FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-12-20 20:31  [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dzień dobry.

Zaczynam swoją pierwszą relację na forum - będzie to model czołgu ciężkiego "Tygrys I" w wersji znajdującej się obecnie w The Tank Museum w Bovington (UK). Odnośnie oryginału nie będę się rozpisywać, na forum jest dużo informacji o tym egzemplarzu Tygrysa. Zainteresowanych odsyłam do strony https://blog.tiger-tank.com/.

Kilka słów o sobie: modelarstwem interesowałem się od lat szkolnych, rozpoczynałem pasję od sklejania plastykowych modeli ze Składnicy Harcerskiej, a sklejałem to co było wówczas dostępne: niemieckie plastiki, zielone mikromodele 1:144, rakiety Jowisz i Mirek, latające Jaskółki, zdalnie sterowane czołgi no i oczywiście papierowe modele z MM. Cześć nazw modeli, o których pamiętam, że ukończyłem je w całości, umieściłem w stopce. Jeszcze więcej modeli było rozpoczętych, a nie ukończonych z różnych przyczyn - brak czasu, brak cierpliwości, z uwagi na brak umiejętności i trudności warsztatowe itp. Obecnie powoli chciałbym powrócić do dawnego hobby i przypomnieć sobie zasady pracy z modelami kartonowymi oraz udoskonalić warsztat.

Dlatego zabrałem się za dosyć prosty darmowy model w skali 1:35. Tygrys 131 jest modelem bezwręgowym z nieusztywnianą konstrukcją, posiada uproszczone elementy konstrukcyjne, nie będzie malowany ani waloryzowany. Posiada możliwość wykonania gąsienic w postaci paska lub pojedynczych ogniw. Więcej informacji o projekcie i darmowych modelach znajduje się na stronie https://paper-replika.com/.

Sama wycinanka została wydrukowana (HP DJ 5000) na 9 kartach A4 bloku technicznego Herlitz 170g/m kw., a następnie dwukrotnie (w odstępie 30 min) pokryta kaponem (Drewnochron Capon Extra) za pomocą wałka od strony zadrukowanej. Dodatkowo zużyłem jedną kartę A4 tektury 0,5mm (z okładki bloku technicznego). Klej to bezbarwny klej kontaktowy Stanger. Kolejność klejenia odpowiada opisowi na stronie internetowej modelu.

A więc zaczynamy:

pracownia


--

Post zmieniony (18-01-21 08:10)

 
28-12-20 20:49  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Rozpoczynam od wieży. Konstrukcja bez wręg, będzie usztywniona tylko walcem, który pełni jednocześnie rolę osi obrotu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
28-12-20 21:00  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Szczegóły wewnętrznego wzmocnienia - osi obrotu, oraz przygotowanie kosza transportowego, znajdującego się z tyłu wieży.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
28-12-20 21:15  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Montaż korpusu wieży.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
29-12-20 09:34  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Następny w kolejności jest boczny osprzęt wieży - włazy, wizjery oraz oś armaty.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 09:46  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Oklejanie boków wieży - otwór strzelniczy po lewej stronie jest przekręcony o 90 stopni - powinien być w pionie, a nie w poziomie. Natomiast właz amunicyjny/ewakuacyjny po prawej stronie ma sklejkę u góry, zamiast u dołu - niestety klej trzyma tak mocno, że należałoby wydrukować i skleić elementy ponownie, aby uniknąć uszkodzenia przy demontażu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 09:54  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Górne wyposażenie wieży - włazy i wyrzutnie granatów.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 14:44  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Wieża z kompletnym wyposażeniem bez armaty.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 15:04  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na armatę: sama lufa była zwijana, po uprzednim namoczeniu, na prętach o coraz mniejszej średnicy (do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności używam starego inhalatora ultradźwiękowego). Papier uzyskuje dzięki temu odpowiednią miękkość i zwijany na miękkiej piance ("lewa" strona podkładki od myszki) nie łamie się, zachowuje gładkość, a także "zapamiętuje" nadany kształt.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:02)

 
29-12-20 15:14  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Końcowy montaż wieży


--

Post zmieniony (31-12-20 15:02)

 
29-12-20 20:52  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Nieźle Ci wychodzi Tygrysek. Jedynie bym się pokusił o retusz białych krawędzi. Bardzo to podnosi efekt końcowy, a nie jest zbyt trudne. Powodzenia w dalszej budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
30-12-20 09:37  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Borowy napisał:
> Witam. Nieźle Ci wychodzi Tygrysek. Jedynie bym się pokusił o retusz białych krawędzi. Bardzo to
> podnosi efekt końcowy, a nie jest zbyt trudne. Powodzenia w dalszej budowie.

