skończone jedynie na lewym do dodania kropelki wikolu na zawiasach i poprawienie skrajnych drutów które się skrzywiły.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024