Dziękuję. Ponieważ jest to model, który sklejam po dłuższej przerwie, nie będę go retuszował - na razie mam na to za mało umiejętności. Pokusiłem się na małą próbkę retuszu krawędzi za pomocą akryli na niewidocznych elementach, ale efekt dla mnie był nie do przyjęcia, więc zostawiam model taki, jaki jest. Na pewno potrenuję przed następnym sklejaniem w różnymi technologiami. Przede wszystkim planuję retusz wykonywać w trakcie wykonywania poszczególnych elementów, uplastyczniając oczywiście powierzchnie i elementy (łączenia, nity, śruby, przetłoczenia - to wszystko, czego nie robię w niniejszym projekcie) - a to czy będą to tempery, akryle, pastele czy coś innego, to się dopiero okaże.

--

 
30-12-20 10:31  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zaczynam budowę kadłuba. Wanna składa się z dwóch części, dzięki czemu zachowuje pewną sztywność po sklejeniu. Ponieważ nie ma tu konstrukcji wręgowej, należy zachować ostrożność podczas dotykania/podnoszenia/ściskania. Pewnym plusem jest dodatkowe poprzeczne wzmocnienie otworu osadzenia wieży, co ratuje całą konstrukcję. Od tego elementu zaczynam.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:03)

 
30-12-20 10:39  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Podoba mi się takie wykonanie. Z tym retuszem walczyłbym już teraz, bo reszta wygląda bardzo ładnie! Może chociaż lufę od środka jakoś zamaskujesz?

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
30-12-20 10:58  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dalej w kolejności jest górna część kadłuba z przednią płytą pancerną. Wewnętrzne poprzeczne wzmocnienie zostało dodatkowo oklejone kartonem, aby zniwelować szczeliny i zapewnić dobre przyleganie do poszycia od wewnątrz.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:03)

 
30-12-20 11:05  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Rafał Ż. napisał:
>Podoba mi się takie wykonanie. Z tym retuszem walczyłbym już teraz, bo reszta wygląda bardzo ładnie!
>Może chociaż lufę od środka jakoś zamaskujesz?

Dziękuję. Po skończeniu modelu potrenuję i zobaczę jak wyjdzie retusz. Być może utnę hamulec wylotowy i wykonam go od początku, bo poszczególne pierścienie nie trzymają wymiarów.

--

 
30-12-20 11:20  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na błotniki - podpory są wykonane jako monolityczne elementy, do których przykleja się właściwe pasy blach - pełnią dodatkową funkcję usztywnienia kadłuba.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:03)

 
30-12-20 11:35  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Końcówka kadłuba - dolna część wanny, do której będzie mocowane podwozie. Część okazała się za krótka o ok. 0,4mm - po lekkim naciągnięciu i podcięciu występu w przedniej części, uskok nie rzuca się w oczy (tylna płyta powinna być płaska - łączenie jest lekko wyczuwalne pod palcem). Szczelina będzie dodatkowo zamaskowana osłonami wydechu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:04)

 
30-12-20 12:02  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na wyposażenie kadłuba - zaczynam od przodu: pas przedni, włazy, skrzynki, narzędzia, liny, reflektory i zapasowe ogniwa.
Aha, i jeszcze kratownice osłony silnika, przedni karabin i takie tam drobiazgi.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:04)

 
30-12-20 12:10  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na przyklejenie pierwszej części drobnicy.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:05)

 
30-12-20 12:25  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Wyposażenie kadłuba, część druga - tył czołgu. Wydech, filtry powietrza i różne drobiazgi.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:05)

 
30-12-20 17:00  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Rozmieszczenie elementów na kadłubie czołgu. Projekt rur i filtrów powietrza jest nietrafiony - trudno zachować odpowiednie wypoziomowanie elementów. Albo filtry są za wysoko, albo rury powinny być złożone z kilku odcinków. Nie jestem zadowolony z efektu, ale nie ingerując w wycinankę, lepiej nie będzie. Klej usztywnił połączenia i elementy - i niech tak zostanie.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:05)

 
30-12-20 17:28  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na podwozie. Cały układ jezdny został zaprojektowany w sposób uproszczony - wewnętrznych kół w zasadzie nie ma, można je skleić jako pojedynczy moduł. Tylko koła zewnętrzne, najlepiej widoczne, oddają wygląd oryginału. Niestety, w projekcie nie uwzględniono faktu, że po nadaniu wklęsłej formy zewnętrznej płaszczyźnie koła, zmniejszy się jej obwód i średnica. Stąd szczeliny, które pojawiły się pomiędzy obręczą a wypełnieniem koła. Od strony zewnętrznej, obręcz trzyma się tylko na sklejkach. W międzyczasie wykonałem również testowy odcinek gąsienicy - paski zewnętrzny i wewnętrzny zostały nacięte tępym ostrzem zgodnie z podziałem ogniw, a następnie dodałem poprzeczki na ogniwa, aby uplastycznić ich wygląd. Odcinek testowy jest bardzo elastyczny, świetnie się wygina w każdą stronę, pomimo tego, że jest sklejony z dwóch pasków "zakaponowanego" kartonu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:05)

 
30-12-20 17:44  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Przyklejanie kół do kadłuba najlepiej zacząć od tylnego koła napinającego, a następnie należy przesuwać się do przodu, w stronę koła napędowego, przyklejając kolejne elementy. Na koniec warto zostawić całość na kilka godzin z lekkim dociskiem (ja użyłem ścisku stolarskiego) celem dobrego związania kleju.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:06)

 
30-12-20 17:58  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Druga strona poszła o wiele szybciej - tylko 4 zdjęcia.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:06)

 
17-01-21 18:39  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na ostatni element - gąsienice. Zostały wykonane jako paski, ogniwa zostały dwustronnie ponacinane, aby łatwiej się układały na kołach nośnych. Dodatkowo w celu "uplastycznienia" wyglądu dodałem poprzeczki wykonane z zapasowych ogniw naklejonych na karton celem pogrubienia. Paski zostały sklejone na zakładkę, w celu uzupełnienia długości dodałem po 2 ogniwa z zapasu. Całość po niewielkim dopasowaniu, została na stałe przyklejona do kół.



--

 
17-01-21 18:56  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Galeria końcowa:





--

 
17-01-21 20:30  Odp: [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Fajny prosty model na rozgrzewkę :) Gratulacje!
Pamiętam, że w wieku nastoletnim sklejałem Star Warsowe statki z paper-replika i też były całkiem niezłe.
Brak retuszu trochę rzuca się w oczy, ale za to zdjęcia są bardzo ładnie doświetlone, jak je robiłeś?
Co następne w kolejce do klejenia?

.

 
17-01-21 21:35  Odp: [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dzięki Viz.
To mój pierwszy W PEŁNI ukończony model od 25 lat. Chciałem sobie przede wszystkim przypomnieć umiejętności warsztatowe w zakresie sklejania. Retusz prawdopodobnie pojawi się w następnym modelu, o ile pozwolą na to moje umiejętności - na razie gromadzę materiały i narzędzia i będę eksperymentował. Następny w kolejności będzie M4A3E8 Sherman "FURY" (również pobrany ze strony http://paper-replika.com/). To tak, aby Tygrysowi 131 nie było smutno samemu na półce. Wycinanka czeka na kaponowanie.

Co do zdjęć, to zakupiłem najtańszy namiot fotograficzny z wymiennymi tłami, jak na razie spełnia swoje zadanie, nie tylko do fotografowania modeli. Oczywiściej jeśli chodzi o galerię końcową - reszta to zdjęcia "zza biurka" na dwie lampki. Zdjęcia komórką OP3T.
Pozdrawiam
M.

--

Post zmieniony (28-01-22 15:51)

 
17-01-21 22:40  Odp: [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Efekt na prawdę fajny, szczególnie przy takim maluchu. Za to tempo iście mistrzowskie i szczerze podziwiam też jakość zdjęć.

 
18-01-21 08:09  Odp: [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dziękuję Danielu.
Pozdr.
M.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024